Stephanotis floribunda - skvělá žilnatina do krajiny

Při vytváření relaxační krajiny může někomu chybět poskytnutí dobré estetiky. Většina lidí ocení, když se při putování krajinou aktivuje většina jejich smyslů.

Proto kromě krásných barev a textury hraje velkou roli ve spokojenosti uživatele také vůně. Vzhledem k tomuto cíli bude rostlina Stephanotis dokonale vyhovovat.

Botanické informace

S vědeckým názvem Stephanotis floribunda je Stephanotis známý také jako seskupený voskovník, voskový květ, havajský svatební květ, květ nevěsty a madagaskarský jasmín.

Tato dřevnatá stálezelená liána pochází z čeledi Apocynaceae, což je skupina druhů, které mají společné znaky, jako jsou proti sobě uspořádané voskovité listy, stejnou morfologii trubkovitých květů a stonky bez chlupů.

Rod Stephanotis navíc pochází z řečtiny a znamená ženskou korunu.

Prostorové rozšíření

Přirozená stanoviště, na která se liánovec Stephanotis často dostává, hrají velkou roli v některých jeho obecných názvech.

Tato liána je rozšířena v tropech a subtropech především díky svým kulturním nárokům.

Také je to původní rostlina z Austrálie, Madagaskaru a Afriky, ale lze ji pěstovat v 10. a 11. zóně USDA. Tuto rostlinu však lze pěstovat i ve sklenících na místech mimo uvedené zóny.

květ stephanotis

Růstové zvyklosti

Jako rychle rostoucí rostlina má Stephanotis floribunda potenciál dorůst do výšky vyšší než 6,10 m, pokud jsou přítomny podpůrné konstrukce. Má ve zvyku se přichytávat a plazit se po blízkých konstrukcích, což z ní činí vhodnou liánu pro vertikální terénní úpravy.

Přestože rychlost jejího růstu není považována za agresivní, bude tato liána vyžadovat vysokou údržbu, zejména pokud je rostlina již několik let zavedená. Tato vytrvalá liána navíc nese listy, které jsou zelené po celý rok. Na druhou stranu se květy často objevují v létě, na jaře a na podzim.

Listy a stonek

Stephanotis vytváří oválné listy, které jsou uspořádány proti sobě. Jsou rovněž bez chloupků, kožovité, lesklé a zelené. Tyto listy jsou připevněny k pevnému stonku, který je univerzální a ohebný, aby se dal vycvičit do různých tvarů.

Květ Stephanotis

Jako jedna z hlavních atrakcí se madagaskarský jasmín honosí trsy voskovitých, bílých, sladce vonících a trubkovitých květů. Díky svému vzhledu připomínajícímu kytici a vůni je mezi kvetoucími liánami oblíbená a často se používá ve svatebních kyticích.

Při pohledu na vrchol každého kvítku je vidět hvězdicovitý tvar. Velkolepost květů této liány je vidět ve většině ročních období kromě zimy.

Plody a semena

Ve chvíli, kdy se tato stálezelená liána dostane do reprodukční fáze, z květů vyrostou lusky se semeny, které dosahují délky až 10,16 cm.

Uvnitř každého lusku se nachází 65 až 100 zploštělých křídlatých semen. Křídla, někdy označovaná jako padáky, pomáhají při šíření semen větrem, díky čemuž je liána dostupná ve více oblastech.

stephanotis floribunda

Tipy pro pěstování a péči

Nároky na slunce

Réva Stephanotis miluje pobyt venku a plné slunce. V horkých letních dnech je však prospěšné částečné zastínění. Dopřejte rostlině plné sluneční světlo alespoň 6 hodin denně, protože pokud by se jí dostalo méně, došlo by k potlačení kvetení a předčasnému odumření listů.

Potřeba vody

Častá zálivka je nutná, aby se půda udržovala dostatečně vlhká pro udržení této liány při probíhajících metabolických procesech. V závislosti na stavu rostliny a podmínkách prostředí může být nutné upravit plán zalévání.

V létě je lepší zalévat častěji, protože ztráta vody je rychlejší. Naopak v zimě lze zalévat méně často.

Teplota a vlhkost

Réva Stephanotis má ráda teplé prostředí. Optimální teplota pro růst se pohybuje kolem 18 až 30 stupňů Celsia.

Nároky na půdu

Vzhledem k tomu, že liána miluje vlhké a teplé prostředí, je pro její růst nejvhodnější výsadba do substrátu s vysokým obsahem organických látek a schopností zadržovat vodu. Pro Stephanotis se doporučují hlinité půdy.

Přidání mulče navíc pomůže zvýšit schopnost zadržovat vodu a snížit ztráty vlhkosti.

Požadavky na hnojiva

Doporučují se pomalu uvolňující se hnojiva, ale nejsou nutná, pokud jsou splněny požadavky na půdu. V době, kdy se květiny chystají kvést, je však třeba upřednostnit aplikaci fosforečných hnojiv a vyhnout se dusíkatým hnojivům.

Dusíkatá hnojiva pouze podporují tvorbu většího množství listů a brzdí tvorbu květů.

Činnosti údržby

Pokud je cílem nechat Stephanotis dosáhnout výšky, je třeba zajistit pevné dřevěné nebo kovové podpůrné konstrukce, jako jsou mříže a kůly. Jejich stabilita je důležitá při růstu rostliny. Zkontrolujte, zda o ní existují stávající a potenciální problémy, a řešte je, dokud je rostlina ještě mladá.

Kromě toho rostlina potřebuje pravidelný řez a odstraňování odumřelých částí rostliny. Při řezu axilárních stonků nezapomeňte ponechat alespoň půl centimetru nad zbývajícím uzlem, aby pupeny měly prostor pro vývoj a růst.

Vyhněte se však řezu v době, kdy se rostlina blíží období květu, zejména když se očekávají krásné bílé květy. Někteří pěstitelé navíc raději odstraňují květy ještě před rozvojem lusků, aby nedocházelo k neplánovanému šíření révy po krajině.

V letních horkých dnech se vyskytnou případy, kdy bude potřeba mulčování, které pomůže zachovat vláhu.

Aplikaci rašelinového mechu nebo jiných mulčovacích materiálů se doporučuje provádět v tloušťce 5,08 cm a ve vzdálenosti 7,62 až 12,70 cm od hlavního stonku rostliny.

Vzdálenost mezi mulčem a stonkem je velmi důležitá, protože jeho umístění příliš blízko zvyšuje náchylnost rostliny k hnilobě. Nezapomeňte, že mulčovací materiál se bude lišit v závislosti na stavu půdy rostliny.

stephanotis vinná réva

Rozmnožování

Přirozeně se réva Stephanotis často rozmnožuje větrem prostřednictvím svých křídlatých semen. V souladu s tím lze sklizeň lusků, sběr semen a jejich výsadbu provádět také ručně.

I když ve srovnání se stonkovými řízky může trvat dlouho, než se rostlina ujme.

Další metodou množení Stephanotis je výsadba stonkových řízků. Vybírejte aktivně rostoucí části s dostatečně pevným stonkem, který udrží některé listy. Odstraňte část listů a ponechte pouze 1 až 3 páry, které pomohou řízkům zakořenit.

Ponoření spodní části řízku do zakořeňovacích hormonů pomůže urychlit proces zakořeňování. Jakmile se u sazenic nebo řízků vytvoří dobrý kořenový systém, je možné provést přesazení.

Funkce v krajině

Jako všestrannou liánu lze Stephanotis vycvičit k plazení po zdech a plotech. Někteří pěstitelé je vysazují do nádob a vycvičují je tak, aby vytvářely vzhled koše, v němž rostlina slouží jako držadlo.

Lze ji také vysadit do závěsných nádob nebo na střechy a nechat liánu táhnout dolů. V závislosti na preferencích majitele ji lze začlenit do krajiny jako akcent, základ nebo zástěnu.

Stephanotis navíc některým slouží i jako pokojová rostlina. Často se umísťuje do blízkosti oken, protože liána bude potřebovat hodně slunečního světla.

Potenciální škodlivost

Vystavení plnému slunečnímu světlu po období pobytu ve stínu nebo polostínu způsobí popálení listů. Totéž platí pro náhlé zalití po období sucha, réva může utrpět šok a výsledkem mohou být některé morfologické změny.

Aklimatizaci je třeba provádět pomalým vystavováním rostliny slunečnímu světlu nebo postupným zaléváním. Tato stálezelená rostlina je citlivá na náhlé změny prostředí, proto pamatujte na to, abyste ji vysazovali v oblastech, kde jsou stálé podmínky prostředí.

Studie navíc ukazují, že časté rozrušování nebo přemisťování by mohlo rostlinu poškodit. Proto je pro růst a vývoj Stephanotisu zásadní vybrat správné místo k výsadbě.

Nejčastější dotazy

Is Stephanotis the same as Jasmine?

Ne, je to častý omyl vzhledem k jeho vzhledu, ale Stephanotis pochází z čeledi Apocynaceae, zatímco Oleaceae je čeleď jasmínovitých.

Can you grow Stephanotis outside?

Ano, liána ráda roste venku, kde má k dispozici plné slunce a dostatek vláhy.

Is Stephanotis fast-growing?

Ano, liána je považována za rychle rostoucí, protože v průběhu let může dosáhnout více než 6,10 m.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.