Jak přesadit rostlinu ZZ

V životě všech zdravých pokojových rostlin nastane čas, kdy přerostou svůj květináč a je třeba je přesadit. Pokud jste rostlinu ZZ (Zamioculcas zamiifolia) ještě nikdy nepřesazovali, nebojte se, je to velmi jednoduché a v tomto článku se dozvíte postup krok za krokem.

Proč je přesazování rostliny ZZ důležité?

Aby vaše ZZ rostlina mohla růst, je třeba čas od času zvětšit prostor kolem její kořenové hmoty. ZZ rostliny vyrůstají z překvapivě působivých kořenových systémů. Mnoho pěstitelů si neuvědomuje, jak jsou tyto rostliny kořenově vázané, dokud se jejich nádoby nezačnou vyboulovat.

Velikost kořenového systému však není jediným důvodem, proč ZZ rostlinu přesadit. Zemina v květináči se také časem přirozeně rozpadne a je třeba ji vyměnit. Dalším důvodem, proč budete muset tento druh přesadit, je, pokud rostliny Zanzibar Gem množíte nebo potřebujete léčit onemocnění, jako je hniloba kořenů.

Kdy byste měli rostlinu ZZ přesadit?

Vaše rostlina (nebo její nádoba) vám dá znamení, které vám ukáže, kdy je čas na přesazení. Časem si všimnete, že květináč se deformuje rozsáhlým kořenovým systémem a podzemními oddenky, které tlačí na jeho vnitřní stěny. Můžete si také všimnout, že rostlina nenasadí nový růst, když se to očekává.

Má tedy rostlina ZZ ráda, když je svázaná s kořeny?

Ne, mezi další typické příznaky toho, že by vaše rostlina mohla potřebovat přesadit, patří kořeny, které vyrůstají z drenážních otvorů na dně květináče, nebo pokud je květináč tak svázaný kořeny, že voda neodtéká do půdy! Můžete také zaznamenat problémy s odvodněním a rozhodnout se vyměnit zeminu za jinou, která je pro tuto rostlinu vhodnější.

Pokud se nejedná o naléhavou situaci, je nejvhodnějším obdobím pro přesazení ZZ rostliny jaro, případně podzim. V této době rostliny aktivně rostou a snadno se vzpamatují z šoku, který jim přineslo přemístění. V letních a zimních měsících jsou rostliny citlivější, protože již mohou být ve stresu z extrémních teplot a délky dne.

Zanzibarský klenot

Jak přesadit rostlinu ZZ

Nyní, když víte, kdy je třeba rostlinu ZZ přesadit, se podívejme na kroky, které je třeba učinit:

Plánujte dopředu

Připravte si květináč a kvalitní, rychle propustnou zeminu. Den před přesazením rostlinu dobře zalijte, aby byla připravena na velký přesun.

Vyjměte rostlinu ze starého květináče

Uvolněte květináč z půdy a rostlinu vyjměte. Po uvolnění kořeny trochu uvolněte a odstraňte poškozené nebo uhnilé kořeny. Pokud budete rostlinu přesazovat do stejné nádoby nebo do nové nádoby stejné velikosti, můžete některé kořeny odstranit. Snažte se neodstraňovat více než 20 % kořenů a nikdy nepoškozujte větší kořeny vyrůstající přímo z oddenku.

Vyměňte půdu a znovu zasaďte

Odstraňte většinu staré zeminy z kořenového systému a dávejte pozor, abyste nepoškodili kořeny. Pokud používáte hlubší květináč, naplňte dno květináče, abyste vyrovnali zvětšení hloubky. Novou zeminu lehce utužte, aby se usadila, ale nezhutňujte ji.

Poté umístěte rostlinu do nové zeminy a zasypte zeminu kolem kořenového balu. Postupně zeminu lehce utužujte, abyste zabránili vzniku vzduchových kapes. Zeminu na rostlinu navezte do stejné úrovně jako předtím a dávejte pozor, abyste nezasypali korunu rostliny.

Dbejte na to, abyste nechali okraj květináče nad hranicí půdy, aby se voda z květináče nevylila. Nakonec rostlinu zalijte a nechte ji, ať si svůj nový domov užívá!

Výběr nového květináče

Při přesazování rostliny ZZ do nového květináče se nenechte zlákat k tomu, abyste ji přesadili do mnohem většího květináče. Raději vyberte nový květináč, který je jen o velikost nebo dvě větší než původní. Důvodem je zabránit tomu, aby velký objem zeminy zůstal příliš dlouho mokrý a mohl tyto rostliny odolné vůči suchu poškodit.

Ujistěte se, že nový květináč má odtokové otvory, které umožňují odtok přebytečné vody. Skvělou volbou je terakota nebo neglazovaná keramika, protože tyto porézní materiály pomáhají půdě dýchat a zabraňují tomu, aby kořeny zůstávaly příliš vlhké. Další dobrou možností je zakořenit rostlinu v plastovém školkovém květináči s dobrou drenáží a ten pak zasadit do okrasnější nádoby.

Co se týče tvaru nádoby, masité stonkové odnože rostliny ZZ mohou způsobit, že je trochu těžká na vrchol, takže květináč s určitou hmotností je obvykle bezpečnější volbou.

Závěr

Přesazování může být trochu stresující, zejména pokud ho provádíte poprvé. Není to však vůbec tak těžké a může to být skvělý způsob, jak se o své rostlině dozvědět více. Až přijde čas, postupujte s jistotou podle kroků uvedených v této příručce, aby přesazení vaší rostliny ZZ proběhlo bez problémů.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.