Jak pěstovat a pečovat o havajské rostliny Ti

Rostlina ti je nádherná, snadno udržovatelná pokojová rostlina, která dodá interiéru domů s mírným klimatem tropický nádech. Tyto krásné stálezelené rostliny jsou k dispozici v různých barvách, aby vyhovovaly vkusu každého. ačkoli tyto rostliny mohou při pěstování venku v tropickém podnebí vyrůst jako keř nebo malý strom o výšce 4,57 m (4,6 m), jde o zvládnutelnou středně velkou pokojovou rostlinu. Tyto rostliny mají široké, 0,76 m (75 cm) dlouhé listy, které rostou ve spirálách kolem horní poloviny stonků.

Tato rostlina bohužel v místnosti kvete jen zřídka, ale více než to vynahrazuje fantastickým olistěním. Přečtěte si, jak pěstovat a pečovat o tyto úžasné kvetoucí tropické rostliny.

Fakta o rostlině

Vědecký názevCordyline fruticosa
Obecné názvyTi Plant, Kapustová palma, Palmová lilie, Rostlina pro štěstí, Havajská ti plant
Čeleď:Asparagaceae
Typ rostlinyPokojová rostlina, exemplář pro tropické zahrady
Výška a šířkaVýška 0,91 m - 1,52 m (v interiéru), šířka 0,61 m - 0,91 m (v interiéru)
PůvodJihovýchodní Asie, Australasie, tichomořské ostrovy
Barvy květůBílá, Růžová, Červená
Barva listůZelená, červená, pestrá
Expozice na slunciPřímé sluneční světlo, jasné nepřímé světlo
Typ půdy a pHDobře odvodněná, kyselá půda
Zvláštní vlastnostiPosvátná rostlina, Jedlá rostlina, Čistič vzduchu

Jak pěstovat rostlinu Ti

Rostliny Ti jsou stejně oblíbené pro pěstování venku na zahradě jako pro pěstování v interiéru v květináčích. Pokud žijete v zóně USDA 10-12 nebo obdobné, bude se této rostlině dařit i venku. V interiéru rostou středně rychle a obvykle dosahují výšky kolem 1,52 metru.

Množení

Tyto rostliny lze pěstovat ze semen, ale nejjednodušší způsob množení Ti je pomocí řízků. Dobře se ujímají řízky dlouhé 10,16 - 15,24 cm (10-15 cm), ale můžete použít i větší a stonky dlouhé asi 0,30 m (30 cm) zasazené do vody nebo do půdy začnou vytvářet kořeny již po několika týdnech.

Půda

Tyto rostliny potřebují půdu, která dobře odvádí vodu, ale zároveň zadržuje dostatek vlhkosti, aby byla kořenová zóna rovnoměrně vlhká, ale ne mokrá. Dobře propustná směs pro květináče s určitým obsahem kompostu je ve většině případů naprosto dostačující.

Pokud zjistíte, že vaše zemina zadržuje příliš mnoho vody, zvažte přimíchání trochy hrubého písku nebo perlitu. Pokud půda příliš rychle vysychá, pomůže jí přidání vermikulitu udržet vodu o něco déle.

V ideálním případě by vaše půda měla být mírně kyselá. Pokud je vaše voda zásaditá, pomůže vám přidání rašelinového mechu do půdy udržet nižší pH.

Řezání

Rostlina ti je velmi nenáročná, pokud jde o řez. Jejím přirozeným zvykem je shazovat spodní listy, jak roste do výšky, a nakonec se vytvoří holý kmen s listy natěsnanými v horní části rostliny.

Při pěstování v interiéru je kapustová palma pomalá. Jediné, co budete muset skutečně dělat, je odstraňovat spodní listy, protože ty odumírají, zatímco rostlina roste.

Přesazování a přesazování

Rostlinám Ti se dobře daří v relativně malých nádobách, ale čas od času je třeba je přesadit. Pokud si všimnete, že kořeny prorůstají drenážními otvory v květináči, zemina přestává správně odtékat nebo rostlina neroste podle očekávání, je možná čas na přesazení. Pokud si nejste jisti načasováním, je vhodné přesazování provádět brzy na jaře, každý druhý rok.

Pokud vaše rostlina pro štěstí dobře roste, můžete zvýšit průměr květináče přibližně o 10,16 cm (10 cm) . Pokud chcete rostlinu ponechat ve stejně velkém květináči, můžete trochu zastřihnout krajní kořeny. V takovém případě se snažte neodstraňovat více než asi 30 % kořenové hmoty.

Jak pečovat o havajské rostliny Ti

Rostlina ti je nenáročný exemplář, i když ke svému růstu potřebuje dobré světlo a mírnou až vysokou vlhkost vzduchu. Přečtěte si podrobnější informace.

Voda

Tato rostlina má střední nároky na vodu a měla by mít stálý přístup k vlhké půdě. V zimě rostlina snese i sušší podmínky.

Jakmile máte pocit, že půda v nádobě vyschla asi na palec (2,5 cm) pod povrchem, je čas rostlinu ti zalít. Obvykle to znamená zalévat jednou až dvakrát týdně.

Listy nedostatečně zalévaných rostlin mají tendenci vytvářet suché, hnědé okraje, proto sledujte výkonnost a zdravotní stav své kapustové palmy. Existují však i další možné příčiny tohoto problému související s vodou.

Fluorid, který se často vyskytuje ve vodovodní vodě, může být pro tyto rostliny škodlivý. Pokud si všimnete, že vaše rostlina reaguje zasycháním okrajů listů, zvažte zalévání rostlin destilovanou vodou.

Sluneční světlo

Rostlina ti sice má ráda sluneční světlo několik hodin denně, ale pokud ji pěstujete za velkým oknem orientovaným na jih, měla by se pěstovat za tenkou zástěnou. Případně postačí málo přímého slunečního světla a dobré jasné, ale nepřímé světlo u okna orientovaného na východ nebo západ.

Teplota a vlhkost

Pro tuto rostlinu jsou ideální teploty v rozmezí přibližně 15,56 °C až 26,67 °C (15-27 °C). V přírodě tyto tropické rostliny rostou ve vlhkém prostředí, takže určitě ocení každodenní mlžení. To však může potenciálně způsobit plísňové infekce, takže další možností je postavit květináč na mělký podnos s oblázky pokrytými vodou.

Pěstování této rostliny v koupelně, kuchyni nebo použití zvlhčovače vzduchu v místnosti je další skvělou možností pro přirozeně suché prostředí . Vyhněte se umístění této rostliny v prostoru s průvanem, protože toto proudění vzduchu může vysušit listy a způsobit změny teplot, které rostliny nemají rády.

Hnojivo

Organické nebo anorganické hnojivo s vysokým obsahem dusíku udrží vaši rostlinu ti v nejlepší kondici. Za předpokladu, že rostlinu pěstujete v kvalitní zemině, která obsahuje určité množství živin, nebudete muset tyto rostliny příliš přikrmovat, dobré výsledky však přinese zředění hnojiva přibližně na poloviční sílu. Vyhněte se hnojení v zimě.

Škůdci a choroby

Tyto rostliny jsou obecně odolné vůči škůdcům, ale mohou být napadeny roztoči a moučnými brouky. Suché, hnědé špičky listů jsou častým příznakem přemokření nebo nedostatečné vlhkosti rostlin, zatímco příliš mnoho vody může způsobit hnilobu kořenů a žloutnutí listů. Barva listů se však může v průběhu roku měnit, takže se příliš neznepokojujte, pokud se barvy začnou měnit.

Běžné odrůdy a kultivary

Ti rostliny se vyskytují ve velké škále různých kultivarů. Velikost, tvar a uspořádání listů se u jednotlivých kultivarů liší, ale největším rozdílem mezi jednotlivými formami je krásná škála různých barev listů, které jsou k dispozici.

Mezi nejoblíbenější odrůdy a kultivary Cordyline fruticosa patří např:

  • 'Hawaiian Boy'
  • 'Candy Cane'
  • 'Black Mystique'

Závěr

Rostlina ti si zaslouží místo v každé domácnosti s vhodným teplým, světlým a vlhkým místem. Tyto rostliny skvěle vypadají, mají krásné barvy a pomáhají čistit vzduch, který dýcháme. Kromě toho, rostlina pro štěstí může být jenom dobrá věc, ne? Šťastné pěstování!


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.