Vistárie americká - skvělá rostlina do krajiny

Není nad to mít v krajině krásné kvetoucí liány. Americká vistárie je krásným doplňkem každé krajiny. Díky jejím květům, které upoutají pozornost, se uživatelé krajiny podívají i podruhé.

Tato vistárie navíc roste agresivně, takže v krátké době pokryje velkou plochu. Čtěte dál a dozvíte se více o americké vistárii vinné.

Botanické informace

Americké vistárii se také běžně říká vistárie kentucká a vistárie texaská. Ve vědecké komunitě je známá jako Wisteria frutescens a je synonymem pro Wisteria macrostachya, Kraunhia macrostachya a Kraunhia frutescens.

Vistárie patří pod čeleď Fabaceae, která je označována jako čeleď hrachovitých. Do této čeledi patří 20 000 druhů stromů, keřů, bylin a lián.

Rod Wisteria byl vytvořen na počest profesora anatomie z Pensylvánské univerzity Caspara Wistara. Na druhou stranu druh, frutescens, znamená v překladu dřevina.

Prostorové rozšíření

Většina druhů spadajících pod čeleď Fabaceae pochází z mírných oblastí. Americká liána vistárie pochází z východní části USA. Přirozeně se vyskytuje také v pobřežních částech států Illinois, Virginie, Texas a Florida. Rostlině se daří v 5. až 9. zóně USDA.

Růstové zvyklosti

Vistárie americká je opadavá liána, která roste agresivně a vyžaduje středně náročnou údržbu. Vyvíjí se a šplhá po různých konstrukcích a stromech, protože ve svislém směru se rozpíná od 4,57 do 12,19 m a ve vodorovném od 1,22 do 2,44 metru.

Její květy se objevují od dubna do května. Také se stará o různé volně žijící živočichy, především o motýly soumračníka Zarucco a dlouhoocasého skokana. Tito motýli si pochutnávají na nektaru z květů liány.

Listy

Typ listů vistárie americké je zpeřený, dvouřadý nebo dlanitý. Každý list se skládá z 9 až 15 lístků s listem na koncovém konci stonku.

Na stonku jsou uspořádány proti sobě. Také každý lístek je zelený, lesklý, bez chlupů a kopinatý. Tato liána je navíc opadavá.

Květy

Hlavní atrakcí jsou na jaře nápadné květy vistárie americké. Květy mají různé barvy, od bílé přes fialovou, modrou, červenou, žlutou až po zelenou.

Jsou to hrozny, které se táhnou od 7,62 cm do 15,24 cm . Také rostou převisle, což z nich dělá skvělou vertikální rostlinu. Její květy jsou navíc voňavé, což zvyšuje atraktivitu této rostliny v zahradě.

Plody a semena

Po odkvětu rostlina vytváří semenné lusky, které se prodlužují až na délku 12,70 cm. Tobolky jsou lesklé, ploché a úzké. S příchodem podzimu se lusk rozdělí a ukáže semena uvnitř.

Tipy pro pěstování a péči

Nároky na slunce

Vistárie Frutescens je slunomilná liána. Dává přednost plnému slunečnímu záření v délce 6 a více hodin nepřetržitě. Vystavení plnému slunci je pro liánu prospěšné zejména ve fázi kvetení. Daří se jí však i v polostínu s přibližně 2 až 6 hodinami slunečního svitu.

Nároky na vodu

Časté zásobování průměrným množstvím vody pomůže optimalizovat růst vistárie kentucké. Občas upřednostňuje i dodatečnou vláhu. Nezapomeňte rostlinu pozorovat, abyste věděli, zda potřebuje více nebo méně vody.

Četnost a množství vláhy se také liší v závislosti na podmínkách prostředí. Během teplejších dnů se doporučuje častější zálivka a naopak.

Teplota a vlhkost

Teplé a vlhké prostředí je pro růst révy velmi prospěšné.

Nároky na půdu

Vistárie Frutescens je nakloněna vlhké, dobře propustné půdě bohaté na organické látky. Z hlediska pH půdy se liáně daří v kyselé až neutrální půdě.

Ke žloutnutí dojde, když se půda stane zásaditou. Kromě toho se půdní typ pro vinnou révu liší od hlinité, písčité, písčitohlinité, jílovité a jílovité.

Požadavky na hnojiva

Aplikace hnojiv není nutná a měla by se provádět opatrně. Při aplikaci hnojiv se pH půdy snadno mění. Pamatujte, že zásaditá půda révě vinné nedělá dobře.

Pokud však aplikaci hnojiv pro udržení půdy na zahradě provádíte, ujistěte se, že je nezbytné přečíst si doporučenou dávku na etiketě výrobku. Vyhněte se také používání dusíkatých hnojiv během fáze kvetení, protože podpoří spíše růst listů než květů.

Údržbové činnosti

Jelikož se jedná o agresivně rostoucí révu, hlavní údržbovou činností je řez. Odstraněním odumřelých a poškozených částí rostliny doplníte její estetický vzhled a snížíte možnost onemocnění.

Navíc pomáhá révě udržet si tvar a formu. Řez zajišťuje její udržení v mezích.

V krajině, kde se tato liána pěstuje jako zástěna nebo solitéra, byla vyškolena tak, aby se držela na plotech, mřížích, pergolách a dalších podpůrných konstrukcích. Proto je třeba zajistit pevnou oporu pro ukotvení, která zabrání náhodnému poškození vinné révy a uživatelů krajiny.

Rozmnožování

Běžným výsadbovým materiálem pro vistárii Frutescens jsou semena a stonkové řízky. Při použití semen však trvá několik let, než se rostlina ujme. Pro zkrácení čekací doby se používají stonkové řízky.

Výběr aktivně rostoucího stonku s listy hraje zásadní roli v úspěšnosti množení nové vistárie. Navíc aplikace zakořeňovacích hormonů na exponovanou část, kde je řízek, před zapíchnutím do země pomůže urychlit vývoj kořenů.

Stonkové řízky zasaďte do porézního, vlhkého a dobře propustného pěstebního substrátu. Vodu dodávejte také mlžením, abyste zajistili řízkům rovnoměrný přísun vláhy. Jakmile zakoření, je třeba provést přesazení, přičemž je třeba mít na paměti výše uvedené požadavky.

Vistárie Frutescens Běžné odrůdy

'Amethyst Falls'

Tato odrůda je známá svými levandulově fialovými květy s lehkou vůní. Květy vyrůstají na mladších stoncích a jsou nápadné na jaře až do léta.

'Nivea'

Nivea má výrazně bílé květy s hrozny dlouhými od 15,24 cm do 30,48 cm . V každém hroznu kvetou kvítky současně, což dodává květu na dramatičnosti.

'Alba'

Tato odrůda má nápadné velké čistě bílé květy s kratšími hrozny, ale hustšími skupinami.

Funkce v krajině

Wisteria Frutescens je krásná liána pro opylovačské zahrady a motýlí zahrady. Lze ji však zakomponovat do různých témat, aby sloužila jako solitéra, základová a clonná rostlina. Díky rychlému růstu se dobře hodí do vertikálních zahrad, zelených stěn, plotů, pergol, mříží a altánů.

Svými převislými šeříkovými květy vytváří krásnou kulisu a zástěnu. Když se pěstuje ve velkém, stává se okouzlující květinovou sprchou a dodává zahradě snový vzhled.

Potenciální škodlivost

Přestože je vistárie americká dobrou okrasnou rostlinou, hrozí jí nebezpečí. Pro člověka je jedovatá kvůli přítomnosti wisterinu, což je druh saponinu. Při požití semen mohou lidé pociťovat bolesti břicha, průjem, zvracení a nevolnost.

Tyto reakce jsou pozorovány u osob, které pozřely 1 nebo 2 semenné lusky. Vzhledem k tomu nezapomeňte vyvěsit varování nebo vysadit liánu na místo daleko od dětí a dalších uživatelů krajiny.

Nejčastější dotazy

Is American wisteria invasive?

Ne, jsou neinvazivní. Roste však rychle a dosahuje výšky až 12,19 m a šířky 2,44 m.

How fast does American wisteria grow?

Jakožto agresivní rostlina vyroste za jedno vegetační období po založení více než 3,05 metru.

Is American wisteria a tree?

Ne, je to vinná réva. Často však roste na stromech, keřích a jiných konstrukcích kvůli ukotvení.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.