Jak pěstovat vanilkové orchideje

Přestože patří k nejnáročnějším druhům orchidejí na přivedení do květu, jsou vanilkové orchideje stále oblíbenou rostlinou. Jsou vysoce ceněny pro své okrasné i komerční využití.

Existují stovky druhů vanilkových orchidejí, ale nejrozšířenější ze všech je vanilka planifolia neboli obecně známá jako vanilka plocholistá.

V tomto článku probereme vše, co potřebujete vědět o vanilkových orchidejích obecně, ale zaměříme se především na orchideje plocholisté. Čtěte dále a dozvíte se o faktech, druzích a tipech na pěstování této proslulé orchideje.

Fakta o vanilkové orchideji

Vanilka (Vanilla spp.) je rod jednoděložných epifytických orchidejí, které obvykle kvetou na jaře až v létě. Jsou známé svou liánovitou strukturou, která jim umožňuje plazit se a přichytávat se na kmeny a větve stromů. Rostliny rodu pocházejí převážně ze Střední Ameriky .

Kromě okrasného a obchodního významu jsou tyto orchideje, především vanilkovník plocholistý, vysoce ceněny také pro své voňavé a masité semeníky, které se používají jako dochucovadla. Vanilka je dnes vedle šafránu a kardamonu třetím nejdražším kořením na světě .

Název Původ

Název vanilka pochází ze španělského slova vainilla, které znamená "malé lusky" a odkazuje na plody rostliny . Druhové jméno planifolia u orchideje Vanilla planifolia odkazuje na nápadný plochý tvar listů. Proto jsou tyto orchideje známější jako vanilka plocholistá nebo vanilka bourbonského typu.

Popis rostliny

Vanilkové orchideje s plochými listy jsou vytrvalé popínavé rostliny se šťavnatými stonky, které se klikatě obloukovitě přichycují ke kmenům stromů a jiným formám opory. Obvykle dosahují výšky 10 až 15 metrů .

Tyto orchideje mají také tenké a dlouhé vzdušné kořeny. Jejich listy jsou velké, silné, jasně zelené, ploché a hladké. Každý list měří asi 10 až 23 cm na délku a 4 až 6 cm na šířku. Květy vanilkových orchidejí kvetou obvykle 2 až 3 roky po vysazení. Jsou voskovité, velké, voňavé a světle žluté. Každý květ dorůstá průměru asi 5 cm .

Plody vanilky, běžně označované jako vanilkové lusky, jsou zavěšené lusky dlouhé 10 až 20 cm. V plné zralosti jsou zelenožluté a dozrávají postupně, což obvykle trvá asi 8 až 9 měsíců od začátku kvetení .

Používá

Vanilla planifolia, jinak známá jako vanilka plocholistá orchidejová nebo vanilka bourbonského typu, je díky svým extraktům nejoblíbenějším a nejpoužívanějším druhem vanilky. Vanilkový extrakt, který se získává ze semenných lusků rostliny, je cenným ochucovadlem. Běžně se používá do pečiva, dezertů, nápojů, čokolády, pokrmů a dalších.

Pěstování vanilkových orchidejí

Na rozdíl od jiných druhů orchidejí jsou vanilkové orchideje uznávané spíše pro své výtažky a ne zrovna jako pokojové nebo zahradní rostliny. Přesto to neznamená, že si vanilkové orchideje nemůžete vypěstovat doma nebo na zahradě!

Sběratelé a vážní zájemci o orchideje totiž zařazují do své sbírky i tyto rostliny, protože i ony jsou atraktivní podívanou v každém prostoru.

Je však důležité si uvědomit, že pěstování vanilkových orchidejí není pro začátečníky snadné. Velmi užitečný může být skleník, zejména pokud se nenacházíte v bezmrazém klimatu.

Výsadba vanilkové orchideje

Tyto orchideje dobře rostou v různých typech půdy . Vyberte si květináč, nejlépe hliněný, nebo nádobu s dobrou drenáží a naplňte ji úrodnou zeminou nebo substrátem. Můžete použít směs jedlové kůry a suchozemských orchidejí nebo směs stejných podílů organické zeminy, nasekaného stromového kapradí a drcené osmandy.

Vzhledem ke svému popínavému způsobu růstu vyžadují vanilky tyč nebo kůl jako dodatečnou oporu.

Snadno si můžete koupit rostlinu vanilky v květináči nebo řízky. Pro řízkování vybírejte ty, které mají alespoň šest uzlin. Velkým řízkům ( 60,96 cm až 91,44 cm ) trvá tvorba květů 2 až 3 roky, menším 3 až 4 roky.

Jakmile začne vanilková réva kvést, opylte květy ručně v pozdních ranních hodinách. To provedete tak, že z tyčinky jednoho květu odeberete pyl a položíte jej na tyčinku jiného květu vanilky. Opylené květy na liáně uschnou a do týdne se vytvoří malé zelené lusky. Tyto lusky pak budou připraveny ke sklizni za 9 až 10 měsíců.

Podmínky pro pěstování vanilky

Voda

Tyto rostliny vyžadují pravidelnou zálivku. Vanilkové orchideje udržujte rovnoměrně vlhké, ale mezi zálivkami nechte směs do květináčů vyschnout. Při zalévání je důležité zvlhčovat také strukturu liány, protože u těchto rostlin se vyvíjejí vzdušné kořeny.

Světlo

Stejně jako mnoho jiných druhů orchidejí jsou i vanilkové orchideje stínomilné rostliny, které upřednostňují asi 50% až 60% zastínění . Snesou i krátké období přímého světla v ranních hodinách. Vezměte však na vědomí, že nadměrné osvětlení může vést ke zpomalení růstu. Nedostatek světla nebo nadměrné zastínění může naopak vést k tenkým stonkům, malým fazolím a menšímu počtu květů a plodů.

Půda

Pro vanilku je ideální půda bohatá na draslík a vápník. Měla by být lehká, dobře propustná a s pH mezi 6,0 až 7,0 .

Teplota

Vanilkové orchideje vyžadují denní teploty mezi 24 °C a 30 °C . Ideální noční teplota je kolem 10 stupňů C.

Vlhkost vzduchu

Vanilkové rostliny vyžadují minimálně 80% vlhkost vzduchu. Rostliny pravidelně mlžte a udržujte dobrou cirkulaci vzduchu, abyste zabránili hnilobě kořenů, časté chorobě vanilky.

Hnojivo

Rostliny vanilkových orchidejí hnojte každé dva týdny zředěným vyváženým hnojivem pro orchideje. Když jsou rostliny v aktivním růstu, přikrmujte je metodou "každý týden slabě".

Tato metoda znamená, že při každém zalévání aplikujete zředěné nebo čtvrtinové hnojivo, místo abyste jednou za měsíc podávali plnou dávku. Vyvarujte se použití hnojiva na suchou vanilku, protože to může způsobit poškození kořenů a listů.

Běžní škůdci a choroby

Vanilkové orchideje obecně netrpí významnými škůdci a chorobami. Jsou však náchylné k hnilobě kořenů. hniloba kořenů může být důsledkem přemokření nebo houby v půdě. Mezi běžné příznaky této choroby rostlin patří matné a žloutnoucí listy, vadnutí a kašovité, černé kořeny.

Mezi další běžné houbové choroby vanilky patří antraknóza, černá hniloba, rez a hniloba kořenů a stonků . Mezi běžné škůdce patří obří africký plž, brouk vanilkovník, nosatec vanilkový, brouci, bílé housenky a Achatina.

Další druhy vanilkových orchidejí

Vanilka západoindická (Vanilla pompona)

Vedle vanilky velkolisté (V. planifolia) je další druh vanilky, známý jako vanilka západoindická (V. pompona), využívaný pro své plody a jako druhotný zdroj vanilkového aroma. Pochází z jižního Mexika a jižní části tropické Ameriky . Západoindické vanilkové orchideje se vyznačují dlouhými tenkými stonky, které měří v průměru asi 2 cm a na délku přesahují 5 metrů. Dlouhé listy, které měří 10 až 30 cm, jsou silné, tmavě zelené a lesklé.

Květenství tohoto druhu orchideje tvoří, že báze listu. Každé květenství má obvykle 6 až 8 bílých, žlutých nebo světle zelených květů, které jsou mírně vonné. Otevírají se postupně, přičemž každý květ trvá jen jeden den.

Plody nebo vanilkové lusky V .pompona jsou zelené a obvykle 10 až 15 cm dlouhé, ale mohou dorůst až 30 cm.

Vanilka tahitská (Vanilla tahitensis)

Vanilka tahitská (V. tahitensis) je kříženec mezi V. planifolia a V. odorata, který byl poprvé představen na Tahiti, odtud pochází i název. Vytváří kratší a širší semenné lusky než rozšířenější druh, vanilka plocholistá (V. planifolia).

Kromě rozdílného vzhledu mají tyto druhy orchidejí také výraznou chuť a vůni . Běžně se používá do dezertů, čerstvého ovoce, pečiva, nápojů, omáček a dalších.

Stejně jako ostatní druhy vanilkových orchidejí mají i tahitské vanilkové orchideje liánovitý růstový habitus. Listy jsou úzce eliptické a květy žlutozelené.

Vanilka bezlistá (Vanilla aphylla)

Vanilka bezlistánebo V. aphylla je druh vanilkové orchideje pocházející z jihovýchodní Asie. Pěstuje se v Laosu, Malajsii, Thajsku, na Filipínách, v Myanmaru a Singapuru. Rostliny vytvářejí úbory po 3 až 4 květech na krátkém květenství. Kvetou koncem jara, v létě a na podzim.

Tento zvláštní druh vanilky je takto pojmenován kvůli svým neobvyklým bezlistým tlustým stonkům připomínajícím révu. Tyto stonky mají internodia vzdálená od sebe asi 10,16 cm. Tato internodia vytvářejí krátké a silné pochvy a kořeny.

Vanilka chamissova (Vanilla chamissonis)

Vanilka Chamissova neboli V. chamissonis je druh vanilky pocházející z Jižní Ameriky. Je pojmenována na počest německého básníka a botanika Adelberta von Chamisso. Rostlina má masité, světle zelené listy a kvete koncem jara až začátkem léta.

Vanilka mexická (Vanilla mexicana)

Vanilka mexická (Vanilla mexicana) neboli obecně známá jako vanilka mexická je druh vanilkové orchideje, která roste v Mexiku, Střední Americe, Západní Indii, na severu Jižní Ameriky a na jihovýchodě Floridy. Rostlina vytváří liány, které dorůstají délky až 15.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.