Top 10 nejneobvyklejších květin

Pokud jde o květiny, existují statisíce různých druhů, z nichž některé jsou jedinečnější než jiné. V různých částech světa najdete regionálně specifické rysy, díky kterým květina vyniká nad ostatními.

Chcete-li najít ty nejneobvyklejší květiny, je cestování po světě - samozřejmě obrazně řečeno - nutností. Pojďme prozkoumat některé z nejneobvyklejších a nejexotičtějších květin z celého světa.

#1. Orchidej střevíčník pantoflíček

Orchideje střevíčník pantoflíček

Orchidej lady slipper pochází ze Severní Ameriky a některých částí Evropy. Jedinečnost této květiny spočívá v samotném tvaru květů.

Květy připomínají dámský střevíček, což je pro květinu neobvyklý tvar. Květy mají malý otvor blízko přední části, ale jinak jsou zcela uzavřené. Barevné odrůdy jsou růžové, fialové, bílé a žluté.

#2. Nefritová liána

nefritová vinná réva

Nefritová liána je další neobvykle vypadající květina, která pochází z Filipín. Květy, které pocházejí z nefritové liány, jsou krátké, ve tvaru drápků a mají nefritově zelenou barvu, odkud pochází i její název.

Tyto drápovité květy rostou ve shlucích a v době květu vytvářejí mimořádně neobvyklé místo. Dalším aspektem, který činí tuto rostlinu jedinečnou, jsou její stonky, které rostou pevně a pokrouceně.

#3. Netopýří květina

černý netopýří květ

Netopýří květina získala své jméno podle tvaru, který rostlina vytváří v době květu a který připomíná netopýra. Květy jsou tmavě fialové, které se u některých rostlin mohou jevit jako černé.

Nad květy jsou umístěny také dva listy, které připomínají netopýří křídla a dotvářejí tak obrázek. Tyto listy mají obvykle tmavou barvu, ale u některých odrůd jsou bílé. Tyto květy pocházejí z jihovýchodní Asie.

#4. Mořský jedovatý strom

květ mořského jedovatého stromu

Mořský jedovatý strom má neobvyklé jméno a s ním i neobvyklý vzhled. Pochází z tropické Asie a ostrovů v Indickém a Tichém oceánu a roste v blízkosti moře.

Květy mořského jedovatého stromu jsou nitkovité a v době květu vypadají podobně jako pomněnka. Mají bronzovou barvu a růžové špičky. Tyto květy jsou známé tím, že v noci lákají velké můry a netopýry.

#5. Rosnatka obecná

rosnatka obecná

Rosnatka obecná, známá také jako rosnatka okrouhlolistá nebo rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia), je ve skutečnosti masožravá rostlina, kterou lze nalézt v Adirondackých horách.

Název rosnatka pochází od malých kapek rosy, které se tvoří na špičkách květů. Tato rosa ve skutečnosti není rosou, ale lepkavou látkou, která se specializuje na chytání a lapání drobného hmyzu.

#6. Mořská cesmína

mořská cesmína oxfordská modrá

Květy cesmíny mořské pocházejí z Velké Británie a najdete je na jejich dunách a plážích. To, co dělá cesmínu mořskou neobvyklou, jsou její květy podobné peří, které obklopují hlavičku květu.

Tyto květy mají obvykle fialovou barvu, ale lze je nalézt i v zelené a bílé. Většina těchto květů má také stříbrný nádech, který jim dodává na jedinečnosti.

#7. Květ eukalyptu

eukalyptus květ

Květ eukalyptu, který pochází z Austrálie, je dalším velmi neobvykle vypadajícím květem. Nejvíce na něm vynikají nitkovité květy, které vyrůstají ze středu květní hlavičky.

Tyto květy mají obvykle červenou nebo růžovou barvu a budou mít žlutý střed. Některé odrůdy mají na konci každého vlákna žlutou špičku.

#8. Květ mrtvoly

květ mrtvoly

Mrtvolný květ má neuvěřitelně nevábný název, ale z dobrého důvodu. Je známo, že když kvete, je cítit jako hnijící maso - nechutné, já vím.

Květy těchto květin patří k největším na světě, některé měří na šířku až 0,91 metru. Tyto květy rostou ve výšce kolem 1000 metrů nad mořem a pocházejí ze Sumatry a Bornea.

#9. Džbánovitá rostlina

džbánovitá rostlina

Džbánovník je masožravá rostlina, která láká svou kořist sladkým nektarem, jenž vede na kluzkém svahu uvnitř květu ve tvaru džbánu. Jakmile kořist spadne dovnitř džbánovitého květu, je uvězněna a pomalu se v květu rozpouští.

Tímto způsobem získává rostlina živiny. Džbánovité rostliny pocházejí z Madagaskaru, jihovýchodní Asie a Austrálie.

#10. Cuphea s netopýří tváří

cuphea s netopýří tváří

Stačí jeden letmý pohled na tuto květinu a pochopíte, odkud pochází její název. Květina svým tvarem velmi připomíná netopýří obličej a má k němu i tmavě fialový střed.

Přestože střed je většinou tmavě fialový, květy na vrcholu jsou zářivě červené. Cuphea s netopýří tváří se často pěstuje, aby přilákala volně žijící živočichy, například motýly a kolibříky; pochází z Mexika.

#11. Kampion gibraltarský

Vápenec gibraltarský

Posledním, ale neméně důležitým druhem je kampion gibraltarský. Tuto květinu lze nalézt pouze na nebetyčných útesech Gibraltaru, země, která se nachází na samém konci Pyrenejského poloostrova. Ještě v 80. letech 20. století byla tato rostlina považována za vyhynulou. V roce 1994 však byla znovu objevena a nyní se rozmnožuje v botanických zahradách a dalších prostředích po celém světě.

Tato stále ještě vzácná kvetoucí rostlina má nádherné dvoulaločné květy, které mohou být světle fialové až růžové. Jako trvalka dorůstá výšky až 40,64 cm.

Jaká je nejvzácnější květina na světě?

Pokud jde o neobvyklé a exotické květiny, existuje několik druhů, o kterých jste možná ještě neslyšeli. Možná se domníváte, že tyto květiny jsou vzácné - a některé jsou, ale často prostě rostou v oblasti, kde nežijete nebo kterou často nenavštěvujete.

Jak již bylo řečeno, existují neuvěřitelně vzácné květiny, a tou, která je považována za nejvzácnější, je Middlemist Red.

V současné době jsou známy pouze dvě rostliny middlemist červený. Jednu z těchto rostlin lze nalézt na Novém Zélandu, zatímco druhá se nachází ve Velké Británii. Middlemist červený pochází z Číny a některých okolních oblastí, ale ve své domovině byl vyhuben.

Zatímco u některých z výše uvedených květin můžete mít dobrou šanci obdivovat je, šance, že budete mít příležitost setkat se s květem middlemist červený, je mizivá.

Další zajímavé květiny najdete na naší stránce Zahradadecin .com/types-of-flowers/.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.