Madagaskarská palma - skvělá pokojová rostlina

Madagaskarská palma je považována za keř i sukulent. I když vypadají jako palmy, nejsou s nimi příbuzné! Jak už název napovídá, tyto sukulenty pocházejí z Madagaskaru a jejich údržba je poměrně snadná, protože nemají žádné zvláštní nároky.

Madagaskarská palma je krásný tropický sukulent s ostnatým, stříbřitým stonkem a zelenými listy připomínajícími palmu. Tyto rostliny vypadají úžasně, když se pěstují venku, ale věděli jste, že jsou také skvělou pokojovou rostlinou?

Přečtěte si více informací o tom, jak pěstovat a pečovat o tyto zvláštní trnité sukulenty v interiéru.

Fakta o rostlinách

Madagaskarská palma je rozšířená v horkém a suchém podnebí tropického Madagaskaru . Navzdory svému názvu tato jedinečná rostlina ve skutečnosti vůbec není palma. Toto jméno dostala jen díky tomu, že její listy rostou na vrcholu stonku shluknuté.

Ve skutečnosti se tato trnitá rostlina velmi podobá vysokému, tenkému ananasu. Přestože sukulentní stonky rostliny obsahují jedovatý latex, je nepravděpodobné, že byste s ním přišli do styku, protože rostlina je tak dobře chráněna trny.

Venku tato rostlina dosahuje výšky až 6,10 m, ale jako pokojová rostlina může být mnohem menší. Tyto rostliny vytvářejí úžasné bílé a žluté voňavé květy, ale pouze na vzrostlých rostlinách, které dosáhly výšky několika metrů, a jen zřídka na pokojových rostlinách.

Vědecký názevPachypodium lamerei
Obecné názvyMadagaskarská palma, rostlina s kyjovitou nohou
ČeleďApocynaceae
Typ rostlinyPokojová rostlina, Sukulentní
Výška a šířkaVýška 1,22 m - 1,83 m (v interiéru), šířka 0,61 m (v interiéru)
PůvodMadagaskar
Barvy květůBílá
Barva listůStředně zelená
Vystavení slunečnímu zářeníPřímé sluneční světlo
Typ půdy a pHDobře odvodněná, mírně kyselá až zásaditá půda
Zvláštní vlastnostiJedinečná rostlina, velká pokojová rostlina, sukulentní rostlina

Jak pěstovat madagaskarskou palmu

Madagaskarskou palmu lze pěstovat v interiéru i exteriéru, v nádobách nebo jednoduše v zemi. Nejdůležitějšími požadavky jsou zajistit jí dobré světlo a rychle propustnou půdu. To se snadněji zvládá v nádobách, a proto jsou tyto rostliny skvělou volbou pro jedinečnou a poutavou pokojovou rostlinu.

Tyto rostliny mají velmi výraznou siluetu, plnou ostnů po celém kmeni. Venku mohou dorůst až do výšky 7,32 m a šířky 0,61 m, ale nebojte se, můžete je pěstovat i jako sukulentní rostliny! Proto se této rostlině často říká madagaskarský kaktus.

Pachypodium lamerei

Rozmnožování

Madagaskarská palma se množí poměrně snadno. Lze ji pěstovat z předem namočených semen a obvykle vyklíčí během několika dnů. Jaro je ideální dobou pro výsadbu semen madagaskarské palmy.

Tyto rostliny mají neuvěřitelnou schopnost opětovného růstu po seříznutí, což znamená, že je lze pěstovat i z řízků. Z příliš vysokého exempláře lze vytvořit dvě nebo dokonce tři samostatné rostliny.

Půda

Madagaskarská palma vyžaduje rychle propustnou půdu. Ideální je směs pro kaktusy nebo sukulenty, případně můžete do standardní směsi pro květináče přidat hrubý písek nebo štěrk, abyste zlepšili odvodnění. Ujistěte se, že má nádoba na dně drenážní otvory, aby mohla odtékat přebytečná vlhkost.

Řezání

Madagaskarská palma vyžaduje jen velmi málo řezu, protože omezené množství listů, které vytváří, je na vrcholu stonku přeplněné. Obvykle stačí odstranit poškozené nebo nezdravé listy.

Pokud vaše rostlina vyrostla příliš vysoko, budete muset zkrátit hlavní stonek, abyste rostlinu zkrátili. Může se to zdát jako poměrně drastický krok, ale tyto rostliny velmi dobře odrůstají a odříznutou část můžete znovu zasadit a vytvořit tak další krásnou pokojovou rostlinu.

Tyto rostliny jsou poměrně citlivé na napadení houbami, proto nezapomeňte před prací s rostlinou sterilizovat čepele řezného nástroje. Nezapomeňte, že šťáva této rostliny je jedovatá, proto dbejte na to, aby se k rostlině po prořezání nepřibližovala zvířata, děti a neinformované osoby . Své řezné nástroje byste měli v této době také umýt a vydezinfikovat.

Přesazování a přesazování

Pokud chcete madagaskarskou palmu ponechat v omezené velikosti pro pěstování v interiéru, ponechání rostliny s kořeny sníží její růstovou kapacitu. Takto rostlina přežije, pokud jí budete dodávat potřebnou vodu a výživu. V takovém případě můžete v případě potřeby jednoduše vyměnit vrchní vrstvu zeminy.

Pro rostliny, které stále rostou a potřebují přesadit, zvolte větší květináč se stabilním dnem, protože při růstu se mohou stát těžkými. Stonek madagaskarské palmy je pokrytý zákeřnými ostny, proto je třeba při práci s těmito rostlinami dbát velké opatrnosti. Velmi se vám budou hodit kožené rukavice, silná bunda a ochranné brýle, pokud je máte.

Jak pečovat o madagaskarskou palmu

Madagaskarská palma je pokojová rostlina velmi nenáročná na údržbu. Pokud ji pěstujete na slunném místě s dobře propustnou půdou a ne příliš zalévanou, můžete se z tohoto zajímavého druhu těšit. Přečtěte si podrobnosti

Voda

Tato rostlina bude nejlépe růst, pokud jí budete během letního vegetačního období poskytovat pravidelnou zálivku. Mezi zaléváním rostliny však počkejte, až půda poněkud vyschne.

V chladnějších měsících, kdy je rostlina neaktivní, by se měla voda dodávat velmi střídmě, protože sukulentní stonek zadržuje veškerou vlhkost potřebnou k přežití.

palma madagaskarská

Sluneční světlo

Madagaskarská palma má ráda dostatek slunečního svitu, proto byste ji měli umístit na co nejslunnější místo. Rostlina, která nemá přístup k dostatečnému množství světla, vyroste vysoká a hubená.

Ideální je místo v blízkosti velkého okna orientovaného na jih. Mnoho pěstitelů tuto rostlinu během letní vegetační sezóny drží venku a přezimuje ji v interiéru.

Teplota a vlhkost

Tato rostlina je přizpůsobena k životu v horkém a suchém podnebí. Vlhkost proto nepředstavuje žádný problém. Tyto rostliny jsou však citlivé na mráz a v ideálním případě by neměly být vystaveny teplotám pod cca 10,00 °C. Venku přežijí v zónách mrazuvzdornosti USDA 9-11.

V mírném podnebí s výrazným rozdílem mezi letními a zimními teplotami bude tato rostlina opadavá nebo poloopadavá, na podzim opadá listy a na jaře znovu vyraší.

Hnojivo

Přihnojování rostlin na začátku jara a léta zvýší rychlost jejich růstu a vitalitu. Tyto pomalu rostoucí rostliny však nejsou nijak zvlášť náročné na výživu, takže je nepřehnojujte. Hnojivo určené pro sukulenty bude stačit, jen nezapomeňte dodržovat pokyny specifické pro daný produkt.

Škůdci a choroby

Madagaskarské palmy nejsou nijak zvlášť citlivé rostliny, ale může je postihnout několik běžných problémů pokojových rostlin.

Hniloba kořenů může být vážným problémem pro rostliny pěstované ve špatně odvodněné půdě nebo v nádobách bez drenážních otvorů. Sukulentní stonky madagaskarských palem jsou po poranění velmi citlivé na infekci, proto s těmito rostlinami vždy zacházejte opatrně.

Přehnojování rostlin může vést k hromadění hnojiva v půdě a následnému odumírání listů nebo zasychání jejich špiček. Pokud jde o škůdce, dávejte pozor na mšice. Madagaskarské palmy jsou obecně opadavé rostliny, takže se neznepokojujte, pokud listy v chladném období opadají, po prodloužení dnů znovu narostou.

ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Zde jsou některé z nejčastěji kladených otázek týkajících se sukulentu nebo stromu palmy madagaskarské:

Proč listy madagaskarské palmy v zimě opadávají?

I když se možná leknete, kdykoli uvidíte, že vašemu sukulentu opadávají listy, je to v zimě naprosto rozumná věc. Ve skutečnosti mohou přijít o všechny rostliny, jakmile vstoupí do období klidu. Jakmile však začne zima odeznívat, všechny jeho listy opět narostou.

Je třeba madagaskarskou palmu hnojit?

Ano, musíte. V ideálním případě byste tak měli učinit, až když je jaro a léto za rohem a pominou poslední mrazy. Pokud je budete hnojit, postaráte se o to, aby se jim dařilo. Tím pádem nebudou během zimy tolik trpět. Můžete použít organické hnojivo pro kaktusy nebo sukulenty.

Co mohu dělat s madagaskarskou palmou?

Kromě toho, že se jedná o okrasnou rostlinu (která vypadá krásně v každé domácnosti!), můžete je také vysadit venku a poskytnou vám stín během nejteplejších měsíců.

Závěr

Pokud hledáte fascinující a neobvyklou pokojovou rostlinu, madagaskarská palma je skvělou volbou. Tyto velké sukulenty působí poměrně odvážně, ale péče o ně je snadná, pokud pro ně máte světlé a slunné místo.

A konečně, madagaskarské palmy nebo sukulenty mohou vypadat úžasně dobře, pokud je zkombinujete s jinými druhy sukulentů, takže můžete mít v domě své oblíbence a zároveň vytvořit krásnou zahradu nebo vnitřní prostor.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.