Jaké druhy rostlin juky jsou pro vaši zahradu nejlepší?

Rostliny juky jsou oblíbené po celém světě a ceněné pro svou přizpůsobivost v interiéru i exteriéru. Rostliny yucca pocházejí z horkých a suchých prostředí, jako je Karibik, americký jihozápad a Jižní Amerika, a jsou neuvěřitelně rozmanité.

Na výběr je však mnoho druhů rostlin yucca. Ať už jste nezkušený zahrádkář, který netuší, kde začít - nebo se tomuto koníčku věnujete již delší dobu - může být obrovské množství rostlin přímo ohromující.

Pokud máte zájem dozvědět se více o tom, jak pěstovat rostliny yucca a jak o ně pečovat - a také o tom, které druhy rostlin yucca budou pro vás vhodné - jste na správném místě. Prozradíme vám vše, co potřebujete vědět!

Kolik různých druhů rostlin juky existuje?

druhy juky

Odpověď na tuto otázku závisí na tom, kam se podíváte! Ve Spojených státech se vyskytují v zónách 5 až 11. Přesné rozšíření juky se liší v závislosti na druhu.

Ve Spojených státech je uznáváno nejméně 27 druhů rostlin yucca. Ty jsou rozšířenější než jiné běžné teplomilné rostliny jihu, agáve, přičemž rostliny yucca jsou rozšířeny po celém Středozápadě, Velkých pláních a dokonce i v mnoha východních a jižních státech.

Na celém světě existuje něco mezi 40 a 50 druhy juky (abychom byli ještě přesnější, botanici se domnívají, že v rámci Ameriky existuje 49 uznaných druhů a 24 uznaných poddruhů juky).

Ačkoli byly první druhy rostlin yucca původně zaměňovány s maniokem, nakonec si vydobyly vlastní uznání a dnes jsou všeobecně uznávány jako jedny z nejlepších zahradních rostlin.

Co přesně jsou rostliny juky?

juka úzkolistá

Rostliny yucca s velkými, špičatými listy a nádhernými trsy obrovských bílých květů jsou ideální pro krajinářské úpravy. Každá z nich má svůj jedinečný architektonický tvar a může sloužit jako nápadný doplněk k ostatním zahradním rostlinám.

Rostliny juky se vyznačují hustými, hustě utvářenými růžicemi, které obsahují mnoho tenkých, blízko sebe umístěných listů. Ty jsou často lemovány bílými, kudrnatými chloupky. Na špičkách listů se občas objevují ostny, které mohou být neuvěřitelně ostré, ale přesto tupější než u rostlin agáve.

Rostliny juky mohou dorůstat výšky až 9,14 m a šířky 7,62 m s různými odnožemi. Menší druhy rostlin yucca budou vysoké a široké jen asi 0,61 až 1,22 metru. Mezi mnoha rostlinami juky existuje velká variabilita.

Mezi jednotlivými druhy juky existují drobné rozdíly, ale všechny mají schopnost růst do výšky a rozvětvovat se. Na některých velmi suchých místech však rostliny juky zůstávají kompaktní, aby šetřily energií. Většina rostlin juky vytváří bílé zvonkovité květy, které se shromažďují ve velkém množství na krátkém stonku. Květy se obvykle tvoří jednou ročně.

Rostliny juky rostou pomalu, vodu ukládají do svých cibulovitých základen nebo hustých kmenů. Jsou neuvěřitelně odolné vůči suchu a ke svému přežití potřebují jen velmi málo údržby. Díky tomu je rostlina yucca nejlepším kandidátem do přírodní zahrady na jihu.

Jen mějte na paměti, že houževnatost juky může být trochu nevýhodou - někteří zahrádkáři mají problém je odstranit, jakmile se jejich kořeny uchytí!

Běžné odrůdy rostlin juky

Banánovník

Yucca baccata

Banánová juka neboli Yucca baccata pochází z amerického jihozápadu a vyžaduje velmi málo vody. Je dobře přizpůsobena suchým podmínkám a bez problémů zvládá i zanedbávání. Tato na údržbu nenáročná juka má špičaté listy se schopností dosáhnout výšky 0,61 až 0,91 m (někdy i o něco více!).

Tuto rostlinu yucca však nepěstujte, pokud máte netrpělivý zelený palec. Než banánová juka vykvete, může to trvat i několik let, a když vykvete, často krátce poté uhyne.

Jasná hvězda

yucca bright star

Yucca Gloriosa 'Bright Star', která se vyskytuje v zónách 7 až 11, dorůstá výšky jen asi jednoho nebo 0,61 metru. Má žlutě a zeleně pruhované listy spolu s květními stonky, které vytvářejí růžová poupata.

Je to jeden z nejlepších druhů juky pro zahrádkáře ze severu, protože je mrazuvzdorná až do -17,78 °C .

Beztrnná

juka beztrnná sukulentní

Juka beztrnná je juka mnoha jmen, včetně juky obrovské a oficiálněji Yucca elephantipes. Tato juka pochází z 9. až 11. zóny a při pěstování venku může dorůst výšky až 7,62 metru.

Při pěstování v interiéru si udrží mírnější vzrůst a dosáhne výšky pouhých 3,05 metru. Má luxusní, zelenavě zelené listy s bílými květy a díky měkkým listům je ideální pro pokojové zahradníky.

Rostlina juka zobánkatá

juka zobánkatá

Yucca zobánkatá, označovaná také jako yucca big bend nebo yucca rostrata, má jeden kmen a velmi dobře rozpoznatelnou bambulku, která je zakončena ostrými modrými listy.

Když je plně rozkvetlá, má juka zobánkatá oranžové nebo žluté květy. Často se používá ve štěrkových a středomořských zahradách, kde je považována za jeden z nejatraktivnějších druhů juky.

Thompsonova juka

Yucca thompsoniana

Yucca thompsoniana neboli juka Thompsonova má jeden kmen, proto je často zaměňována za rostlinu juka zobánkatá. Hlavní rozdíl mezi nimi však spočívá v tom, že rostlina juka Thompsonova může mít dva kmeny místo jednoho.

Má také listy ve tvaru pomponků, ale její celkový růst bude mnohem pomalejší a menší než u juky zobánkaté. Ve skutečnosti juka Thompsonova dorůstá výšky jen asi 1,83 metru.

Červená

juka červená

Červená juka (Hesperaloe parviflora) pochází ze Střední Ameriky a je ideální volbou pro venkovní okrasnou zahradu. Díky výrazným barvám dokáže na vaší zahradě vytvořit živou estetiku.

Vytváří růžové květy na vysokých, hubených trnech. Roste jako plevel a je pozoruhodně odolná vůči suchu, kvete po celý rok, pokud jí poskytnete dostatek slunečního světla.

Žlutá

juka žlutá

Žlutá juka je blízce příbuzná červené juce. Pochází také z jihozápadní Ameriky a lze ji skutečně vysadit vedle červené juky, aby působila výstavně a dvoubarevně.

Vytváří velké, trubkovité žluté květy, z nichž každý může vytvořit porost dlouhý až 1,52 metru. Tato juka je ceněna také pro svou schopnost přilákat kolibříky a kvete dlouho do podzimu.

Joshua Tree

strom jozue

Yucca brevifolia je běžně známá jako strom Joshua. Dorůstá výšky až 12,19 m a je jedním z nejrychleji a nejvýše rostoucích druhů juky. Vyskytuje se v zónách 6 až 10 a kvete na jaře (bohužel však nekvete každý rok).

Je to ikonický symbol Mohavské pouště a snad nejznámější druh rostliny juky - vždyť je po ní pojmenován národní park!

Mydlice lékařská

Yucca glauca

Juka mýdlová neboli Yucca glauca je dalším jihozápadním typem rostliny juky. Má květní trny dlouhé 0,91 až 1,22 metru, z nichž každý je zcela zaplněn obrovskými bílými květy.

Je to další kultivar, kterému se daří i při zanedbávání, dobře se mu daří, pokud má dostatek slunečního světla.

Medvědice lékařská

Yucca smalliana, juka medvědí, pochází z jihovýchodní části Spojených států. Její hlavní půvab souvisí s tím, že její listy jsou mnohem měkčí (a méně pichlavé), než s jakými jste se mohli setkat u jiných rostlin rodu yucca.

Díky tomu jsou tyto rostliny více než bezpečné pro pěstování v blízkosti malých dětí nebo jiných návštěvníků. Vytvářejí také luxusní květy, které v době květu nádherně voní.

Španělský bajonet

bajonet španělský

Španělský bajonet, známý také jako španělská dýka, je na rozdíl od juky medvědí potřeba držet daleko od chodníků a jiných vysoce frekventovaných míst.

Ačkoli je juka španělská bajonetová neboli Yucca aloifolia krásná na pohled, vytváří ostře zašpičatělé trny, které jsou hustě naskládané a různě vysoké. Potěší vás husté, aromatické trsy květů, ale trny mohou být tak nebezpečné, že si budete muset dobře rozmyslet, kde tuto juku budete pěstovat.

Adamova jehlice

Adamova jehlice neboli Yucca filamentosa vytváří dlouhé, špičaté listy, které jsou dlouhé asi dva a půl metru. Jsou však jedinečné, protože vyrůstají přímo ze země. Když rostlina dospěje, vyšle vzhůru 1,83 metru vysoký květní stvol, na kterém se nachází nespočet zvonkovitých květů.

Tyto květy nejsou jen krásné na pohled - jsou také silně vonné a přilákají na vaši zahradu hordy opylovačů. Bohužel, stejně jako španělský bajonet, i Adamovu jehlici je třeba vysazovat mimo místa s velkým provozem.

Kde se vyskytují různé druhy rostlin juky?

Je důležité, abyste přesně věděli, jaký druh rostliny yucca pěstujete. Zatímco jihozápadní juky preferují suchou, písčitou půdu a dostatek slunečního světla, ty, které pocházejí z jihovýchodu, snesou vlhčí podmínky. To dává smysl, že?

Na rozdíl od agáve není juka smířená s určitým ekosystémem. Ve skutečnosti najdete různé druhy rostlin yucca ve smíšených prostředích všeho druhu, včetně pobřežních křovin, horských pastvin a dokonce i pouště!

Rostliny juky sahají i za hranice Spojených států. Existují odrůdy, které se vyskytují ve Střední Americe a Mexiku, a dokonce i některé, které byly přeneseny do zámoří (ačkoli v těchto oblastech nejsou původní).

Předpokládá se, že přirozený areál zahrnuje rozsáhlou oblast Ameriky, sahající od Guatemaly nahoru do Baja California a dokonce až do některých oblastí jižní Alberty v Kanadě.

Existují také některé rostliny juky, které pocházejí z Karibských ostrovů a také z pobřežních oblastí jihovýchodní části Spojených států, například z oblastí podél Mexického zálivu. Jsou snadno přizpůsobitelné široké škále ekologických podmínek.

K čemu se rostliny juky používají?

Než se rozhodnete pro ten správný typ rostliny yucca, dobře si promyslete, jak ji hodláte používat. Mnoho rostlin má řadu využití!

Většina rostlin yucca se pěstuje pro okrasné účely, ale nemusíte je omezovat pouze na venkovní pěstování. Lze je pěstovat i jako pokojové rostliny! Pokud je vaše podnebí příliš drsné na to, abyste rostliny yucca pěstovali venku, je pěstování některých rostlin v interiéru fantastickou alternativou.

Mnoho druhů rostlin yucca navíc vytváří také plody a květy, které jsou nejen jedlé, ale i chutné. Mezi 2, které stojí za zvážení, patří juka mýdlová a juka banánová.

Výhody konzumace juky však přesahují rámec chutného jídla a plného břicha. Některé kořeny a listy juky obsahují protizánětlivé látky známé jako steroidní saponiny. Tento bylinný lék může pomoci zmírnit příznaky artritidy a může také pomoci pročistit ledviny, srdce a krev.

Některé druhy rostlin juky - konkrétně juku mydlici - můžete dokonce použít k výrobě kosmetických přípravků a přípravků pro osobní hygienu. Mydlice lékařská juka se často používá k výrobě mýdel a šamponů. V některých případech se z mýdlové juky dokonce pletou košíky nebo je klíčovou složkou vláken, která se dají stočit do provazů.

Některé druhy juky lze dokonce použít jako podpalovač!

Mimochodem, rostliny juky lze využít i k posílení zdraví místního ekosystému. Rostliny juky jsou odolné vůči jelenům, ale nejsou odpudivé ani pro ostatní živočichy. Květy juky totiž každou noc vydávají vůni, která přitahuje příhodně pojmenovanou můru juku. Tyto můry jsou důležité pro přežití rostliny, protože jsou jejími jedinými opylovači. Na oplátku slouží rostliny juky jako hostitelské rostliny pro můry.

Při pěstování v interiéru jsou rostliny juky vynikajícími čističi vzduchu. Jejich kořeny lze využít k léčebným účelům a více než cokoli jiného mají rostliny yucca schopnost nabídnout bezkonkurenční krásu interiéru i exteriéru vašeho domova.

Jak pěstovat a pečovat o venkovní rostliny juky

Pokud to vaše klimatické podmínky dovolují, je pro vás pěstování venkovních rostlin yucca zdaleka nejlepší volbou. Tyto rostliny jsou nenáročné na údržbu a při příliš časté péči v pokojové zahradě často podlehnou běžným problémům, jako je přemokření nebo nedostatek dobrého proudění vzduchu.

Chcete-li vysadit juku venku, najděte místo, které nabízí plné slunce. Příliš málo slunečního světla může způsobit snížení kvetení a vřetenovitý vývoj listů. Nejvhodnější doba pro výsadbu je jaro - tehdy také rostlina začne kvést (i když se to liší v závislosti na rostlině).

Při výsadbě venku počkejte, až teplota dosáhne minimálně 55 až 65 stupňů - u rostlin, které jsou citlivější na chlad, přidejte k tomuto minimu před výsadbou dalších deset stupňů.

Vaše rostlina yucca bude také vyžadovat dobře propustnou půdu. U rostlin juky snadno dochází k hnilobě kořenů, pokud jsou přemokřené.

Ať už budete yuccu sázet kdekoli, mějte na paměti vlastnosti vybraného druhu yuccy. Juky mají ostré trny - některé odrůdy mají ostřejší jehlice než jiné - proto je budete chtít udržovat mimo dosah dětí a domácích zvířat. Některé jsou také toxické pro psy, kočky a lidi. Musíte také zvážit konečnou potenciální velikost rostliny juky - některé vytvářejí mohutné kořenové struktury, které mohou poškodit základy a zasahovat do zavlažovacích trubek.

Večer před výsadbou semena na 24 hodin namočte. To pomůže při klíčení. Poté semena zasaďte do hloubky dvou délek semen. Dbejte na to, aby semena zůstala mírně vlhká, a klíčení zaznamenáte již za čtyři týdny.

Jakmile se semenáčky objeví, snažte se projevit trpělivost. Může trvat nějakou dobu, než vaše rostlina juky nasadí dobrý růst! Vzhledem k tomu, že budete muset zalévat jen asi centimetr týdně, může se stát, že vás nedostatek úkonů, které musíte udělat, abyste udrželi růst rostliny yucca, bude nudit.

Prořezávání rostliny juky není nutné, ale můžete ji prořezat, pokud chcete odstranit odumřelé nebo poškozené listy. Pokud prořezáváte, dělejte to na jaře a odstraňte jen to, co nezbytně potřebujete. Hnojení také není nutné, ale může pomoci podpořit růst, pokud se aplikuje v jarních a letních měsících.

Proč byste měli pěstovat rostlinu juka?

Na výběr je mnoho druhů rostlin yucca. Zatímco menší varianty jsou vynikajícími rostlinami do nádob, chladnomilné rostliny jsou ideální volbou pro severní podnebí. Jsou nenáročné na péči a vyžadují minimální zálivku a další údržbu.

Vynikající volbou pro drsnou zahradu nebo zahradu odolnou vůči suchu je rostlina juka, která je fantastickou volbou pro začínající zahradníky - pokud jste ochotni být trpěliví, než se sama uchytí!


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.