Stříbrná krajková liána - přírodní krajinný prvek

V životě se často snažíme na každé situaci hledat světlou stránku. Stříbrné linky lze nyní zakomponovat a vizualizovat v krajině pomocí stříbrných krajkových lián. Stezky trsů bílých květů a zelených listů vylepší každou krajinu.

Je však třeba pečlivě zvážit rizika možného poškození této rostliny. Níže jsou sepsány základní informace, které byste měli znát před výběrem této liány.

Botanické informace

Běžně známá liána stříbřitá se označuje také názvy ruská liána, plstnatec, plstnatec, čínská svazčitá liána, milířovitá liána, čínský plstnatec, čínský plstnatec, plstnatec, bucharský plstnatec a stříbřitý plstnatec.

Přestože má více běžných názvů, ve vědecké komunitě je známá jako Fallopia aubertii, synonymum pro Polygonum aubertii. Pochází z čeledi Polygonaceae, často označované jako čeleď rdestovitých, a díky svému vzhledu bude tato rychle rostoucí liána působit královsky.

Prostorové rozšíření

Stříbrná krajková liána pochází z Číny, ale může se jí dařit v zónách 5 až 8 amerického klimatického systému.

Fallopia baldschuanica

Listy

Réva má dlouhé a pokroucené stonky, které jsou zelené s nádechem do červena. Starší části stonků jsou tvrdé a dřevnaté, což je obvykle vidět na bazální části rostliny. Stonek dorůstá výšky 7,62 až 10,67 m a je obklopen listy, které připomínají hrot šípu. Listy jsou ke stonku připojeny 3,81 až 10,16cm řapíky. Tento oválný list se špičatou špičkou má hladký okraj, jednoduchou a střídavou listovou kresbu.

Květy

Je věrná svému jménu, liána Silver Lace krásně kvete rozvětvenými latami se shlukem drobných bílých květů. Mohou být štíhlé, vějířovité nebo v přírodě visící s trsy, které se prodlužují na délku 15,24 až 20,32 cm.

Každý květ je menší než půl centimetru a je zavěšen na krátkých stopkách. Předčasné květy jsou obvykle načervenalé, ale jak dozrávají, mění svou barvu na světle zelenou, bílou nebo světle růžovou s pěti okvětními lístky pro každý květ. Existují případy, kdy se květ během zralosti změní na růžový ještě před nasazením plodů.

Voňavé a okouzlující květy můžeme pozorovat od poloviny léta do začátku podzimu. Její vůně a barvivo příznivě přitahují opylovače, například včely medonosné.

Plody a semena

Jakmile květy zrůžoví, začnou se vyvíjet plody. Plody jsou rovněž růžové a mírně trojúhelníkovité nebo špičaté. Při tvorbě semen vznikají tvrdá černá sytá semena se třemi hřebeny. Její semena jsou produktem suchých plodů, u nichž v době zralosti nepřipadá v úvahu jejich rozlousknutí.

Růst a vývoj

Rostlina Silver Lace ráda roste a předvádí se v polovině léta, koncem léta a začátkem podzimu. V těchto obdobích předvádí své pnoucí a provazcové schopnosti a šíří se po celé krajině, od stávající vegetace až po umělé stavby, jako jsou ploty a pergoly.

Za rok může liána díky svému bujnému růstovému habitu dorůst až 4,57 metru. Vzhledem k tomu, že patří do čeledi rdestovitých, může se liána SIlver Lace snadno množit semeny, řízkováním stonků a oddenky, stejně jako její příbuzné druhy rdestů.

Předvádění květů začíná přibližně koncem léta a začátkem podzimu. Vytváří trsy bílých vonných květů, které se s počátkem nasazování plodů zbarvují do červena. Květy obvykle vydrží dva měsíce, což dodává krajině déle barevnou čistotu, ale spolu s tím dochází k opadu abscedujících květů. To může být problém z hlediska údržby krajiny, proto je lepší vyhnout se jejímu vysazování v blízkosti teras.

stříbrná krajková liána

Tipy pro pěstování, péči a údržbu

Aby tato liána kvetla, není velký problém, ale údržba a kontrola této liány může vyžadovat určité úsilí navíc. Níže jsou uvedeny nejlepší pěstitelské postupy a prostředí pro pěstování ruské révy.

Nároky na slunce

Réva dokáže přežít na místech, kde je polostín nebo plné slunce. Pro optimalizaci růstu je třeba zajistit alespoň 4 hodiny nepřetržitého pobytu na slunci. V době tvorby květů se doporučuje alespoň 6 hodin slunečního svitu.

Nároky na vodu

Révě se daří v oblastech se suchými až vlhkými podmínkami. Vzhledem k tomuto předpokladu se doporučuje naplánovat zálivku této rostliny za normálních povětrnostních podmínek alespoň každé 2 dny. Pokud je venku příliš horko nebo chladno, upravte podle toho plán zalévání. Doporučuje se seskupení nebo výsadba společně s jinými rostlinami, které nevyžadují mnoho zálivky.

Nároky na teplotu a vlhkost

Obecně platí, že ruská réva roste při běžných teplotách až mírně vyšších nebo chladnějších podmínkách. Snáší znečištění ve městech, proto je vhodnou městskou rostlinou.

Hnojivo

Aplikace hnojiv není nutná, pokud je půda bohatá na organické látky. Ve fázi kvetení je však vhodné nepoužívat hnojiva bohatá na dusík, protože by bránila tvorbě květů a podporovala tvorbu nových listů.

Požadavky na půdu

Tato dřevitá liána nemá ráda půdy, které zadržují příliš mnoho vlhkosti. Výsadba liány Silver Lace do dobře propustné a mírně suché půdy s pH v rozmezí 5,5 až 7 optimalizuje její vývoj. Mezi typy půd, do kterých ji lze vysazovat, patří písčité, písčitohlinité a hlinité půdy. Vyhněte se jílovitým půdám nebo půdám, které jsou příliš hrudkovité a vlhké.

Rozmnožování

Protože se tato vytrvalá dřevitá liána značně rozrůstá, je množení poměrně snadné. Lze ji množit výsadbou semen a stonkových řízků.

Při výběru sadebního materiálu pro stonkové řízky vybírejte ty, které jsou silné jako běžná tužka a mají 4 až 6 zbývajících listů. Doporučuje se výsadba do květináčů s vlhkou dobře propustnou půdou plus aplikace kořenového hormonu. Přesazování lze provádět v závislosti na odolnosti rostliny.

Stříhání

Rychlý růst a dřevnaté dospělé stonky liány Silver Lace mohou být v některých případech škodlivou charakteristickou kombinací. Jako robustní popínavá rostlina může ročně dorůst až do výšky osmi metrů, přičemž její listy vytvářejí hustou clonu, z níž některé visí nebo připomínají květinovou sprchu.

Stejně jako u vistárie bude problémem, pokud se stonek omotá kolem důležitých kabelových vedení a trubek, protože v dospělosti ztvrdne. Aby se předešlo takovým problémům, je třeba provádět pravidelné zastřihávání, aby se liána vycvičila a zkrotila. Rozsáhlý řez během zimy bude pro vývoj rostliny příznivý.

Použití

Je nepochybné, že tato liána může růst rychleji než ostatní stávající vegetace v krajině. Při plánovací části úpravy krajiny je nutné zohlednit růstové zvyklosti každé rostliny.

V tomto případě by měla být stříbrná krajková liána umístěna na málo rizikových místech, což znamená daleko od budov, svodů, hromosvodů a okapových žlabů. Doporučuje se udržovat vzdálenost alespoň 1,5 metru od zmíněných zařízení a jiných stávajících rostlin.

Pokud je cílem nechat ji popínat a provazovat se v konstrukcích, jako jsou mříže a altány, ujistěte se, že použité materiály jsou odolné a dlouhodobě révu udrží.

Běžné problémy způsobené stříbrnou krajkou vinnou

Jedním z nejčastějších problémů je přerůstání, konkurence a ohrožení zdraví. Z hlediska zarůstání může narušit kabely a potrubí, což může představovat nebezpečí požáru, zejména když rostlina dospěje a stonek zdřevnatí.

Přítomnost rychle rostoucí liány pak představuje hrozbu pro rostliny, které nerostou tak agresivně. Ruská liána by mohla při svém plazení a rozmnožování kolonizovat a ničit ostatní rostliny ve svém okolí.

A konečně, jako běžná vlastnost rostlin patřících do čeledi Polygonaceae, je do rostliny zabudován šťovík. Při požití většího množství psy a jinými zvířaty může dojít k problémům s ledvinami.

Nejčastější dotazy

Is Silver Lace Vine invasive?

V současné době není hlášena jako invazní druh, ale je označována jako agresivní. Pochází však z čeledi invazních druhů a má potenciál způsobit vážné škody v krajině.

How fast does silver lace vine grow?

Dřevnatá vytrvalá liána může během jednoho roku dorůst až do výšky 8 metrů a za celý svůj život se může rozšířit až na 20 metrů, pokud má k dispozici dostatečnou oporu a prostor.

Is Silver Lace Vine poisonous to dogs?

Při konzumaci velkého množství může psům způsobit onemocnění ledvin. Je to proto, že liána obsahuje šťavelany, což je jedna ze škodlivých látek v rostlinách.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.