Jak pěstovat dětské slzy

Minimalismus je v poslední době proslulý. Lidé mají rádi jednoduché a malé pokojové rostliny, které se snadno pěstují. Pokud náhodou patříte mezi tyto lidi, určitě si zamilujete Soleirolia soleirolii, běžně známou jako dětská slza.

Tato rostlina je známá svým rychlým růstem a vzhledem připomínajícím mech. Často se využívá jako půdní krytina, ale lidé se o ni zajímali jako o pokojovou rostlinu. Někteří vysazují dětské slzy do květináčů a používají je k rozbití drsnosti pokojových rostlin.

Na druhou stranu ji někteří sázejí také do závěsných květináčů a košů, protože má tendenci se plazit a kaskádovitě se rozrůstat, čímž v interiéru vytváří efekt vodopádu. Kromě toho ji řada pěstitelů používá hlavně do terárií. Dobře se jí daří v uzavřených prostorách s vysokou vlhkostí a jasným nepřímým slunečním světlem.

Přečtěte si více informací o této malé, ale strašlivé rostlině.

Fakta o rostlině

Vědecký názevSoleirolia soleirolii (dříve známá jako Helxine soleirolii)
Obecné názvyDětské slzy, Andělské slzy, Pollyanna Vine, Peace-in-the-Home, Paddys Wig, Korsický koberec, Irský mech, Japonský mech
RodinaUrticaceae
Typ rostlinyPokojová a půdopokryvná rostlina
Výška a šířkaVýška 0,08 m až 0,15 m, šířka 0,91 m až 1,83 m
PůvodZápadní Středomoří
Barvy květůKrémově bílá
Barva listůJasně zelená
Expozice na slunciČástečný až plný stín
Typ půdy a pHBohatá na organické látky, vlhká, hlinitá, mírně kyselá
Zvláštní vlastnostiNízký vzrůst, listy připomínají mech, rychle roste

Jak pěstovat slzičky dětské

Jak již bylo zmíněno výše, existuje mnoho způsobů, jak tuto rostlinu využít v krajině. Ve venkovní krajinářské úpravě lze tuto rostlinu pěstovat jako půdní pokryv, protože roste rychle, a proto zabírá hodně horizontálního prostoru. Lze ji také vysadit do květináčů a vytvořit z ní topárii.

Tohoto stylu by bylo možné dosáhnout s pomocí uměle vytvořených konstrukcí pro oporu a velkým množstvím zastřihování a tréninku. Lze ji také nechat šplhat po zdech, skalách a plotech. Pokud jde o pokojovou rostlinu, slouží svému účelu velmi dobře buď zasazená v závěsných květináčích, nádobách, nebo teráriích.

Po těchto slovech vám přinášíme způsoby, jak můžete pěstovat slzy dětské.

Rozmnožování

Jak se u rychle rostoucí rostliny, jakou je Baby's tears, očekává, je množení poměrně snadné. Existují dva hlavní způsoby množení této rostliny, řízkování stonků a dělení. Zde jsou uvedeny kroky pro jednotlivé metody.

Rozmnožování odřezáváním stonků:

 1. Připravte si veškerý potřebný materiál, jako je zahradnická lopatka, zahradnické rukavice, nůžky (nebo ostré nůžky), nádoby a substrát pro výsadbu.
 2. Pomocí zahradnických nůžek sklízejte při výšce 5,08 cm stonky, které stále aktivně rostou, což znamená, že mají nové výhonky. Ujistěte se, že nůžky nebo nůžky, které budete používat, jsou ostré, abyste zajistili čistý řez stonku.
 3. Odstraňte bazální listy a ponechte ten na horní polovině řízku.
 4. Připravte si pěstební médium a nádobu. Pomocí zahradní lopatky vykopejte malé jamky pro řízky.
 5. Před výsadbou můžete stonkové řízky namočit do zakořeňovacího hormonu, který napomůže tvorbě a vývoji kořenů.
 6. Pomocí čistého průhledného plastu napodobte skleník a nádobu zakryjte. Ujistěte se, že je uvnitř dostatek prostoru, aby mohly dětské slzy dýchat a růst.
 7. Zakořenění lze očekávat po 3 až 4 týdnech péče.

Množení dělením:

 1. Připravte si veškerý potřebný materiál, jako je zahradnická lopatka, zahradnické rukavice, zahradnický nůž, nádoba a výsadbový substrát.
 2. Pomocí zahradní lopatky vykopejte a vyrýpněte slzičky babyky. Díky tomu budete mít lepší výhled na kořeny rostliny.
 3. Pomocí nože odřízněte kořeny jednotlivých rostlin. Uvidíte tak stonky s dobře vyvinutým kořenovým systémem.
 4. Připravte si výsadbový substrát a nádobu.
 5. Vysaďte nově rozdělenou rostlinu.
 6. Postupujte podle pokynů pro péči o Baby's Tears.

Půda

Tato mechovitá trvalka dává přednost výsadbě do úrodné a vlhké půdy. Těchto vlastností půdy lze dosáhnout přidáním hnoje, humusu nebo kompostu do půdní směsi. Upřednostňuje také mírně kyselé pH půdy.

Pokud si nejste jisti vlastnostmi své půdy, na trhu jsou snadno dostupné sady pro testování půdy, které můžete použít. Obsahují také návody, co je třeba do půdy přidat, abyste dosáhli různých vlastností.

Soleirolia soleirolii

Řezání

Řez by měl být plánován pravidelně, aby se zachovala vitalita dětských slz a příjemný fyzický vzhled. Při prořezávání dbejte na to, abyste zkracovali zelené stonky. Pokud máte dostatek místa, aby tato rostlina mohla vyrůst do výšky a šířky, můžete ji zastřihnout, kdykoli uznáte za vhodné. Ačkoli v uzavřených prostorách, jako jsou terária a květináče, byste museli stříhat pravidelněji, abyste zachovali její pravidlo.

Přesazování a přesazování

Ve všem je dobré i špatné. Přestože je obrovský růst a rozvoj této rostliny obdivuhodný, pro zaneprázdněné lidi může být i zákeřný. Dětské slzy mohou vyžadovat časté přesazování.

Před přesazováním a přesazováním byste měli pamatovat na některé věci. Za prvé, vyberte nádobu, která bude vyhovovat rychlým růstovým zvyklostem této rostliny. Můžete se rozhodnout pro nádobu o 2 velikosti větší než stará nebo můžete hlavní rostlinu rozdělit na různé rostliny v různých květináčích. Za druhé, vyberte správnou směs zeminy. A nakonec buďte opatrní při manipulaci s rostlinou. Její stonky a listy jsou křehké, proto při vytrhávání dětské slzy postupujte podle těchto pokynů.

 1. Pomocí zahradní lopatky uvolněte zeminu, která je přilepená na stěnách nádoby.
 2. Položte ruku naplocho na základnu rostliny tak, aby byla mezi palcem a ukazováčkem.
 3. Zatímco podpíráte základnu rostliny, otočte květináč dnem vzhůru a lehce na něj poklepejte, abyste dětskou slzičku zcela vyvrátili. Můžete také prošťouchnout drenážní otvor, abyste usnadnili proces vykořeňování.

Po provedení těchto kroků při vykořeňování můžete rostlinu zasadit do nové nádoby a odpovídajícím způsobem o ni pečovat.

rostlina dětské slzy

Jak pečovat o rostlinu Baby's Tears

Zalévejte

U této rostliny se doporučuje častá zálivka. Je náročná na vlhkost, takže její nedostatek se snadno projeví, což signalizuje vadnutím. Pokud je vadnutí ještě v počátečním stádiu, zalévání rostlině pomůže zotavit se. I když existuje také možnost, že kořeny babyky uschnou. Pokud se tak stane, bude obtížnější rostlinu obnovit a mohlo by to vést k jejímu úhynu.

Se změnou ročních období se mění také frekvence zalévání. V teplejších ročních obdobích je třeba zalévat častěji. Naopak v chladných zimních dnech by se mělo zalévat méně často.

Sluneční světlo

Rostliny babyky preferují polostín, tlumené světlo nebo jasné nepřímé světlo. Snese i krátké okamžiky na plném slunci, ale mohlo by to vést k popálení listů. Díky této světelné charakteristice je skvělou pokojovou rostlinou. Pokud se do místnosti zřídka dostává přirozené světlo, lze použít i umělé osvětlení. Pokud ji navíc plánujete pěstovat venku, umístěte ji do stínu.

Teplota a vlhkost

Této rostlině se daří v zónách 9 až 11 amerického zemědělství. Daří se jí v místech s teplotami, které se pohybují od 10,00 °C do 21,11 °C . V chladném podnebí rostlina snese i lehké mrazy, ale silné nachlazení může zpomalit rašení babyky nebo ji zahubit.

Co se týče relativní vlhkosti vzduchu, S. soleirolii dává přednost 75% vlhkosti vzduchu. Má ráda prostředí s vysokou vlhkostí vzduchu, a proto je skvělou rostlinou do kuchyně nebo koupelny.

Hnojivo

Rostlinu přihnojujte na jaře a v létě. Kompletní hnojiva v tekuté formě lze v uvedených obdobích dodávat každé dva týdny. Lze použít i hnojiva s pomalým uvolňováním a granulovaná hnojiva. Dodávání hnojiv je pro pokojové rostliny zásadní, protože jsou vázány na květináče. Pokud si chcete být jisti, jaké hnojivo vaše rostlina potřebuje, proveďte půdní test, abyste zjistili, jaké živiny jí chybí.

Škůdci a choroby

Škůdci a choroby nejsou u této rostliny tak výrazné. I když některé běžné problémy se mohou objevit. Poté, co jsme probrali všechny věci, o které je třeba se u této rostliny starat, je hlavním faktorem, který může způsobit potenciální problémy, vlhkost. Prvním častým problémem, se kterým se tato rostlina setkává, je vadnutí. Je to příznak toho, že se dětským slzám nedostává dostatek vláhy. Jak již bylo zmíněno, lze jej vyřešit dodáním vody, pokud je vadnutí ještě obnovitelné.

Dalším problémem, který se vyskytuje u slzovky dětské, je pak hnědnutí listů, které je způsobeno přílišným vystavením světlu. Chcete-li tento problém vyřešit, přemístěte rostlinu na více zastíněné místo nebo do míst s jasným nepřímým světlem.

A konečně, hniloba kořenů je běžná, zejména u pokojových rostlin. Tato kořenová hniloba vede ke zčernání listů a nepříjemnému zápachu vycházejícímu z půdy. Půda může být také příliš vlhká. Pokud není onemocnění tak závažné, stále existuje naděje a rostlina může přežít.

Chcete-li zachránit to, co z rostliny zbylo, ostříhejte zčernalé listy a jejich části, vytrhejte dětské slzy pro vysušení na vzduchu a k vysušení půdy a kořenů lze použít perlit. Před zasazením zpět do země se ujistěte, že je půda sterilizovaná.

Běžné odrůdy a kultivary

Samozřejmě ne každý dává přednost zelené. Abyste si rozšířili výběr, existují pro tuto rostlinu odrůdy. Od slzičky dětské se liší především vlastnostmi listů. Níže jsou uvedeny odrůdy Soleirolia soleirolii a jejich vlastnosti.

 • Aurea - zlaté listy a kratší než u ostatních odrůd.
 • Alba - stříbřitě zelené listy, které jsou širší než u odrůdy Aurea.
 • Variegata - pestré listy s leskem stříbrných a bílých pruhů.
 • Silver Queen - šedavé listy
 • Golden Queen - zelené listy se žlutými okraji.

U těchto odrůd je můžete vysadit do skupin a využít různé barvy, aby design vynikl a působil estetičtěji.

Závěr

Závěrem lze říci, že babyky jsou nádherné plazivé trvalky, které se skvěle hodí do interiéru. Jako rostlina původem ze středomořských oblastí dává tato rostlina přednost výsadbě v oblastech se stejnými klimatickými podmínkami. Může však přežít i v mírných oblastech se snesitelnými zimami. Pokud je v zimě příliš chladno, můžete také zajistit určité úpravy vnitřního prostředí.

Nevyžaduje mnoho světla, ale musíte bedlivě sledovat vlhkost v podzemí i ve vzduchu. Péče o tuto rychle rostoucí rostlinu je snadná, ale občas by se stalo, že by rostla příliš rychle, je třeba ji prořezat. Ten lze naplánovat pravidelně nebo kdykoli uznáte za vhodné.

Kromě věcí, které je třeba dělat, existují také praktiky, kterým se musíte vyhnout. Je třeba se vyvarovat přemokření, abyste předešli hnilobě. Předejít jí lze také výběrem správné směsi půdy a nádob s dobrými odtokovými otvory. Je třeba se také vyvarovat přílišného osvětlení, které vede k úpalu a vadnutí. To jsou problémy, které lze snadno odstranit dodržováním správné péče o dětské slzy.

Dětské slzy navíc existují ve čtyřech známých druzích. Všechny se liší barvou. Jistě by se některá z nich hodila do vaší domácnosti ideálním designem.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.