Jak pěstovat popínavé liány a jak o ně pečovat

Pnoucí rostliny patří k nejkrásnějším druhům rostlin, které můžete pěstovat. Jejich vzhled při šplhání po mříži nebo sloupcích vypadá jako z pohádky.

Pravděpodobně chcete pěstovat rostliny, které se snadno pěstují s minimem práce. Naštěstí existuje nepřeberné množství popínavých rostlin, které lze snadno pěstovat doma.

Popínavé rostliny mohou vypadat hrozivě - vždyť mohou dorůst velkých rozměrů a překlenout výšku budovy. Ve skutečnosti je mnoho popínavých rostlin jednoduchým pěstitelským projektem, který zvládne každý na své zahradě.

Pnoucí rostliny, které se snadno a rychle pěstují

Pokud hledáte nějaké rychle rostoucí kvetoucí liány, zde je seznam liánovitých rostlin, které si můžete vybrat:

Clematis

plamének révový

Rostliny plaménku patří mezi nejrychleji rostoucí liány a v krátké době zajistí optimální pokrytí.

Plaménky jsou velmi všestranné a k podpoře jejich růstu není třeba mnoho. Pro plný růst mnoha druhů plaménků jsou ideální slunná stanoviště, ale postačí i částečně zastíněná místa.

Vistárie

převislá vistárie

Vistárie je další popínavá květina, která může dosahovat velké výšky, obvykle kolem 9,14 metru . Vistárie je velmi odolná liána, která při pěstování nevyžaduje velkou pomoc.

Ve skutečnosti vistárie roste všude, kam dosáhne, a občas přebírá vládu nad jinými rostlinami. Pokud hledáte liánu na zakrytí plotu nebo mříže, vistárie tuto práci zvládne bez větší námahy.

Trubkovitá liána

trubačovitá liána

Trubkovitá liána je dobrou volbou pro jakékoli místo v okolí vašeho domu. Tyto liány porostou na plném slunci, na částečně zastíněných místech, na převážně zastíněných místech a v téměř jakýchkoli teplotních podmínkách, což z nich činí oblíbenou volbu mnoha lidí. Jedná se o další liánu, která rychle obsadí jakoukoli plochu, na kterou dosáhne, proto si dávejte pozor, kam ji vysadíte.

Břečťan bostonský

bostonský břečťan

Pokud chcete liánu, která se rozroste téměř po jakémkoli povrchu, může být bostonský břečťan dobrou volbou. Jeho listy jsou v letních měsících zelené a na podzim se zbarvují do pěkné načervenalé barvy.

Břečťan bostonský je známý tím, že šplhá po stěnách budov, zejména cihlových, kde jsou malé římsy, kterých se může přidržovat. Břečťan bostonský nevyžaduje téměř žádnou péči o svůj růst, ale možná bude potřeba jej zastřihávat, pokud jsou určitá místa, kde nechcete, aby rostl.

Anglický břečťan

anglický břečťan

Anglický břečťan je další liána, kterou lze doma snadno pěstovat. Anglický břečťan je stálezelený, takže bude poskytovat pěkné zelené listy a kryt po celý rok.

Anglický břečťan je známý nejen pro své vertikální popínavé rostliny, ale také pro svou schopnost pokrýt velké plochy. Je známo, že se liány břečťanu anglického vymykají kontrole, ale při troše stříhání je jejich pěstování velmi snadné.

Druhy lián

Pokud jde o způsob šplhání, existují tři hlavní typy lián.

Prvním z nich, vinné révě vinné, se nejlépe daří, když roste na kůlech nebo jiných tenkých konstrukcích.

Další jsou úponkové liány, které vystřelují tenké, téměř provázkové úponky, které se zachytí na všem, co najdou, a v těchto směrech zakládají růst.

Poslední jsou přilnavé liány, které se pomocí nadzemních kořenů přichycují k rovným povrchům, například ke stěnám budov.

Jak pěstovat liány a pečovat o ně

Zde je několik důležitých věcí, které byste měli vědět, pokud jde o pěstování popínavé liány.

Trénování popínavých rostlin

Jak již bylo zmíněno, některé popínavé rostliny rostou agresivně a mohou dosáhnout nežádoucích oblastí. Některým lidem se líbí vzhled nezkrotné popínavé rostliny, která může vašemu domovu dodat charakter, ale jiní by raději měli popínavé rostliny pěkně upravené.

Prvním krokem při výchově popínavé rostliny je určit, kde chcete, aby vaše popínavá rostlina rostla. Může to být na mříži, pergole, sloupu, zdi, plotě nebo jiném místě. Ať už chcete, aby vaše liána rostla kdekoli, budete ji chtít zasadit blízko základny požadovaného objektu. Jakmile rostlina vyraší, nebo pokud začnete s již vyrostlou liánou, můžete začít opatrně manipulovat se směrem jejího růstu.

V závislosti na konstrukci, po které se vaše liána šplhá, můžete konce liány provléknout smyčkami skrz otvory, podobně jako u mříže. Pouhé provlečení konců révy těmito otvory by mělo stačit k tomu, aby se réva zachytila a pokračovala v růstu tímto směrem.

Pokud se vaše liány neudrží nebo jsou příliš těžké, možná budete muset použít provázek nebo kroucenou vazbu, abyste konce udrželi na místě, zatímco se liány samy uchytí.

Dalším způsobem, jak révu vycvičit, je odstřihnout boční segmenty, abyste si vynutili boční růst. Odstraněním segmentů révy, které rostou směrem, který si nepřejete, rostlina vloží více energie do jiných oblastí růstu.

Pěstování popínavých rostlin pro zajištění soukromí

Jedním z oblíbených důvodů pro pěstování popínavých rostlin je vytvoření bariéry soukromí mezi sousedy. Popínavé rostliny, jako je břečťan a trubač, rychle rostou a mohou pokrýt velké plochy. Jsou oblíbenou volbou pro růst na plotech nebo mřížích, které rozdělují hranice pozemků.

Jedna poznámka k pěstování popínavých rostlin, které rozdělují hranice pozemku, zní: měli byste se předem domluvit se sousedem. Mnohé popínavé rostliny se mohou stát invazivními a budou růst na nežádoucích místech. Před vysazením popínavých rostlin je důležité se domluvit, kdo bude popínavé rostliny zastřihávat a kontrolovat jejich růst.

Péče o popínavé rostliny

Jedním z nejdůležitějších tipů péče o popínavé rostliny je správný řez. Jak bylo uvedeno výše, řez může podpořit růst požadovanými směry. Pro vertikální růst se také doporučuje u kvetoucích lián každých 15,24 cm zaštípnout nový přírůstek, aby se podpořila výška i nové květy.

Různé druhy lián budou vyžadovat různé množství vody. Obecně platí, že nové přírůstky budou potřebovat více vody, aby se uchytily. Plně zakořeněná vinná réva by neměla vyžadovat každodenní zálivku a měla by být zalévána pouze v případě dlouhého období bez deště nebo pokud je vystavena příliš velkému množství přímého slunečního záření.

Když vybíráte, jakou révu vysadit, udělejte si předem rychlý průzkum, abyste zjistili všechna kritéria pro vystavení požadované révy slunečnímu záření. Zjistěte, kde plánujete révu vysadit, a podle toho ji zasaďte.

Podívejte se také na tyto liány s fialovými květy a pokojové liány, které můžete pěstovat.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.