Jak množit nové rostliny ZZ

Není těžké pochopit, proč je množení nových rostlin ZZ (Zamioculcas zamiifolia neboli Zanzibar Gem) tak žádoucí. Tyto nádherné pokojové rostliny nenáročné na údržbu dodají vašemu prostoru velkou zajímavost, tak proč si jich nevypěstovat o pár víc, že? Přečtěte si o 4 způsobech, jak můžete rozmnožit nové rostliny ZZ.

Pěstování rostlin ZZ vyžaduje, abyste znali metody množení. První věc, kterou je třeba pochopit, když se pustíte do množení nových ZZ rostlin, je, že se jedná o pomalu rostoucí rostliny, takže budete potřebovat trochu trpělivosti. To je pravděpodobně nejtěžší část celého procesu, takže se pojďme rovnou podívat na první metodu.

Jak množit rostliny ZZ

Dělení

Dělení rostliny je rozhodně nejjednodušší způsob, jak z jedné rostliny udělat dvě nebo více. Můžete to udělat kdykoli, ale ideální příležitost je, když je čas na přesazení, protože rostlinu stejně budete rušit. Nejlépe je to provést během vegetační sezóny nebo těsně před jejím začátkem na jaře. V této době bude mít narušení na rostlinu menší vliv.

Ujistěte se, že každá rostlina, kterou oddělujete, má zdravý oddenek a dobře vyvinuté kořeny. Namísto "přesazování" v této fázi můžete nové rostliny zasadit do květináčů stejné velikosti nebo dokonce menších.

Zanzibarský klenot

Řízky

Rostliny ZZ lze pěstovat také z řízků. Pokud chcete vytvořit mnoho nových rostlin z jediného exempláře, je to nejlepší způsob. Má to však i svou nevýhodu, a tou je pomalé tempo růstu těchto rostlin. Může trvat i rok, než řízky zakoření, takže to berte jako dlouhodobý projekt.

Než začneme, je důležité si uvědomit, že "stonky" rostliny ZZ jsou ve skutečnosti řapíky složených listů. Pochopitelně to může být trochu matoucí, pokud nejste obeznámeni s botanickými termíny, ale ve skutečnosti je to docela jednoduché. V případě rostliny ZZ s jediným stonkem je to, co vidíte vyrůstat z půdy, ve skutečnosti list, který se skládá z řapíku a jeho lístků.

Listové řízky

Oblíbenou metodou množení nových rostlin ZZ je odběr listových řízků. Použijte velmi ostrý a čistý nástroj, například nůž, k odříznutí listu těsně nad povrchem půdy v květináči. Řízek zasaďte do nádoby s centimetrovou nebo 5,08 cm velkou vrstvou vody a počkejte, až řízek zapustí kořeny. Je to prostě tak jednoduché, za předpokladu, že vodu měníte každých několik dní a před vysazením dáte řízkům šanci, aby si vytvořily kořeny o délce alespoň 7,62 - 12,70 cm (5 cm).

Listové řízky

Listové řízky jsou dalším skvělým způsobem množení nových rostlin ZZ. Bohužel tato technika může mít nižší úspěšnost a trvá déle, než se vytvoří nové rostliny v plné velikosti. Výhodou ovšem je, že touto technikou můžete vytvořit mnohem více nových rostlin, protože jeden list má tendenci obsahovat nejméně 12 lístků.

Listy by měly být seříznuty čistě a těsně u řapíku. Listové lístky s řapíky položte do sklenice s vodou a před výsadbou nechte řízkům tolik času, kolik potřebují k vytvoření kořenů o délce alespoň jednoho palce (2,5 cm).

V případě listových i listových řízků je třeba rostliny zalévat častěji než mateřskou rostlinu, dokud se nezakoření a nevyrostou ze zdravého oddenku.

Pěstování ze semen

Rostliny ZZ lze samozřejmě pěstovat ze semen, stejně jako v přírodě. Není to obtížné, pokud se vám podaří sehnat semena. Vzhledem k tomu, že mnoho těchto rostlin v domácím prostředí nikdy nekvete a nevytváří semena, může být obtížné semena sehnat, pokud je nekoupíte například přes internet.

Závěr

Množení vlastních rostlin ZZ v domácích podmínkách může být velmi snadný a přínosný proces, který zvládne každý. Jen si samozřejmě uvědomte, že ze zákona nesmíte množit rostliny, které mají registrovanou ochrannou známku. Proč si tedy nevyhrnout rukávy a nepustit se do nového zábavného projektu? Stačí postupovat podle kroků uvedených v tomto článku a mít trochu trpělivosti. Bavte se!


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.