Jak pěstovat rostliny bambusu pro štěstí

Bambus pro štěstí je rostlina, kterou mnoho lidí pěstuje nejen pro její vzhled. Věří se, že tato rostlina přináší velké štěstí a je ceněným dárkem. Ať už jste pověrčiví, nebo ne, rostlina je jistě dostatečně atraktivní a zajímavá na to, aby si zasloužila místo ve vaší sbírce.

Tato rostlina je nenáročná na pěstování a péči a přežije ve váze s vodou a oblázky nebo štěrkem, případně ji lze zasadit do půdy. Přečtěte si, co všechno potřebujete vědět o péči o bambus štěstí.

Ačkoli může připomínat bambus, čínský vodní bambus není pravý bambus ani nepochází z Číny. Ve skutečnosti se jedná o nepříbuznou rostlinu Dracaena z Afriky.

Tyto rostliny jsou často k dostání se stonky rostoucími v zajímavých tvarech, jako jsou spirály, srdce a copy. Tento druh samozřejmě neroste v tomto tvaru přirozeně, ale jejich stonky jsou takto vycvičeny pečlivou manipulací a povzbuzováním rostliny k růstu směrem ke zdroji světla.

Rostlina vyrůstá ze vzpřímených zelených stonků a má podlouhlé listy, které měří až 25,40 cm na délku a 5,08 cm na šířku. Při pěstování v interiéru tyto rostliny bohužel obvykle nekvetou, ale jejich zajímavá forma růstu a olistění více než vynahrazuje nedostatek květů.

Fakta o rostlině

Vědecký názevDracaena sanderiana
Obecné názvyBambus štěstí, stužkovitá rostlina, vodní bambus, čínský vodní bambus, bambus přátelství
ČeleďAsparagaceae
Typ rostlinyStálezelená pokojová rostlina
Výška a šířkaVýška 0,30 m - 0,91 m (v interiéru), šířka 0,30 m - 0,61 m (v interiéru)
PůvodPobřeží západní Afriky
Barvy květůBílá
Barva listůSvětle zelená, středně zelená
Expozice na slunciJasné nepřímé světlo
Typ půdy a pHDobře odvodněná, mírně kyselá až neutrální půda
Zvláštní vlastnostiNenáročná na údržbu, rostlina pro štěstí, rostlina do vázy

Jak pěstovat rostliny bambusu pro štěstí

Bambus štěstí je univerzální rostlina, kterou lze pěstovat v půdě i ve vodě. Díky tomu je skvělou rostlinou pro pěstování ve váze nebo dokonce v akváriu. Přečtěte si další tipy pro pěstování.

Rozmnožování

Dracaena sanderiana

Bambus Lucky lze poměrně snadno množit řízky, které zakoření buď v půdě, nebo ve vodě. Použití práškového zakořeňovacího hormonu může zvýšit úspěšnost, ale není nezbytně nutné.

Chcete-li rozmnožovat bambus štěstí řízky, začněte odběrem 15,24-25,40 cm dlouhých řízků, které obsahují alespoň 2 uzliny. Z těchto řízků na špičce stonku odstraňte ostrým nástrojem spodní listy. Tyto řízky pak můžete zasadit do oblázků ve váze s vodou nebo do květináče se zeminou.

Dbejte na to, aby byl uzel řízku pod povrchem půdy nebo vody, protože právě zde se budou vyvíjet nové kořeny. Řízek se 2 nebo dokonce 3 uzly zakrytými vodou nebo půdou poskytne ještě lepší výsledky a kořeny obvykle vyrostou asi za měsíc.

Půda

Rostliny bambusu pro štěstí se často kupují jako exempláře zakořeněné ve vodě a štěrku. Přestože se mnoho pěstitelů rozhoduje pro rostliny zakořeněné pouze ve vodě, tyto rostliny rostou přirozeně v půdě a v přirozeném prostředí rostou rychleji a silněji.

Pro dosažení nejlepších výsledků vyberte bohatou, dobře propustnou směs pro květináče nebo zeminu určenou speciálně pro sukulenty. Ideální je hrubý substrát s dobrým provzdušněním.

Řezání

Nezdravé nebo odumírající listy na rostlině bambusu pro štěstí odstraníte tak, že je odstřihnete ostrými a čistými nůžkami. Nezdravé listy je samozřejmě třeba odstranit úplně, protože zkrácené na polovinu nepřežijí.

Pokud chcete svůj bambus pro štěstí zastřihnout, abyste jej upravili, můžete zastřihnout stonky listů, abyste podpořili hustší obrůstání a zkrátili rostlinu. Dejte pozor, abyste stonky neodstřihli příliš blízko stonku, pokud chcete, aby znovu vyrostly. Doporučuje se řezat palec nebo dva od hlavního stonku.

Chcete-li rostlinu drasticky zkrátit, může být nutné hlavní stonek seříznout. Řezte čistým ostrým nástrojem těsně nad uzlem pod úhlem 90 stupňů a rostlina z uzlu vyrazí nový stonek.

Přesazování a přesazování

Když váš bambus pro štěstí začne přerůstat svou nádobu, budete ho muset přesadit, abyste mu poskytli trochu více místa. Přesazením rostliny z vody do půdy se také zvýší rychlost jejího růstu a celkový zdravotní stav.

Pokud rostlinu uchováváte pouze ve vodě, přesazení je tak jednoduché, jako vybrat novou nádobu, rostlinu přemístit a doplnit vodu do stejné výšky. Nezapomeňte pro tuto rostlinu používat destilovanou nebo balenou vodu pokojové teploty.

Přesazení rostliny z vody do půdy bude pro rostlinu značným šokem a může se stát, že při přizpůsobování se suššímu prostředí ztratí listy. Tyto listy odstraňte a dejte rostlině šanci se aklimatizovat a znovu vyrůst ještě silnější než dříve.

bambusová rostlina pro štěstí

Jak pečovat o bambus Lucky v interiéru

Péče o bambus Lucky je velmi snadná. Nejsou příliš náročné a daří se jim i při slabém osvětlení, takže jsou ideální volbou jako pokojová rostlina pro začátečníky nebo jako dárek pro ty, kteří nemají zelený palec. Přečtěte si další informace o péči.

Voda

Bambus pro štěstí je docela milovníkem vody. A to natolik, že se tyto rostliny často pěstují ve vodě a štěrku pouze ve vázách nebo dokonce v akváriích. Lépe však porostou v půdě, která je udržována rovnoměrně vlhká. Je známo, že tyto rostliny jsou citlivé na chemické látky obsažené ve vodovodní vodě, a proto je pro ně nejlepší reverzní osmóza, balená nebo dešťová voda.

Pokud tuto rostlinu pěstujete ve váze, nezapomeňte vodu vyměňovat přibližně každý druhý týden a udržovat ji na stejné úrovni. Použijte neprůhlednou nádobu, abyste zabránili případnému výskytu řas ve vodě, a nezapomeňte odstranit všechny spadané listy, aby nedošlo k jejich znečištění. Hladina vody by měla být alespoň 5,08 cm (5 cm) nebo tolik, aby pokryla všechny kořeny.

Pokud rostlinu pěstujete v půdě, můžete v zimě, kdy se růst rostliny zpomalí, zalévat méně často. Ve velmi suchém prostředí může být nezbytné mlžení listů jednou nebo dvakrát týdně.

Sluneční světlo

Přestože tato rostlina dává přednost jasnému světlu, je velmi tolerantní k podmínkám s nízkým osvětlením. To je jeden z důvodů, proč je bambus štěstí tak skvělou pokojovou rostlinou.

Rostlina by neměla být vystavena přímému slunečnímu záření, protože to může spálit listy. Vhodným umístěním bude místo u okna orientovaného na východ nebo západ nebo na filtrovaném světle u okna orientovaného na jih.

Teplota a vlhkost

Bambus Lucky roste výborně při běžných pokojových teplotách. Ideální je rozmezí od 15,56 °C do 26,67 °C ( -8,89 °C - -2,78 °C ), ale nenechávejte rostlinu vychladnout na méně než přibližně 10,00 °C. Tyto rostliny lze pěstovat venku v zónách mrazuvzdornosti USDA 9-12.

Důležitá je také teplota vody, ve které rostliny uchováváte, proto se ujistěte, že voda, kterou používáte, je také v rozmezí, které rostlina preferuje. To platí zejména při výměně vody u exemplářů pěstovaných ve váze, ale je vhodné rostlinám pěstovaným v půdě dodávat také vlažnou vodu.

Hnojivo

Vaše šťastné bambusové rostliny můžete v případě pěstování v půdě přihnojovat dvakrát ročně, a to v létě a na jaře. Rostliny pěstované ve vodě je třeba častěji přihnojovat slabým tekutým hnojivem, protože budete pravidelně vyměňovat vodu.

šťastné bambusové rostliny

Škůdci a nemoci

Rostlina bambusu pro štěstí je velmi nenáročná na péči a obvykle má jen velmi málo problémů se škůdci a chorobami. Nezdravé bambusové rostliny jsou obvykle způsobeny moučnými brouky a roztoči. Občas se objevují také problémy s hnilobou kořenů v důsledku přemokření a hnědnutím špiček listů v důsledku nízké vlhkosti nebo chemikálií ve vodovodní vodě.

Žloutnoucí listy jsou často prvním příznakem zdravotních problémů, takže pokud to zjistíte, podívejte se na zalévání rostlin a jejich osvětlení. Pokud se neobjeví žádné zjevné příčiny, je možná na čase zvážit přechod na jiné půdní médium, pokud k tomu dochází u starších rostlin.

Běžné odrůdy a kultivary

Bambus Lucky je k dispozici také ve dvou pestrých kultivarech známých jako "White Stripe Victory" a "White Stripe Gold". Druhý jmenovaný se liší tím, že jeho bíle a zeleně panašované listy mají krémově žlutý okraj.

Nejvýraznější rozdíly mezi rostlinami, které se obvykle prodávají, jsou ve formách, v nichž jsou jejich stonky vyškoleny. To je sice možné provést doma, ale je to velmi pomalý proces. Mezi nejběžnější tvary patří např:

  • Spirálovitě stočené
  • Pletené
  • Ve tvaru srdce
  • Pyramida
  • Vrstvený

Závěr

Všichni bychom potřebovali trochu víc štěstí, že? Ať už jste pověrčivý typ, nebo ne, určitě se všichni shodneme na tom, že bambus pro štěstí je zajímavý druh! Bambus štěstí vůbec nezabírá mnoho místa a je velmi šetrný, což z této rostliny dělá ideální dárek nebo doplněk do vaší vlastní sbírky pokojových rostlin.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.