Rostlina Rhaphidophora Tetrasperma - skvělá pokojová rostlina

Čtyřzubec (Rhaphidophora tetrasperma) je rostlina, jejíž obliba stále roste. Často bývá mylně považována za miniaturní rostlinu monstery, mnozí ji označují jako mini monsteru, mini split-leaf nebo filodendron Ginny - ačkoli není příbuzná s žádnou z těchto odrůd.

Rhaphidophora tetrasperma je součástí velké čeledi rostlin Araceae a rodu Rhaphidophora; je však vlastním druhem a není blízce příbuzná žádné z podobně vypadajících rostlin, které jsme zvyklí vídat ve Spojených státech.

Tato rostlina, známá také pod názvy Philodendron 'Piccolo', Philodendron 'Ginny' a 'Mini Monstera', je nejčastěji označována svým vědeckým názvem - tedy Rhaphidophora tetrasperma.

Rhaphidophora tetrasperma je sice ústa, ale tato rostlina je krásným doplňkem každé domácnosti. Jedinečnost listů je jedním z důvodů, proč je tato rostlina tak oblíbená - podíl na tom může mít i nenáročná péče.

Tyto rostliny se nejčastěji pěstují jako pokojové rostliny kvůli jejich nesnášenlivosti vůči mrazu, ale lze je pěstovat i venku v zónách, kde mráz nehrozí.

Co je to rostlina Rhaphidophora Tetrasperma?

Rhaphidophora tetrasperma je stálezelená popínavá rostlina s jedinečně vypadajícími listy, které vypadají, jako by byly rozříznuté. Tyto listy dorůstají na vrcholu délky až 30,48 cm, ale pokud je budete chovat jako pokojovou rostlinu, budou se pravděpodobně blížit 15,24 cm.

mini rostlina monstery

Tato rostlina využívá ke šplhání své vzdušné kořeny. Vzdušné kořeny jsou malé úponky, které vyrůstají z liány. Tyto úponky se mohou přichytit a šplhat po površích s mírně drsnou strukturou, jako jsou cihly, kůra a kámen.

Přirozeným prostředím rostliny rhaphidophora tetrasperma je tropické Thajsko a Malajsie, takže jsou zvyklé na teplé a vlhké podnebí. Z tohoto důvodu je obtížné pěstovat tyto rostliny výhradně venku ve Spojených státech, ale někteří měli štěstí v zónách 11 a 12.

V chladnějších pěstitelských zónách můžete rostlinu v letních měsících nechat venku, ale jakmile teploty klesnou pod 12,78 °C , bude nutné rostlinu přenést dovnitř.

V ideálních podmínkách mohou tyto rostliny dorůst výšky až 3,66 m - dvojnásobku výšky průměrného dospělého člověka. Při správné péči však vaše rostlina rhaphidophora tetrasperma, chovaná jako pokojová rostlina, pravděpodobně vyroste do výšky 1,22 až 1,52 metru.

Jak pečovat o Rhaphidophora Tetrasperma

Při péči o rostlinu Rhaphidophora tetrasperma je třeba vzít v úvahu několik klíčových aspektů, protože tato rostlina má některé specifické požadavky. Naštěstí jsou nároky rhaphidophora tetrasperma přiměřené, takže péče o ni je celkově poměrně snadná.

Světlo

Přestože rhaphidophora tetrasperma vyžaduje slušné množství slunečního světla, musí být osvětlena nepřímo. Listy jsou poměrně choulostivé a nesnesou příliš mnoho přímého slunce.

Pokud rostlinu chováte v interiéru, je obecně nejlepší umístit ji do středu místnosti, kam dopadá hodně slunce, na rozdíl od přímého umístění na okenním parapetu, které preferuje mnoho jiných pokojových rostlin.

Rostlinu můžete podle potřeby přemisťovat po domě, abyste jí zajistili dostatek nepřímého slunečního světla po celý den.

Pokud se nacházíte v dostatečně teplém podnebí, abyste mohli svou rhaphidophora tetrasperma pěstovat venku v zemi, nebo pokud budete mít rostlinu v květináči během léta venku, je ještě důležitější zajistit, aby na ni nedopadalo mnoho přímého slunečního světla.

Pokud se nemůžete vyhnout místům, na která dopadá přímé sluneční světlo, můžete v období silného slunečního záření použít stínicí látku, která ochrání listy před spálením.

Teplota

Dalším důležitým faktorem při péči o rostlinu rhaphidophora tetrasperma je teplota. Jak již bylo zmíněno, tato rostlina není odolná vůči mrazu a nepřežije ani ty nejslabší mrazy.

Jakákoli teplota nižší než 12,78 °C může být pro tuto rostlinu škodlivá, zejména pokud je jí vystavena déle než několik hodin.

Nejvhodnější teploty pro tuto rostlinu jsou mezi 12,78 °C a 29,44 °C . Aby se rostlina příliš neohřála, je velmi důležité zastínění. Ve svém přirozeném prostředí rostou tyto rostliny pod korunami mnohem větších rostlin a stromů a jejich stín je udržuje v chladu.

Voda/vlhkost

Pokud necháte půdu kolem rostliny rhaphidophora tetrasperma vyschnout, může to mít negativní vliv na její zdraví. Tyto rostliny vyžadují neustálou vlhkost; ta vychází z vysoce vlhkého prostředí, ze kterého pocházejí.

Existuje tenká hranice, pokud jde o udržování vlhkosti půdy vaší rostliny a zároveň nenasycení kořenů. Měli byste ji zalévat jen tak, aby byla půda stále lehce vlhká - nikdy ne příliš mokrá a nikdy ne suchá.

Pokud je rostlina venku, je dobré sledovat povětrnostní podmínky a podle toho upravit plán zalévání. Pokud málo prší, může být zapotřebí více zalévat.

V zimních měsících - i když je rostlina přenesena dovnitř - můžete zálivku částečně omezit. Zalévání je důležitější, když je rostlina v aktivním růstu během teplých měsíců, a není tak důležité, když rostlina není v aktivním růstu.

Půda

Dobře propustná půda je klíčovým faktorem pro zdraví a růst rostliny Monstera minima. Půda, která má dobré drenážní vlastnosti, pomáhá zabránit přemokření kořenů a dokáže udržet vlhkost bez přesycení.

Pokud půda, do které sázíte, není zrovna dostatečně odvodněná, existují způsoby, jak odvodnění zlepšit. Přidání mulče, kůry nebo mechu na povrch půdy je jedním z nejjednodušších způsobů, jak zlepšit odvodnění.

Přidání perlitu do půdy také pomůže zlepšit odvodnění a zároveň přidá organické minerály, které mohou být pro rostlinu také prospěšné.

Hnojivo

Přestože hnojivo může být pro vaši rhaphidophora tetrasperma prospěšné, její kořeny jsou obzvláště citlivé a jsou náchylné k popálení hnojivem.

Ke spálení hnojivem dochází, když se k rostlině přidá příliš velké množství určitého hnojiva - zpravidla dusíku - a rostlina se jím zahltí, což může způsobit její žloutnutí a vadnutí.

Pomalu se uvolňující hnojiva jsou obecně nejlepší volbou pro vaše rostliny rhaphidophora tetrasperma, protože je u nich menší pravděpodobnost, že způsobí spálení hnojivem. Hnojení je nejdůležitější během aktivních fází růstu rostliny a lze je aplikovat dvakrát týdně podle potřeby.

Řezání

Řez není pro rhaphidophora tetrasperma nijak zvlášť důležitý, pokud ji nepotřebujete udržet v určité velikosti pro pěstování v interiéru nebo pro kontrolu přerůstání. Jakýkoli řez je nejlepší provádět v zimních měsících, kdy rostlina není v aktivním růstu.

Najednou by se měly odebírat pouze malé části rostliny - maximálně 25 % najednou, i když méně je pro zdraví rostliny bezpečnější.

Dalším důvodem, proč budete muset rhaphidophora tetrasperma seříznout, je poškození nebo onemocnění některé části. Odstranění poškozených částí rostliny může pomoci udržet zbytek rostliny zdravý, protože šetří energii pro zdravé části.

Nemocná nebo škůdcem napadená část by měla být rovněž odstraněna, aby se zabránilo jejímu šíření do dalších částí rostliny.

Školení

Rhaphidophora tetrasperma je popínavá rostlina, která ráda šplhá, takže včasný trénink vám pomůže upravit způsob růstu lián. Tato rostlina šplhá pomocí vzdušných kořenů, které se zachycují na površích - pokud mají mírnou strukturu.

Mnozí se rozhodnou přidat vedle své rhaphidophora tetrasperma mříž pro podporu šplhání, ale můžete použít i jednoduché kůly nebo dokonce lano.

Pokud vaše rhaphidophora tetrasperma začne přerůstat svou oporu, bude nutné přidat další, vyšší oporu, jinak začne rostlina opadávat. Další možností místo přidání další opory je rostlinu seříznout, aby se udržela v určité výšce.

Jak již bylo zmíněno, je třeba stříhat pouze malé části najednou, abyste rostlině neublížili.

Běžní škůdci a nemoci

Většinou je rhaphidophora tetrasperma odolná rostlina, která se dokáže bránit většině škůdců a chorob, i když na některé je třeba si dát pozor.

Znalost nejčastějších onemocnění vám pomůže připravit se na řešení těchto problémů, pokud se objeví. Ve většině případů lze také přijmout některá preventivní opatření.

Pavoučí roztoči

Roztoči pavouků jsou nejčastějšími škůdci, kteří budou obtěžovat vaši rhaphidophora tetrasperma, ať už uvnitř nebo venku. Tito škůdci způsobují škody na rostlinách tím, že se přichytávají na listy rostliny a vysávají z nich živiny.

Při dostatečně velkém napadení začnou tito škůdci způsobovat žloutnutí listů, které mohou nakonec odumřít a opadat. Listy rhaphidophora tetrasperma jsou obzvláště choulostivé a jsou náchylné k silnému poškození napadením pavoukovci.

Jedním z nejpřirozenějších způsobů, jak se zbavit problému s pavoučkem, je použití neemového oleje.

Neemový olej můžete lehce stříkat na napadená místa, dokud škůdci nezmizí. Neemový olej můžete použít také jako preventivní opatření, a to tak, že každých několik týdnů lehce postříkáte listy rostliny. Pokud je napadení příliš silné, může být nutný lehký postřik pesticidem.

Hniloba kořenů

Přestože jsou rostliny rhaphidophora tetrasperma obecně odolné vůči chorobám, hniloba kořenů jim může způsobit problémy. Tyto rostliny jsou velmi náchylné k hnilobě kořenů a po rozšíření této houbové choroby se nemusí zotavit.

Hniloba kořenů je způsobena především příliš velkým množstvím vody v okolí kořenů rostliny, zejména hromaděním vody. Proto je pro rostliny rhaphidophora tetrasperma tak důležitá dobře odvodněná půda.

Přestože vyžadují stálou vlhkost, je důležité dbát na to, aby se vlhkost nestala nasycenou půdou.

Jedinou šancí, jak se vypořádat s hnilobou kořenů u rostliny rhaphidophora tetrasperma, jakmile se objeví, je opatrné přesazení rostliny do nové nádoby s lehce vlhkou půdou.

Během přesazování budete muset houbu z kořenů očistit hadříkem, přičemž musíte dávat pozor, abyste odstranili veškerou houbu a zároveň nepoškodili kořeny - to je složitý postup.

Lepší alternativou je podniknout kroky k prevenci onemocnění sledováním vlhkosti a použitím dobře propustné půdy.

Mealybugs

Mealybugy se nejčastěji vyskytují v teplejším prostředí, takže jsou běžným škůdcem pro rhaphidophora tetrasperma, která roste venku pouze v teplém podnebí.

Tito škůdci škodí rostlině podobně jako pavoukovci; přichytávají se na listy rostliny a vysávají z nich živiny. Ačkoli tito škůdci obvykle nepůsobí tak silně, aby listy zahubili, mohou způsobit jejich žloutnutí a vadnutí.

Nejjednodušší způsob, jak se moučných brouků zbavit, je setřít je vatovým tamponem namočeným v alkoholu. Na větší zamoření lze také použít lehký pesticid. V rámci prevence je snadným způsobem, jak moučné brouky odradit od požírání rostlin, občasný postřik neemovým olejem.

Je hlístice Rhaphidophora tetrasperma jedovatá?

Rhaphidophora tetrasperma naštěstí není pro člověka toxická, ačkoli při požití může způsobit komplikace u domácích zvířat.

Ve skutečnosti jsou všechny rostliny z čeledi Araceae toxické pro mnoho různých domácích zvířat. Tyto rostliny obsahují krystaly šťavelanu vápenatého, které jsou toxické pro zvířata, jako jsou kočky a psi.

Pokud krystaly šťavelanu vápenatého pozřou kočky a psi, mohou vést k bolestem žaludku, letargii, zvracení, potížím s polykáním, slinění a pálení v tlamě. Většina zvířat se nechá odradit vnější bolestí v tlamě a nepozře jich mnoho, takže to často nebývá smrtelné.

Nejlepším způsobem, jak ochránit domácí zvířata před rostlinami rhaphidophora tetrasperma, je držet je mimo dosah. Tyto popínavé rostliny mohou mít lákavé nízko visící listy, které je nejlepší držet nahoře a mimo dosah.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.