Efektní pokojové rostliny medinily - jak pěstovat a pečovat o výstavní rostliny

Nápadná medinila (Medinilla magnifica) je snadno jednou z nejpůsobivějších pokojových rostlin, když ji vidíte v plném květu. Ve skutečnosti není tato tropická stálezelená rostlina žádným oříškem ani co se týče atraktivního olistění. Její nároky na prostředí mohou být poněkud náročnější, ale tato rostlina rozhodně stojí za námahu.

Přečtěte si, co všechno potřebujete vědět o pěstování a péči o vlastní pokojovou rostlinu medinillu.

Medinilla lesklá je tropický stálezelený epifyt z Filipín v jihovýchodní Asii. Shodou okolností lze tyto úžasné rostliny pěstovat v interiéru, díky čemuž si získaly oblibu po celém světě. Jedná se o jednu z rostlin, která se ve vaší domácnosti může opravdu vyjímat.

Tyto působivé pokojové rostliny mají velmi velké, opačně uspořádané listy, které měří až 0,30 m (30 cm). Listy jsou nahoře tmavě leskle zelené, dole o něco světlejší a rostou na charakteristických hranatých stoncích.

Medinila nápadná je nejznámější díky velkým, úžasným květenstvím, která se vytvářejí na jaře a mohou vydržet až 2 měsíce. Každý květ měří v průměru pouhý palec (2,5 cm), ale laty, na kterých vyrůstají, měří na délku až 50,80 cm, což vytváří velkolepý efekt. K nádhernému vzhledu přispívá i to, že každá latka je obklopena nápadnými růžovými listeny.

Fakta o rostlině

Vědecký názevMedinilla magnifica
Obecné názvyMedinilla nápadná, růžový hrozen, růžová lucerna, filipínská orchidej
Čeleď:Melastomataceae
Typ rostlinyPokojová rostlina, tropický keř
Výška a šířkaVýška 0,91 m - 1,52 m (v interiéru), šířka 0,30 m - 0,61 m (v interiéru)
PůvodFilipíny, jihovýchodní Asie
Barvy květůRůžová
Barva listůNahoře tmavě zelená, dole světlejší
Expozice na slunciJasné nepřímé světlo, krátká období slabého přímého světla
Typ půdy a pHDobře odvodněná půda vhodná pro orchideje, kyselá
Zvláštní vlastnostiNápadné květy a stálezelené listy

Jak pěstovat pokojové rostliny Medinilla

Medinillu lze pěstovat v interiéru nebo ve skleníku v květináčích a nádobách. Rostou poměrně pomalu a nepotřebují mnoho péče, pokud jsou splněny jejich nároky na zálivku a klima. Přečtěte si další konkrétní informace o pěstování.

Množení

Medinila lesklá nepatří k nejsnadněji množitelným rostlinám, ale úspěchu lze dosáhnout pomocí řízků na špičce stonku. Tyto řízky je třeba zasadit do květináče v prostředí s vysokou vlhkostí vzduchu nebo pod igelit. Použití vhodného práškového kořenového hormonu může zlepšit dobu zakořenění a úspěšnost.

Obrovské listy této rostliny jsou výzvou pro zakořenění řízku, protože transpirací může docházet ke ztrátě velkého množství vlhkosti. Ponechte si pouze dva listy a oba zkraťte na polovinu, abyste tento efekt omezili.

Větší rostliny lze také dělit u kořenů a je možné vypěstovat nové rostliny ze semen.

Půda

Nejvhodnější půdou je komerční směs pro orchideje, protože tyto rostliny preferují podobné, kyselé podmínky. Pokud je vaše voda přirozeně zásaditá, měli byste zvážit doplnění půdy rašelinovým mechem nebo dokonce použití reverzní osmózy či destilované vody.

Řezání

Medinila vnadná je v plném vzrůstu poměrně velká pokojová rostlina, ale její velikost lze regulovat řezem. Nejlepší je provádět veškerý řez až po odkvětu rostliny, abyste nenarušili nádherné květy.

Odumřelý a nezdravý porost jednoduše odstraňte ostrým sterilizovaným řezným nástrojem, abyste rostlinu upravili. Nezapomeňte, že odumřelý rostlinný materiál by měl být vždy odstraněn z povrchu půdy.

Přesazování a přesazování

Medinilla dorůstá úctyhodné velikosti přes 1,22 m, ale může trvat i deset let, než těchto rozměrů dosáhne.

To znamená, že přesazování nemusí být nutné každý rok. Sledujte rychlost odtoku vody do půdy. Když přestane volně odtékat nebo když kořeny prorůstají dnem nádoby, je čas uvažovat o přesazení.

Rostlinu přesaďte na jaře, kdy začíná vegetační období. Zvolte květináč o jednu velikost větší, než je její současná nádoba, aby rostlina mohla dále růst.

medinilla magnifica

Jak pečovat o pokojové rostliny Medinilla

Rostliny medinily mohou být o něco náročnější než jiné rostliny, pokud jde o zajištění potřebné vlhkosti, vlhkosti a teploty. Nejsou přizpůsobeny příliš slabému osvětlení a prospívá jim pravidelné přikrmování. Přečtěte si další podrobnosti.

Voda

Tyto tropické rostliny vyžadují stálý přístup k vláze. Rostlinu pravidelně zalévejte a nedovolte, aby půda mezi zaléváním zcela vyschla.

Pohmatem na povrchu půdy zjistíte, kdy rostlina potřebuje více vody. Můžete ji nechat vyschnout do hloubky asi 1,91 cm (2 cm).

V zimě a na podzim bude potřeba méně vody, protože teploty budou nižší a rostliny nebudou růst stejnou rychlostí. Přesto by rostlina stále neměla vyschnout. Zvýšená zálivka bude opět nutná, až se na jaře objeví první květní stvoly.

Sluneční světlo

Rostlina Medinilla magnifica roste v přírodě na kmenech velkých stromů, a proto je v poledne zastíněná. Rostliny však mohou dostávat světlo při východu a západu slunce na ranní a odpolední obloze.

Pokuste se tyto podmínky obnovit v domácím prostředí tím, že rostlině poskytnete dostatek světla v blízkosti okna orientovaného na východ nebo západ. Přežije i v tmavších prostorách, ale nebude vytvářet velkolepé květy, kterými je tato rostlina známá.

Teplota a vlhkost

Medinilce nápadné se daří při vysoké vlhkosti vzduchu a vysokých teplotách alespoň 20,00 °C ve vegetačním období. Chladnější teploty v zimě a na podzim jsou zdravé a simulují přirozené roční období, na které jsou tyto rostliny zvyklé . Teploty nižší než přibližně 15,00 °C však mohou těmto tropickým stálezeleným rostlinám škodit.

To znamená, že je lze s ochranou pěstovat venku ve vlhčích oblastech v zónách 10 a 11, ale jinde je bude třeba omezit v interiéru. Pěstování této rostliny v přirozeně vlhkých prostorách, jako je koupelna nebo kuchyně, může být prospěšné. Případně můžete tuto rostlinu pěstovat na misce naplněné vodou a kameny nebo použít zvlhčovač vzduchu, který vytvoří ideální klima.

Hnojivo

Během letního vegetačního období je nutné tuto rostlinu každé dva týdny přihnojovat. Ideální volbou jsou hnojiva pro pokojové rostliny nebo orchideje, která udrží mírně kyselé pH půdy.

Buďte však opatrní, přílišné hnojení může mít za následek nadměrný růst listů na úkor květů a v extrémních případech i spálení kořenů. Vždy se řiďte pokyny zakoupeného hnojiva.

Škůdci a choroby

Občasnými škůdci medyňkových rostlin jsou mšice a pavouci. Nejčastějšími příčinami špatného zdravotního stavu jsou však nízké teploty a nedostatek vláhy.

Hniloba kořenů je běžný problém, který je univerzální pro téměř všechny pokojové rostliny. Přestože je medinilla žíznivá rostlina, přemokření může být fatální. Tento stav obvykle způsobuje žloutnutí listů a můžete dokonce vidět korunu rostliny hnít a pozorovat plíseň na povrchu půdy. Žloutnutí listů může být také známkou přehnojení a spálených kořenů.

Běžné odrůdy a kultivary

Medinila lesklá byla vyšlechtěna do několika různých kultivarů, mj:

  • 'Dolce Vita'
  • 'Lambada'
  • 'Flamenco'

Závěr

Medinilla je náročná, ale vděčná pokojová rostlina. Pokud této tropické krásce poskytnete potřebnou vlhkost, vlhkost a teplo, bude váš domov zdobit nádhernými květy a působivým olistěním po mnoho let.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.