Jak pěstovat kapradinu ptačí hnízdo

Jedinečné a snadno udržovatelné rostliny jsou novým trendem pro zelené palce. S rostoucí oblibou nových pokojových rostlin by většina lidí chtěla svou sbírku obohatit o něco osvěžujícího. Pokud se považujete za sběratele jedinečných rostlin, pak je přidání Asplenium nidus ideální!

Tato konkrétní rostlina, běžně známá jako kapradina ptačího hnízda, má listy odvíjející se od středu, což jí dává pověstnou podobu hnízda. Tyto vytrvalé stálezelené rostliny jsou skvělými pokojovými i venkovními listnáči. Někteří se je rozhodnou vysadit do velkých květináčů nebo okrasných zahrad.

Přestože se tato rostlina od zahradních okrasných rostlin značně liší, její velké a zvlněné listy vynahrazují nedostatek plodů a květů. Těmto rostlinám se daří v teplejších podmínkách s vysokou vlhkostí vzduchu. Pokud se chcete dozvědět více o péči a údržbě této rostliny, pokračujte v rolování a dozvíte se více!

Fakta o rostlině

Vědecký názevAsplenium nidus
Obecné názvyKapradina ptačího hnízda, Havajská kapradina ptačího hnízda, Slezina
ČeleďAspleniaceae
Typ rostlinyPokojová nebo venkovní rostlina
Výška a šířkaVýška 0,61 m - 1,22 m (v interiéru), šířka 0,91 m - 2,44 m (v interiéru)
PůvodAsie, Austrálie, Afrika
Barvy květůN/A
Barva listůSvětle až tmavě zelená
Vystavení slunečnímu zářeníNepřímé sluneční světlo nebo částečný stín
Typ půdy a pHDobře odvodněná a bohatá na živiny; neutrální až mírně kyselá půda
Zvláštní vlastnostiRozmnožuje se sporami, které se nacházejí pod listy, může růst na půdě i bez půdy!

Jak pěstovat kapradinu ptačí hnízdo

Nejzajímavější vlastností kapradin rodu Asplenium je způsob jejich rozmnožování. Stejně jako u mnoha jiných unikátních rostlin se listy těchto kapradin nazývají fronty a právě v nich najdete jejich výtrusy pro množení! Můžete ji využít jako pokojovou rostlinu v květináči nebo ve venkovní zahradní krajině - ale mimo dosah přímého slunečního světla!

Tato tropická rostlina je suchozemská nebo epifytická trvalka - to znamená, že může růst na půdě a plochách s omezeným množstvím médií. Bylo zjištěno, že některým druhům těchto kapradin se daří přichyceným na velkých skalních štěrbinách a stromech. Upřednostňuje jarní období, ale může výborně růst kdykoli během roku.

A s ohledem na to vám přinášíme několik nápadů, jak si můžete vypěstovat vlastní kapradiny z ptačího hnízda.

Rozmnožování

Na rozdíl od ostatních oblíbených listnatých pokojových rostlin existuje pouze jeden způsob, jak kapradinu ptačí hnízdo rozmnožit. Množení může být pro začátečníky poměrně složité, ale nebojte se - zde je jednoduchý návod, podle kterého si můžete vypěstovat vlastní rostlinu Asplenium.

Množení pomocí výtrusů rostlin:

  1. Pečlivě vyberte čerstvé zralé výtrusy ze spodní strany listů kapradiny. Jakmile získáte vybranou lodyhu, odřízněte ji a vložte na 1 až 2 dny do čistého papírového sáčku. Po několika dnech uvidíte, že výtrusy z listu a na sáčku opadávají.
  2. Výtrusy položte na misku nebo do květináče se sphagnum nebo rašelinovým mechem a navlhčete vodou. Mech by měl být pouze vlhký, ale ne podmáčený.
  3. Misku nebo květináč uzavřete plastovou fólií, abyste udrželi vlhkost, a uchovávejte ji na teplém a stinném místě. Po 2 týdnech od rozmnožení byste měli začít pozorovat klíčení.

Tipy pro množení:

  • Příznivé podmínky prostředí pro klíčení jsou 70 - 90˚F (21 - 32˚C) s vysokou vlhkostí vzduchu.

Půda

Kapradiny rodu Asplenium dávají přednost organicky bohatým a dobře provzdušněným půdám s vysokou schopností zadržovat vodu. Do směsi pro květináče se běžně přidávají rašelinové kůry nebo mech, které zajišťují lepší provzdušnění a zadržování vody.

Tyto rostliny jsou zřejmě zásobovány dostatečným množstvím mikroživin ze zavlažované vody a použitého substrátu pro pěstování v květináčích. Nejčastěji se pěstují v silně kyselých půdách, současné studie však naznačují, že preferována je také hodnota pH půdy mezi 5 - 5,5.

Pokud váháte nad aktuálními vlastnostmi své půdy, můžete si na internetu nebo v obchodech zakoupit sadu pro testování půdy. Nebojte se, ty budou obsahovat návody a instrukce, jak je používat a číst výsledky!

Prořezávání

U kapradin ptačího hnízda není nutné provádět mnoho řezů, protože si udržují svůj vlastní tvar a velikost. Ačkoli když se růst vymkne kontrole nebo když listy odumírají, je to čas, kdy je prořezávání nejlepší.

Prořezávání se praktikuje na podporu nového a rychlejšího růstu rostlin. V ideálním případě je nejlepší prořezávat, jakmile si všimnete poškozených nebo odumřelých listů, protože je to nepříjemné na pohled a rostlina tak hromadí živiny. Zastřihujte od základny rostliny, abyste zachovali její vzpřímený vzrůst.

Kromě prořezávání listů lze prořezávat také kořeny kapradin. Prořezávání kořenů se obvykle provádí před přesazením, aby se stimuloval nový růst.

Přesazování a přesazování

Přesazování této rostliny není časté. U kapradiny ptačího zobu v květináči se přesazování nebo přesazování provádí, jakmile vidíte, že rostlina začíná přerůstat nádobu. Protože se jedná o epifytické rostliny, které mohou prospívat i v omezeném pěstebním substrátu, přesazení nebo přesazení je možné provést během chvilky!

Přesazování se nejlépe provádí na jaře a může se uskutečnit přibližně každé 2 až 3 roky. Stejná myšlenka platí i pro přesazování, jakmile zjistíte, že rostlina v květináči přerůstá, pak je nejlepší najít pro ni novou nádobu.

Při přesazování nebo přesazování je třeba pamatovat na několik klíčových rad. První z nich je výběr nové nádoby. Hliněné nebo plastové květináče lze použít s velikostí nádoby alespoň dvakrát větší, než byla ta nedávná. Druhým je výběr nejvhodnější půdní směsi. A konečně řez. Nejčastěji se stává, že rostoucí rostlina má odumřelé nebo poškozené listy. Zde je několik rad při vyrývání asplénií:

  1. Uvolněte půdu lopatou. Kapradinu opatrně vyjměte z květináče a přeneste ji do nové nádoby.
  2. Při přenášení z dřevěných špalků nebo skalních mezer opatrně odstraňte kořeny. Pomozte kořenům uchytit se na novém dřevěném nebo skalním podkladu nastavením podpěrných trámků, zatímco se pomalu přichytí.
Péče o kapradiny z ptačího hnízda

Jak pečovat o kapradinu ptačí hnízdo

Zde jsou naše tipy pro péči o kapradiny ptačího hnízda, kterými se můžete řídit:

Zalévejte

Tuto tropickou kapradinu doporučujeme pravidelně zalévat. Dává přednost stálému množství půdní vlhkosti a vody, takže jejich nedostatek způsobí vadnutí a posléze úhyn. Jakmile začnete pozorovat vadnutí nebo žloutnutí listů, je to jasné znamení, že musíte změnit způsob zalévání.

Zalévání jednou až dvakrát týdně je vhodnější, zejména když se zdá, že vrchní vrstva půdy je vyschlá. Když začne být horní centimetr půdy suchý, je to ideální čas, abyste kapradinu zasypali trochou lásky! Preventivně se vyhněte přímému zalévání středu "hnízda" nebo listů, protože to může způsobit plesnivění nebo hnilobu. Namísto toho směřujte vodu přímo do půdy.

Frekvence zalévání závisí také na ročním období a klimatických podmínkách. Teplejší roční období vyžadují častější zalévání - přibližně jednou až dvakrát týdně. Chladnější dny naopak vyžadují méně zalévání.

Sluneční světlo

Kapradiny ptačího hnízda vyžadují nepřímé jasné světlo nebo zastíněná dobře osvětlená místa. Uvnitř domů se k vystavení rostliny nejlépe hodí okno orientované na sever, kde je intenzita slabá! Vystavení kapradiny jasnému a přímému světlu může způsobit celkové zpomalení růstu, úpal, pomačkání a žloutnutí listů.

Teplota a vlhkost

Těmto rostlinám se nejlépe daří v 11. až 12. zóně USDA. Dává přednost prostředí s teplotami mezi 21 - 32˚ Celsia a vysokou vlhkostí vzduchu. Chladnější prostředí může způsobit zakrnělý a pomalý růst. Protože upřednostňuje vysokou vlhkost vzduchu, je tato rostlina ideální jako ozdoba koupelen nebo terárií!

Hnojivo

Hnojení se provádí v období aktivního růstu kapradiny - přibližně od dubna do září. Rostlinu hnojíme jednou měsíčně vyváženým tekutým hnojivem zředěným na poloviční poměr. Hnojivo aplikujte podle potřeby na půdu, nikoli na samotnou rostlinu. Přímé hnojení rostlin může způsobit změnu barvy listů (žloutnutí nebo hnědnutí) nebo nežádoucí tvar listů.

Škůdci a choroby

Stejně jako mnoho jiných listnatých rostlin nemají ani kapradiny ptačího zobu vážné problémy s chorobami nebo škůdci. Nevylučujte však, že vaše rostlina tyto problémy má! Nejlepší ochranou proti těmto otravným vetřelcům je včasné pozorování - jak mnozí říkají, prevence je lepší než léčba.

Mezi běžné otravné problémy těchto rostlin patří červci, mouční brouci a šupiny. Pokud se s některým z těchto problémů setkáte, je nejlepší použít přírodní insekticidní mýdla a postřiky. Chemické pesticidy pro tyto případy mohou způsobit více škody než užitku, protože listy rostlin jsou poměrně křehké.

Na druhou stranu u těchto kapradin převažují spíše fyzické problémy než škůdci nebo hmyz. Jejich příčiny mohou sahat od přemokření až po nadměrné vystavení slunci. Ploché nebo pomačkané listy jsou způsobeny nízkou intenzitou světla a lze je napravit změnou úrovně osvětlení.

Zbarvení čepele se projevuje buď žloutnutím, nebo hnědnutím. Podobné problémy jsou způsobeny především přemokřením nebo nadměrným používáním hnojiv. Chcete-li těmto nepříjemnostem předejít, snižte množství živin a podpořte vyplavování půdy, aby se odplavily vysoce rozpustné soli.

Pokud se zbarvení vymkne kontrole, můžete se rozhodnout rostlinu zachránit odstřižením listů se žlutými nebo hnědými skvrnami.

Běžné odrůdy a kultivary

Jako zelenáči byste chtěli mít rozsáhlou sbírku různých kvetoucích a listnatých rostlin - stejná potřeba platí i pro kapradiny ptačího zobu! Listová rostlina se vyskytuje v různých tvarech a vlnách listů. Zde je stručný seznam některých odrůd Asplenium a jejich vlastností, které si jistě zamilujete!

  • Osaka - abychom si ujasnili fakta, Osaka je obchodní název odrůdy používaný pro druh Asplenium antiquum. Je to snadno pěstovatelná kapradina s dlouhými řemenovitými listy s nařasenými okraji.
  • Lasagne - tato listnatá bylina je nejznámější svými vlnami připomínajícími lasagne!
  • Šampion - jak už název napovídá, kapradiny typu Champion (nebo Campio) mají nápadný tvar meče.
  • Crispy Wave - další zvlněná odrůda, tato kapradina má rovněž mečovité listy a navíc zvlněné okraje, které lehce připomínají slaninu!

Ve skutečnosti existuje mnohem více kultivarů a odrůd, přičemž jednotlivé typy se liší zvlněností, tvarem čepele a velikostí. Bude to perfektní doplněk do vaší zahrady, který jí dodá více zemité, lesní atmosféry!

Závěr

Na závěr dodejme, že kapradiny ptačího hnízda budou dokonalým doplňkem jako rostliny v květináčích nebo venkovní zahradní zeleň. Určitě bude předmětem pozornosti, když se její listy rozvinou ze středu! Tato krásná rostlina, pocházející z Asie, Afriky a Austrálie, miluje tropické podnebí. Může se jí dařit i v oblastech mírného pásma, pokud není přímo vystavena extrémním zimám.

Kapradiny ptačího hnízda jsou středně nenáročné rostliny, které vyžadují zvýšenou péči při zalévání, hnojení a vystavení slunci. Fronty vyžadují zvýšenou péči, protože přímé zalévání nebo hnojení a intenzivní vystavení světlu je může poškodit.

Kromě toho může být nutné provést řez a přesazení, když rostlina v květináči přeroste své proporce! Ale nemusíte se bát, protože tento článek vás provede její každodenní nebo podle potřeby prováděnou péčí a údržbou. Nicméně tyto rostliny dodají vaší zahradě větší rozmanitost a estetiku! Nezapomeňte se podívat na náš blog, kde najdete další pokojové kapradiny, které můžete pěstovat.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.