Jak pěstovat rostlinu rtěnky

Slyšeli jste někdy o rostlině rtěnce? Tyto krásné kaskádovité rostliny rostou z větví stromů v asijských džunglích, ale skvěle se hodí do závěsných košů v našich domácnostech. Jakmile uvidíte mladé květy této rostliny, budete přesně vědět, odkud pochází její jméno.

Tyto stálezelené trvalky jsou epifytické liány, což znamená, že rostou na jiných větších rostlinách, nikoli zakořeněné na zemi. Mají leskle zelené listy, které měří na délku 5,08 - 10,16 cm (5 - 10 cm).

Stejně jako jsou atraktivní listy, také volně kvetou, což z nich dělá velmi zajímavou a atraktivní pokojovou rostlinu. Bohužel tyto květy nemají nijak výraznou vůni, ale opylovači rostlin je zřejmě považují za neodolatelné. Tyto tropické rostliny jsou nejedovaté, ale to samozřejmě neznamená totéž co jedlé!

Fakta o rostlinách

Vědecký názevAeschynanthus radicans
Obecné názvyRtěnka rostlina, rtěnka liána
Čeleď:Gesneriaceae
Typ rostlinyPokojová rostlina, epifyt, liána
Výška a šířkaVýška 0,30 m - 0,61 m (v interiéru), šířka 0,30 m - 0,61 m (v interiéru)
PůvodMalajsie
Barvy květinČervená/oranžová, žlutá, tmavě fialová
Barva listůZelená, pestrá
Expozice na slunciJasné nepřímé světlo
Typ půdy a pHDobře odvodněná půda s neutrálním pH
Zvláštní vlastnostiKvetoucí pokojová rostlina, převislá liána

Jak pěstovat rtěnku

Květina rtěnka je epifyt, který vypadá neuvěřitelně, když se pěstuje v závěsných koších. Rostlina tak může kaskádovitě vyrůstat z nádoby, stejně jako v přírodě. Přečtěte si konkrétní informace o pěstování.

Rozmnožování

Lípa rtěnka se snadno množí řízky z vrcholků stonků. Pro stimulaci zakořeňování použijte práškový zakořeňovací hormon a vlhké pěstební médium z vermikulitu a perlitu. Výsledky byste měli vidět již za několik týdnů.

Případně můžete řízky umístit do vázy s vodou, zatímco se budou vyvíjet kořeny. Udržování řízků v teplém prostředí a odstraňování všech listů kromě několika vrchních zvýší úspěch.

Půda

Rtěnka potřebuje ke svému růstu vlhké, ale dobře provzdušněné pěstební prostředí. Ideální je komerční směs pro orchideje nebo africké fialky. Pokud si raději namícháte vlastní zeminu, zázračně poslouží zemina do květináčů doplněná mechem sphagnum a perlitem.

Řezání

Pokud máte pocit, že se vaše liána rtěnka rozrostla příliš dlouho a divoce, možná je čas ji prořezat. Zkrácení stonků na 15,24 cm podpoří lepší kvetení, nový růst a obnoví slabé rostliny. Před zastřihováním této nebo jakékoli jiné pokojové rostliny se ujistěte, že je řezný nástroj ostrý a čistý.

Přesazování a přesazování

Těmto rostlinám jako epifytům nevadí, když jsou mírně zakořeněné. Pokud kořeny rostliny vyrůstají ze dna nádoby nebo voda přestává odtékat zeminou, měli byste uvažovat o přesazení.

Přesaďte liánu rtěnku do nádoby, která je o 5,08 cm větší než původní. Vyberte nádobu, která má odtokové otvory a kterou lze otáčet, abyste rostlině zajistili rovnoměrné osvětlení.

Jak pečovat o rostliny rtěnky

Péče o krásně kvetoucí rostlinu rtěnky kudrnaté je poměrně snadná. Přečtěte si skvělé tipy, jak udržet rostlinu doma zdravou a kvetoucí.

Zalévejte

Rostlině rtěnky se nejlépe daří v trvale a rovnoměrně vlhkých podmínkách. Tyto rostliny však mohou přežít i sušší podmínky, protože v přírodě při nedostatku srážek trochu vyschnou.

Prohmatejte půdu v nádobě s rostlinou, abyste zjistili, zda potřebuje více vody. Půdu můžete nechat vyschnout asi 1,27-2,54 cm pod povrchem, teprve pak bude potřebovat více vody.

V zimě, kdy teploty klesají a růst se zpomaluje, by se tyto rostliny měly zalévat méně. To podpoří lepší kvetení v následujícím vegetačním období.

Sluneční světlo

Nejlepší světlo pro rostlinu rtěnky je jasné, nepřímé světlo. Toho lze dosáhnout pomocí umělých pěstebních světel nebo umístěním rostliny v blízkosti okna orientovaného na východ nebo západ. Dobrou volbou je také okno orientované na jih, pokud je sluneční světlo filtrováno průsvitným závěsem.

Tyto rostliny by neměly být vystaveny přímému odpolednímu slunečnímu záření, proto to zohledněte při výběru místa u okna orientovaného na západ. Lepší tvorbu květů může podpořit přemístění nebo otočení rostliny tak, aby světlo dopadalo na všechny strany rostliny.

Teplota a vlhkost

Rtěnka je tropická rostlina, která upřednostňuje teplé a vlhké prostředí. Nejlépe se jí bude dařit při teplotách mezi 18,33 °C a 29,44 °C, ale pro stimulaci kvetení by jí měly být dopřány chladnější zimní teploty až do 12,78 °C (13 °C). Pokud tuto rostlinu pěstujete venku na verandě nebo terase, přežije venku v zónách odolnosti USDA 10 a 11.

Pokud je vzduch ve vaší domácnosti přirozeně suchý, měli byste tuto rostlinu umístit na relativně vlhké místo, například do koupelny nebo kuchyně. Případně můžete použít zvlhčovač vzduchu nebo rostlinu mlžit. Pokud dáváte přednost mlžení, dělejte to ráno, aby rostlina mohla během dne vyschnout.

Hnojivo

Jednou měsíčně ve vegetačním období aplikujte polosilné tekuté hnojivo, abyste zlepšili zdravotní stav a rychlost růstu rostliny. Rostlinu nepřihnojujte v období zimního ochlazení.

Škůdci a choroby

Vaše liána rtěnka shodí listy, pokud je vystavena delšímu období teplotám pod přibližně 10,00 °C. Pokud k tomu dojde, přemístěte rostlinu do teplejšího prostředí.

Ačkoli jsou tyto rostliny obecně bezproblémové, mohou je postihnout některé běžné problémy pokojových rostlin, jako je hniloba kořenů, a také napadení mšicemi, mšicemi a roztoči.

Běžné odrůdy a kultivary

Existuje několik vynikajících kultivarů Aeschynanthus radicans. Níže jsou uvedeny některé z nejoblíbenějších variant, které jsou k dispozici v zahradnictví:

  • 'Tangerine' je zajímavý kultivar, který má světlejší, oranžové nebo žluté květy.
  • 'Variegata' má zeleně a bíle vyznačené listy. Je to skvělá volba pro milovníky pestrých pokojových rostlin!
  • 'Curly' a 'Rasta' jsou velmi zajímavé rostliny s pevně stočenými listy.

Je známo asi 150 různých druhů rodu Aeschynanthus. Dalším druhem lipnice, který je stejně dobrou pokojovou rostlinou, je lipnice černá pagodovitá (Aeschynanthus longicaulis).

Závěr

Rtěnka je skvělým druhem pro ozelenění vašeho interiéru. Obzvláště dobře se uplatní jako závěsné rostliny a skutečnost, že v interiéru tak volně kvetou, upevňuje jejich oblibu jako pokojových rostlin. Pokud hledáte druh se skvělým olistěním a extra barevným nádechem, proč si ještě dnes nepořídit rostlinu rtěnku?

Prohlédněte si další pokojové rostliny liány, které můžete pěstovat.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.