ZZ rostliny - Jak zachránit přemokřenou rostlinu

Rostliny ZZ (Zamioculcas zamiifolia) jsou notoricky známé svou odolností a snadnou péčí, ale jedním z nejčastěji uváděných problémů této rostliny jsou žloutnoucí listy. Je velká šance, že tento problém vyřešíte a v budoucnu mu předejdete. Přečtěte si, jak tento stav diagnostikovat a léčit.

Proč listy vaší rostliny ZZ žloutnou?

Za prvé, pokud jste si právě koupili nebo dostali rostlinu ZZ a má všechny listy žluté, nemusíte se nutně znepokojovat. To proto, že ve skutečnosti existují formy těchto úžasných rostlin, které mají listy celé žluté.

Častější je však jinak zdravá rostlina se zelenými listy, která začne žloutnout. Právě tomuto scénáři se budeme věnovat v tomto článku.

Přemokření

Existuje několik různých příčin žlutých listů u rostliny ZZ, ale nejčastější příčinou je bezpochyby přemokření. Příliš mnoho vody v kořenové zóně způsobuje poškození a hnilobu kořenů, což má za následek změnu barvy listů.

Tento problém mohl způsobit kterýkoli z následujících scénářů(nebo jejich kombinace):

  • Váš květináč nemá drenáž
  • Odtokové otvory vašeho květináče jsou ucpané
  • Váš typ půdy neodvádí vodu dostatečně volně pro rostlinu
  • Rostlina byla jednorázově silně zalita
  • Rostlina je chronicky přelévaná

Znalost příčiny žlutých listů vaší milované rostliny ZZ je prvním krokem k vyřešení problému. Prohlédněte rostlinu a její květináč a zvažte, kolik vody jste jí dodávali, abyste se pokusili zjistit, kde se stala chyba.

Pokud se domníváte, že problém byl skutečně způsoben přemokřením, můžete podniknout správné kroky, abyste se tomuto problému v budoucnu vyhnuli. Přelitá rostlina potřebuje záchranu, proto se podívejme, jak ji přivést zpět k dobrému zdraví.

Jak zachránit přemokřenou rostlinu

Vaše rostlina Zanzibar Gem tedy ztratila svou sytě smaragdovou barvu listů a začala žloutnout. Nahmatali jste půdu a ta je nasycená vodou. Uvědomujete si, že v tomto případě je příčinou problému přemokření, a nyní musíte situaci napravit.

Tak to je čas vyhrnout si rukávy a provést na své rostlině záchranu života! Zde jsou kroky, které je třeba dodržet:

Vyjměte rostlinu z květináče

Rostlinu musíte vyjmout z květináče, abyste mohli posoudit poškození a provést nezbytné kroky k vysušení půdy. Pokud se rostlina z květináče snadno nevytahuje, můžete stlačit stěny plastové nádoby, abyste uvolnili zeminu. Pokud rostlina není v plastovém květináči, možná budete muset půdu po stranách květináče uvolnit nožem nebo něčím podobným, než ji budete moci vyjmout.

Zkontrolujte kořeny

Prohlédněte si kořenový systém rostliny. Je zdravý a bílý, nebo zapáchá a má tmavou barvu? Slizké černé kořeny jsou neklamným znamením kořenové hniloby a postižené kořeny bude třeba před přidáním nové zeminy a přesazením odříznout a zlikvidovat.

Pokud máte štěstí a kořeny jsou stále v dobrém stavu, můžete je jednoduše ponechat na místě s minimálním narušením a přejít k dalšímu kroku.

Vysušte půdu

Zabalte zeminu a kořenový bal buď do suchých ručníků, nebo do novin a hedvábného papíru, abyste z nich odčerpali veškerou vlhkost.

To bude trvat nejméně několik hodin a několikrát vyměňte ručník nebo papír, podle toho, jak moc je půda mokrá. Po vysušení můžete rostlinu vrátit do květináče, pokud:

  • Květináč má odtokové otvory
  • Vaše zemina je vhodná pro rostlinu ZZ

Přizpůsobte zalévání

Nyní, když je vaše půda suchá a rostlina je ve správné půdě a v květináči s volným odtokem, zbývá už jen dopřát rostlině čas na zotavení a upravit plán zalévání. Nezapomeňte, že ZZ rostliny obvykle stačí zalévat každé 2 až 3 týdny a jejich půda by měla mezi zaléváním vyschnout do hloubky alespoň 5,08 cm.

Další příčiny žlutých listů

Přestože je nejčastější příčinou žlutých listů u ZZ rostlin přemokření, může být příčina tohoto stavu zcela jiná. Toto jsou některé další možné příčiny a kroky, které můžete podniknout k jejich vyřešení:

Přehřátí

Pokud se vaše rostlina příliš zahřívá, může vám to dát najevo tím, že zežloutne. V takovém případě zkuste rostlinu umístit na chladnější místo s lepším prouděním vzduchu.

Příliš mnoho světla

ZZ rostliny se mohou spálit, pokud jsou vystaveny přímému slunečnímu světlu, a to může být příčinou šoku vaší rostliny a jejího žloutnutí. Pokud je vaše rostlina vystavena přímému slunečnímu světlu, změňte její umístění na jasné, ale nepřímo osvětlené místo v blízkosti okna orientovaného na východ nebo západ.

Nerovnováha živin

ZZ rostliny nepotřebují příliš často hnojit, ale stejně jako všechny rostliny potřebují pro svůj dobrý zdravotní stav přístup k makro- a mikroživinám. Pokud máte rostlinu již delší dobu a nikdy jste ji nehnojili, je možná načase, abyste rostlinu naředili kompletním hnojivem.

Pokud jste rostlinu hnojili příliš, je čas rostlinu ZZ přesadit a přidat čerstvou zeminu. Snížením aplikace hnojiva v budoucnu předejdete dalším problémům.

Závěr

Nezdravá rostlina může být pěkně znepokojivá, zejména pokud neznáte příčinu problému nebo způsob jeho řešení. Naštěstí, pokud se budete řídit radami uvedenými v tomto článku, měli byste být schopni svou rostlinu ZZ zachránit a ošetřit ji zpět k dobrému zdraví. Hodně štěstí!


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.