Rostlina Justicia Calfornica - skvělá zahradní rostlina

Rostlina Chuparosa pochází z nejnáročnějších oblastí na Zemi, protože se jí nejlépe daří na skalnatých svazích nebo v pouštní půdě, kde zřejmě nic jiného neroste.

Tato rostlina pochází z jižní Arizony a Nového Mexika, i když v dnešní době je snadno najdete i v dalších jižních státech Severní Ameriky, například v Texasu a Kalifornii.

Pokračujte ve čtení a zjistěte více o Chuparosa.

Základní fakta o rostlině Chuparosa

Tato rostlina je také označována jako Beloperone, přesněji Beloperone californica syn. Justicia californica. Mezi alternativní názvy patří kolibří keř a chiparosa. Patří do čeledi rostlin Acanthaceae.

Chuparosa znamená ve španělštině doslova ''sát růže''. V některých částech světa, kde se mluví španělsky, je však chuparosa také název pro kolibříky.

Tato rostlina může rychle dorůst až do výšky 0,91 m a šířky 1,22 m, pokud jsou splněny všechny správné podmínky pro pěstování.

Její listy jsou snadno rozpoznatelné, protože připomínají sukulentní rostlinu. Tato rostlina má však trubkovité, malé květy, které jsou často červené, i když některé mohou být oranžové nebo žluté.

Beloperony se obvykle vysévají, když zahrádkáři potřebují přilákat na zahradu kolibříky, protože tito opylovači zmíněnou rostlinu naprosto milují.

Kromě toho se touto rostlinou živí včely a kolibříci a mohou tak činit i lidé, protože její květy jsou jedlé. Obvykle lidé přirovnávají její chuť k chuti okurky. Mohou se jíst syrové v salátech nebo je lidé mohou smíchat do silné super šťávy.

Tipy na pěstování keře Chuparosa

Tato rostlina je odolná vůči suchu a přežije téměř všechny typy klimatických podmínek. Přesto vyžaduje specifické pěstební podmínky, aby se jí nejlépe dařilo, i když se jedná o poměrně nenáročné rostliny, které nevyžadují velkou údržbu.

Nároky na světlo

Rostlina Justicia californica potřebuje být plně vystavena přímému slunečnímu světlu. Tím se sice zkrátí doba kvetení rostliny, ale zároveň poroste zdravěji.

Potřeba vody

nádoba na vodu a kbelík

Jak již bylo řečeno, chuparosy se skvěle hodí do oblastí, které jsou známé obdobím sucha. Pokud bude rostlina pravidelně zalévána, bude v konečném důsledku rychle růst, nicméně bude také bojovat se svými květy.

Na druhou stranu, pokud jsou sucha silná, mohou rostlinu poškodit, protože horko způsobí pouze stres na jejích listech.

V ideálním případě by se tato rostlina měla zalévat dvakrát měsíčně. V případě intenzivního sucha by se mohlo zavlažovat jednou za dva týdny, přičemž se klade velký důraz na to, aby rostliny nebyly přemokřené. V opačném případě by mohlo dojít k hnilobě kořenů.

Typ půdy

Rostlina Justicia californica dává přednost kamenité nebo písčité půdě, nesnáší jílovitou půdu. Je však třeba je vysazovat do dobře propustné půdy, protože nedokážou zadržovat vodu.

Řez

zahradnické nůžky

V závislosti na zimě bude u chuparosy nutný řez. To umožní rostlině, aby na jaře znovu vyrostla a odrostla zdravější.

Některé zimy jsou na tyto rostliny příliš silné a poškodí jejich listy; nejlepší je prořezat je, aby se rostlina obnovila a měla lepší život a tvar.

Množení

Tento keř se snadno množí. Zahradníkovi stačí odebrat stonkový řízek, když jaro téměř končí, případně během začátku léta. Řízky je vhodné umístit do nádoby nebo je můžete přímo vysévat na zahradu.

Půda by měla být ideálně směs z poloviny písku a z poloviny směsi pro květináče. Přesto se zahrádkářům vždy doporučuje objevit ideální poměr pro rostliny podle jejich umístění.

Škůdci a choroby

Rostlina Justicia californica je velmi tolerantní k nežádoucím škůdcům a nijak jí neublíží.

Také netrpí chorobami, což z této rostliny dělá vynikající rostlinu pro začínající zahrádkáře, kteří by si rádi vypěstovali rostlinu, aniž by se museli příliš starat o její údržbu.

Nejčastější dotazy

Is Justicia californica edible?

Květy jsou jedlé a často se konzumují syrové nebo vařené. Mají jemnou chuť, která se skvěle hodí jako salát.

Is Justicia californica considered an invasive species?

Tato rostlina se může sama vysévat, pokud jsou splněny správné pěstební podmínky. To by mohlo znamenat, že rostlina obsadí veškerý dostupný prostor některých oblastí a zahradníků, pokud je ponechána sama sobě. v ideálním případě by tato rostlina měla být vyseta na ploše, kde může být jedinou rostlinou nebo kde nebude soupeřit s ostatními rostlinami o získání některých živin.

Závěr

Tento keř odolný vůči suchu je ideální pro oblasti s malým množstvím srážek nebo bez nich. Keř Chuparosa dokáže během několika let proměnit každou opuštěnou krajinu v krásnou a živou zahradu.

Nejzásadnějším aspektem této rostliny je navíc to, že vítá kolibříky, což je vynikající spojenec pro každého zahradníka, který chce do své zahrady přivést více druhů opylovačů.

Jedno je však jisté, chuparosy jsou nádherné květiny, které mohou přinést mnoho důležitých a důležitých výhod každé zahradě!

Podívejte se na náš blog, kde najdete další oblíbené keře a dřeviny.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.