Jak pečovat o rostliny kalandivy

Kalandivy jsou známé také pod názvem Kalanchoe. Tato krásná sukulentní rostlina má zářivě zelené listy a barevné květy, které vypadají skvěle jako pokojová rostlina! Nejraději jsou ponechány na pokoji, protože vyžadují minimální údržbu!

Kalandivy patří do čeledi Crassulaceae a od okamžiku, kdy začnou kvést, vydrží kvést až šest týdnů! Jsou také známé tím, že kvetou po celou zimu a na jaře.

Pokud se chcete o těchto sukulentních rostlinách dozvědět více a jak o ně pečovat, pokračujte ve čtení:

Popis rostliny Calandiva

bílé květy kalandivy

Některé rostliny Calandiva budou vypadat jako růže, protože mají mnoho okvětních lístků. Ve skutečnosti mohou mít čtyři, osm, 16, a dokonce i 32 okvětních lístků celkem! Calandivu můžete najít kdekoli na světě.

Květy kalandivy mohou být oranžové, růžové, červené, bílé, vínové, lila, žluté a krémové a jsou obvykle velmi nápadné, proto jsou považovány za krásnou okrasnou rostlinu.

Jak pěstovat a pečovat o kalandivu

Zde je několik rad týkajících se péče o zdravou rostlinu Calandiva:

hořící červený květ kalandivy

Nároky na slunce a půdu

Kalandivy milují kyselou nebo neutrální půdu; dávají také přednost dobře propustné půdě, protože nesnášejí, když je v půdě hodně vody. Calandivu můžete snadno pěstovat a udržovat venku, jen se ujistěte, že ji umístíte na chráněné místo chráněné před silným větrem a deštěm.

Pokud však žijete v chladné oblasti, doporučujeme je pěstovat v interiéru. V takovém případě je umístěte na místo, kde mohou dostávat co nejvíce slunečního světla, jinak by jim nedostatek slunce mohl uškodit.

Nároky na vodu a potravu

oranžový květ kalanchoe ve sklenici

Kalandivám se bude dařit dobře, pokud je nebudete příliš zalévat. Protože je kalandiva sukulent, znamená to také, že je velmi odolná vůči suchu, takže pokud stále zapomínáte zalévat rostliny, zvažte pořízení kalandivy!

V ideálním případě byste ji měli zalévat jednou týdně, i když pokud je u vás doma vlhko a prostředí chladné, musíte se před dalším zaléváním ujistit, že je půda téměř suchá.

Na druhou stranu můžete jednou měsíčně aplikovat organické hnojivo, pokud je vaše kalandiva ve vegetačním období. Tímto způsobem ji podpoříte ve správném kvetení.

Řez kalandivy

oranžové květy kalanchoe

Nedělejte si starosti! Stačí občas provést jednoduchý řez (například právě na konci vegetačního období); pokud to uděláte, zajistíte, že vaše květina bude mít v budoucnu lepší tvar.

Vysoké stonky, které vyrůstají nad již vytvořenými listy, můžete seříznout. Pokud ne, můžete vždy vzít několik malých sazenic a pak je zasadit přímo do půdy venku nebo do jiné nádoby, tímto způsobem budete kalandivu ručně množit.

Škůdci a nemoci kalandivy

Vždy si umyjte ruce před a po seřezávání rostlin, jinak můžete šířit choroby rostlin, aniž byste o tom věděli!

Někdy listy kalandivy zbělají, protože je napadla plíseň. Může to být proto, že jedna část rostliny již byla napadena a vy jste si při prořezávání neumyli ruce, takže jste nemoc rozšířili, nebo to může být také proto, že sukulent příliš zaléváte.

Pokud si všimnete nějakých škůdců (například mšic), pokuste se je odstranit ručně. Pokud to nejde, použijte na pomoc klacík nebo něco jiného, ale je nutné, abyste to udělali, jinak mšice pravděpodobně během několika vteřin sežerou části listů.

Pěstování kalandivy v interiéru

červené a žluté květy kalanchoe

Pokud nemáte dostatek venkovního prostoru, pak máte štěstí, protože Calandiva miluje pobyt ve tmě; dává tedy přednost krátkým dnům s více než 14 hodinami bez osvětlení.

Pokud umístíte Calandivu do interiéru, nezapomeňte ji vyndat ze tmy a umístit ji do blízkosti zdroje světla, jakmile se začnou objevovat její poupata.

Pěstování Calandivy venku

růžové květy kalanchoe

I když se Calandivě nejlépe daří při umístění v interiéru, můžete ji zkusit vysadit venku na velmi zastíněném místě. Dbejte na to, aby půda dobře odváděla vodu a byla kyselá; tak bude kalandiva růst silnější a zdravější.

Pokud se v místě vašeho bydliště očekávají mrazy, zkuste kolem kořenů rostlin umístit mulč, který je ochrání.

Často kladené otázky

Kde mohu sehnat sukulenty Calandiva?

Šálek kávy a květiny na časopisech

Obvykle se prodávají ve školkách nebo zahradních centrech. Najdete je po celou zimu, protože v té době rostliny zpravidla kvetou.

Měl/a bych přesadit svou kalandivu?

Pokud je vaše nádoba malá a rostlinu Calandiva jste si právě koupili, budete ji nakonec muset přesadit do větší nádoby. Doporučuji to udělat, jakmile rostlina dokvete. V opačném případě byste mohli ovlivnit její růst.

Přejde kalandiva do klidového stavu?

červené květy kalandivy

Ano, usnou. Ve skutečnosti, pokud jste ji koupili během zimního období, pak vaše rostlina pravděpodobně vykvete až brzy na jaře. Pokud pak budete chtít, aby sukulent opět vykvetl, budete muset následující podzim zajistit, aby byl na tmavém místě.

Tímto krokem rostlinu ochráníte a dodáte jí dostatek sil, aby během následující zimy opět vykvetla.

Závěr

růžové květy na stole

Jak vidíte, kalandiva je jednou z nejjednodušších rostlin na pěstování, ať už jste začátečník nebo zkušený zahradník.

Sukulenty Calandiva navíc vnesou do vašeho domova nebo zahrady spoustu barev. Jsou tak krásné a mají tolik různých zářivých barev, že k nim budou přilétat i všichni opylovači! Rozhodně stojí za to mít doma sukulenty Calandiva!


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.