Ranhojič - dokonalá krajinná rostlina

Kvetoucí liány vládnou většině krajin a vertikálních zahrad. Jednou z proslulých lián je ranhojič plazivý. Využívá se pro svůj rozsáhlý růstový habitus, barevné a přitažlivé květy, široké listy a vůni. Přečtěte si více informací a zjistěte, zda je tato liána ideální pro téma jedné krajiny.

Botanické informace

Zimolez rangoonský je známý také pod názvy opilý námořník, červený jasmín, quisqualis a čínský zimolez. Také tato liána se ve vědeckém světě označuje jako Quisqualis indica nebo Combretum indicum. Tato liána pochází z čeledi indických mandlovitých neboli Combretaceae.

Zábavným faktem o rodu této liány Quisqualis je, že znamená "Co to je?". Předpokládá se, že se tak jmenuje proto, že ji někteří botanici v dřívějších dobách považovali za keř.

Prostorové rozšíření

Název zimolez čínský napovídá, odkud tato liána pochází, což jsou země v jihovýchodní Asii. I když některé studie hovoří o tom, že pochází také ze severní Austrálie. Vzhledem ke svému přirozenému stanovišti se této liáně daří v zónách 10 až 12 USDA.

Růstové zvyklosti

Rangoon plazivý je agresivní popínavá rostlina. V dospělosti obvykle dosahuje výšky 8 až 10 metrů a šířky 5 až 8 metrů. Její vertikální dosah je omezen pouze opěrnými konstrukcemi, na kterých se tato liána může uchytit. Pěstuje se v různých částech světa jako okrasná rostlina.

Jako jedna z mnoha rychle rostoucích vytrvalých lián vydrží na zahradě 10 až 20 let. Po tyto roky poskytuje středně velký baldachýn a hrubou strukturu pro estetický vzhled stanoviště. Tyto vlastnosti přinášejí její rostlinné části.

Listy

Rangoon plazivý nese zelené voskovité listy, které jsou střídavě uspořádány na jeho stonku. Každý vejčitý list má celokrajný okraj a listovou čepel dlouhou 5 až 10 cm. Také každoročně shazuje listy, což zvyšuje aktivitu při údržbě krajiny.

Květy

S příchodem jara a zimy se do popředí zájmu dostávají květy této liány. Spolu s ovocnou a sladkou vůní květy ukazují všechny své barvy, které se liší od bílé, červené a růžové. Její květy jsou navíc uspořádány v masách s dlouhým trubkovitým zeleným hypantiem spojeným se stopkou. Každý květ má 4 až 5 trojúhelníkových okvětních lístků a zelené kališní lístky.

Plody a semena

Poté, co oboupohlavné květy dosáhnou zralosti a jsou opyleny, vznikají plody. Vznikají malé hnědé oválné tobolky, které jsou často 3 cm dlouhé.

rangoon plazivý

Tipy pro pěstování a péči

Nároky na slunce

Rangoon creeper je tropická rostlina, díky čemuž miluje pobyt na plném slunci. I když se jí daří i na místech v polostínu. Dbejte také na to, aby tato rostlina měla šest hodin nepřetržitého slunečního svitu, což jí pomůže přinést více květů.

Nároky na vodu

Jako všestranná liána potřebuje pouze mírné množství vody. Četnost zálivky se však mění při změně klimatu. Například v horkých letních dnech se doporučuje častější zalévání. Naopak méně časté zalévání je vhodné provádět během chladných zim.

Teplota a vlhkost

Rangoonská popínavka snáší vysoké teploty, ale nedaří se jí při nižších teplotách.

Nároky na půdu

Pokud jde o substrát pro výsadbu, liána prospívá v dobře propustných písčitých, hlinitých nebo jílovitých půdách. Také pH půdy se musí pohybovat v rozmezí od kyselé po neutrální. Nesnáší půdní soli, proto je třeba promyslet aplikaci hnojiv.

Pokud jde o vzdálenost výsadby, je nutné nechat této révě prostor pro růst. Minimální vzdálenost pro výsadbu je 1,22 až 1,52 metru od ostatních rostlin.

Požadavky na hnojivo

Pokud je půda bohatá na organické látky, není aplikace hnojiv nutná. Rovněž se vyhněte hnojení hnojivy bohatými na dusík ve fázi kvetení rostlin. Dusíkatá hnojiva podpoří spíše tvorbu listů než květů.

Dvakrát ročně lze provést aplikaci kompletního hnojiva. Nezapomeňte dodržet správné množství hnojiva, jak je uvedeno na obalu, abyste se vyhnuli toxicitě živin a hromadění solí.

Údržbové činnosti

Rangoon plazivý jako opadavá rostlina každoročně shazuje listy. V období jejího shazování je úklid spadaného listí v okolí jednou z nezbytných údržbových činností.

Tato činnost je zásadní, protože zabrání hromadění nečistot na půdě a rostlina bude méně náchylná k chorobám přenášeným půdou a jiným patogenům. Další činností, která pomáhá v prevenci škůdců a chorob, je prořezávání.

Vzhledem k tomu, že rangúnská popínavka je rychle rostoucí rostlina, mělo by se prořezávání provádět vždy, když je to nutné. Odstraňování odumřelých částí rostliny a zmlazovací řez prodlužují životnost rostliny a doplňují její vitalitu a vzhled.

Množení

Existují dva způsoby množení révy vinné Rangoon, a to semeny nebo stonkovými řízky. Pro oba druhy výsadby je nutné mít na teplém místě připravený záhon nebo květináče s dobře propustnou a kyprou půdou.

Aplikace zakořeňovacích hormonů, jako je auxin, pomůže sadebnímu materiálu rychleji vytvořit kořeny. Také mlžení je nejlepším způsobem zalévání, protože poskytne rovnoměrné množství vody pro všechny sazenice a řízky.

V době, kdy se kořenový systém rostliny teprve vyvíjí, se vyhněte vystavení plnému slunci. Jakmile jsou však sazenice dostatečně silné, lze je přesadit na místa pod plným sluncem. Tyto mladé révy jsou ve fázi ideální pro školkování.

Zaškolkování se často provádí tak, že se révě poskytne opěrná konstrukce, například mříž nebo kůl, a réva se k ní přichytí. Také se odstřihnou stonky, které se rozbíhají divoce a proti požadovanému tvaru.

Funkce v krajině

Rangoonská popínavá rostlina může v zahradě sloužit jako zástěna soukromí, zelená stěna, stínící rostlina a solitéra. Díky svým širokým a hustým listům je dobrou zástěnou a stínítkem, což se provádí tak, že se liána nechá popínat po celém plotu, altánku, mříži a pergole. V době květu tvoří krásný horní stín.

Také její drsná textura je krásným doplňkem zelené stěny a mohla by se pěstovat mezi rostlinami s jemnou texturou a menšími listy. Je příjemnou kulisou pouze se svými listy, ale ještě více vynikne, když se začnou objevovat její květy.

A konečně, v některých zahradách se praktikuje i její výsadba jako solitéry. Její vůně a vzhled vyvolávají otáčení hlavy. Aby plnila tuto funkci, pěstují ji někteří zahradníci v nádobách. Také poskytují vodicí konstrukci pro liánu. Přitom je třeba ji častěji stříhat.

Potenciální škodlivost

Ačkoli se neuvádí, že by tato liána byla invazní, přesto má potenciál být v krajině agresivním plevelem. Její rychlý růst jí umožňuje snadno ovládnout plochu a zničit ostatní stávající vegetaci. Tato potenciální hrozba je důvodem, proč je důležité tuto rostlinu pravidelně zastřihávat a zajistit jí dostatek prostoru při výsadbě.

Nejčastější dotazy

How fast do Rangoon creepers grow?

Během jednoho vegetačního období se liána může rozšířit do výšky 0,61 až 1,52 metru .

Is the Rangoon creeper edible?

Květy jsou údajně jedlé a mají trochu štiplavou chuť. Semena však jedlá nejsou a mohou způsobit zažívací potíže, zvracení, nevolnost a bezvědomí.

What do Rangoon creepers smell like?

Mají sladkou ovocnou vůni, která může být pro lidi s citlivým nosem příliš silná.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.