Jak pečovat o rostlinu ZZ

Ať už jste se nikdy předtím o žádnou rostlinu nestarali, nebo jen hledáte novou pokojovou rostlinu do své sbírky, rostlina ZZ by rozhodně měla být na prvním místě vašeho seznamu. Přečtěte si tento článek a dozvíte se vše, co potřebujete vědět o pěstování a péči o tuto nenáročnou pokojovou rostlinu.

Rostliny ZZ (Zanzibar Gem) mají své neobvyklé jméno odvozené od prvních písmen svého vědeckého názvu Zamioculcas zamiifolia. Tyto pomalu rostoucí rostliny jsou jediným druhem svého rodu, ale jsou příbuzné s dalšími oblíbenými pokojovými rostlinami, jako jsou filodendrony a pokojové lilie. Rostliny ZZ jsou zajímavé tropické stálezelené rostliny, které jsou oblíbené pro své lesklé listy a nápadný vzpřímený tvar.

Zajímavé je, že nadzemní části této středně velké rostliny, které vypadají jako stonky a listy, jsou ve skutečnosti pouze velké složené listy. Tyto listy vyrůstají z hnědého podzemního oddenku, který můžete považovat za pravý stonek rostliny. Listy jsou tuhé, kožovité a velmi lesklé, až vypadají téměř uměle.

V dospělosti jsou sytě smaragdově zelené, odtud pochází i alternativní název smaragdová palma. Mladé listy však obvykle začínají jako světlejší zelený odstín. Tyto listy měří 2,54-7,62 cm na délku a asi palec na šířku. Vyrůstají v 6-8 párech na masitých, jakoby zúžených řapících. Řapík je stonek rostliny, který vypadá jako stonek.

Fakta o rostlině

Vědecký názevZamioculcas zamiifolia
Obecné názvyZZ Plant, Zanzibar gem, zuzu plant, eternity plant, aroidní palma nebo smaragdová palma
ČeleďAraceae
Typ rostlinyPokojová rostlina
Výška a šířkaVýška 0,61 m - 1,22 m (v interiéru), šířka 0,61 m - 1,22 m (v interiéru)
PůvodVýchodní Afrika, Keňa, Tanzanie, Mosambik, Jihoafrická republika, Zimbabwe.
Barvy květůKrémově bílá
Barva listůSmaragdově zelená, při pěstování proměnlivá
Vystavení slunciJasné nepřímé světlo
Typ půdy a pHDobře odvodněná, neutrální až mírně kyselá půda
Zvláštní vlastnostiNenáročná údržba, málo světla

Jak pěstovat rostlinu Zanzibar Gem?

Rostliny ZZ jsou stálezelené rostliny, které se nejčastěji pěstují v nádobách v interiéru, i když v teplejších oblastech je lze pěstovat i venku. Tyto rostliny se obvykle kupují jako již založené rostliny v nádobách a při správném množství světla, vody a živin se pěstují velmi snadno.

Rozmnožování

Množení rostlin ZZ je poměrně snadné. Tyto rostliny je sice možné pěstovat ze semen, ale plody se v domácích podmínkách pěstují jen zřídka, takže se semena shánějí obtížně. Vegetativní množení je ve většině případů rozhodně nejlepší možností, jak vypěstovat nové rostliny, a to dělením nebo dokonce listovými řízky.

zamioculcas zamiifolia

Půda

Tato odolná pokojová rostlina nepotřebuje žádnou speciální půdu, ale nejlépe se jí bude dařit v dobře propustném substrátu. Jednoduchá směs zeminy pro zz rostliny, která se pro tento druh dobře osvědčuje, je 1 díl písku a 3 díly organické zeminy do květináčů. Další skvělou volbou je kvalitní zemina pro kaktusy v květináčích s určitým obsahem kompostu, která dobře odvádí vodu.

Řezání

ZZ rostliny je třeba zřídkakdy vůbec prořezávat. Vzhledem k tomu, že nadzemní části této rostliny tvoří velké složené listy, nedoporučuje se řezat. Pokud je však některý list poškozený nebo nemocný, měl by být odříznut ostrým čistým nástrojem těsně nad hranicí půdy.

Přesazování a přesazování

Přesazování a přesazování je poměrně snadné. Tyto rostliny mají robustní kořenový systém a oddenky, díky kterým nejsou příliš citlivé na narušení. Pokud plánujete ZZ rostliny přesazovat nebo přesazovat, udělejte to na jaře nebo na podzim a den předtím je důkladně zalijte.

zz rostlina

Jak pečovat o rostlinu ZZ

Jak můžete říci, péče o rostlinu ZZ je velmi snadná. Jsou to poměrně pomalu rostoucí rostliny, což je rozhodně pozitivní vlastnost při výběru nenáročné rostliny. Pokud je to možné, vybírejte rostlinu, která má již slušnou velikost a tvar. Vždy je dobré vsadit na exemplář s více stonky, protože to je známka dobrého vývoje oddenku.

Péče o tuto rostlinu nezabere vůbec mnoho času a je dost podobná péči o hrnkové sukulenty. Kromě zalévání jednou za několik týdnů bude vaše jediná skutečná údržba spočívat v přihnojování a občasném otírání listů.

Pokud vaše rostlina začne vypadat trochu zaprášeně, otřete listy vlhkým hadříkem, abyste jim vrátili lesk. To také pomáhá udržet zdravou pokožku listů a udržet škůdce na uzdě.

Zalévejte

Jakmile si koupíte novou rostlinu ZZ nebo si ji sami rozmnožíte, zjistíte, že pěstování této rostliny v domácnosti je opravdu velmi snadné! Tyto rostliny vyrůstají z dobře vyvinutých podzemních oddenků a dužnatých stonků, které jsou skvěle uzpůsobeny k uchovávání vody a živin. To je jasným znamením, že tato rostlina je velmi efektivní při využívání vody.

To znamená, že rostlinu nemusíte často zalévat a snadno přežije, pokud ji zapomenete zalít. Nejlepší radou je rostlinu dobře zalít, ale před dalším zaléváním nechat půdu vyschnout do hloubky asi 5,08 cm. Zalévání jednou za dva až tři týdny po celý rok je obvykle tak akorát.

Množství vody, které rostlina potřebuje, se do jisté míry liší v závislosti na teplotě a intenzitě světla, kterého se jí dostává, proto rostlinu sledujte a prohmatávejte půdu, abyste správně načasovali zálivku. Nezapomeňte, že je lepší být pod vodou, než tyto vodomilné stálezelené rostliny utopit.

Sluneční světlo

Přestože je rostlina Zanzibar Gem proslulá svou schopností žít při slabém osvětlení, rozhodně se jí bude nejlépe dařit na jasném, ale nepřímém světle v blízkosti okna orientovaného na východ nebo západ. Tento druh pochází z vlhké části světa, ale je velmi tolerantní i k prostředí s nízkou vlhkostí a bude se mu dařit i v běžné domácnosti.

Teplota a vlhkost

Zanzibarský drahokam dává přednost teplému prostředí, ale dobře se mu bude dařit i při teplotách okolí 15,56 °C - 23,89 °C (15-24 °C). Pokud plánujete rostlině dopřát pobyt venku, vyvarujte se teplotních a světelných šoků. Tyto rostliny jsou přizpůsobivé podmínkám 10. a 11. zóny USDA.

Zanzibar Gem

Hnojivo

Vzhledem k tomu, že se jedná o pomalu rostoucí rostlinu, nepotřebují tyto skvosty opravdu mnoho hnojiv. Pokud však chcete trochu zlepšit rychlost jejího růstu a udržet ji co nejživější, doplňte ji hnojivem, které obsahuje všechny makro a mikroživiny, které rostliny potřebují.

Toto hnojivo můžete aplikovat v poloviční síle a dbejte přitom pokynů dodaných s vybraným hnojivem. Rostliny je třeba přikrmovat během vegetačního období na jaře a na podzim, v zimě a v létě je však nechte odpočívat.

Škůdci a choroby

Rostliny ZZ jsou obecně velmi odolné vůči napadení hmyzem díky svým tvrdým, voskovitým listům. Mohou však být náchylné k hnědé šupinatosti, moučnivce a červeným pavoukům, zejména pokud jsou pěstovány vedle jiných rostlin, které jsou pro tyto škůdce atraktivnější.

Dalším problémem, na který je třeba si dát pozor, je příliš mnoho světla. Přímé sluneční světlo může způsobit zkroucení a spálení listů, proto by tyto rostliny měly být umístěny na jasném, ale nepřímém světle nebo pěstovány pod pěstebními světly. Pokud vaší rostlině ZZ opadávají listy, může to být šok z přemístění na světlé místo.

Nejčastějším příznakem špatného zdravotního stavu tohoto druhu je však žloutnutí listů, které je obvykle důsledkem přílišného zalévání. Kromě žlutých listů může být součástí i hniloba kořenů, pokud jsou tyto rostliny udržovány v mokru. Listy rostlin, které jsou nedostatečně zavlažovány, mohou na koncích zhnědnout, ale protože se jedná o rostlinu odolnou vůči suchu, snadno se vzpamatuje po pěkné zálivce.

Běžné odrůdy a kultivary Zamioculcas Zamiifolia

Existuje nejméně tucet různých forem a kultivarů rostliny ZZ. Tyto různé varianty se liší jak velikostí a uspořádáním listů, tak i barvou. K dispozici jsou jak pestré varianty, tak i velmi zajímavé formy s bílými, žlutými, a dokonce i černými listy.

Mezi známé kultivary a odrůdy rostliny ZZ patří např:

  • ZZ Raven
  • ZZ 'Zamicro'
  • ZZ 'Zenzi'

Závěr

Rostlina ZZ je prakticky neprůstřelná a je vynikající pokojovou rostlinou pro začátečníky nebo pěstitele, kteří nechtějí trávit mnoho času údržbou rostlin. Díky svým lesklým listům a pomalému tempu růstu by se tyto nenáročné stálezelené rostliny mohly dokonce zaměnit za umělé rostliny! Tato rostlina má bohužel některé toxické vlastnosti, ale pokud zodpovědně dbáte na to, kam ji umístíte, nemusí to být překážkou.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.