Jak pečovat o rostlinu slzičky dětské

Mít doma malou, ale strašnou rostlinu má své výhody i nevýhody. Dětská slzička je jednou z rychle rostoucích, ale na údržbu nenáročných pokojových trvalek. Je ideální pro lidi, kteří jsou stále před svým pracovním stolem. Dodá jejich prostoru barevný nádech, který rozbije nudu v kancelářském uspořádání, aniž by zabírala příliš mnoho místa.

Samozřejmě je nutné vědět, jak o tuto rostlinu pečovat. Pokud se rozhodnete pěstovat dětské slzy, ujistěte se, že je umístíte na místo s jasným nepřímým světlem. Vyhněte se umístění přímo na sluneční světlo, protože by mohlo dojít k popálení. Miluje také vlhkost, ať už v půdě, nebo na vzduchu.

Dětským slzám poskytněte mírné množství vody, ale dbejte na to, aby měly dobrý odtok. Přemokření může mít za následek hnilobu kořenů. Kromě toho dává přednost vlhkému prostředí se 70% relativní vlhkostí vzduchu. Díky tomu je také skvělou koupelnovou rostlinou.

Soleirolia soleirolii má obvykle světle zelené listy s drobnými lístky. Vzhledem ke svému vzrůstu se často vysazuje do malých až středně velkých květináčů jako akcent v interiéru. Kromě toho ji někteří vysazují do závěsných květináčů, aby se mohla táhnout dolů.

Nyní, když už znáte základní informace o slzách dětských, vám nabízíme několik dalších odrůd, které by se do vašeho prostoru mohly hodit lépe.

Soleirolia soleirolii 'Aurea'

Odrůda aurea je známá jako rostlina s názvem Mind-your-own-business. Některé z jejích dalších názvů jsou peace-in-the-home, bits and pieces, Corsican creeper, Corsican plant, paddy's wig, pollyanna vine, Irish moss a mother of thousands. Tato odrůda pochází z Itálie, Korsiky a Sardinie.

Jedná se o kompaktnější verzi babyky a nese listy, které jsou kombinací zlaté a zelené barvy. Zelený odstín jejích listů bývá světlejší než u S. soleirolii.

Co se týče místa výsadby, je nejlepší pěstovat tuto odrůdu v chladné místnosti s poměrně vysokou vlhkostí vzduchu. Také dává přednost tlumenému světlu, abyste ji neumístili příliš blízko oken a dveří. Také se jí daří v zóně 10b podle USDA a vydrží až zónu 8b s teplotami -9,44 °C až -6,67 °C .

Díky barvám svých listů dokáže snadno dodat trochu světla do tmavé a nudné místnosti. Také nevyžaduje velké nebo široké květináče, protože neroste do šířky jako ostatní. Je také relativně kratší než ostatní. Kromě toho, že se jedná o pokojovou rostlinu, může být odrůda aurea také skvělým půdním krytem. Dobře se hodí i při výsadbě s odrůdou alba.

Pokud se chystáte aureu množit, nejlepším způsobem je dělení.

Soleirolia soleirolii 'Alba'

Odrůda alba je známá tím, že má stříbřitě zelené listy. Je to také rychle rostoucí trvalka. Někteří lidé ji také nazývají rostlinou "mind-your-own-business". Kvůli barvě listů se často páruje se zelenějšími odrůdami S. soleirolii. Kromě toho slouží tato slzička jako zástěna nebo kryt odumřelých stromů nebo nevábných zdí a konstrukcí. Dokáže po zmíněných konstrukcích šplhat a pokrýt je tímto měkkým kobercem.

Stejně jako aurea dává přednost tlumenému světlu v chladné a vlhké místnosti. Na druhou stranu odrůda alba dorůstá vyšší a širší než odrůda aurea. Vzhledem k tomu ji lze pěstovat i v květináčích, ale ve větších rozměrech. Potřebuje více prostoru, protože tato odrůda je rychle rostoucí a plazivá.

Soleirolia soleirolii 'Variegata'

Variegata je dříve známá jako S. soleirolii 'Argentea'. Od ostatních se liší drobnými světle zelenými listy s bílými proužky. Ve fázi kvetení nese drobné růžové květy. Její květy jsou často k vidění v letních měsících. Navíc je to dobrá okrasná rostlina, protože má schopnost lézt po konstrukcích, jako jsou skály a zdi. Tento růstový habitus je důvodem, proč se často využívá ve vnitřních zelených stěnách a vertikálních zahradách. Je také poměrně kompaktní s maximální výškou 5 cm a rozpětím 2 metry.

Z hlediska pěstebního prostředí nemá žádné zvláštní nároky. Můžete se řídit návodem k pěstování a péči o dětské slzy. I když ztráta listů je normální během chladného počasí, zejména v zimním období.

Soleirolia soleirolii 'Silver Queen'

Tato odrůda je nejznámější půdopokryvnou rostlinou mezi odrůdami babyky. Její předností je zelené olistění, které vypadá jako stříbřitě lesklé v závislosti na tom, jak na listy dopadá světlo. Kromě krásného vzhledu je vyhledávaná také díky svému růstovému habitu. Má tendenci růst nízko a do šířky, což z ní činí skvělý půdní pokryv.

Kromě půdopokryvné funkce se tato odrůda často pěstuje k zakrytí nepěkných částí krajiny, jako jsou zdi, ploty a odumřelé stromy. Někteří ji navíc používají jako alternativu mechu, zejména v japonských zahradách.

Tato vitální odrůda babyky je aktivní na jaře a v létě, ale s příchodem zimy má tendenci shazovat listy a má pomalejší růst navzdory své mrazuvzdornosti.

Soleirolia soleirolii 'Golden Queen'

Zlatá královna je skvělá odrůda pro rozjasnění místnosti, stejně jako alba. Vyznačuje se světle zelenými drobnými listy se zlatými okraji. Stejně jako většina odrůd i ona miluje zastíněná a vlhká místa.

Ačkoli tato odrůda bývá všestrannější a rychle se odráží, když nastane období sucha. Pokud patříte k lidem, kteří zapomínají své rostliny často zalévat, je tato odrůda tou správnou volbou. Zlatá královna se snadno přizpůsobí a prosadí, kdykoli nastanou problémy s prostředím.

Tuto odrůdu "dětské slzy" často uvidíte ve stinných částech krajiny jako půdopokryvnou rostlinu. Někteří ji také používají jako alternativu mechu v japonských zahradách, kde nechávají tuto rostlinu růst na skalách a zdech.

Tipy pro výběr nejlepší odrůdy

Nyní, když znáte různé možnosti výběru té správné rostliny babyky, je třeba vědět několik věcí, které je třeba vědět před jejím nákupem.

První věc, kterou musíte zvážit, je umístění. Zeptejte se sami sebe, kam byste rostlinu umístili, až ji dostanete? To vám pomůže určit faktory prostředí, které by na rostlinu působily. Například pokud máte prostor u okna, kterým proniká přímé sluneční světlo, je nejlepší zvolit odrůdu, která není tak citlivá na světlo.

Za druhé si určete, kolik času můžete péči o slzičky věnovat. Některé odrůdy mají tendenci růst rychleji než jiné. To znamená, že byste je museli pravidelněji stříhat. Některé jsou také citlivé na přílišnou vlhkost a snadno způsobují hnilobu kořenů. Na druhou stranu jsou některé všestrannější a přizpůsobivější. To jsou věci, které musíte zvážit s ohledem na čas, který na ně máte.

A konečně, poznejte svou rostlinu a rozumějte jí. V článku Pěstování a péče o babyky je podrobný návod, jak se můžete o rostlinu starat a zajistit její optimální zdravotní stav. Věnujte také čas dalšímu čtení a výzkumu své pokojové rostliny. Tímto způsobem získáte potřebné informace, když se objeví problémy nebo změny týkající se vaší rostliny.

Mějte na paměti, že pozorování vaší rostliny jde ruku v ruce s těmito získanými znalostmi. Musíte mít cit pro detaily a změny, které se s růstem vaší rostliny dějí. Například hnědnutí listů a opadávání listů může být způsobeno různými faktory prostředí.

Tento problém můžete vyřešit změnou prostředí, což s pomocí získaných znalostí dokážete. V případě pochybností se však obraťte na profesionálního zahradníka nebo rostlinného patologa.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.