Jak pěstovat telegrafní rostlinu

Pokud máte rádi jedinečné rostliny, pak telegrafní rostlina (Codariocalyx motorius) nesmí chybět ve vaší sbírce. O tom, proč se chovají tak, jak se chovají, se toho moc neví. Jedno je však jisté, tyto rostliny umí tančit!

Tyto rostliny totiž mohou být stimulovány k pohybu změnami světla a dokonce i zvukem. Přesně tak, zvuk. Mnoho rostlin se pohybuje, ale tančící rostliny se pohybují dostatečně rychle na to, aby to bylo vidět v reálném čase.

Co se týče vzhledu, není však moc co poznamenat. Jsou to malé až středně velké keře z čeledi hrachorovitých. Tyto opadavé trvalky také v chladnějších měsících shazují listy.

Fakta o rostlinách

Vědecký názevCodariocalyx motorius, dříve Desmodium gyrans
Obecné názvyTelegrafní rostlina, Tančící rostlina, Semaforová rostlina
ČeleďFabaceae
Typ rostlinyPokojová rostlina, tropický keř
Výška a šířka0,61 m - 1,22 m vysoký (v interiéru), 0,30 m - 0,61 m široký (v interiéru)
PůvodJihovýchodní Asie od Pákistánu po Filipíny a na jih po Austrálii.
Barvy květůLevandulově lila
Barva listůSvětle šedozelená
Expozice na slunciPřímé sluneční světlo, částečné sluneční světlo
Typ půdy a pHDobře propustná půda, mírně kyselá až neutrální pH
Zvláštní vlastnostiLze pěstovat v nádobách, listy se pohybují v reakci na světlo a zvuk

Jak pěstovat telegrafní rostlinu

Telegrafní rostliny jsou tak trochu raritou, ale naštěstí jsou k dispozici semena, pokud si chcete jednu z těchto úžasných rostlin vypěstovat. Dobře se jim daří v nádobách na světlých, slunných místech, ale lze je pěstovat i venku na zahradě, pokud žijete v teplém podnebí, například v zóně USDA 10-11 nebo podobné.

Množení

Tančící rostliny lze pěstovat ze semen kdykoli během roku, pokud máte dostatek trpělivosti. Semena je třeba skarifikovat a namočit na dva dny do teplé vody, aby se podpořilo klíčení, ale i tak se doba klíčení značně liší. Někteří pěstitelé budou mít štěstí a výsledky se dostaví již za několik dní, jiní mohou čekat i více než dva měsíce.

Abyste měli co největší šanci na úspěch, udržujte během klíčení semena pokud možno v teplotním rozmezí 21,11 °C (23-25 °C) a zakryjte misku průhledným plastem, abyste udrželi vysokou vlhkost. Čas od času zkontrolujte, zda je půda stále vlhká.

Půda

Tančící rostlinu lze pěstovat v běžné zemině pro květináče. Zvolte takovou, která obsahuje organický kompost, který dodá kořenům živiny. Pokud zjistíte, že vámi zvolená zemina zadržuje příliš mnoho vody, zvažte přidání perlitu nebo hrubého písku do směsi.

Půda, která příliš rychle odtéká, může způsobit, že rostlina vyschne, pokud není často zalévána. V takovém případě přidání vermikulitu do půdy zlepší zadržování vlhkosti.

Řezání

Telegrafie má přirozeně úzký a vzpřímený tvar a nepotřebuje příliš mnoho řezu. Pokud je to nutné, prořezávejte tuto rostlinu koncem zimy nebo brzy na jaře, než se probere z klidu a začne rašit.

Přesazování a přesazování

Pokud vaše tančíková rostlina přerostla svůj květináč a začala být vázána na kořeny, budete ji muset přesadit do větší nádoby. Tyto opadavé rostliny je nejlépe přesadit v období vegetačního klidu, aby se mohly usadit na plné obrátky, až přijde jaro. Mladé tančíkaté rostliny by se měly přesazovat opatrně, proto se vyvarujte odstranění veškeré zeminy z kořenové zóny.

Jak pečovat o telegrafní rostlinu

Pokud se vám podařilo vypěstovat telegrafní rostlinu nebo jste měli to štěstí, že jste si vybrali již založenou rostlinu, nebudete mít s péčí o ni potíže, pokud zajistíte její základní potřeby. Přečtěte si další podrobnosti.

Zalévání

Tanečnice nejlépe porostou v trvale, ale mírně vlhké půdě. Sáhněte si na půdu, a pokud je těsně pod povrchem na dotek suchá, je čas dát rostlině napít. Vlhká, přesycená půda je však pro tuto rostlinu velmi nezdravým prostředím, proto nezapomeňte použít nádobu s dostatečnou drenáží.

V zimě tančík opadá listy a přechází do klidového stavu. V této době byste měli omezit přísun vody pro rostlinu.

Sluneční světlo

Přestože je možné telegrafní rostliny pěstovat v interiéru, je známo, že nejlépe se jim daří na dostatku slunečního světla. Z tohoto důvodu by bylo ideální umístění v blízkosti velkého okna orientovaného na jih.

Případně můžete světlo na jasném, ale nepřímo osvětleném místě doplnit několika elektrickými žárovkami. Dobrý zdroj světla také povzbudí tyto rostliny k pohybu listů.

Teplota a vlhkost

Telegrafní rostliny pocházejí z polotropických a tropických oblastí světa, takže mají rády teplé teploty. Jsou velmi citlivé na chlad a snadno je zahubí mráz. Venku jsou tyto rostliny vhodné například pouze pro teplé podmínky zóny 10-11 USDA nebo obdobné zóny.

Hnojivo

Přihnojování této rostliny ve vegetačním období podpoří její lepší růst a zdravotní stav. Vyberte si kompletní hnojivo, které obsahuje makroživiny NPK, a dbejte na dodržování pokynů na etiketě. Telegrafní rostliny v zimě upadají do klidového stavu a v této době by se neměly hnojit.

Škůdci a choroby

Listy telegrafní rostliny v noci visí z větví dolů. Pokud to uvidíte, neznepokojujte se, rostlina nevadne, jen dává najevo svou pohyblivou povahu.

Stejně jako většina ostatních rostlin pěstovaných v nádobách může být i telegrafka při přemokření náchylná k hnilobě kořenů. Kromě podmínek způsobených extrémy světla, vody a teploty jsou tyto rostliny mrazuvzdorné a odolné vůči škůdcům.

Závěr

Telegrafie je opravdu fascinující druh pro pěstování. Možná není dostatečně okrasná, aby se stala vitrínou, ale jako kuriozita si zaslouží místo v každé sbírce. Pozorování tance této rostliny vás může přimět přemýšlet o rostlinách trochu jinak a připomene nám, že jsou to do značné míry živé organismy.

Další pokojové rostliny k pěstování najdete v tomto seznamu pokojových rostlin.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.