Rostliny bugenvileje - skvělá zahradní rostlina

Od krásy po funkčnost - rostliny Bougainvillea vám jistě přijdou vhod. Jsou robustní, nenáročné na údržbu a snadno se pěstují. Jejich květy navíc zaujmou každého, a to díky specializované struktuře, která je činí nápadnějšími.

Botanické informace

Rostlinám bugenvileje, Bougainvillea sp. se také říká velká bugenvileje a papírová květina. Rostlina je pojmenována po francouzském vojenském veliteli a mořeplavci Louisi Antoine de Bougainville, který dal v roce 1768 této rostlině světlo.

Tato rostlina, pocházející z čeledi Nyctaginaceae, je jednou z nejuniverzálnějších rostlin, protože díky svým růstovým zvyklostem a morfologickým vlastnostem může sloužit jako zástěna, stín i akcent. Pro získání dalších odrůd a zlepšení jejich vlastností byla provedena různá křížení.

fialová rostlina bougainvillea

Prostorové rozšíření

Bugenvileje pocházejí z Jižní Ameriky a rády rostou v pobřežních oblastech. Může přežít i v zónách 9 až 11 USDA. Nejlépe rostou v zóně 10, ale mohou prospívat i v zóně 9, pokud je o ně pečováno. Stávají se z nich pokojové rostliny, které se vysazují do květináčů a skleníků, aby přežily v zónách 7 a 8 nebo v okolí Jižní Karolíny.

Vyskytují se také v různých zemích Asie, Afriky, Západní Indie, středomořských oblastech a v tropické Americe. Obecně platí, že rostliny Bougainvillea dávají přednost místům s teplým mírným a tropickým podnebím.

Listy

Druhy bougainvileí mají podobnou strukturu listů, protože vytvářejí stálezelené širokolisté listy. Jejich listeny, které se běžně zaměňují za květy, jsou barevné nápadné části, které často vídáme.

Listeny jsou specializované listy a v závislosti na druhu se jejich listeny liší barvou, například zelenou, oranžovou, růžovou, fialovou, červenou, bílou, oranžovou a žlutou. Její listy jsou uspořádány střídavě, mají jednoduchý vejčitý tvar se zvlněným okrajem. Také listy jsou papírovité nebo kožovité, které dorůstají délky a šířky až 7,62 cm.

Jeho listy jsou doprovázeny měkkými chloupky, tzv. trichomy, na spodních částech řapíků, jsou připojeny ke svým hnědým větvím, které mají rovněž trichomy a jehlicovité trny v paždí listů.

růžová bugenvilea

Květy bugenvileje

Skutečné květy rostliny Bougainvillea jsou obvykle obklopeny 3 až 4 barevnými listeny. Jsou to malé trubkovité květy, které jsou méně než jeden centimetr dlouhé a mají 5 až 10 tyčinek. Jejich laloky mají stejnou barvu jako řapíky, ale o něco světlejší, protože přecházejí do bílých nebo krémových okvětních lístků.

Plody

Po odkvětu okřídlené nažky nebo malé sušené plody dlouhé asi 1 až 1,5 cm s 5 hřebínky obalují semeno. Semena se běžně šíří prostřednictvím činitelů prostředí, jako je vítr a voda.

Růst a vývoj

Květina papírová roste mohutně, protože je to keř podobný liáně. Jeho stonky se mohou proplétat a vytvářet pseudokmen, takže vypadá jako keř nebo malý strom. Jakmile se rozroste, jeho stonky zdřevnatí a stanou se oporou. V některých zahradách se pěstuje ve velkých truhlících nebo miskách a umisťuje se jako solitéra. Za vhodných podmínek může za jednu vegetační sezónu dorůst až 1,83 m.

bougainvillea rostlina

Rady pro pěstování a péči o bugenvileu

Nároky na sluneční světlo

Různým druhům a odrůdám bugenvileje velké je společná láska ke slunci. Přestože je lze pěstovat v polostínu, jejich růst bude optimální, pokud budou vystaveny plnému slunečnímu světlu.

Pro tvorbu květů a jejich barevných listů je prospěšné alespoň 6 hodin nepřetržitého pobytu na slunci. Pokud je rostlinám dopřáno méně hodin expozice, mohou být listy zdravé a tmavě zelené, ale květy se vytvoří jen zřídka.

Nároky na vodu

Zalévání rostlin není tak jednoduché, jak se zdá. Osoba, která má zalévání provádět, by měla znát požadavky rostlin na vlhkost a měla by si všímat příznaků vadnutí a změn barvy. Bugenvileje nevyžadují mnoho vody, ale milují vlhké prostředí. V teplejších dnech se doporučuje častější zálivka.

Zálivka může také vyvolat kvetení v případech, kdy rostlina vytváří méně květů, než se očekávalo. Pozorujte půdu a počkejte, až vyschne, což způsobí, že rostlina téměř zvadne, pak by se měl zahájit obvyklý plán a množství zálivky.

Požadavky na půdu

Nejlepší půda pro tuto rostlinu se vyznačuje tím, že má porézní dobře odvodněnou a nepříliš kompaktní půdu. Někteří pěstují Paper Flowers i v bezorebném substrátu, pokud je zajištěna dobrá drenáž. Při výsadbě do nádob nebo květináčů se doporučuje odstranit podmisky, aby se v nich nedržela stojatá voda.

Teplota

Jako sluncemilovná rostlina a odolná tropická liána snáší keř Bougainvillea sucho a extrémní horko. Nejlépe však roste, pokud se teplota pohybuje kolem 21 až 29 stupňů Celsia přes den a 15 až 21 stupňů Celsia v noci.

V zimě rostlině neublíží ani lehký mráz, ale mohou jí začít opadávat listeny. Její růst může být také pomalejší než obvykle a lze očekávat opětovný růst, pokud nedojde k vážnému poškození rostliny mrazem.

Aplikace hnojiva

Přestože půdy s vysokým obsahem organických látek jsou již vhodné pro většinu rostlin včetně bugenvileje, je prospěšné použít i hnojiva, zejména pokud očekáváme lepší kvetení. Hnojiva bohatá na fosfor a dusík podpoří tvorbu květů, ale při nadměrné aplikaci by působila opačně.

Přidání výše uvedených hnojiv se směsí mikroživin lze také provést, zejména proto, že nedostatek hořčíku a železa je poměrně častý. Nezapomeňte dodržovat doporučené aplikační dávky uvedené na etiketách výrobků, abyste se vyhnuli toxicitě.

Řezání

Jelikož se jedná o rychle rostoucí rostlinu, snadno dochází k jejímu přerostení, které může způsobit problémy v samotné rostlině nebo v krajině. Prořezávání nežádoucích výhonů, uschlých částí rostlin a vodních výhonků doplní rostlinu a navodí lepší růst.

V plánech údržby krajiny by se mělo prořezávání provádět pravidelně, zejména po odkvětu. Může být doprovázen zaštipováním, aby se vytvořilo více květů. Chcete-li rostlinu vycvičit, zmenšení její velikosti řezem na třetinu a odstranění nežádoucích a uschlých částí usnadní její správu.

Množení

Množení bugenvileje je možné výsadbou semen, stonkovými řízky, řízky s listovými pupeny a roubováním. Nejjednodušší způsob je prostřednictvím semen, protože nevyžaduje žádné činnosti k přerušení dormance.

Na druhou stranu stonkové řízky by vyžadovaly o něco více úsilí než výsadba semen. Výběr správného sadebního materiálu je pro nízkou mortalitu při tomto způsobu množení klíčový. Vyzrálé dřevní stonky, vyzrálé stonky a terminální stonky z měkkého dřeva jsou vhodnou volbou, pokud jsou alespoň 20,32 cm silné a mají 3 až 5 uzlů.

Lze ponechat dva až čtyři listy, ale obecným pravidlem je, že by jich měl být dostatek, aby se optimalizovala fotosyntéza, ale snížila transpirace během zakořeňování. Aplikace kořenových hormonů ve správném množství a zasazení řízků do dobře odvodněného zakořeňovacího substrátu zajistí vývoj kořenů přibližně po 4 až 12 týdnech od výsevu.

Podobně jako stonkové řízky se používají i listové řízky, přičemž rozdíl je v použitém výsadbovém materiálu. U listových pupenových řízků se používají axilární pupeny spolu s krátkými částmi stonku. Tato metoda se běžně používá, když mateřská rostlina není dostatečně bujná, aby mohla poskytnout dostatek zdrojů.

A konečně, existují případy, kdy řízkování není možné kvůli nízkému obsahu chlorofylu v listech některých kultivarů. Pro takové případy je ideální metodou roubování. Hlavními věcmi, které je třeba vzít v úvahu, jsou stabilní a silná podnož a odnož bez chorob.

Při přesazování lze provést namáčení ve fungicidech, aby se zajistilo, že rostliny budou růst bez chorob.

Problémy, se kterými se často setkáváme

Bougainvilie bývají často napadány bakteriálními skvrnitostmi listů a houbovými chorobami. Zkázu na rostlině mohou způsobit také mouční brouci, mšice a šupinatý hmyz. Ve správném množství lze použít chemické ošetření.

Správné postupy údržby mohou zabránit výskytu škůdců. Prořezávání pomůže snížit náchylnost rostliny, protože nejen odstraní odumřelé části rostliny, ale také zlepší větrání.

bougainvillea květina

3 nejběžnější druhy bugenvileje, které můžete pěstovat

Bougainvillea spectabilis

O identifikaci tohoto druhu se zasloužil německý botanik Carl Ludwig Willdenow. Rozlišuje se podle červených až červenofialových listů obklopujících krémový květ. Jeho listy jsou husté a o něco větší než u ostatních druhů. Tento druh obvykle kvete po dlouhých obdobích sucha a kvete na horních i dolních částech rostliny.

Bougainvillea peruviana

B. peruviana byla poprvé identifikována německým badatelem a přírodovědcem Alexandrem von Humboldtem v roce 1810. Má výraznou zelenou kůru s tenkými podlouhlými lysými listy. Kolem jejích žlutých květů jsou zaoblené růžové až purpurově zbarvené listeny, které mohou být někdy vrásčité. Jeho trny jsou kratší a rovnější než u jiných druhů. Je známý jako nejstabilnější druh bugenvileje.

Bougainvillea glabra

Pochází z Brazílie a tento druh poprvé identifikoval švýcarský botanik Jacques Denys Choisy v roce 1850. Od ostatních se liší lesklým a eliptickým vzhledem listů, které jsou zelené nebo panašované.

Trichomy se u tohoto druhu vyskytují jen zřídka. Jeho listeny jsou obvykle trojúhelníkovité, ale liší se barvou od bílé, fialové nebo fialové obklopující bílý květ. Listeny a květy se obvykle objevují na koncích stonků. Květy jsou k vidění v různých ročních obdobích po celý rok.

keř bougainvillea

7 běžných kultivarů bugenvileí

'Mrs. Butt'

Tento kultivar je velmi využíván v krajině pro své broskvově až červeně zbarvené listeny. Pochází z rodu Buttiana a v sezóně kvete opakovaně.

'Juanita Hatten'

Kultivar Juanita Hatten je ideální pro výsadbu do závěsných košů, protože jeho stonky se volně větví. Také její listeny mají různou barvu od červené po pestře zelenou.

'California Gold'

Kalifornské zlato dostalo své jméno díky velkým žlutozlatým listům. Také tento kultivar působí spíše jako liána a obvykle se používá v krajině.

'Royal Purple'

Tomuto kultivaru se daří ve vlhčích oblastech a dává tmavě fialové listeny. Pokud chcete pěstovat popínavou rostlinu s fialovými květy, je tento druh určen právě pro vás.

'Vicky'

Tento kultivar s výraznými růžovými listeny se žlutobílými květy je určen jako solitéra.

'Golden Summer'

Tento kultivar vytváří několikanásobné květy s bílými až pestře zlatými listeny.

'Double Pink'

Tento kultivar patří k opakovaně kvetoucím a vytváří mohutné trsy růžových dvojkvětů.

Role bugenvileje v krajině

Díky svým barevným a nápadným listům a agresivnímu růstu je bugenvilea ideální rostlinou v krajině, protože dokáže dodat barvu a nevyžaduje pracnou údržbu. V krajině může působit jako živý plot, zástěna, solitéra i akcent. Lze ji také pěstovat jako kvetoucí bonsaj.

Pokud chcete, aby kvetla, nezapomeňte ji vysadit na suchá a sluncem exponovaná místa. Začlenění do pergol a altánů se provádí pro zajištění dodatečného stínu. Aby se prokázala její všestrannost, lze ji vysazovat také do nádob a závěsných květináčů.

Nejčastější dotazy

Where does Bougainvillea grow best?

Nejlépe rostou vystavené na plném slunci a zasazené v dobře propustné půdě.

How do you keep bougainvillea blooming?

Dodržování správných pěstebních požadavků, jako je vystavení alespoň 6 hodinám slunečního svitu a pravidelná zálivka, zajistí, že vykvete. Prospěšné může být i přidávání hnojiv a chemických látek pro kvetení, pokud jsou aplikovány ve správném množství.

How cold hardy is a bougainvillea?

Snese 4 stupně Celsia, ale listeny budou pomalu opadávat. Teploty pod nulou sice způsobí poškození mrazem a jeho závažnost bude záviset na tom, jak dlouho bude rostlina vystavena teplotám pod nulou.

Nezapomeňte se podívat na další keře a liány, které můžete pěstovat, na našem blogu!


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.