Jak stříhat bambus pro štěstí

Vypadá váš bambus pro štěstí (Dracaena sanderiana) trochu neupraveně? Možná vyrostl příliš vysoko a stal se pro vaši oblíbenou vázu trochu těžkým. Ať už je důvod jakýkoli, prořezávání této nádherné rostliny je s trochou znalostí snadné. Přečtěte si vše, co potřebujete vědět.

Co budete potřebovat

  • Ostré nůžky nebo silné nůžky.
  • Izopropylalkohol nebo bělidlo a hadr, kterým vydezinfikujete stříhací nástroje od případných bakterií nebo spór hub před jejich rozšířením na rostlinu.
  • Svíčka nebo parafín (volitelně)

Jakmile shromáždíte všechny tyto potřeby, je čas vyhrnout si rukávy a pustit se do práce.

Příprava řezacích nástrojů

Před prořezáváním se ujistěte, že jsou vaše řezné nástroje ostré. Ostrá čepel je bezpečnější a umožňuje čistý řez, který rostlinu mnohem méně poškodí. Pro tuto práci lze použít běžné silné nůžky, ale nejlepším nástrojem pro tuto práci jsou pořádné ruční nůžky.

Před stříháním je vždy dobré nůžky vydezinfikovat. Bakterie a spory hub na čepeli mohou nakazit vaše rostliny, takže se vyplatí věnovat minutu nebo dvě navíc, abyste předešli případným zdravotním problémům v budoucnu.

Za tímto účelem je jednoduše otřete čistým hadrem nebo vatovými tampony namočenými v izopropylalkoholu nebo etanolu. Případně lze k tomuto účelu použít alkoholové ubrousky.

Kdy prořezávat

Bambus štěstí je stálezelená rostlina, která obecně velmi dobře reaguje na prořezávání. To znamená, že rostlinu můžete zastřihnout kdykoli během roku.

Jak stříhat

Vaše rostlina bambusu pro štěstí bude mít jeden nebo více stonků, z jejichž uzlin vyrůstá jeden nebo více listnatých výhonků. Uzly jsou prstence na stonku, díky kterým tato rostlina vypadá jako pravý bambus. Můžete zastřihnout buď stonek, nebo výhonky vašeho bambusu pro štěstí.

Stříhání stonku

Pokud vaše rostliny vyrostly příliš vysoko a chcete je výrazně zkrátit, je dobrou volbou zkrácení stonku, i když tím rostlina vypadá poněkud holá, dokud nevyroste nový výhonek. Dobrou zprávou je, že odříznutý výhon můžete použít k rozmnožení nové bambusové rostliny pro štěstí.

Pokud plánujete stonek seříznout, proveďte řez asi půl centimetru nad uzlem. Nový výhonek vyroste z nejbližšího uzlu.

Stříhání výhonů

Pokud jste spokojeni s výškou rostliny, ale raději byste, aby rostla o něco hustěji a bujněji, bude lepší volbou řez výhonů. Zkrácením výhonů blízko stonku podpoříte rostlinu v tvorbě nových listnatých stonků, čímž dosáhnete požadovaného vzhledu.

Uzavírání voskem

Vzhledem k tomu, že nové výhony vyrůstají z uzlů bambusu pro štěstí, odříznutím hlavního stonku vytvoříte ránu, která již znovu nevyroste. Tento řez může mít za následek velkou ztrátu vlhkosti pro rostlinu, nebo ještě hůře, může dojít k infekci.

Aby tomu mnozí pěstitelé zabránili, zapečetí řez voskem. Tento krok není nezbytně nutný, ale je snadný a poskytuje dlouhodobou ochranu. K tomuto úkolu můžete použít běžný vosk z nebarvené a nevonící svíčky nebo parafín.

Vosk jednoduše zahřejte na sporáku nebo v mikrovlnné troubě a ponořte špičku naříznutého stonku do tekutého vosku. Nezapomeňte být při této činnosti opatrní, horký vosk může popálit vaši pokožku a parafín je hořlavý.

Závěr

Jedním z důvodů obliby bambusu pro štěstí jako pokojové rostliny je jeho snadná péče a údržba. Mnoho pěstitelů odkládá stříhání svých rostlin, protože se obávají, že je poškodí. Se správnými nástroji a znalostmi se však nemusíte obávat opravdu ničeho.

Po přečtení tohoto článku jste připraveni zastřihnout svůj bambus pro štěstí tak, aby byl kratší, bujnější nebo obojí. Bavte se!


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.