Škůdci afrických fialek - co dělat, abyste zachránili své rostliny

Stejně jako lidé mohou onemocnět i rostliny. Nikdo však nechce mít nemocnou pokojovou rostlinu. Lidé dávají ve svých domovech přednost krásným bujným rostlinám, zejména africkým fialkám (Saintpaulia).

I když se občas stane, že vaše rostliny napadnou hmyzí škůdci a nemoci. Není třeba panikařit, přečtěte si, jak se starat o africké fialky a co dělat, abyste rostliny zachránili.

Nejčastější hmyzí škůdci afrických fialek

Molice

Mealybugs jsou běžnými krajinnými škůdci. Pro africkou fialku jsou významnějšími brouci moučník kukuřičný a moučník citrusový. Jedná se o drobný savý hmyz s voskovitou bílou vnější vrstvou. Můžete je vidět mezi uzlinami a na spodní straně listů.

Jako savý hmyz deformují a zakrňují listy. V závažných případech se části rostliny Saintpaulia jeví jako lepkavé kvůli lepkavému materiálu, který roztoči vylučují, když se živí rostlinou. To může způsobit i odumření rostliny.

Abyste se vyhnuli moučným broukům, provádějte pravidelnou kontrolu všech rostlin. Podívejte se na spodní stranu květináčů, zda se v nich nenacházejí vajíčka hmyzu. Pokud byste je přece jen spatřili, setřete je pomocí vatového tamponu nebo kapesníku a alkoholu.

Při napadení použijte insekticidy s účinnými látkami, jako jsou permethrin, imidakloprid, acetamiprid a cyfluthrin. Přečtěte si etiketu přípravku, kde jsou uvedeny doporučené dávky a frekvence aplikace, protože se liší v závislosti na přípravku.

Roztoči cyklámenů

Ačkoli jsou roztoči příbuzní spíše pavoukovcům než hmyzu, jedná se o jednoho z významných škůdců afrických fialek. Roztoči se rychle množí ve vlhku a teple. Přežívají také díky sání rostlinných šťáv a vstřikování škodlivých toxinů. To vede k zakrnělým a poškozeným mladým listům a květům a ke kroucení listů, což jsou běžné příznaky napadení roztoči.

Nejlepším způsobem boje proti roztočům je zamezit jejich přemnožení na rostlinách. Toho se dosáhne zajištěním dostatečného prostoru mezi jednotlivými rostlinami. Pokud nejsou napadené rostliny silně poškozené, lze je izolovat a ošetřit insekticidními mýdly.

Pokud však napadení způsobilo příliš velké škody na rostlině, měla by být rostlina Saintpaulia odstraněna. Květináče z napadených rostlin hned znovu nepoužívejte. Nejprve je umyjte a dezinfikujte namočením do zředěného roztoku bělidla na dobu alespoň 30 minut. Roztok připravte podle tohoto poměru: 1 bělidlo: 9 vody.

Nejčastější nemoci africké fialky

Botrytis Blight

Původcem této choroby je houba Botrytis cinerea. Když je rostlina napadena, na spodní straně listů se na začátku objeví vodnaté řezy. Jak se choroba zhoršuje, dochází k napadení stonků, listů a květů. Rovněž se zbarví do tmavě hnědé nebo šedé barvy s puchýřky.

Houbová onemocnění rostlin nemají žádný známý lék. Lze jim pouze předcházet použitím fungicidů. Nejlepším způsobem, jak se vypořádat s botrytickou hnilobou, je odstranit napadené části a provést některé úpravy v prostředí. Zajistěte rostlině správné větrání a nenechávejte ji příliš vlhkou. Zkontrolujte také, zda se v něm nevyskytují roztoči, protože houbové onemocnění se vyskytuje společně s napadením roztoči.

Hniloba kořenů a koruny

Další houbovou chorobou, která je u afrických fialek běžná, je hniloba kořenů a koruny. Způsobují ji druhy Phytophthora nebo Pythium. Kvůli ní je kořen a koruna měkká, jako by se pomalu rozkládala. Mladé listy jsou menší a odumírají, zatímco zralé listy vadnou. Tato houbová hniloba je způsobena příliš velkou vlhkostí půdy nebo nesprávnou výsadbou, kdy je rostlina zasazena příliš hluboko.

Před touto chorobou nelze rostlinu Saintpaulia zachránit. Nejlepším způsobem je rostlinu zlikvidovat. Abyste zabránili jejímu opakování, dodržujte správné techniky sterilizace půdy a používejte čisté květináče. Dodržujte také správné postupy při výsadbě a zalévání.

Prevence je lepší než léčba

Problémy s rostlinami se neobjevují zázračně. Jsou tam proto, že je tam něco nebo někdo přinesl. Mohou být způsobeny použitím zahradnického nářadí používaného k ošetřování infikované rostliny nebo použitím pěstebního média, které není sterilizované.

Abyste tomu zabránili, je nejlepší používat čisté a sterilizované zahradnické nářadí a materiály. Zvykněte si nářadí po použití čistit a provádějte pravidelné kontroly rostlin.

Další běžné problémy s africkými fialkami

Ne všechny problémy jsou způsobeny hmyzem nebo patogeny. Někdy je způsobuje nesprávné zacházení s africkými fialkami. Zde jsou uvedeny některé problémy, které se vyskytují při nedodržení požadavků:

Skvrny od vody

Když na listech vidíte bílé nebo žluté skvrny, je to způsobeno stagnující vodou na povrchu listů. K tomu dochází v chladnějším prostředí, kde je odpařování menší. Abyste tomu předešli, nezapomeňte odstranit přebytečnou vlhkost na listech.

Neschopnost kvést

Nikdo nechce africkou fialku, která nekvete. Její květy jsou hlavní atrakcí. Někdy se květní pupeny nevyvinou správně kvůli nízkým teplotám, přílišné vlhkosti půdy, příliš suchému vzduchu a špatnému odvodnění půdy. Dodržujte správné požadavky na pěstování, aby k tomu nedocházelo.

Hniloba řapíků

Založené africké fialky bývají hustší. Stonky se mohou dotýkat okrajů květináčů a zbarvovat se do červenohněda. Toto zbarvení řapíků je způsobeno usazováním soli na okrajích nádob. Abyste tomu předešli, používejte správné množství hnojiva a vyhněte se přehnojování. Zkontrolujte také zdroj vody, protože může obsahovat soli a další stopové prvky škodlivé pro rostliny. Někteří dávají na okraj pásku, jiní soli odplavují dodáváním velkého množství vody.

Nejčastější dotazy

What diseases do African violets get?

Často se u nich vyskytují houbové choroby, jako jsou puchýřky a hniloby.

How do you treat African violet fungus?

Nejlepším způsobem jejich ošetření je odstranění napadené části a použití ochranných fungicidů. Dbejte také na to, aby vše, co při zahradničení používáte, bylo čisté a sterilizované, zejména půdní směs a květináče.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.