Jak pěstovat aechmeu v interiéru

Tropické rostliny jsou považovány za jedny z nejlepších pokojových rostlin, a to nejen pro svou přizpůsobivost pokojovým podmínkám, ale také pro jedinečný extravagantní vzhled, který do místnosti vnášejí a který žádné jiné běžné pokojové rostliny nemají.

Oblíbenou rostlinou mezi těmito krásnými tropickými rostlinami je Aechmea (známá také jako urnová rostlina nebo stříbrná váza). Tento rod velkolistých rostlin se vyskytuje v exotických barevných odstínech a nese jedinečné květy, které rozhodně zpestří a osvěží každý prostor.

Pěstování aechmeas v interiéru je poměrně jednoduché a při správné péči a podmínkách poskytnou atraktivní listy a květy, které jsou dlouhotrvající.

Co je to urnová rostlina?

Aechmea patří do čeledi Bromeliaceae. V tomto rodu se nachází více než 250 druhů rostoucích v různých tropických a subtropických lesích Ameriky.

Pro zajímavý tvar a růstový habitus rostliny je snad nejoblíbenější pěstovanou a kultivovanou ze všech bromélií .

Název Aechmea byl odvozen z řeckého slova "kopí" podle tuhých, kopinatých listů rostliny. Tyto listy se shromažďují v bazální růžici s dutým kalichovitým středem, který v přírodě zachycuje dešťovou vodu a zásobuje rostlinu vláhou .

To je také důvod, proč se aechmea běžně označuje jako urnová nebo vázovitá rostlina.

Čím je urnová rostlina jedinečná?

Na této okrasné kvetoucí rostlině je jedinečných hned několik věcí. Jednou z nich je, že aechmey nemají horní přízemní stonek a jejich krásu předvádějí převážně ostnité listy, které jsou dvoubarevné, pruhované, skvrnité nebo jejich kombinace .

Za druhé, ačkoli mohou růst v půdě, jsou aechmey epifytické povahy, rostou na jiných silných a vzrostlých rostlinách, aniž by z nich přijímaly potravu.

Svými kořeny se přichycují k větvím stromů, aby se ukotvily, a také jim tato poloha umožňuje přístup k dostatečné vlhkosti a filtrovanému slunečnímu světlu v lesích .

Trvá asi 2 roky, než urnovník na jaře vykvete, jeho květy se objevují uprostřed růžice ve formě klásku, lat nebo hroznu.

Kvítky jsou červené, žluté a modré, drží je nápadné listeny a výbuch barev vyniká na pozadí stálezelených listů po několik měsíců .

Jak pěstovat urny v interiéru?

Jaké jsou nároky na světlo a teplotu?

Pro pěstování bromélií je nejvhodnější filtrované sluneční světlo a teplé prostředí jako v jejich přirozeném prostředí. Aby dosáhly zdravého růstu a živých listů a květů v zahradě, musí být umístěny na částečně zastíněném nebo chráněném stanovišti s orientací na východ nebo západ.

Obecně platí, že broméliím s tlustými, šedozelenými nebo rozbrázděnými listy se bude dařit při vysoké hladině světla, zatímco broméliím s tenkými, jemnými, zelenými listy se bude lépe dařit ve stínu .

Bude urnová rostlina kvést v interiéru?

Kvetení aechmeas je do značné míry závislé na množství světla. Rostlina obecně dává přednost polostínu, takže při umístění na jasném světle bývají květy plně vytvořené, ale barva není tak zářivá.

Existují také odrůdy, které mají vysoké květy trvající několik měsíců, a ty potřebují k udržení barvy dostatek světla.

Voda a vlhkost

Bromélie jako Aechmea pocházejí z tropických lesů a dávají přednost vysoké vlhkosti a vlhkému povrchu. Dešťová voda jim dodává potřebnou kyselost, ale v interiéru je lze vysadit do směsi na bázi rašeliny a místo toho je postříkat odvápněnou vodou .

Důležité je udržovat pěstební substrát Aechmea jen mírně vlhký, protože pokud je příliš mokrý, může korunka rostliny uhnít. Kalichová část středu rostliny je její přirozenou zásobárnou vláhy.

Jak rozmnožovat aechmey?

Jako jeden z nejlepších substrátů pro pěstování urnových rostlin se osvědčila směs do květináčů ze stejných dílů mechu sphagnum, drcené kůry a písku.

Hnojit by se měly pouze tekutým hnojivem pro pokojové rostliny v poloviční doporučené dávce, a to jednou během letních měsíců, kdy jsou umístěny venku, aby se zotavily .

Po odkvětu aechmey růžice listů odumírá. Na bázi staré rostliny se vytvoří několik mladých nálevkovitých listů, které nakonec zakoření a vyrostou z nich nové rostliny. Těm se říká "mláďata" a lze je pěstovat samostatně v květináčích .

Tato mláďata jsou namísto pěstování ze semen nejčastějším zdrojem sadebního materiálu, protože rychleji rostou a zakořeňují.

Škůdci a choroby

Mezi nejčastější škůdce bromélií patří mšice, listové minery a roztoči. Specifický druh mšic zvaný mšice rýžová, tmavě zelené nebo oranžovohnědé barvy, napadá kořeny váziček a způsobuje zakrnění růstu.

Listoví mináři jsou larvy much, můr a brouků, které vytvářejí na povrchu listů bromélií vzor připomínající tunel. Ananasoví roztoči napadají Aechmea vysáváním rostlinných šťáv přes listy .

Oblíbené odrůdy Aechmea fasciata

Zde jsou uvedeny některé běžné druhy urnových rostlin:

1. Stříbrná váza (A. trifasciata)

Tato urnová rostlina se vyznačuje křídově šedými listy a fialovými květy mezi pyramidovitými růžovými listeny. Šedou barvu nálevky způsobují bílé drobné šupinky pokrývající listy, které mizí při dotyku, kontaktu s vodou nebo při nedostatku světla.

Ze všech echmeas se nejsnáze pěstuje jako pokojová rostlina při pokojové teplotě, protože snáší poměrně suché a polostinné podmínky.

2. Aechmea Blanchetova (A. blanchetiana)

Tento druh Aechmea se často vyskytuje a dodává předzahrádkám tropický jasný nádech , v hromadné výsadbě nebo v nádobách a květináčích. Rostlina dorůstá velkých rozměrů, obvykle až do výšky více než jednoho metru.

Nálevka je tvořena atraktivními oranžovými listy s červenými špičkami. Na zastíněnějších místech je rostlina zelenější, ale přesto poskytuje dokonalé pozadí neméně nápadným latám červených a žlutých květů. Tyto dlouhotrvající květy se často používají jako řezané květiny s trvanlivostí až 3 týdny.

3. Váza brazilská (A. distichantha)

Jedna z nejjednodušších vázových rostlin, která přežívá na zastíněných místech zahrady a dobře se jí daří i v interiéru.

Růžice zelených až tmavozelených špičatých listů je volnější a uprostřed rostliny vyrůstá vysoký květní stvol složený z červených nebo růžových listénců, z nichž každý ukrývá jemné fialové, modré nebo bílé květy.

Květy vydrží několik týdnů, někdy i měsíců a v plném květu jsou na pozadí tmavých listů velmi nápadné. Rostlina dorůstá přiměřené velikosti, takže se výborně hodí do květináčů, ale i v kompaktním porostu tvoří vynikající půdopokryvnou rostlinu.

Další druhy Aechmea, které je vhodné zvážit pro pokojové rostliny, jsou:

  • amazonská zebřička (A. chantinii)
  • Bromélie zápalková (A. gamosepala)
  • Tillandsie nepravá (A. recurvata)
  • Livingase nahá (A. nudicaulis)
  • Bromélie fendlerova (A. fendleri)

avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.