Jak pěstovat a pečovat o rostlinu potulný žid

Rostliny s tažnými a plazivými zvyklostmi patří k těm nejlepším rostlinám, které lze udržovat. Rychle rostou a v mžiku vytvoří husté koberce půdopokryvných rostlin pro zahrady a také nápadné závěsné rostliny do interiéru.

Mezi vůbec nejlepší přívěsky k pěstování patří toulitka židovská. Tato barevná rostlina, která se snadno udržuje a krásně se zavěšuje, zútulní a zpestří každý prostor.

Co je to rostlina potulný žid?

Tradescantia je jedním z 37 rodů spadajících pod čeleď rostlin Commelinaceae . Některým z jejích 75 druhů se běžně říká "potulný žid" (známý také jako palisandr), což je název, který si přizpůsobily díky své dlouhé životnosti, podobně jako židovská postava z křesťanského folklóru.

Jiný název pro tuto skupinu vytrvalých bylin je "pavučinec" podle pavučinovité šťávy, kterou produkují při zlomení stonku. Pocházejí z Kanady, Mexika a Argentiny a byly naturalizovány i v jiných částech světa .

Nejběžnější okrasně pěstovanou tradescantií je T. zebrina, dříve také nazývaná Zebrina pendula. Má dlouhé masité stonky, na kterých se objevují listy a kořeny. Kopinaté listy jsou směsicí zelené a fialové barvy se stříbrnými pruhy na horní straně a tmavě fialovými pod . Rostlina roste při zemi a dosahuje výšky pouze 20 až 30 cm.

Kvete Tradescantia zebrina?

Židovka toulavá je považována za okrasnou rostlinu především kvůli svým nápadným barevným listům, ale rostlina vytváří květy.

potulný žid květina

Drobné trojčetné růžovofialové květy se objevují sporadicky po celý rok . Výsledným plodem je tobolka obsahující drobná hnědá semena.

Je jedovatý pro domácí zvířata?

Pavučince jsou za normálních okolností neškodné rostliny, ale obsahují toxické vlastnosti, které mohou domácím zvířatům způsobit mírné žaludeční potíže a dermatitidu. Přestože nevedou k ničemu vážnému, bude bezpečné uchovávat rostliny mimo dosah domácích zvířat a při práci s mízou rostliny chránit ruce.

Vzhledem k odolnosti rostliny a její přizpůsobivosti různým prostředím se toulitka dobře zabydluje, vlastně tak dobře, že ji lze považovat za invazní rostlinu. V zemích, jako je Austrálie, má rostlina schopnost napadat přirozenou vegetaci. Přestože jejich pěstování není zakázáno, každý je povinen udržovat růst rostliny pod kontrolou .

Léčivé vlastnosti

Studie prokázaly, že Tradescantia má významné účinky jako protinádorová, antioxidační a antibakteriální léčivá rostlina. V tradiční čínské medicíně je rostlina toulitka velmi ceněna jako léčba selhání ledvin.

Výtažek z celé rostliny se vaří s datlemi, zázvorem a vodou a pacienti jej konzumují. Rostlina je známá také jako lék na vysoký krevní tlak, kašel, infekci močových cest a tuberkulózu .

Jak pěstovat a pečovat o Tradescantia

Zde se dozvíte, jak se starat o rostlinu židovník toulavý, která patří mezi nenáročné pokojové rostliny.

péče o rostlinu toulitka

Světlo a voda

Ve volné přírodě se toulci daří bez pomoci, ale za správných podmínek. Má ráda filtrované slunce, takže jí stačí pokojové zářivkové světlo. Umístění u okna a otáčení rostliny každé dva týdny udrží listy barevné a růst rovnoměrný ze všech stran .

Rostlina se snadno šíří na vlhkých místech, proto přirozeně roste podél břehů řek a silnic. Při pěstování v květináči by měla být půda vlhká, ale dobře propustná. Přesycená půda často způsobuje měknutí a hnití kořenů a stonků.

Teplota a vlhkost

Pavučince mají rády teplo, ale měla by v nich dostatečně cirkulovat cirkulace vzduchu, jinak listy ochabují. Během letních veder přenesením rostliny ven do stínu jí zajistíte potřebný chládek.

Závěsnou rostlinu mlžte brzy ráno a pozdě odpoledne. Pokud je rostlina na stole, umístěte pod listy sklenici s vodou nebo květináč postavte na mokrý tácek s oblázky. Tím zvlhčíte bezprostřední okolí rostliny, což napomůže procesům fotosyntézy a transpirace.

Škůdci a nemoci

Nejběžnějšími živými nepřáteli židoviníku toulcovitého jsou mšice, mouchy, šupinovky, bílé mušky a pavouci. Ruční odstraňování v počátcích napadení je účinné, ale je třeba je pečlivě sledovat, protože vážné napadení může vést k úhynu rostliny. Pokud zůstanete bez povšimnutí a napadení se stane závažným, zbavte se rostliny spálením, abyste zabránili kontaminaci.

Protože rostlina je převážně měkká téměř jako sukulent, přemokřená půda a příliš vlhké podmínky vedou k hnilobě kořenů a stonků . Pokud bude rostlina dostávat jen dostatek vláhy, tato choroba se jí vyhne.

Množení a údržba

Rozmnožování toulcovitých rostlin je velmi snadné. Mohou se pěstovat ze semen, ale bude trvat několik let, než se uchytí, proto je nejvhodnější pohodlnější řízkování stonků. Vlečné nebo plazivé stonky vytvářejí uzlíky, na kterých nakonec vyrostou kořeny při kontaktu s půdou . Pokud má převislá rostlina delší vlečky, než bylo zamýšleno, lze ji zastřihnout a z takto vzniklých stonkových řízků lze zakořenit nové rostliny.

Někdy se stane, že potulný žid v květináči začne být nohatý, zejména pokud dostává více stínu. Pro podporu bujnějšího růstu zaštípněte doslova špičku rostliny v místě, kde se objevuje nový růst . Tento postup umožňuje tvorbu postranních stonků.

Za dva až tři roky se může stát, že rostlina bude vázaná na květináč a její kořeny budou zabírat většinu prostoru v květináči. Přesaďte rostlinu do větší nádoby s kvalitní směsí zeminy, písku a kompostu, aby se doplnily živiny a kořeny měly prostor pro dýchání. Kromě toho jednou za dva měsíce hnojte listovou aplikací, abyste zlepšili vitalitu rostliny.

Běžné odrůdy židoviníku potulného

T. zebrina

Nejstarší a nejběžnější pokojový toulitkový žid, tento druh má střídavé, v mládí často překrývající se listy, purpurové listy se stříbřitě zelenými tlustými pruhy a celistvou purpurovou spodní stranou. Stonek je rovněž směs fialové a zelené barvy.

T. blossfeldiana

Listy tohoto druhu jsou poměrně silnější, lesklé a pokryté drobnými chloupky zvanými trichomy. Trojčetný květ je ombré bílé a růžovofialové barvy se žlutými prašníky.

T. fluminensis 'Tricolor'

Tato atraktivní odrůda se honosí listy s bílými, lila a zelenými varietami. Zdá se být menší než běžný žid toulavý, ale má bujnější tvar.

T. sillamontana

Tento náladový druh vypadá jako zmrzlý se stříbřitými trichomy pokrývajícími celou rostlinu. Zelené listy jsou stále střídavě uspořádané, ale kompaktnější, díky čemuž rostlina v květináči vypadá spíše jako keřovitá než tažná. Světlá barva listů tvoří doplňující pozadí k jasně fialovým květům.

T. pallida

purpurová královna rostlina

Listy a stonky tohoto druhu mají nápadně sytě fialovou barvu, odtud také pochází jeho obecné jméno "purpurové srdce". Ve stínu se zbarvují do matně zelené barvy. Listy jsou také delší a mají mezi sebou širší prostor.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.