Jasmín karolinský - krásná rostlina do krajiny

Státní květina Jižní Karolíny, jasmín karolínský, přináší charismatické žluté květy a voskovité listy, které rostou kompetentně. Je to liána vhodná pro začátečníky, protože je nenáročná na údržbu.

Existuje však potenciální škodlivost, která je spojena s uměním této liány jako jedovaté rostliny.

Botanické informace

Jasmín karolinský nese vědecký název Gelsemium sempervirens a je řazen do malé čeledi Gelsemiaceae. Jejich čeleď dříve patřila pod čeleď Loganiaceae, ale dostala vlastní čeleď se 2 rody a 11 druhy pod.

Některé z běžných názvů, pod kterými se tato liána označuje, jsou: žlutý jasmín, karolínský jasmín, karolínský žlutý jasmín, chudobný provaz, večerní trubkovec a falešný jasmín.

Její vědecký název dává lidem představu o tom, co tato rostlina obnáší. Její rodové jméno pochází z italského slova Gelsomino, což v překladu znamená jasmín. Na druhou stranu její druh, sempervirens, se překládá jako stálezelený.

Lidé jsou často klamáni vzhledem jasmínu karolínského a zimolezu liánovitého. Ten se liší širšími listy a jinou morfologií květů. V mladých stádiích G. sempervirens patří mezi jeho vzhledové dvojníky brslen zimní (Euonymus fortunei) a vstavač menší (Vinca minor).

Zimní plazivec se však vyznačuje tím, že má pilovité listy, a periwinkle má fialové květy, okrouhlé listy, kratší stonky a slouží spíše jako keřovitá rostlina než jako liána.

Prostorové rozšíření

Z hlediska přirozeného výskytu pochází jesenka karolinská z jižní Guatemaly, Arkansasu, západní Floridy, východního Texasu a Karolíny. Když byla tato liána ponechána svému přirozenému prostředí, zvolila si růst na opuštěných polích, skvrnitě šplhala po mrtvých nebo živých stromech.

Vzhledem k preferovaným podmínkám prostředí je tato rostlina vhodná pro pěstování v zónách 7 až 10 USDA.

Růstové zvyklosti

Jedním z důvodů, proč je jasmín karolinský vhodnou volbou pro kvetoucí liánu v krajině, je jeho růstový habitus.

Přestože se jedná o odolnou a nenáročnou liánu, je mírně rostoucí, což snižuje potřebu časté údržby a snižuje riziko poškození stávajících rostlin v jejím okolí.

Tato liána je také flexibilní, protože se může vinout kolem konstrukcí nebo růst jako hustý půdní pokryv. Jako stálezelená rostlina má stále viditelné listy, což z ní dělá dobrý kryt nebo zástěnu.

Červenohnědý nádech stonků vinné révy a sytě zelená barva listů přinášejí do krajiny estetický faktor.

Listy

Stálezelená liána nese zelené lesklé listy, které jsou oválné a na obou koncích zúžené, protilehle připojené k šťavnatým červenohnědým větveným stonkům. S příchodem zimy listy hnědnou až purpurově hnědnou.

jerlín karolínský

Květy jasmínu karolínského

Hlavní atrakcí, kterou tato liána nabízí, jsou královsky žluté nálevkovité květy, které dosahují délky až 3,81 cm a jsou uspořádány v malých trsech. Velkolepá přehlídka květů této liány je často k vidění od února do května.

Plody a semena

Po vytvoření poutavých hermafroditních květů přicházejí do hry opylovači, aby rostlina vytvořila plody a semena pro rozmnožování. Během nasazování plodů se pak vytvářejí ploché a dělící se lusky. Semena se šíří především vzduchem, ptáky a hmyzem.

Tipy pro pěstování a péči

Nároky na slunce

Vinné révě Carolina Jessamine se daří na plném slunci i v polostínu. Kvete v obou situacích, ale lepšího kvetení se dočkáte, když je rostlina přerušovaně 6 hodin vystavena plnému slunečnímu světlu.

Nároky na vodu

Vlhké prostředí je pro růst jasmínu karolínského velmi příznivé. Proto se doporučuje častá aplikace mírného množství vody.

Teplota a vlhkost

Tato rostlina jako sluncemilovná liána miluje výsadbu v teplém prostředí.

Nároky na půdu

Protože je jasmín karolinský nevysychavou trvalkou, daří se mu, pokud je vysazen do vlhké, ale dobře propustné půdy s dostatkem organických látek. Mezi typy půd, které upřednostňuje, patří hlinitá, jílovitá, písčitá, jílovitohlinitá a písčitohlinitá půda.

Také tato réva upřednostňuje kyselé až mírně zásadité pH půdy v rozmezí pH 5,5 až 7,2.

Požadavky na hnojiva

Pokud je substrát pro výsadbu bohatý na organickou hmotu, není hnojení nutné.

Aplikace kompletního hnojiva však může být provedena dvakrát ročně, aby bylo zajištěno doplnění živin v půdě. Vyhněte se aplikaci hnojiv bohatých na dusík před květem, protože podporují větší růst listů a brzdí kvetení.

Aplikace hnojiv bohatých na fosfor pomůže při optimalizaci produkce květů. Obecně platí, že použití hnojiv je doporučeno na etiketě výrobku.

Údržbové činnosti

Jasmín karolinský se o sebe dokáže postarat sám, jakmile se usadí v krajině.

Kromě dostupné půdy jsou dalším limitujícím faktorem pro popínavou liánu podpůrné konstrukce, které rozšíří vertikální prostor pro růst rostliny.

Poskytnutí vhodných a pevných podpůrných materiálů, jako jsou ploty a mříže, pomůže révě volně růst a kvést.

Další činností, kterou je třeba provádět při údržbě, je řez, zejména po odkvětu. Tím se réva doplní a v následujících sezónách bude mít lepší květy.

Pravidelné odstraňování odumřelých částí rostliny je navíc důležité pro zajištění jejího zdraví, protože se tím snižuje její náchylnost k chorobám. Nezapomínejte na čištění veškerého vybavení používaného při údržbě, aby nedošlo k náhodnému rozšíření patogenů rostlin.

Gelsemium sempervirens

Rozmnožování

Jasmín karolinský se množí pomocí 3 hlavních sadebních materiálů, a to semeny, stonkovými řízky a odnožemi. Při použití semen se doporučuje výsev do skleníku během jara.

Po vyklíčení vyberte sazenice, které jsou dostatečně odolné, aby mohly být zasazeny do květináčů. Tyto sazenice v květináčích pak budou ve skleníku uchovávány ještě po dobu 2 let nebo až bude liána připravena k začlenění do krajiny.

Dalším způsobem množení je získání stonkových řízků. Vybírejte polodřevní materiál s 3 až 5 připojenými zdravými listy. Pro indukci tvorby kořenů bude prospěšná také aplikace zakořeňovacích hormonů.

A konečně, oddělování odnoží od mateřské rostliny je jedním z nejjistějších způsobů množení další rostliny jasmínu karolínského. Je to proto, že přísušky již mají vytvořený kořenový systém, zatímco jsou připojeny k mateřské rostlině.

Opatrně oddělte odnože od hlavní rostliny a poté je zasaďte do jiného květináče nebo na jiné místo.

U posledních dvou způsobů množení buďte opatrní a používejte osobní ochranné pomůcky, abyste se vyhnuli kontaktu se šťávou rostliny. Všechny tyto metody množení navíc vyžadují vlhké prostředí vystavené částečnému slunečnímu světlu, dokud rostlina nezakoření.

Funkce v krajině

Tato všestranná liána poskytuje funkci i půvab. Díky svému plazivému habitu se vyučuje k provazování a přichycování k altánům, mřížím a plotům, aby sloužila jako zástěna nebo zelená stěna. Díky této vlastnosti je vhodnou rostlinou pro začlenění do vertikálních terénních úprav.

Slouží také jako krásná základová rostlina, která zjemní betonové konstrukce v krajině. Tato liána může sloužit také jako kompaktní půdní kryt, který vytváří kobercový vzhled s krásnými žlutými květy.

Vznešenost jasmínu karolínského neláká jen uživatele krajiny, ale také volně žijící živočichy, jako jsou kolibříci a hmyz.

Potenciální škodlivost

Navzdory kouzlu jasmínu karolinského pomůže dohlédnutí na tuto rostlinu zabránit potenciálnímu poškození uživatelů. Kontakt pokožky s mízou této rostliny způsobí podráždění kůže.

Navíc požití různých částí rostliny, jako jsou listy, květy a kořeny, bude mít za následek otravu.

Dbejte na to, aby se k této rostlině nepřibližovala domácí zvířata a děti. Dokonce i její nektar je toxický pro včely medonosné, které mohou uškodit při konzumaci medu produkovaného včelami, které se kolem této rostliny často motají.

Nejčastější dotazy

Is Carolina jasmine fast-growing?

Do zralosti si liána dává na čas, ale poté roste rychleji.

Does Carolina jasmine die in the winter?

Hlavní změnou, kterou tato réva během zimy prochází, je hnědnutí jejích listů.

Are Carolina jasmine roots invasive?

Existuje vysoký potenciál invazivity jejích kořenů, protože roste rozsáhle a do šířky pod povrchem. Pokud liáně poskytnete dostatek prostoru pro růst jejích kořenů, zabráníte poškození okolních rostlin.

Does Carolina jasmine have a scent?

Spolu s jasně žlutými a nápadnými květy se vyznačuje sladkou vůní, která také pomáhá okouzlovat motýly a včely.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.