Americká hořká liána - skvělá rostlina pro vaši krajinu

Americká hořká liána sice nemá nápadné květy, ale zato dává drobné, ale strašlivé květy a plody, které dodají každé krajině určitý estetický vzhled. Pokud chceme, aby tato liána byla součástí zahrady, musíme vědět několik věcí, abychom optimalizovali její potenciál.

Přečtěte si více informací o americké hořké liáně a o tom, jak ji pěstovat a pečovat o ni.

Botanické informace

Hořká liána, popínavá hořká liána, hůlková liána nebo hořká liána nese vědecký název Celastrus scandens. Pochází z čeledi Celastraceae, která je běžně známá jako čeleď hořcovité nebo čeleď tyčkové.

Kelastros je řecké slovo, které znamená stálezelený strom a odkud pochází rod Celastrus. Na druhou stranu slovo scandens znamená v překladu popínavý. V koloniálních dobách je lidé nazývali hořkosladkými kvůli chuti jejich plodů, která je hořká a sladká.

Prostorové rozšíření

Jak napovídá název americké hořké liány, pochází z Missouri, střední a východní části Severní Ameriky a díky své všestrannosti se naturalizovala v různých oblastech. Protože se jedná o všestranně využitelnou rostlinu, daří se jí v zónách USDA 3 až 8. Také je hojně využívána jako okrasná rostlina pro různé krajinné úpravy.

Vyhovují jí různé typy půd na místech s dostatkem slunečního záření, proto se s ní můžeme setkat v lesích, lesích, na skalnatých svazích, v dunách, na starých polích i na plážích.

Růstové zvyklosti

Pro hořec americký je jedinou cestou vzhůru. Je to vytrvalá popínavá rostlina s dřevnatými stonky, které po léta nesou listy, květy a plody. Za předpokladu správné konstrukční opory může dorůst až do výšky přes 6,10 metru.

Přestože tato liána ráda šplhá vzhůru, dokáže se bez opory plazit i po zemi. Rozvíjející se vzrostlé dřevnaté stonky v průběhu let jsou důvodem, proč může v krajině působit určité strukturální problémy.

Listy

Hořec americký vytváří listy, které jsou střídavě uspořádány na stonku. Každý list je oválný se špičatými konci a dosahuje délky 5,08 až 10,16 cm a šířky 2,54 až 5,08 cm. Kromě toho mají okraje zvlněné nebo měkce zubaté. Na podzim se tmavě zelené listy liány mění na žlutozelené až žluté.

Květy

Květy na paždí listů americké hořké révy se mohou někdy rozplývat v pozadí kvůli své žlutozelené barvě a malé velikosti asi čtvrt palce v průměru.

Naštěstí se její květy tvoří v trsech, takže vynikají. Každý květ má světle zelené okvětní lístky, zelené kališní lístky a tyčinky se žlutými prašníky, přičemž každý z nich má pět kusů. Okvětní lístky mají také zubaté okraje. Životnost každého květu trvá až 2 týdny. Květen až červen je nejlepším měsícem pro pozorování těchto květů.

Plody a semena

Po skončení období květů rostlina získává další barvu díky svým plodům. Plody se skládají z oranžového obalu semen a jasně červené nebo červenooranžové dužniny, která semena obaluje.

Mají často průměr 8 milimetrů, přičemž obal se dělí na tři části a ukazuje dužnaté části. Semena jsou navíc bílá, ale po zaschnutí zhnědnou. V červenci až říjnu jsou tyto plody nápadné.

Každá rostlina je buď samičí, nebo samčí, takže pro oplodnění a tvorbu plodů jsou nutné obě. Pozorováním délky a vzhledu květů lze rozlišit, o kterou se jedná.

Samičí květy jsou 2,54 až 3,81 cm dlouhé s 3,17 až 5,08 cm dlouhými stopkami, zatímco samčí květy jsou 5,08 cm dlouhé s palcovou stopkou. Pokud jde o tyčinky, samičí květy mají tyčinky nedostatečně vyvinuté, zatímco samčí květy mají tyčinky kratší než okvětní lístky.

americká hořká sladkost

Tipy pro pěstování a péči

Nároky na slunce

Americká hořká květina miluje plné sluneční světlo, ale daří se jí i na částečně zastíněných místech.

Nároky na vodu

Tato rostlina potřebuje průměrné množství vláhy. Miluje vlhké prostředí, ale snese i suchá místa.

Teplota a vlhkost

Protože tato hořká liána dává přednost plnému slunci, má ráda i vyšší teploty, ale snáší i nízké teploty.

Nároky na půdu

Pro americkou hořkou révu je nejvhodnější půda s dobrou drenáží, zásaditá, bohatá na organické látky a s dobrou schopností zadržovat vodu. Tato rostlina však není citlivá na prostředí a pěstební substrát, takže snáší i sucho.

Nároky na hnojivo

Aplikace hnojiv není pro rozkvět této liány nutná. Běžná každoroční aplikace pomalu se uvolňujících hnojiv v krajině stačí k tomu, aby americká hořká réva vydržela po mnoho let.

Údržbové činnosti

Je třeba provádět dvě hlavní údržbové činnosti, a to řez a kontrolu neporušenosti konstrukčních opor. Prořezávejte vždy, když je to nutné, tedy vždy, když se réva začne plazit po nežádoucích místech a rostlinách.

Také odstranění nemocných částí rostliny přinese rostlině zázraky. V některých zahradách končí květiny po dožití odstraněny, protože semena jsou nežádoucí. Tato činnost je pro ně způsobem, jak kontrolovat nežádoucí šíření rostliny.

Pak je třeba pravidelně kontrolovat stav konstrukční opory, zejména u agresivně rostoucí dřevnaté liány, jako je tato. Existují případy, kdy rostlina ztěžkla tak, že způsobila určité škody na opoře a okolních konstrukcích.

Tyto dvě činnosti údržby jdou ruku v ruce. Abyste zabránili poškození konstrukcí, obvykle je zastřihávejte. Na druhou stranu, pokud je pravidelné stříhání příliš pracné, doporučuje se zajistit pevnou oporu, která pomůže vést liánu tak, aby šplhala vzhůru a ne směrem k ostatním zařízením a stávající vegetaci.

Rozmnožování

Hlavními způsoby šíření americké hořké révy jsou rozptyl semen a oddělování výhonů. Šíření semen často napomáhají volně žijící živočichové, které lákají její plody, jako jsou ptáci a drobná zvířata. Trvanlivost semen je přibližně jeden rok. Proto bude výhodné vysévat je co nejdříve po sklizni.

Na druhé straně je nový růst rostlin vycházející z kořenové koruny. Ty lze pečlivě oddělit a vysadit na různých místech. Někteří také praktikují stonkové řízky.

Při těchto způsobech množení je vhodné dbát zvýšené opatrnosti a obezřetnosti při manipulaci s nimi, dokud se nevytvoří plně funkční kořenový systém. I když to vzhledem k obrovskému vzrůstu této liány nebude trvat dlouho.

Americká hořká réva vs. orientální hořká réva

Orientální hořká réva bývá často zaměňována s americkou hořkou révou. Oriental bittersweet, Celastrus orbiculatus, však pochází z východní Asie a je invazní. Vzhledem k této potenciální škodlivosti, kterou by mohla orientální hořká liána způsobit, je nezbytné znát mezi nimi rozdíl.

Co se týče olistění, má hořec americký postupně se zužující špičky listů. Orientální hořká liána má širší a kratší špičky. Jejich květy se pak liší od orientální hořké sladkosti tím, že mají užší a hladce ohraničené okvětní lístky. A konečně obal semen orientální hořké révy je žlutý, zatímco u americké hořké révy je oranžový.

Funkce v krajině

Pokud necháme C. scandens prolézt do země, účinně tím pokryjeme půdu. Tato funkce je však v prostorách, kde uživatelé často komunikují, nevyužívána. Je to způsobeno tím, že stonky révy v době zralosti dřevnatí.

Také proto se používá jako vertikální rostlina pro zelené stěny, ploty, mříže a altány. Díky svým širokým listům a rychlému růstu může v krajině poskytovat dobrý stín a clonu soukromí.

Nezapomeňte ji však vysazovat na místa s přiměřenou vzdáleností od ostatních infrastrukturních objektů, stromů a keřů, kde by mohla způsobit destrukci.

Potenciální škodlivost

Výsadba hořké révy jako agresivního druhu je doprovázena zodpovědností, aby nezpůsobila spoušť. Tato liána může způsobit určité strukturální škody a ekologické narušení. K těm pravděpodobně dojde, pokud je rostlina ponechána delší dobu bez dozoru. Také bude obtížné rostlinu kontrolovat, ale není to nemožné.

Pokud má být rostlina ponechána v krajině, provádí se rozsáhlý řez. Pokud je však cílem vyhubení, pomůže vytrhávání nebo aplikace vhodných herbicidů. Vyrývání lze provést u lián, které jsou ještě v kontrolovatelném množství. Když však není možné vytrhávat po jednom, použijte pesticidy triclopyr nebo glyfosát.

Nezapomeňte porozumět etiketě pro správnou aplikaci a doporučeným dávkám pro bezpečné a účinné použití.

Často kladené dotazy

Is American bittersweet invasive?

Tato liána není invazní, ale je agresivní. Bývá však zaměňována s orientální hořkou liánou, která je z jejich čeledi invazní.

How do you kill bittersweet vines?

Lze provést vytrhávání nebo aplikaci herbicidů na širokolisté rostliny, např. s účinnou látkou triclopyr nebo glyfosát.

Podívejte se na náš blog, kde najdete další druhy révy, které můžete pěstovat.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.