Fazol šarlatový - vytrvalá zelenina

Fazol šarlatový je blízkým příbuzným fazolu obecného, Phaseolus vulgaris, proto ta podobnost. První z nich je však méně známá a málo využívaná než druhá, přestože poskytuje téměř stejné výhody.

Fazol šarlatový splňuje tři podmínky - je funkční, estetický a jedlý. Díky těmto vlastnostem je ideální kvetoucí liánou, kterou lze přidat do jedlých krajinných úprav a jakýchkoli jiných krajin.

Botanické informace

Vytrvalá liána, fazol šarlatový, se vědecky označuje jako Phaseolus coccineus a že patří pod čeleď Fabaceae. Druh této liány, coccineus, je latinský název, který v překladu znamená červený nebo šarlatový, což odkazuje na její květy.

Kromě toho se tato liána běžně označuje jako fazol mnohokvětý, fazol běžný, fazol šarlatový, červený obr, šarlatový císař, šarlatový běžec, šarlatový dobyvatel, šarlatová ledvina, fazol máslový, fazol ohnivý a bílý holandský běžec.

Přítomnost mnoha běžných názvů je jedním z produktů naturalizace a zdomácnění této liány v různých oblastech.

Prostorové rozšíření

Původně pochází fazol šarlatový ze Střední Ameriky, Jižní Ameriky a Mexika. V různých zemích byla vyšlechtěna k pěstování, aby se optimalizovaly její jedlé části a schopnost fixace dusíku. Kromě toho se fazoli Scarlet Runner daří v zónách 7 až 11 USDA.

Růstové zvyklosti

Jako robustně rostoucí liána se rozrůstá do šířky od 0,61 do 1,52 metru a do výšky až 4,57 metru. Ačkoli výška liány bude záviset na existenci podpůrných konstrukcí, kde se liána stáčí ve směru hodinových ručiček.

Když se liána uchytí, začne vytvářet nápadné květy, které se objevují kolem června až října nebo v teplých ročních obdobích. Také bělozářka šarlatová bývá trvalkou v místech, kde se nevyskytují mrazy.

Při výsadbě v oblastech s výskytem mrazů má však liána tendenci odumírat a být jednoletou rostlinou v extrémně chladných podmínkách. Spolu s nenáročným růstem této liány se objevují barevné květy, lusky a semena, které dodávají barvu všude, kde je vysazena.

Listy

Šarlatový běhoun liány dává vyrůst sytě zeleným, širokým a eliptickým listům ve skupinách po třech nebo trojčetných. Tyto lístky dosahují délky od 7,62 cm do 12,70 cm a mají výraznou spodní stranu s fialovými žilkami.

Květiny

Jednou z hlavních atrakcí této liány jsou proslulé šarlatové květy dlouhé od 2,54 cm do 5,08 cm. Ještě více upoutá pozornost, že tyto oranžové květy jsou seskupeny do svazků po 20 kusech.

Tato vlastnost napomáhá procesu samoopylení tím, že láká opylovače, jako jsou kolibříci a včely.

Plody a semena

Kromě květů se tato liána pěstuje také pro své lusky a semena. Fazol šarlatový vytváří světle zelené lusky s mírně drsnou strukturou, které mohou dosahovat délky až 0,30 metru. Na druhé straně jsou semena jedinečně zbarvená a mají různé barevné kombinace.

Některá semena jsou černá s červenými skvrnami, tmavě fialová se sytě terakotovými skvrnami, fialová s černými skvrnami nebo bílá. Při vaření semínka zešednou a pro někoho se stávají nechutnými.

fazol šarlatový

Tipy pro pěstování a péči

Nároky na slunce

Aby rostlina prosperovala, měla by být nepřetržitě vystavena plnému slunečnímu světlu po dobu delší nebo rovnou 6 hodin denně. Při začleňování této liány do krajiny nezapomeňte vybrat správné místo pro výsadbu.

Nároky na vodu

Doporučuje se dávat fazolu šarlatovému často mírné množství vody.

Teplota a vlhkost

Když už je šarlatová běžecká liána zakořeněná, dává přednost růstu na teplém místě s dostatečným větráním.

Nároky na půdu

Co se týče pěstebního substrátu, révě se daří ve vlhké, úrodné, na organické látky bohaté půdě s dobrou drenáží. Lze použít většinu půd od písčitých, hlinitých až po jílovité, pokud jsou splněny předchozí charakteristiky.

Kromě toho tato réva nejlépe roste v půdách s neutrálnějším a zásaditým pH.

Nároky na hnojiva

Aplikace hnojiv není nutná, protože tato réva je bobovitá a má schopnost přeměňovat vzdušný dusík v půdě, čímž ho zpřístupňuje rostlinám.

Údržbové činnosti

Pravidelný lehký řez a odstraňování poškozených a suchých částí rostlin jsou jedny z mála údržbových činností, které je třeba provádět. Rovněž by měla být prováděna pravidelná kontrola stability opěrných konstrukcí vinné révy, která může ovlivnit její růst.

Nepovinná činnost, jako je odstraňování mladých lusků, může být vynucena spíše ve prospěch růstu nových květů než produkce lusků. Tato činnost bude záviset na preferencích pěstitele.

Šíření

K pěstování fazolu šarlatového se běžně používají dva rostlinné materiály - semena a hlízovité kořeny. Před sklizní uvedeného materiálu je však třeba naplánovat pěstební médium, místo a dobu výsadby.

Použijte médium, které má dobrou schopnost zadržovat vodu a je dostatečně porézní, aby zajišťovalo dobrou drenáž. Mělo by být také bohaté na živiny. Vyberte místo s plným slunečním svitem a načasujte výsadbu na jaře.

Pokud se k množení používají semena, měla by být vzdálenost výsadby 10,16 až 15,24 cm a zakopána 5,08 až 7,62 cm pod zem. Osivo přikryjte mírně kyprou půdou. Klíčení se očekává 7 až 14 dní po výsevu, zatímco kvetení 28 až 35 dní po výsevu. Kromě toho lze první sklizeň provést 60 až 75 dní po výsevu.

Na druhou stranu je možné využít hlízovité kořeny bělotrnu, pokud je pečlivě oddělíme. Použití vlhkého písku jako pěstebního substrátu a jeho uchovávání na chladném místě podpoří odrůstání rostliny.

Běžné kultivary fazolí Scarlet Runner

'Golden Sunshine'

Tento kultivar vyniká slabě žlutozelenými listy.

'Sunset'

Kultivar Sunset se honosí trsy krásných růžových květů.

'Moonlight'

Bílými květy a absencí provázků na luscích se vyznačuje tento kultivar.

'Painted Lady'

Tento kultivar vytváří dvoubarevné květy se směsí růžové a červené barvy. I když někdy nese také bílé květy. Kromě toho jsou její fazole špinavě bílé s tenkými tmavě hnědými proužky.

'White Dutch Runner'

Tento kultivar svými květy a fazolemi dodává krajině bílou barvu.

'Black Runner'

Poznávacím znakem této odrůdy jsou sytě růžové květy a černé fazole.

'Scarlet Runner'

Tato odrůda se pozná podle sytě červenohnědých fazolí s černými skvrnami.

'Scarlet Emperor'

Tato odrůda poskytuje podlouhlejší a těžší lusky s fialovými a černě skvrnitými fazolemi.

'Butler'

Tato odrůda má méně strun na luscích.

'Polestar'

Kultivar Polestar pěstuje lusky bez strun, které se prodlužují až na 30,48 cm . Optimální je však sklízet při délce 15,24 cm až 20,32 cm.

Použití fazolí běžných

Využití krásy fazolí běžců šarlatových dosáhnete, pokud jim poskytnete správné podpůrné materiály, jako jsou kůly, mříže a trojnožky.

V některých krajinných úpravách se tato liána používá jako zástěna nebo podnož. Zjemňuje stávající umělé struktury a v létě dodává barvu. Kromě toho budou krajinu navštěvovat kolibříci, motýli, včely a další volně žijící živočichové, protože tato liána přitahuje pozornost.

Tato liána je navíc mnohostranně využitelná a mohla by přinést na stůl chuť čerstvých plodů ze zahrady. Ve Velké Británii se vaří jako příloha, ale Řekové a Španělé dávají této révě pozornost jako charakteristickému pokrmu.

Některé části rostliny, které jí dávají kulinářskou funkci, jsou její květy, lusky, semena a kořeny. Květy fazolí běžců se často přidávají do salátů nebo jako ozdoba některých pokrmů. Nedozrálé lusky se pak připravují podobně jako jiná fazolová jídla, při nichž se obvykle dusí a dochucují podle chuti.

Nezralá semena navíc slouží jako alternativa k fazolím lima, protože je lze připravit podle stejného receptu. Zralá semena se naopak nechávají uvnitř lusku usušit, aby měla delší trvanlivost a zachovala si obsah bílkovin. A konečně, kořeny se před vařením často vaří, namáčejí nebo loupou, aby se snížila možnost toxicity.

Potenciální škodlivost

Požití zralých semen a hlíz v čerstvém stavu ze sklizně bez tepelné úpravy může způsobit žaludeční potíže. V uvedených částech rostlin se v určitém množství vyskytuje lektin, fytohemaglutinin, který při požití většího množství může vyvolat průjem a další žaludeční potíže.

Nejčastější dotazy

Are scarlet runner beans good to eat?

Ano, květy, lusky, fazole a kořeny jsou jedlé. Je však třeba znát způsoby jejich správné přípravy a vaření.

Do scarlet runner beans come back every year?

Jsou to vytrvalé liány, které jsou živé po celý rok a kvetou v horkých letních měsících. Ačkoli mráz způsobí, že se tato rostlina stane jednoletou a při nástupu chladného počasí odumře. Chcete-li rostlinu zachovat, skliďte semena, uchovávejte je v chladu a po skončení zimy je zasaďte.

How much sun do scarlet runner beans need?

Révě se daří, pokud je vysazena na místech, kde je k dispozici plné slunce.

Další liány k pěstování naleznete v našem seznamu různých druhů lián.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.