Jak vybrat nejlepší půdu pro rostlinu ZZ

Rostlina ZZ (Zanzibar Gem neboli Zamioculcas zamiifolia) je úžasná pokojová rostlina, o kterou se může starat každý. Těmto zajímavým stálezeleným rostlinám se daří, stačí jim občas trochu vody a světlá část bytu, kam nedopadá přímé sluneční světlo.

Jedním z klíčů k úspěchu při pěstování tohoto tropického východoafrického druhu je jeho zasazení do správné půdy. Přečtěte si, jak vybrat, případně i připravit ideální substrát pro vaši rostlinu ZZ.

Nejlepší půda pro rostliny ZZ

ZZ rostliny jsou legendární svou nenáročnou povahou. Tyto rostliny nepotřebují téměř žádnou pozornost, ale jaké je jejich tajemství? Dužnaté oddenky podobné bramborám, ze kterých rostliny vyrůstají, zadržují spoustu vláhy a dokonce i živin, což je to, co udržuje rostliny v chodu v době sucha.

Tyto podzemní struktury spolu s robustními a voskovitými listy rostliny dělají z tohoto druhu velmi efektivního spotřebitele vody, který příliš netranspiruje a snadno přežije i několik vynechaných zálivek. Co však tato rostlina nemá ráda, je příliš mnoho vody.

Mokré nohy by se daly nazvat Achillovou patou rostliny ZZ - mají tendenci způsobovat žloutnutí listů a hnilobu kořenů. Abyste tomu předešli, je nejlepším řešením dobře propustný substrát v květináči. Na jeho skutečném složení až tak nezáleží, pokud se v něm nedrží příliš mnoho vody.

Zeminové směsi

Dobrá půda pro vaši ZZ rostlinu bude mít rychlý odtok vody, bude obsahovat organický kompost a bude mít neutrální až mírně kyselé pH. Tato rostlina se chová podobně jako sukulenty, a proto je ideální volbou směs pro kaktusy a sukulenty přímo ze sáčku.

Případně můžete použít obecnou směs pro květináče a přidat asi 25 % písku jen proto, aby se poněkud zlepšila drenáž. Další změnou, kterou můžete zvážit, je přidání perlitu. Perlit zlepší drenáž a zároveň má další výhodu v tom, že udržuje půdu lehkou a provzdušněnou. Opět platí, že pro rostlinu ZZ je ideální poměr přibližně 3 díly zeminy na 1 díl perlitu.

Zadržování vody

V ideálním případě chcete, aby zemina zadržovala vodu právě tak dlouho, aby se rostlina mohla pořádně napít a doplnit své podzemní zásoby. Rostlině ZZ se nejlépe daří, když ji zaléváte jednou za dva až tři týdny a mezi zaléváním by měla půda dobře vyschnout. Pokud se vám podaří zalít půdu skrz naskrz a po dvou týdnech zjistíte, že je na dotek suchá alespoň 5,08 cm pod povrchem půdy, jste na správné cestě.

Objem půdy

Jak dlouho trvá vyschnutí půdy, závisí na několika faktorech, jako je teplota vzduchu, pohyb vzduchu, objem půdy a transpirační aktivita rostlin. Jedním z faktorů, který máte pod kontrolou, je objem půdy, a ten má překvapivý vliv na to, jak rychle voda z květináče odteče.

Možná si myslíte, že když dáte rostlině dostatek půdy, aby mohla růst, bude to dobré, ale ve skutečnosti platí, že čím více půdy máte, tím více vody se v ní udrží. ZZ rostliny se docela dobře cítí v poměrně malém objemu zeminy, takže při přesazování je ideální zvětšit květináč jen o jednu velikost.

Hnojení

Po přesazení rostliny do nové, rychle se odvodňující půdy je vhodné aplikovat zředěné hnojivo NPK obsahující potřebné mikroživiny, které rostliny potřebují, aby dobře rostly. Uvědomte si, že některé směsi pro květináče jsou již obohaceny hnojivem, proto si nezapomeňte přečíst etikety, abyste rostlině nespálili kořeny příliš velkým množstvím hnojiva.

Závěr

Vše, co se týká péče o rostliny ZZ, je snadné za předpokladu, že dokážete udržet jejich půdu volně propustnou. Samotná půda, kterou používáte, není tak důležitá, ale možnosti uvedené v tomto článku jsou skvělým začátkem. Nezapomeňte nechat půdu mezi zaléváním vyschnout, abyste udrželi spokojené a zdravé rostliny ZZ.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.