Falešné arálie - skvělá pokojová rostlina

Falešné arálie (Schefflera elegantissima) jsou fantastické pokojové rostliny. Díky svým štíhlým, vroubkovaným a deštníkovitým listům (odtud přezdívka deštníková rostlina) vnášejí do místnosti eleganci. Arálie bývají pomalé a univerzální, co se týče místa a podmínek pěstování. Mladší arálie se skvěle uplatní v menších nádobách a dodají jim dekorativní vzhled.

Jakmile mají False Aralias čas dozrát, výborně se jim daří ve větších nádobách a pěkně zdobí velké prostory.

Čtěte dále a dozvíte se více o konkrétních odrůdách nepravých arálií.

Pomůžeme vám také objevit podobné deštníkové rostliny z rodu Schefflera, které jsou také krásnou volbou do vaší sbírky pokojových rostlin.

Druhy arálie nepravé (Schefflera elegantissima)

Arálie nepravá je zdaleka jedním z nejoblíbenějších druhů deštníkovitých rostlin. Běžně se označuje také jako Plerandra elegantissima nebo Dizygotheca elegantissima.

Nejnovější vědecký název však zní Schefflera elegantissima. Pochází z čeledi rostlin Araliaceae, které jsou známé svými jedinečnými listy.

Arálie nepravé, známé také jako arálie pavoučí nebo arálie nitkovité, pocházejí z Nové Kaledonie, ostrova u východního pobřeží Austrálie. Pokud se pěstují venku, nejlépe se jim daří v zónách odolnosti 10 a 11 podle USDA.

Při pěstování v interiéru a správné péči však lze nepravé arálie pěstovat kdekoli. Díky své všestrannosti jsou tak oblíbenými pokojovými rostlinami.

Níže jsou uvedeny tři druhy nepravých arálií. Péče, kterou těmto odlišným odrůdám poskytnete, je velmi podobná. Každá z nich má však zajímavé a žádoucí vlastnosti týkající se jedinečných barev a tvarů listů, které mají.

1. S. elegantissima 'Galaxy'

Falešná arálie 'Galaxy' je pozoruhodná tím, že její listy nejsou tak jemně dělené jako u ostatních druhů falešných arálií. Je také známá svými lesklejšími a tmavšími listy.

Kvůli jedinečným listům dáváme přednost arálii 'Galaxy' v menších nádobách, které lze umístit na stůl nebo okenní parapet. Této rostlině se bude dařit, pokud ji budete mít na místě, kam dopadá filtrované, nepřímé sluneční světlo. Snese i částečný stín.

Arálie nepravá 'Galaxy' dává přednost bohaté, dobře propustné půdě. Snažte se tuto odrůdu nepřemokřovat. Před přidáním další vody do půdy vždy zkontrolujte prstem vlhkost půdy.

2. S. elegantissima 'Gold Crest'

Arálie nepravá 'Gold Crest' je další působivou odrůdou druhu elegantissima. Na rozdíl od 'Galaxy' jsou listy 'Gold Crest' jemně dělené, podobně jako u typické nepravé arálie. Listy mají vroubkované okraje, téměř jako ostří ruční pily. Na okrajích zelených listů jsou efektní zlaté a žluté akcenty.

'Gold Crest' vyžaduje průměrné množství vody. Slovo "průměrná" obvykle odpovídá týdennímu zalévání v závislosti na ročním období. V teplejších měsících může potřebovat více. Naopak v zimních měsících nemusí rostlina tolik vody potřebovat.

Naštěstí 'Gold Crest' spolu s dalšími odrůdami nepravých arálií nevyžaduje běžné hnojení. Pokud však chcete růst urychlit, doporučujeme během vegetačních měsíců roku jednou měsíčně použít zředěné tekuté hnojivo. V zimním období, kdy rostlina aktivně neroste, s hnojením počkejte.

3. S. elegantissima 'Olympia'

Odrůda arálie ''Olympia'' patří k našim nejoblíbenějším díky výjimečné kvalitě listů měnících barvu. Mladé rostliny ''Olympia'' obvykle začínají tmavě a hustě zeleně. Jak však dospívají, nakonec se zbarví do fialových a červených odstínů!

Změny barev u 'Olympia' souvisejí především s působením slunečního záření. Obvykle platí, že čím více slunečního světla vaše falešná arálie dostane, tím větší šanci má, že se začne prezentovat novými barvami. Časem se zelené, fialové a červené barvy spojí do výjimečného barevného spektra.

Stejně jako ostatním aráliím se i arálii 'Olympia' nejlépe daří při dostatku nepřímého slunečního světla a průměrné zálivce. Pokud máte arálii 'Olympia' v malém kontejneru, můžete ji pravidelně přenášet ven, abyste jí dodali sluneční světlo. Tuto odrůdu však milujeme i ve větších nádobách, které mají své místo u velkého krásného okna.

Níže se dozvíte více informací o blízké příbuzné rostliny Schefflera (ale jiného druhu). Vypadají a chovají se trochu jinak než falešné arálie, ale podobnosti mezi nimi jsou také zřejmé.

Čtěte dál, abyste se dozvěděli něco o zakrslých deštnících a seznámili se s nejkrásnějšími (a tedy našimi nejoblíbenějšími) odrůdami.

Druhy deštníkovníku zakrslého (Schefflera arboricola)

S.arboricola je dalším skvělým druhem, zejména pokud jde o pokojové rostliny. Druh arboricola je trpasličí odrůda, což znamená, že obvykle roste mnohem menší než ostatní druhy. Tuto kompaktní vlastnost máme rádi v interiérových zahradách, kde může být omezený prostor.

Listy trpasličího deštníkovníku jsou podobné nepravé arálii, protože se vějířovitě rozšiřují směrem od středu a vytvářejí deštníkovité listy. Běžně se také popisují jako ručně tvarované. Nemají však stejně vroubkované okraje.

Místo toho bývají listy kulatější, ne-li oválné. Jemnější vzhled zakrslého deštníkovce je atraktivní volbou jako pokojová rostlina do vašeho domova nebo kancelářských prostor.

S. arboricola roste nejlépe na středně silném až jasném nepřímém slunci. Má ráda vlhkou půdu, ale stejně jako nepravé arálie snese občasné sucho.

Ideální je mírně kyselá nebo neutrální půda s pH někde mezi 6,1 a 7,5. V případě, že je půda mírně kyselá nebo neutrální, je třeba ji udržovat v dobrém stavu. Tato odrůda je ideální pro obývací pokoje, jídelny a rodinné pokoje. Lidé mají tuto rostlinu rádi také v ložnicích, protože má schopnost filtrovat a čistit okolní vzduch.

1. S. arboricola 'Sun Burst'

Arborikola 'Sun Burst' se nepodobá žádné jiné deštníkovité rostlině ani nepravé arálii. Tato zakrslá odrůda je silně panašovaná, což znamená, že se pyšní nádhernou směsí zelené, žluté, zlaté a krémově bílé barvy. Každý drobný lístek je jako výbuch barvy.

Pokud jste tedy chtěli vnést do některého ze svých interiérů další barevný nádech, je tato odrůda určena právě pro vás.

2. S. arboricola 'Luseane Ivory'

Jak asi tušíte, odrůda 'Luseane' Ivory je známá svými slonovinově a krémově zbarvenými listy. Bílá a světle zelená se navzájem pěkně doplňují. Tato odrůda je pozoruhodná také tím, že její listy mají tendenci se kroutit a stáčet. Kroucení listů dodává rostlině vzrušující rozměr a estetický půvab.

3. S. arboricola 'Gold Capella'

Odrůdu 'Gold Capella' milujeme pro její výjimečné pestré zbarvení. Kulaté, světle a tmavě zelené listy se pyšní pruhy zlatožluté barvy. Tato odrůda deštníkovitých rostlin rozzáří každou místnost, zejména jako středobod stolu, kde může nasávat nepřímé ranní nebo odpolední sluneční světlo.

Falešné arálie jsou fantastické pokojové rostliny

Falešné arálie jako pokojové rostliny máme opravdu rádi. Jejich jedinečné pilovité listy, které tvoří elegantně vypadající malé deštníky, jsou vážně nepřekonatelné. Skvělé jsou také barvy, které mohou prezentovat.

Díky pomalému růstu a nenáročným nárokům na údržbu jsou navíc ideální rostlinou pro domácí zahrádkáře, kteří nejsou příznivci rutinního stříhání nebo jim občas chybí zálivka.

Neváhejte a podívejte se do místní školky, které odrůdy falešných arálií mají vystavené. Poté se spolu s tímto článkem poraďte s nejbližším odborníkem a vyberte odrůdu rostliny, která se k vám a vašemu prostoru hodí nejlépe. Jsme si jisti, že si svou novou rostlinu False Aralia zamilujete.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.