Orchideje Vanda - odrůda orchidejí

Čeleď orchidejí je natolik rozmanitá, že po celém světě je snadno dostupných mnoho druhů, kříženců a typů. Jejich jedinečné a zároveň nádherné květy z nich například dělají oblíbenou okrasnou rostlinu pro zahrady a květinářství. Rod Vanda není výjimkou.

Ačkoli není relativně tak obrovský jako jiné proslulé rody orchidejí, rod Vanda patří díky vysoké okrasné hodnotě svých květů k zahradnicky nejvýznamnějším druhům orchidejí.

Orchideje rodu Vanda jsou dobře známé jako řezané květiny i pokojové rostliny. Jsou extrémně hybridní a jejich šlechtitelé se významně podílejí na tvorbě pozoruhodných hybridů orchidejí, které se vyskytují v různých barvách a velikostech.

Fakta o orchidejích Vanda

modrá orchidej vanda

Vanda pochází ze stejného sanskrtského názvu, který se dává bengálským orchidejím. Dnes se tímto názvem označuje celý rod z čeledi Orchidaceae.

Orchideje rodu Vanda(Vanda spp.) pocházejí z jihovýchodní Asie a vyskytují se v různých částech světa od východní Asie až po Austrálii. Někdy je označována jako singapurská orchidej.

Rod má více než 50 uznaných druhů a tisíce hybridů v různých barvách květů, včetně fialové, žluté, hnědé, červené a modré. Mezi známé hybridy Vandy patří např: 'Nelly Morley', 'Blaue Donau', 'Onomea', 'Rose Davies' a 'Rothschildiana'.

Popis rostliny

orchidej vanda rostlina

Obecně jsou orchideje rodu Vanda monopodiální epifyty , ale některé druhy jsou litofyty nebo terestrické. Mají vzdušné kořeny a dlouhé, pevné a vzpřímené stonky. Některé druhy mohou dosahovat výšky až 1,83 m , ale většina orchidejí rodu Vanda má kompaktní růstový habitus.

Listy těchto orchidejí se liší v závislosti na stanovišti. Některé druhy, řazené do kategorie páskovitých orchidejí Vanda, mají páskovité listy, které jsou kožovité a silné.

Terestrické orchideje Vanda mají válcovité, masité listy. Další druhy, klasifikované jako poloterénní orchideje Vanda, mají přechodný tvar listů mezi páskovitými a terénními typy Vanda. Z těchto tří druhů jsou terestrické Vandy více přizpůsobeny suchým obdobím.

Květy orchidejí rodu Vanda jsou ploché a rozeznatelné pro krátkou ostruhu na pysku. Často jsou voňavé a kvetou vícekrát do roka na postranním květenství. Květy obvykle vydrží 2 až 3 týdny na jaře a na podzim.

Oblíbené druhy orchidejí Vanda

Vanda coerulea

modrá orchidej, modrá vanda, podzimní dámská tresť

Oblíbeným, ne-li nejoblíbenějším druhem orchidejí rodu Vanda je V. coerulea neboli modrá orchidej. Tento druh Vandy je velmi ceněný pro své modré květy, zejména proto, že modrá není tak běžná jako jiné barvy květů orchidejí. Pro svou jedinečnost se tato rostlina často používá při tvorbě mezidruhových a mezigeneračních hybridů orchidejí.

V. coerulea je středně velká až velká orchidej pocházející z Myanmaru, Thajska, severovýchodní Indie a jihozápadní Číny. Každá rostlina dosahuje délky asi 75 cm a šířky 50 cm a vytváří až 30 dlouhotrvajících květních úborů. Listy dorůstají délky až 25 cm a šířky 2,5 cm.

Vanda coerulescens

Běžný název: Vandule obecná (Vandule obecná), která se vyskytuje na území České republiky: Vanda nebesky modrá

Nebesky modrá vanda (V. coerulescens)je kompaktní druh orchideje, který se vyskytuje v Indii, východním Himálaji, Myanmaru, Thajsku a čínském Yunnanu v nadmořských výškách 300 až 800 m. Tento monopodiální epifyt dorůstá výšky až 15 cm.

Začíná kvést v zimě až na jaře asi 12 až 20 lila modrými květy v jednom květenství. Každý květ, který má tmavší indigově modrý pysk, je voňavý a měří asi 3 cm.

Vanda tessellata

Vanda šachovnicová, Vanda s mřížkovaným vzorem

Vanda kostkovaná, V. tessellata, je středně velký až velký druh orchideje, který pochází z Indie a je uznáván pro svou léčivou hodnotu. Tato orchidej dorůstá výšky až 1 m a její dlouhé a čárkovité listy měří až 20 cm.

Voňavé a dlouhotrvající květy, které vykvétají na podvinutém květenství, mají žluté okvětní lístky s hnědými a bílými znaky, žluté esovité kališní lístky a modrofialový pysk. Kvete v létě, na podzim a na začátku zimy.

Vanda sanderiana

Vanda Sanderova, Vanda Waling, Vanda Sanderova

Waling-waling je dalším oblíbeným druhem orchideje Vanda. Pochází z Filipín, kde je velmi uznávaná pro svou okrasnou hodnotu a je známá jako "královna filipínských květin". Je také známá jako "král Vandy", protože se podílí na vzniku mnoha hybridů Vandy .

Další běžné jméno, Sanderova vanda, je poklonou významnému orchidologovi Henrymu Fredericku Conradu Sanderovi od profesora Reichenbacha .

Tato orchidej Vanda velkých rozměrů často roste na kmenech stromů v nadmořských výškách pod 500 m. Listy mohou měřit až 40 cm. Nejstarší listy jsou opadavé.

Květy chodila jsou voňavé a dlouho vydrží. Kvetou na podzim a obvykle měří asi 9 až 11 cm na šířku. Vnější okvětí jsou zaoblená, zatímco vnitřní okvětí jsou menší. Pysk je poměrně malý, konkávní a obvykle hnědožlutý s náznaky červených pruhů na vnitřní straně.

Tři uznávané odrůdy V. sanderiana jsou V. sanderiana var. albata, V. sanderiana var. froebeliana a V. sanderiana var. labello-viridi.

Vanda tricolor

Vanda tricolor

Vanda měkká, Vanda tříbarevná

V Laosu a Indonésii, zejména na Jávě a Bali, se běžně vyskytuje druh orchideje Vanda známý jako Vanda tricolor neboli Vanda měkká nebo Vanda tříbarevná. Její rozšíření zasahuje také do severní Austrálie . do Anglie ji přivezl britský botanik Thomas Labb v roce 1846.

Vanda měkká je orchidej velkých rozměrů, která roste na exponovaných větvích stromů. Listy jsou asi 35 až 45 cm dlouhé a 4 cm široké, kožovité a pruhované. Na podzim a v zimě vykvétá 6 až 10 velkých, voskovitých a voňavých květů Soft Vanda na zahnutých květenstvích po několik týdnů. Mohou dorůstat až 7,5 cm v průměru.

Dvě nejznámější odrůdy této orchideje Vanda jsou var. tricolor a var. suavis.

Pěstování orchidejí Vanda

Orchideje Vanda vyrůstají z tlustých a masitých pseudobuněk, které uchovávají vlhkost a energii potřebnou pro růst a kvetení. Při pěstování ve správných podmínkách vytvoří vandy krásné a často voňavé květy.

Světlo

Světlo hraje při pěstování orchideje Vanda důležitou roli. Existují tři obecné typy tohoto druhu klasifikované podle listů: páskovité, polopáskovité a terestrické Vandy.

Orchideje Terete Vanda mají válcovité a masité listy, které vyžadují jasné světlo, ale na plném slunci se jim nebude dařit.

Vandy s řemenovitými listy naopak potřebují polostín a ochranu před vysokým světlem. Poloterénní orchideje Vanda spadají někam mezi tyto dva typy. Mají přechodný tvar listů.

Teplota a vlhkost

Většina rostlin Vanda patří mezi teplomilné orchideje, a proto se jim nejlépe daří při teplotách mezi 55 a 95 °C. Ideální noční teploty se pohybují mezi 60 a 70 °C.

Krátkodobě snášejí chladná období, pokud není větrno. Vystavení rostliny jakýmkoli teplotám pod 50 stupňů F může mít za následek opožděné kvetení.

Orchideje Vanda vyžadují 80% vlhkost vzduchu.

Zalévejte

Správná zálivka je dalším zásadním faktorem pro úspěšné pěstování orchideje . Tyto druhy orchidejí mají rády dostatek vody, především pokud jsou pěstovány ve štěrbinových koších, kde jejich kořeny volně visí směrem k zemi. Je důležité udržovat rostliny vlhké, ale ne přemokřené, aby nedocházelo k hnilobě.

V ideálním případě zalévejte orchideje Vanda dvakrát denně, pokud je vysoká teplota. V zimních měsících frekvenci zalévání snižte.

Hnojivo

Obecně orchideje dobře reagují na pravidelné přihnojování, ale přílišná aplikace hnojiva může způsobit více škody než užitku . Vanda orchideje jsou silní krmiváři a nejlépe rostou, pokud jim poskytnete vyvážené hnojivo. Během vegetačního období přikrmujte rostliny jednou týdně vyváženým hnojivem zředěným na čtvrtinu (20-20-20).

Květináče a pěstební substráty

Orchideje rodu Vanda rostou nejlépe, pokud je pěstujete v dobře propustném substrátu, jako jsou kapradinová vlákna, hrubá jedlová kůra nebo mech sphagnum. Přesazování těchto orchidejí by se mělo provádět každé 3 až 5 let na jaře.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.