Orchideje Paphiopedilum - průvodce pěstováním pantoflíčků

Paphiopedilum, jinak známé jako orchideje pantoflíčky nebo orchideje Venušina střevíčku, jsou okrasné rostliny, které snadno poznáte i z dálky. Ze všech druhů orchidejí mají nejvýraznější váčkovitý pysk, který připomíná střevíček, odtud také pochází jejich název.

Stejně jako jiné oblíbené orchideje, například mochny, kattleje a dendrobie, se i tyto zahradníky oblíbené orchideje vyskytují v nesčetných barvách květů, včetně žluté, růžové, červené, hnědé a zelené. Zde je několik užitečných informací o orchidejích rodu Paphiopedilum a návod na jejich pěstování.

Fakta o orchidejích Paphiopedilum

Orchideje pantoflíčky pocházejí z Filipín a dalších částí jihovýchodní Asie. Vyskytují se také v severní Indii a jižní Číně. Většina rostlin tohoto rodu je polostinná, ale některé druhy jsou terestrické nebo epifytní .

Rodové jméno Paphiopedilum pochází z řeckého slova pedilon, které znamená "střevíček", což odkazuje na nápadný střevíčkovitý štítek nebo ret květu .

Popis rostliny

Orchideje z rodu Paphiopedilum jsou dlouho kvetoucí. Pyšní se atraktivními květy, které vydrží kvést více než 6 až 8 týdnů od podzimu do jara. Většina papyjí vytváří jeden květ na jednom stonku, ale některé druhy se mohou pochlubit více květy na jednom stonku. Vlastnosti, velikost a barvy květů se v závislosti na druhu značně liší.

Listy orchidejí střevíčníku pantoflíčku mohou být podle druhu buď celistvě zelené, nebo skvrnité. Obecně platí, že orchideje paphiopedilum s plnými zelenými listy jsou chladnomilné, zatímco druhy s listy skvrnitými jsou teplomilné.

Oblíbené druhy orchidejí Paphiopedilum

Paphiopedilum barbigerum

Paphiopedilum barbigerum

Obecný název: Paphiopedilum nesoucí vousy

Paphiopedilum vousaté (P. barbigerum) jsou druhy papyrů, které se vyskytují převážně v izolovaných oblastech Číny. Jejich úzké, středně zelené listy dorůstají jen asi 20,32 cm , zatímco květní stvoly dosahují výšky asi 6,35 cm. Květy této oblíbené orchideje se liší barvami od červené přes hnědou, růžovou, broskvovou až po světle žlutou .

Paphiopedilum philippinense

Paphiopedilum philippinense

Společný název: Paphiopedilum filipine

Paphiopedilum filipínské, velký druh orchideje rozšířený po celých Filipínách, byl poprvé objeven v roce1856 zahradníkem Johnem Gouldem Veitchem .

Rostliny mohou být suchozemské nebo epifytní, dorůstají výšky 20 až 50 cm. Jejich listy jsou dlouhé, eliptické, tlusté, lesklé, zelené a dorůstají délky až 50 cm a šířky 5,5 cm. Jejich krásné květy můžete vidět v létě až do podzimu na vzpřímeném květenství. Každý květní trs obvykle obsahuje 3 až 5 různě velkých květů, které dosahují výšky až 20 cm.

Květy Paph. philippinense mají na bázi žlutou barvu, která časem přechází do fialové nebo tmavě červené, a poté se vrcholová část mění na světle až světle zelenou. Výrazný pysk je žlutý nebo hnědý s výraznými hnědozelenými žilkami.

Paphiopedilum rothschildianum

Paphiopedilum rothschildianum

Rothschildova střevíčníková orchidej.

Jedním z nejznámějších a nejvýraznějších druhů střevíčníkových orchidejí je orchidej Gold of Kinabalu, jinak nazývaná střevíčník Rothschildův. Tento skutečně úchvatný druh Paphiopedilum velkých rozměrů se honosí vysokými květními trny, přičemž každé květenství nese až šest výrazných exotických květů. Jejich jedinečnost spočívá v tom, že okvětní lístky jsou téměř vodorovně zobrazené a mají zelenou a červenou skvrnitou kresbu.

Orchidej Gold of Kinabalu patří mezi nejsnáze pěstovatelné pafiopedilie. Pochází z parku Kinabalu na ostrově Borneo v malajském státě Sabah .

Paphiopedilum fowliei

Obecný název: Paphiopedilum Fowlieho

Paphiopedilum Fowlieho (Paph. fowliei) je druh orchideje endemicky se vyskytující na ostrově Palawan na Filipínách. Je to jedna ze dvou orchidejí pojmenovaných po bývalém redaktorovi časopisu Orchid Digest a známém nadšenci do paphiopedil, Dr. Jacku Fowliem. Druhou orchidejí pojmenovanou po něm je Paphiopedilum jackii.

Tato konkrétní orchidej rodu Paphiopedilum dosahuje výšky až 20 cm. Má modrošedé skvrnité listy, které dorůstají délky až 14 cm a šířky 3,5 cm. Dále se honosí až 25 cm dlouhým květenstvím, které drží jeden květ. Okvětní lístky, které se výrazně vyznačují zelenými a fialovými žilkami, tvoří křivky ve tvaru písmene "s".

Paphiopedilum ciliolare

Obecný název: Paphiopedilum krátkovlasé

Krátkovlasé orchideje Paphiopedilum, jinak známé jako Paph. ciliolare, jsou vzácné orchideje endemické pro Filipíny. Jsou považovány za ohrožené, jejich populace se zmenšuje a čítá pouze asi 2000 až 2500 dospělých jedinců.

Tento druh rodu Paphiopedilum je malého vzrůstu se suchozemským habitem. Poznáme ho podle úzkých, podlouhlých a skvrnitých tmavě a světle zelených listů, které dorůstají délky asi 10 až 16 cm a šířky 2 až 5 cm. Kvete v létě až do podzimu vzpřímeným, krátce chlupatým, jednokvětým květenstvím, které obvykle dorůstá délky až 25 cm.

Název druhu pochází z latinského slova cilium, které znamená oční víčko nebo řasa, což odkazuje na výrazné okrajové chloupky na okvětních lístcích i kališních lístcích každého květu. Květ měří asi 7 až 9 cm na šířku.

Paphiopedilum acmodontum

Obecný název: Acimodium acommodium: Paphiopedilum acmodonmodum: Paphiopedilum

Další úchvatný druh orchideje střevíčník pantoflíček je endemitem Filipín - Paphiopedilum acmodonum. Konkrétně pochází z ostrova Negros. Jedná se o teplomilné paphiopedilum, které kvete koncem jara krásnými květy, které vydrží až dva měsíce.

Tento středně velký druh paphiopedilum má skvrnité zelené listy, které měří až 18 cm na délku a 4 cm na šířku. Každý list je elipticky podlouhlý. Rostlina vykazuje jednokvěté, zelené s fialovými skvrnami květenství, které dosahuje délky až 35 cm. Květy dorůstají do průměru asi 7 až 11 cm.

Název druhu pochází z řeckého slova akme, což znamená "špičatý", a latinského slova dentium, což znamená "zub", což odkazuje na špičatý hrot na vrcholu květního pysku neboli labelu.

Pěstování orchidejí Venušiných střevíčníků

Máte zájem o pěstování orchidejí venušiných střevíčků, ale nevíte, jak začít? Mnoho začínajících zahrádkářů má z pěstování orchidejí trochu obavy hlavně proto, že si myslí, že tyto rostliny jsou náročné na péči a pěstování, i když ve skutečnosti jde o častý omyl.

Orchideje střevíčník pantoflíček patří k nejjednodušším druhům orchidejí na pěstování. Stačí dodržet základní principy pěstování a tyto rostliny se vám odmění jedním z nejkrásnějších květů, které byste mohli pěstovat v pohodlí domova. Pokračujte ve čtení níže, kde najdete několik cenných rad, jak pěstovat orchideje paphiopedilum.

Světlo

Paphiopedilum patří mezi orchideje s nízkou intenzitou světla, které nepotřebují tolik světla jako vandy, cymbidie a cattley. Přílišné vystavení přímému světlu u nich může způsobit načervenalý nádech na okrajích listů, zatímco nedostatečné osvětlení může způsobit potíže s odnožováním a bledé listy.

Pokud je pěstujete jako pokojové rostliny, můžete je umístit na slunné okno nebo do jeho blízkosti, ale dbejte na to, abyste se vyhnuli studenému nebo teplému průvanu.

Teplota a vlhkost

Obecně orchideje střevíčník pantoflíček upřednostňují denní teplotu 75 - 85 stupňů F a noční teplotu 60 - 65 stupňů F. Všimněte si však, že rostlinám se skvrnitými listy se daří lépe při vyšších teplotách než jejich zelenolistým protějškům.

Co se týče nároků na vlhkost, tyto orchideje vyžadují 40 až 50 % vlhkosti. Pokud nemáte dostatečně vlhké prostředí, můžete květináč s orchidejí umístit do misky s oblázky a vodou na dně. Dbejte však na to, aby kořeny nebyly ponořené do vody, jinak by mohlo dojít k uhnívání.

Voda

Jedním z výrazných rysů rostlin rodu Paphiopedilum je, že nemají pseudobulby, části rostliny, které jim dávají schopnost uchovávat vodu. Proto tyto rostliny vyžadují vlhký, ale ne přemokřený substrát a neměly by vysychat.

Zalévat by se mělo každých 5 až 7 dní nebo alespoň dvakrát týdně. Provádí se tak, že rostlinu umístíte do umyvadla a necháte asi minutu protékat vlažnou vodu květináčem. Abyste zabránili hnilobě kořenů, rostlinu zcela vypusťte.

Hnojivo

Orchidejím rodu Paphiopedilum by mělo stačit alespoň jednou týdně po zalití přihnojit čtvrtkou vyváženého hnojiva (20-20-20). Jednou za měsíc propláchněte květináč čistou vodou, abyste odstranili nahromaděné soli z hnojení.

Pěstební média a květináče

Klíčem k úspěšnému pěstování orchideje střevíčníku pantoflíčku je udržení dobrého kořenového systému, a toho dosáhnete pouze tehdy, pokud jí poskytnete správný substrát pro pěstování v květináči. Květináčové médium by nemělo vyschnout, zejména proto, že tyto rostliny nemají pseudobulby pro uchovávání vody. Pro tento typ orchidejí se doporučuje substrát na bázi cypřišové nebo jedlové kůry s jemnými částicemi.

V ideálním případě by se orchideje rodu Paphiopedilum měly přesazovat jednou ročně nebo když rostlina přeroste svůj stávající květináč. Květináče z plastu lépe udržují vlhkost ve srovnání s hliněnými květináči.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.