Jak pěstovat a pečovat o rostlinu vaflovník

Chtěli byste trochu zpestřit svou sbírku pokojových rostlin? Nádherná rostlina vaflovec má neuvěřitelné, kovové listy s tmavě zelenými a fialovými odstíny. Nejlepší na tom je, že tuto rostlinu lze snadno pěstovat, pokud dodržíte několik základních kroků.

Přečtěte si tohoto průvodce a dozvíte se vše, co potřebujete vědět k pěstování a péči o svou vlastní rostlinu fialovou vaflovku.

Vaflovník je tropická vytrvalá plazivá rostlina, jejíž výška nepřesahuje 0,30 m (30 cm). Je to nádherná zahradní rostlina pro teplé oblasti, ale lze ji pěstovat jako pokojovou rostlinu v květináči téměř kdekoli na světě.

Tyto rostliny sice kvetou, ale mnohem známější jsou jejich silně strukturované, zvrásněné listy, které jsou obvykle nahoře zelené a dole fialové. Opačně uspořádané listy mají zubaté okraje a měří na délku asi 7,62 cm.

Fakta o rostlině

Vědecký názevHemigraphis alternata, Strobilanthes alternata
Obecné názvyVaflovník, fialový vaflovník, červený plamének, červený břečťan, kovolist, hřbitovní rostlina
Čeleď:Acanthaceae
Typ rostlinyPokojová rostlina, Vytrvalá bylina
Výška a šířka15,24 cm - 22,86 cm vysoká (v interiéru), 30,48 cm - 45,72 cm široká (v interiéru)
PůvodLesní prostředí v zemích jihovýchodní Asie, jako je Malajsie, Jáva a Indonésie.
Barvy květůBílá
Barva listůKovově tmavě zelená, fialová, stříbřitá, pestrá
Vystavení slunciJasné nepřímé světlo, omezené přímé sluneční světlo
Typ půdy a pHDobře odvodněná, mírně kyselá půda
Zvláštní vlastnostiNenáročná údržba, stálezelená rostlina pro začátečníky

Jak pěstovat rostlinu vaflovník

Fialová vaflovka je poměrně snadná, na údržbu nenáročná rostlina, kterou lze pěstovat v interiéru i exteriéru. Jako stálezelená kontejnerová rostlina se hodí do květináčů a závěsných nádob a o velký květináč se může dělit i s vysokým vzpřímeným druhem. Podívejme se na podrobnosti.

Rozmnožování

Rostliny vaflovníku se snadno množí řízky. Stačí odebrat 10,16 cm - 15,24 cm (10-15 cm) dlouhé řízky z konců fialových stonků. Řez byste měli provést těsně pod uzlíkem a oddělit listy, přičemž na místě ponecháte pouze dva horní.

Řízky můžete zasadit do vody nebo přímo do půdy. Pokud zakořeňujete v půdě, dbejte na to, aby byly řízky vlhké, protože rostliny vaflovníku mají rády vysokou vlhkost a vlhkou půdu. Za tímto účelem můžete řízky přikrýt průhledným plastem nebo něčím, jako je zipový sáček.

Půda

Tyto tropické lesní rostliny dávají přednost bohaté půdě, která obsahuje dostatek organických látek. Postačí běžná zemina pro květináče obsahující organický kompost.

Přimíchání trochy rašeliny nebo mechu sphagnum pomůže půdě volně odtékat a zároveň udržet správné množství vláhy. Tyto organické materiály také pomáhají udržovat mírně kyselé pH, které této rostlině nejlépe vyhovuje.

Řezání

Tyto rostliny zůstávají nízké a rozkladité, a proto není třeba upravovat jejich výšku. Rozšiřují se však do stran a často vystupují z nádoby.

Pokud chcete rostliny udržet v klidu, můžete z vnější strany rostliny odstřihávat celé listy, jen nezapomeňte používat ostré a čisté nástroje, abyste omezili poškození rostliny a zabránili zavlečení případných chorob.

Přesazování a přesazování

Že je třeba vaflovník přesadit, poznáte podle toho, že kořeny začínají vyrůstat z odtokových otvorů, voda neodtéká do půdy nebo je rostlina ve stejné nádobě déle než rok a její růst se zpomalil. Až přijde čas na přesazení vaflovníku, zvolte o jednu velikost větší nádobu, než je jeho současný květináč, protože tak bude snazší udržet správnou vlhkost půdy.

Tyto rostliny mají poměrně citlivé kořeny, proto den před přesazením rostlinu dobře zalijte a nezapomeňte půdu v nádobě před vyklopením pečlivě zkypřit. Při vyndávání rostliny z květináče netahejte za stonky ani listy.

Dno nové nádoby naplňte zeminou, rostlinu do ní zasaďte a poté doplňte zeminu kolem kořenové zóny. Dbejte na to, abyste uzavřeli případné vzduchové kapsy, aniž byste zeminu příliš stlačili. Jaro je obvykle nejvhodnějším obdobím pro přesazování pokojových rostlin.

Fialová rostlina vaflovec

Jak pečovat o rostliny fialové vafle

Vaflovníky, jakožto jedny z nejjednodušších rostlin na péči, jsou nenáročné pokojové rostliny a jejich pěstování je snadné i pro začátečníky. Přečtěte si další konkrétní informace o péči o rostlinu vaflovník.

Zalévejte

Tyto tropické lesní rostliny potřebují stálý přístup k vláze, aniž by jejich kořeny zůstávaly přesycené. Načasování se bude lišit podle podmínek ve vaší domácnosti, velikosti květináče a některých dalších proměnných.

Nejvhodnější je použití prosklené nebo plastové nádoby s drenážními otvory, které omezují vysychání půdy a zároveň umožňují volný odtok přebytečné vlhkosti. Snažte se, aby byla půda na dotek vždy vlhká na úrovni povrchu. Tyto rostliny potřebují méně vody v zimě, kdy aktivně nerostou a netranspirují, proto jim přizpůsobte zálivku.

Sluneční světlo

Tyto rostliny budou vypadat a růst nejlépe, pokud budou umístěny na místě s dostatkem jasného, nepřímého světla. Dobrou volbou je východní okno. Při pěstování venku se doporučuje částečné zastínění.

Snesou i trochu přímého slunečního světla, ale přílišné množství spálí listy. Nedostatek světla způsobí, že listy budou bez barvy.

Teplota a vlhkost

Vaflíkovité rostliny potřebují vlhké prostředí, aby rostly co nejlépe. Ve většině domácností se těmto rostlinám bude dařit dobře, ale pokud žijete ve zvláště suchém podnebí, budete muset podniknout kroky k zapaření jejího prostředí.

To může být tak jednoduché, jako pěstovat rostlinu v přirozeně vlhké místnosti, jako je koupelna nebo kuchyně, nebo budete muset investovat do zvlhčovače vzduchu. Jednoduchou a cenově dostupnou technikou je postavit nádobu s rostlinou na tác s kameny naplněný vodou.

Další možností je mlžení, ale snažte se zajistit vlhkost ráno a nechat ji vyschnout, nikoliv nechat listy nasycené přes noc. Venku lze tyto rostliny pěstovat v zónách 10 a 11 USDA.

Hnojivo

Tyto rostliny můžete ve vegetačním období měsíčně přihnojovat zředěným tekutým hnojivem. Aplikace kompostu nebo prosté pěstování rostlin v půdě obsahující dostatečný podíl organického materiálu je zpravidla vše, co tyto rostliny potřebují, aby se jim dařilo.

Škůdci a choroby

Rostliny vaflovníku nejsou příliš citlivé na škůdce a choroby, ale mohou být postiženy některými běžnými problémy. Pokud jde o škůdce, měli byste si dávat pozor na šupinatost, pavoučí roztoče a bělásky.

Stejně jako mnoho jiných rostlin je i tento druh náchylný k hnilobě kořenů, pokud je přeléván, zejména pokud je pěstován v nádobách bez dostatečné drenáže. To se často projevuje měkkými, žloutnoucími listy.

Běžné odrůdy a kultivary

V zahradnictví je k dispozici několik fantastických kultivarů této rostliny. Mezi nejoblíbenější patří např:

  • 'Exotica': Tato forma má typické tmavě kovově zelené horní listy s tmavě fialovou spodní stranou.
  • 'Snow White': Pokud máte rádi pestrobarevné rostliny, růžové, zelené a bílé listy této sněhově bílé vaflovky si zaslouží místo ve vaší sbírce.
  • 'Belgian Waffle': Jedná se o další nádhernou pestrou formu s nádechem krémové a žluté barvy na povrchu listů.

Závěr

Zpestřete si svou sbírku rostlin o zářivou rostlinu vaflovec. Tento jedinečný druh jistě sehraje roli při ozelenění vašeho vnitřního prostředí a zároveň zlepší kvalitu vzduchu ve vaší domácnosti.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.