Směs půdy pro africké fialky - co byste měli vědět

Víte, že zdravotní stav vašich afrických fialek odráží stav jejich půdy? Je čas naslouchat tomu, co vám vaše rostlina říká. Ve většině případů není žloutnutí a další problémy rostlin způsobeno chorobou nebo hmyzem.

Porozumění půdě je jednou z nejdůležitějších věcí, které je třeba se naučit, pokud jde o péči o africké fialky. Většina příznaků a symptomů se projevuje kvůli pěstebnímu médiu, ve kterém je rostlina pěstována.

Přečtěte si, jaká je nejlepší směs půdy pro africké fialky.

Jaký je nejlepší pěstební substrát pro africké fialky

Vzhledem k tomu, že africká fialka (Saintpaulia) pochází z Afriky, často ji můžeme vidět růst na porézních skalách a mechových plochách. Vzhledem k této informaci by mělo pěstební médium napodobovat stejné vlastnosti dané přirozeným prostředím africké fialky.

Abyste pochopili, jaký typ směsi bude nejvhodnější, musíte znát čtyři klíčové vlastnosti: provzdušnění, zadržování vody, ukotvení a dostupnost živin. Tyto čtyři vlastnosti jsou do značné míry ovlivněny strukturou směsi.

Saintpaulia dává přednost pěstební směsi s vysokou pórovitostí a dobrou drenáží. Tato preference je dána tím, že rostlina má citlivý kořen, který může být přemokřením poškozen. Některé pěstební směsi jsou již předem připraveny různými společnostmi tak, aby vyhovovaly africkým fialkám. Před nákupem však musíte vzít v úvahu také prostředí v domácnosti.

Pro mnohé neznámý materiál, který použijete na květináče, ovlivňuje růst rostliny. Jde ruku v ruce s půdou při regulaci vlhkosti. Pokud používáte hliněný květináč, je porézní a voda jím může prosakovat. Tato vlastnost vede ke ztrátě vlhkosti odpařováním. Na druhou stranu plastové květináče ji udržují uzavřenou a nejsou v nich žádné póry, které by se mohly zaplnit, ale způsobují větší pravděpodobnost přemokření. Každý z nich má své výhody i nevýhody.

Nezapomeňte si vybrat ten správný, který bude vyhovovat potřebám vaší rostliny. Zkontrolujte ji také s dalšími pěstitelskými požadavky. Pokud například často zapomínáte rostliny zalévat, měli byste zvolit plastový květináč, který déle udrží vlhkost.

Pokud je například váš koutek pro pokojové rostliny vlhký, vyberte směs bohatou na organickou hmotu, protože pomůže udržet vlhkost v půdě. Pokud máte automatický zavlažovací systém, měli byste použít kypřejší a poréznější zeminu, jejímž příkladem jsou směsi s většími částicemi půdy a hrubší strukturou. Použití tohoto typu směsi zabrání přemokření a poskytne prostor pro výměnu plynů, aby kořeny mohly dýchat.

Recept na nejlepší půdní směs pro africké fialky

Existují různé typy komerčních pěstebních substrátů určených speciálně pro africké fialky. Můžete se však také rozhodnout vytvořit si vlastní směs. Doporučený recept na zeminu pro africké fialky je následující: 1 rašelinový mech nebo listová plíseň:1 zahradní zemina:1 písek, perlit nebo vermikulit. Tato směs poskytne africkým fialkám nejlepší strukturu. Pokud máte tyto materiály k dispozici, nezapomeňte pěstební směs pasterizovat, abyste měli jistotu, že je bez chorob.

Co je pasterizace půdy

Existují 3 způsoby pasterizace směsi. Prvním je vystavit ji na několik dní slunci a každý den ji promíchat. To je vhodné, pokud máte otevřený prostor s přímým slunečním světlem. Také se to doporučuje během velmi horkých dnů.

Další metoda je určena pro malé množství pěstebního média. Vlhká směs se vloží do nádoby vhodné do trouby a zakryje se alobalem. Poté se pánev vloží do trouby nastavené na 180 stupňů Fahrenheits a nechá se tam hodinu.

Poslední metoda se nazývá metoda grilování. Je to v podstatě jako grilování směsi. Při teplotě 71,11 °C nechte směs vařit 30 minut. Směs nechte odpočívat alespoň 4 dny a nezapomeňte ji každý den promíchat, aby se provzdušnila. Nezapomeňte také, že teplota nesmí překročit 82,22 °C . Při takovém žáru by došlo k usmrcení prospěšných půdních bakterií, a o to nám nejde.

Nejlepší bezorebná směs pro pěstování afrických fialek

Někteří lidé navíc nepreferují používání pěstební směsi s půdou. Z tohoto důvodu se rozhodnou pro bezorebnou směs. Cornellova modifikovaná bezorebná směs Rašelina lite doporučuje používat následující: 0,47 litru rašelinového mechu: 0,23 litru vermikulitu: 0,23 litru perlitu: 1 polévková lžíce vápence: ¼ čajové lžičky superfosfátu.

Nejčastější dotazy

Do African Violets need special soil?

Potřebují pouze správnou směs, která doplní vaše vnitřní klima.

Can I use succulent soil for African violets?

Protože sukulenty dávají přednost porézní a kypré půdě, může to fungovat i u afrických fialek. Nezapomeňte však zkontrolovat vlastnosti a obsah půdy pro sukulenty podle informací uvedených v tomto článku.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.