Réva černooká - ideální rostlina pro vertikální krajinu

Některé domácnosti mají malé plochy pro své zahrady. Krásná zahrada naštěstí není omezena dostupností jejího horizontálního prostoru. Proto se zrodily vertikální zahrady. Jednou z rostlin, které se využívají při navrhování vertikální krajiny, je liána, která se snadno pěstuje a zároveň působí esteticky. Černooká liána Thunbergia alata tyto podmínky rozhodně splňuje.

Botanické informace

Thunbergia alata je známá pod názvy černooká liána, černooká liána, černooká liána a hodinová liána. Je to rostlina pocházející z tropických částí Afriky, například z tropické východní Afriky až po východní část jižní Afriky.

Často je mylně považována za Rudbeckia Hirta neboli černookou Zuzanu, která je z čeledi Compositae a je to krátkověká bylina. Oproti tomu je černooká liána Susan z čeledi Acanthaceae a je stálezelenou trvalkou.

Vzhledem ke svému původu je Thunbergia alata vhodná k pěstování v zónách 10 až 11. V některých lokalitách je tato liána kvůli své všestrannosti považována za plevel. V tropech se vyskytuje na místech, jako jsou městské křoviny, plantáže, narušená místa, okraje cest, okraje lesů a odpadní plochy. To dokazuje, že tato nádherná rostlina je všestranná a bujně roste. Správné určení této rostliny je důležité, abyste věděli, jak ji můžete pěstovat a pečovat o ni.

liána černooká

Listy

V mladém věku se stonky zdají být štíhlé, chlupaté a zelené. Jak dospívá, stonky se stávají úzce křídlatými s listy na protilehlých stranách. Listy hodinové liány se vyznačují zubatými okraji a trojúhelníkovitě vejčitým nebo šípovitým tvarem, který dosahuje délky až 7,62 cm a šířky 1 až 4 cm. Její chloupky pod listy, podél žilek, jsou při dotyku patrné. Horní strana listu je však ochlupená jen málo nebo vůbec.

Květy

thunbergia alata

Popínavka černooká dostala své jméno podle výrazného znaku svého květu. Kvete černohlávkovitým žlutým nebo oranžovým květem se dvěma listeny na bazální části. Květy jsou obvykle široké 3 až 4 cm, zatímco listeny jsou dlouhé 1,2 až 2 cm. Její okvětní lístky jsou srostlé do trubkovitého útvaru, který je dlouhý asi 1,5 až 2,5 cm. Rozmnožovací části květu, se skládají z vaječníku, který má na vrcholu tyčinku a tyčinku, a čtyř tyčinek.

Protože je liána T.alata vytrvalá, vytváří květy po celý rok. Její vrcholné období kvetení však nastává kolem léta a na jaře.

Ovoce a semena

Susan černá vytváří v době zralosti kulovité nebo kulaté plodové lusky se semeny uvnitř. Plodová tobolka má výrazný zobánek a je dlouhá 0,9 až 1,5 cm. Také tobolky jsou obklopeny jemnými chloupky. Původní barva tobolek je zelená, ale při dosažení zralosti se mění na hnědou. Na druhé straně jsou semena rozpraskaná a mají výčnělky.

Růst a vývoj

V mladých vývojových stadiích má liána černohlávek křehké zelené a chlupaté stonky. Jak dospívá, stává se mohutnější, má dřevnaté kořeny a rozsáhlý růst stonků. Tato liána může dosahovat výšky až 5 metrů a má tendenci se přichytávat na blízká svítidla nebo stávající vegetaci, což je vlastnost ideální pro vertikální terénní úpravy.

černooká susana popínavá

Pěstování, péče a údržba

Nároky na slunce

Vzhledem k tomu, že liána černooká pochází z tropů, je pro optimalizaci jejího růstu nejvhodnější vysazovat ji na místech s plným slunečním svitem. Nebojte se, může přežít i na zastíněných místech, ale květy nebudou tak bohaté.

Nároky na vodu

T. alata preferuje mírnou vlhkost, přestože je to rostlina milující slunce. Nezapomeňte zkontrolovat vlhkost půdy nebo sestavit plán zalévání, aby růst liány nebyl brzděn nedostatkem nebo nadbytkem vody.

Nadměrné zalévání vede k hnilobě kořenů a zvyšuje náchylnost rostliny k dalším chorobám. Naopak příliš malá zálivka může v extrémních podmínkách způsobit zpomalení růstu nebo vadnutí.

Požadavky na teplotu a vlhkost

Obecně platí, že popínavka černooká miluje teplé prostředí.

Hnojivo

Obecně platí, že tato rostlina přežije kdekoli bez nutnosti hnojení, pokud je půda bohatá na organické látky. Kromě toho je při podpoře tvorby květů révy prospěšné použití hnojiva, které má poměr 3:1:5 nebo 2:3:2 N:P:K, pokud je aplikováno v přiměřeném množství a občas.

Požadavky na půdu

T. alata upřednostňuje pěstování na půdách, které mají dobrý odtok vody, jako jsou písčité, jílovitohlinité a hlinité půdy. Pokud jde o obsah pH půdy, může tato liána prospívat v půdách neutrálních, kyselých nebo zásaditých.

Rozmnožování

Opylovači, jako jsou včely a motýli, vnímají liánu T. alata jako otevřený bar pro nektar. Tito činitelé pomáhají při vývoji semen, která se často sbírají jako sadební materiál. Je možné provádět i jiné způsoby množení, jako je výsadba stonkových řízků a vrstvení, ale podle studií je réva množená semeny plodnější.

Namočení semen do teplé vody noc před výsadbou pomůže urychlit proces klíčení. Půda bohatá na humus v kombinaci s pískem je nejlepší směsí pro zakořenění révy černooké. Pokud sázíte do záhonu, vyznačte půdu tak, abyste udali vzdálenost alespoň 3,81 cm x 3,81 cm od ostatních semen. Lehce přitlačte semínko k půdě, přikryjte ho tenkou vrstvou zeminy a počkejte 10 až 21 dní, než semínko vyklíčí. Výsevní substrát udržujte na teplém místě s nepřímým slunečním světlem.

Když jsou sazenice připraveny k přesazení, doporučuje se zajistit plůtky nebo mřížky jako oporu a přidat mulč.

Řez

Černooká liána kvete brzy. Proto je důležité naplánovat pravidelné stříhání. Odstraňování odumřelých částí rostlin omladí estetický vzhled liány a zabrání šíření škůdců a chorob. Na jaře napomáhá zastřihávání listů tvorbě květů. V zimním období se doporučuje révu seříznout, aby nedošlo k poškození mrazem.

Běžní škůdci a choroby

Mezi běžné nepřátele révy černooké patří housenky, roztoči a blanokřídlí. Škody jsou obvykle překonány rychlým růstem rostliny, takže poškození škůdci jsou zanedbatelná. Pokud však dojde k napadení, je prospěšné použít pesticidy ve správném množství a ve správnou dobu aplikace. Pomůže také ruční sběr a použití mýdlového roztoku k očištění rostliny.

Potenciální škodlivost

Jako rychle rostoucí vytrvalá liána může T. alata při ponechání bez dozoru způsobit vážné škody v různých krajinách. Pokud se rozšíří, bude silným konkurentem a parazitem pro některé stávající porosty. Aby se předešlo takovým situacím, doporučuje se dodržovat plán řezu nebo mít kalendář udržovacích činností. K likvidaci liány na nežádoucích místech se běžně provádí ruční pletí nebo aplikace herbicidů.

Použití v krajině

Černoočka je ideální rostlinou pro vertikální krajiny, protože roste rychle, je v různých barvách a vyžaduje minimální vstupy a údržbu.

V krajině se tato liána běžně plazí a vine kolem oblouků, sloupů, plotů, mříží a zdí. Někteří ji vysazují do koše a nechávají ji viset před verandou. Černooká Zuzana může také sloužit jako půdní kryt nebo k zakrytí odumřelých stromů.

černooká susana liánovitá květina

Identifikace běžných odrůd

Kromě funkčnosti vinné révy lze výběrem správné odrůdy upravit i její vzhled a estetický dojem. Zde jsou uvedeny některé z běžných odrůd liány černooké a jejich odlišné vlastnosti.

'Susie Mix'

Thunbergia alata 'Susie Mix' dává květy bílé, žluté nebo oranžové barvy. Její květ může, ale nemusí mít vysoce kontrastní oko.

'Spanish Eyes'

Thunbergia alata 'Spanish Eyes' má výrazné květy s kontrastními očky a jemnými odstíny terakotové, růžové, slonovinové, meruňkové a lososové barvy.

'Superstar Orange'

Thunbergia alata 'Superstar Orange' již podle svého názvu vytváří květy, které vás jistě přimějí k druhému pohledu. Vyznačuje se extrémně obrovskými jasně oranžovými květy.

'Arizona Dark Red'

Thunbergia alata 'Arizona Dark Red' se vyznačuje výraznými červenooranžovými květy.

'African Sunset'

Thunbergia alata 'African Sunset' kvete květy světle žlutobílé až cihlově červené barvy.

'Blushing Susie'

Thunbergia alata 'Blushing Susie' kvete květy v růžových nebo meruňkových odstínech s tmavě zbarvenými očky.

'Bright Eyes'

Thunbergia alata 'Bright Eyes' kvete celá bílými květy.

'Orange A-Peel®'

Jasně oranžové okvětní lístky a tmavé oči jsou charakteristickými znaky květů Thunbergia alata 'Orange A-Peel®'.

'Lemon A-Peel®'

Thunbergia alata 'Lemon A-Peel ®' vytváří jasně žluté květy s kontrastním velmi tmavým okem.

'Canary Eyes'

Thunbergia alata 'Canary Eyes' kvete květy se žlutými okvětními lístky a černými očky.

'Raspberry Smoothie'

Thunbergia alata 'Raspberry Smoothie' má výrazné šedozelené listy a lila růžové květy.

'Orange Wonder'

Thunbergia alata 'Orange Wonder' kvete jasně oranžovými květy s tmavými očky.

Tipy pro výběr správné popínavé rostliny černooké susany do krajiny

Stanovení účelu zahrady, tématu a přítomnosti stávající vegetace a umělých prvků je prvním krokem, který musíte udělat při přípravě návrhu krajiny. Při výběru správné odrůdy je třeba zvážit kontrolu barvy a tématu zahrady. Například zahrada je v rustikálním stylu. Výběr odrůdy "African Sunset" nebo "Spanish Eyes" doplní toto téma.

Kromě plánování krajinného designu nezapomeňte, že T. alata je rychle rostoucí rostlina. To znamená, že kromě plánování designu se doporučuje plánovat i kalendář údržby. S nabytými znalostmi z výše uvedených informací vytvořte harmonogram, který bude vyhovovat vám i vaší zahradě.

Nejčastější dotazy

Is Black-eyed Susan vine invasive?

Kvůli svému rychlému růstu je tato liána v některých oblastech, například v Mexiku a na Havaji, považována za invazní.

Is a Black-eyed Susan vine an annual or perennial plant?

Réva černooká je vytrvalá rostlina a kvete po celý rok.

How tall do Black-eyed Susan Vines grow?

V závislosti na stávajícím upevnění, které bude sloužit jako kotvení, může liána černooká Susan dorůst až do výšky 5 metrů. Pravidelným zastřiháváním ji lze upravit na nižší.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.