Hnojivo pro africké fialky - nejlepší hnojivo pro africké fialky

Kdo by neměl rád krásné květiny uvnitř svých domovů? Každý se rád podívá na barevný nádech a africká fialka (Saintpaulia) je pro to ideální domácí rostlina. Díky svému krásnému vzhledu a množství různých kultivarů je tato rostlina bezpochyby oblíbenou domácí rostlinou.

Dokonalá rostlina samozřejmě neexistuje. Občas se stane, že rostlina bude potřebovat pomoc pěstitele, zejména při aplikaci hnojiva.

Přečtěte si vše o nejlepším hnojivu pro africké fialky.

Proč africké fialky potřebují hnojivo

Hlavními důvody, proč je aplikace hnojiva při péči o africké fialky nezbytná, jsou optimalizace růstu a zvýšení množství a kvality květů. Vzhledem k tomu, že její květy jsou její hlavní atrakcí, mnoho pěstitelů je raději vysazuje do květináčů a pěstuje je jako pokojovou rostlinu.

Obecně platí, že hrnkové rostliny by byly závislé na hnojivech pro doplňování živin. Zásoba živin v jednom květináči je omezená. To znamená, že zásoba živin pro pokojové rostliny je podstatně menší než u rostlin zasazených přímo do půdy v krajině.

Při výběru správného hnojiva, které použijete, je nejjednodušší zeptat se v místních zahradnictvích na doporučená hnojiva pro africké fialky. Mohou mít v nabídce přípravky specifické pro africké fialky, které jsou přizpůsobené na míru této rostlině. Je však důležité znát základy hnojiv.

Hlavní prvky

Hnojiva obsahují makroprvky, dusík, fosfor a draslík. Tyto tři živiny jsou hlavními prvky, které hrají zásadní roli při růstu každé rostliny. Dusík pomáhá při vývoji listů. Na druhé straně fosfor napomáhá rozvoji kořenů a květů.

Organické nebo syntetické

Rostliny budou mít prospěch z obou typů hnojiv. Rozdíl mezi nimi je však v dostupnosti živin pro využití rostlinami. U domácích rostlin samozřejmě chcete rychle působící přípravek. Syntetická hnojiva jsou pro tento účel nejlepší, protože dodají všechny živiny v krátkém čase. I když organická hnojiva, jako jsou zbytky jídla a hnůj, lze použít, pokud vám nejde o čas a neobtěžuje vás jejich zápach.

Jaké je nejlepší hnojivo pro africké fialky?

Pro Saintpaulia by mělo mít nejlepší hnojivo tři vlastnosti: rychle se uvolňující, ve vodě rozpustný a bezmočovinový přípravek. Každá z uvedených vlastností je potřebná, aby vyhovovala pěstitelským požadavkům rostliny.

Nejprve se upřednostňují hnojiva s rychlým uvolňováním, protože doplní živiny v krátké době, takže jsou pro rostliny snadno dostupné. Dále se doporučují hnojiva rozpustná ve vodě, protože africké fialky obvykle potřebují zálivku. A konečně se nedoporučuje používat hnojiva s obsahem močoviny, protože může dojít k poškození kořenů.

Jak aplikovat hnojivo pro africké fialky

Poté, co znáte typ potřebného hnojiva, je dalším krokem přečtení etikety, kde najdete doporučenou dávku. Obvykle se doporučené dávky obecných hnojiv pro pokojové rostliny snižují na polovinu nebo třetinu jejich původního množství. Například kompletní hnojivo (20-20-20 nebo 14-14-14) by se mělo ředit vodou.

Pro africké fialky pěstované při přirozeném osvětlení přimíchejte osminu čajové lžičky kompletního hnojiva do 3,79 litru vody. Naproti tomu ty, které se pěstují při umělém osvětlení, budou potřebovat čtvrtinu čajové lžičky kompletního hnojiva rozpuštěného v 3,79 litru vody. Ředění hnojiv pomůže zabránit popálení rostliny hnojivem.

Kdy použít hnojivo pro africké fialky

Po znalosti všech výše uvedených informací je dalším krokem vědět, kdy hnojit svatofialky. Hnojivo aplikujte během vegetačního období. To pomůže rostlině vytvořit více listů a produkovat více potravy, což se projeví rychlejším růstem a lepším kvetením. Někteří pěstitelé hnojí během podzimu, léta a posledních týdnů jara. Existují však případy, kdy hnojení během zimy pomohlo jejich rostlině k lepšímu růstu.

Když nastane období kvetení, zdržte se podávání hnojiv bohatých na dusík, protože brání tvorbě květů a místo toho vyvolávají tvorbu listů. Fosforová hnojiva napomohou kvetení rostliny. Proto je lze v tomto období použít.

Obecně platí, že nejlepším způsobem, jak zjistit, co rostlina potřebuje, je testování půdy. Měření počtu živin v půdě pomůže pěstiteli určit správné hnojivo, které má použít. Tento test by také pomohl zabránit přehnojení půdy. Rostliny v květináčích, jako je africká fialka, jsou na přehnojené půdy mimořádně citlivé, protože mohou snadno změnit pH půdy a hromadit soli. Pokud k tomu dojde, negativně to ovlivní růst a vzhled rostliny.

Často kladené dotazy

Are coffee grounds good for African violets?

Existují svědectví, podle kterých aplikace zředěné kávy vede k hustšímu a bohatšímu kvetení.

Is Epsom salt good for African violets?

Ano, pomůže vyvolat kvetení. Nejlepší způsob přípravy je zředit 2 polévkové lžíce epsomské soli v 3,79 litrech vody. Aplikujte jednou měsíčně.

*


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.