Jak pěstovat masožravé rostliny a pečovat o ně

Zní to jako z Malého obchodu hrůz, ale pokud se chcete dozvědět, jak pěstovat masožravé rostliny a jak o ně pečovat, nemusíte se při získávání všech informací spoléhat jen na stříbrné plátno.

Vše, co potřebujete, máme přímo zde! Nejdříve však, co přesně je masožravá rostlina?

Masožravá rostlina je druh rostliny, která se živí hmyzem a jinými drobnými živočichy. Tyto rostliny často žijí v bažinách, močálech a mokřadech, kde bývá nízká hladina vody.

Půda je obvykle vlhká a chudá na živiny, což znamená, že si tito živočichové musí sami hledat zdroje potravy. Nejčastějším způsobem, jak to dělají, je lapání kořisti pomocí lepkavých chloupků nebo lepivé látky zvané "medovice".

Jiné druhy využívají toxiny obsažené ve zvířecím trusu jako formu ochrany před predátory, jako jsou houby a bakterie.

Existuje mnoho různých druhů, které můžete pěstovat jako pokojové rostliny, přičemž každý z nich má trochu jiné nároky na pěstování a péči. Většina z nich má však podobné vlastnosti.

Jste připraveni se do toho ponořit? Zde je to, co potřebujete vědět o pěstování nejagresivnějších druhů rostlin - masožravých rostlin!

Fakta o rostlinách

Vědecký názevAldrovanda, Brocchinia, Byblis, Catopsis, Cephalotus, Darlingtonia, Dionaea, Drosera, Drosophyllum, Genlisea, Heliamphora, Nepenthes, Philcoxia, Pinguicula, Roridula, Sarracenia, Stylidium, Triantha, Triphyophyllum
Obecné názvyHmyzožravé rostliny, džbánovité rostliny, rostliny Venušiných pastí, rosnatky atd.
ČeleďRůzné
Typ rostlinyPokojová rostlina
Výška a šířkaRůzné
PůvodVšechny kontinenty kromě Antarktidy
Barvy květůRůzné
Barva listůRůzná (obvykle zelená)
Vystavení slunciJasné, nepřímé sluneční světlo (obvykle)
Typ půdy a pHNeutrální půda
Zvláštní vlastnostiNáročná údržba, není třeba hnojení, vyžadují vlhké prostředí

Jak pěstovat masožravé rostliny

Každý typ masožravé rostliny se mírně liší v tom, jak ji nejlépe pěstovat a pečovat o ni. Obecně platí, že tyto druhy rostlin preferují bažinaté prostředí s dostatkem vláhy a mechu.

Existuje jen několik málo druhů, které přežijí venku ve většině mírných klimatických pásem, takže počítejte s tím, že rostlinu budete pěstovat v interiéru. Tyto požadavky na pěstování platí pro většinu masožravých rostlin, od rosnatek po džbánovité rostliny.

mucholapka venušina

Rozmnožování

Tyto rostliny lze množit různými způsoby včetně řízků, tkáňových kultur a semen. Pěstování většiny druhů ze semen může být obtížné, protože mnoho z nich se krátce po sklizni stává neživotaschopnými. Je to však možné, pokud si zakoupíte semena z uznávaného zdroje.

Pokud vyséváte semena, můžete tak učinit lehce na vlhký mech sphagnum nebo na jiný typ sterilního substrátu z rostlinných pletiv. Pěstební médium pro orchideje se pěstitelům obvykle osvědčuje. Před výsadbou se ujistěte, že je půda vydezinfikovaná, protože semena jsou velmi náchylná ke kontaminaci. Semena mohou klíčit až dva měsíce a v některých případech trvá dva roky, než se dočkáte vzrostlých rostlin.

Další možností je zakořenění řízků ve vlhkém mechu sphagnum. Řízky umístěte do nádob v plastových sáčcích s vysokou vlhkostí a mírným množstvím světla. Zakoření za méně než dva měsíce a dospělé rostliny se vytvoří již o několik měsíců později. Jedná se o zdaleka nejrychlejší způsob, jak si doma vypěstovat vlastní rostliny.

Půda

Tyto druhy obecně vyžadují vlhké prostředí, protože přirozeně rostou v mokřadech a bažinách. Obecně platí, že nebudou růst v komerční půdě pro květináče ani v žádné půdě, která obsahuje hnojiva.

Masožravou rostlinu zasaďte do mechu sphagnum, pokud je k dispozici, ale pokud ho nemůžete sehnat, může se hodit i rašelinový mech nebo kokosové vlákno. Opět platí, že hledáte něco převážně neutrálního a zbaveného živin. Ačkoli je preferována neutrální půda, většina druhů by raději, kdyby byla půda spíše na kyselé straně, pokud je tomu jinak.

Řezání

Většinu druhů není třeba stříhat. Některým džbánovitým rostlinám prospívá malé zastřižení po odumření listů, protože to může podpořit jejich bujnější růst. Jinak je údržba minimální.

Přesazování a přesazování

Nebývá příliš časté, abyste masožravou rostlinu museli přesazovat nebo přesazovat. U rostlin, jako je například džbánkovec, zjistíte, že je třeba je přesadit, jakmile se směs bez zeminy smrští a zhutní. Tím nezbývá dostatek místa pro růst kořenů rostliny.

Přesazujte rostlinu v době vegetačního klidu, těsně před jarem. Z nádoby odstraňte co nejvíce substrátu, poté připravte novou směs pro květináče a směs zalijte, abyste odstranili případné vzduchové kapsy. Opatrně umístěte džbánkovitou rostlinu do jejího nového domova.

džbánovitá rostlina sarracenia

Jak pečovat o masožravé rostliny

Péče o rostliny může být poněkud složitá, zejména když uvážíte, že tyto rostliny fungují jinak než jiné druhy rostlin. Pro všechny druhy však platí některá obecná pravidla, jak se dozvíte z následujících tipů.

Voda

Tyto druhy mají rády hodně vody. Proto se mnoho zahradníků rozhodlo pěstovat je v teráriích v interiéru. To rostlinám umožní vytvořit si vlastní mikroklima, kde si teplo, vlhkost a světlo regulují samy.

Jednoduše umístěte rostlinu do květináče v teráriu tak, aby bylo dno květináče mírně ponořené ve vodě. Samotná rostlina by měla být umístěna nad vodní hladinou.

Při zalévání pokojové rostliny se snažte nepoužívat vodu přímo z kohoutku. Často bývá příliš zásaditá nebo obsahuje příliš mnoho minerálů. Používejte raději destilovanou nebo dešťovou vodu.

Sluneční světlo

Tyto pokojové rostliny potřebují jasné, obvykle nepřímé světlo. Většina odborníků doporučuje používat umělé, ultrafialové pěstební světlo.

Většina masožravých druhů nemusí být v letních měsících umístěna přímo na slunečním světle. To může být příliš horké a způsobit křupání listů. Pokud rostliny pěstujete pod umělým osvětlením, jak se doporučuje, udržujte je ve vzdálenosti asi 10,16 až 17,78 cm od zářivek.

To, že rostliny nemají dostatek světla, poznáte podle toho, že se začnou vřetenovitě kroutit. V některých případech mohou být také zbarvené.

Teplota a vlhkost

Při pěstování těchto pokojových rostlin existuje široké rozmezí přijatelných teplot. Některé mají rády extrémní teplo - například mucholapka venušinská preferuje po většinu roku teploty kolem 21,11 °C až 35,00 °C, v zimě však až 4,44 °C. Nezapomeňte si ověřit pěstitelské nároky jednotlivých rostlin.

Pro většinu masožravých druhů je nezbytná vlhkost vzduchu. Nenechávejte rostliny stát neustále ve vodě, ale zvažte jejich ponoření do mělkého bazénku, jak je popsáno výše.

Pokojové rostliny můžete také umístit do terária nebo akvária. Sklo pomůže udržet teplejší a vlhčí podmínky. Cirkulace vzduchu je stále nezbytná, proto zvažte, zda v místnosti, kde rostliny pěstujete, nemáte puštěný ventilátor.

Drosera capensis

Hnojivo

Masožravé druhy získávají živiny z trávení hmyzu, takže hnojení obvykle není nutné. K uvěznění kořisti používají lákavé pachy nebo listy, do kterých se hmyz chytá (nebo někdy lepkavé tekutiny) - jejich trávicí tekutiny pak vstřebávají živiny z potravy.

Ve většině případů nebudete muset masožravou rostlinu nijak hnojit. Výjimkou je situace, kdy vaše pokojové rostliny nemají v domácím prostředí dostatek hmyzu (což je v mnoha případech běžné, i když překvapivě ne tak časté, jak byste si mohli myslet).

Pokud je problémem výživa, hnojte rostliny jednou měsíčně listovým postřikem zředěným na desetinu běžné síly.

Možná budete muset doplnit stravu pokojových rostlin hmyzem. Obvykle se do nich brouci dostanou sami a většina z nich dokáže přežít bez hmyzu zhruba dva měsíce. Pokud však pěstujete pokojové rostliny, možná budete muset čas od času živým hmyzem přikrmovat.

Škůdci a nemoci

Jak se dalo očekávat, škůdci nejsou pro tyto rostliny obvykle problémem! Stejně jako u všech pokojových rostlin se však i na pokojové rostlině mohou občas vyskytnout škůdci, jako jsou bělásci, mouční brouci nebo houbové svilušky. Jejich napadení bývá mírné, takže je klidně odstraňte, když je uvidíte.

Jedinou vážně problematickou chorobou, na kterou si musíte dát pozor, je hniloba oddenku Sarracenia. Ta může rostlinu snadno zahubit, zejména pokud je již stresovaná. Sledujte hladinu vlhkosti a pokud se vám zdá, že je rostlina příliš přemokřená, snižte zálivku.

Běžné odrůdy a kultivary

Existují stovky různých druhů, včetně příslušníků různých čeledí, rodů a druhů.

Mezi nejběžnější druhy masožravých rostlin, které můžete pěstovat jako pokojové rostliny, patří např:

  • Džbánovité rostliny
  • mucholapky venušinské
  • Rostliny rosnatky
  • Máslovky
  • Humrové rostliny v květináčích

Závěr

Pokud hledáte další zahradnickou výzvu, možná byste měli zvážit pěstování masožravých rostlin. Nejběžnějšími druhy jsou mucholapka Venušina a džbánkovité rostliny, ale zdaleka to nejsou jediné možnosti.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli typ rostliny, můžete si být jisti, že vaše pokojové rostliny budou patřit k těm nejzajímavějším a nejzajímavějším rostlinám, které kdy budete doma pěstovat.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.