Orchideje rodu Epidendrum - kompletní průvodce rostlinami

Orchideje jsou vždy zajímavým doplňkem každé domácí zahrady díky svým neobvyklým, ale krásným, často voňavým květům a snadné péči. Pokud uvažujete o zařazení do své sbírky rostlin, jedním z typů, které stojí za zvážení, jsou orchideje epidendrumy.

Orchideje rodu Epidendrum jsou velmi oblíbené pokojové rostliny, které domácím zahradníkům nabízejí spoustu rozmanitých barev, forem a velikostí.

Přečtěte si níže našeho obsáhlého průvodce těmito krásnými okrasnými rostlinami a seznamte se s fakty o nich, oblíbenými druhy a také s tipy pro pěstování a péči.

Fakta o orchidejích Epidendrum

Obecný popis rostliny

Epidendrum (Epidendrum spp.) je široký rod orchidejí s více než 1500 známými druhy. Jsou známé také pod názvy hvězdnice, křižák a třtina. Název epidendrum vznikl z řeckých slov epi a dendron, což v překladu znamená "na stromech", což odkazuje na růstový habitus rostlin.

Většina druhů orchidejí rodu epidendrum je epifytická, obvykle rostou na stromech. Některé z nich jsou však terestrické a daří se jim na pěstebních substrátech s nízkým obsahem živin. Vzhledem k jejich rozmanité povaze se můžete setkat s různými formami epidendrů.

Některé druhy vytvářejí pseudobulby, jiné mají stonky podobné rákosu. Barvy a tvary květů se také liší v závislosti na druhu a odrůdě. Kromě toho mohou být příslušníci rodu Epidendrum jednopohlavní s několika výhony nebo dvoupohlavní s hustě uspořádanými listy.

Jedním z výrazných společných znaků většiny orchidejí rodu Epidendrum je jejich trojlaločný pysk, který se uprostřed uzavírá. Květy v různých barvách, včetně fialové, bílé, žluté a červené, vyrůstají ve shlucích na dlouhých květních cípech. Každý květ obvykle měří v průměru asi 2,54 cm . Každý květní trs má obvykle 30 až 40 dlouhotrvajících květů.

Druhy orchidejí Epidendrum

Podle knihy Elvina Mcdonalda Ortho's All About Orchids existují dvě hlavní klasifikace orchidejí epidendrum. Jsou to epidendrumy s třtinovými stonky a epidendrumy s pseudobulbami.

Epidendrum orchideje s rákosovými stonky jsou epidendra, která pravidelně předvádějí atraktivní květy. Z tohoto důvodu jsou často oblíbené u mnoha milovníků orchidejí, protože jsou z nich vynikající řezané květiny. Je však třeba mít na paměti, že tyto orchideje mohou vyrůst do výšky a nemusí být ideální jako pokojové rostliny. Příkladem jsou E. ibaguense a E. cinnabarimum.

Epidendrum s pseudobulbami jsou naopak epidendrum orchideje, které je třeba během kvetení udržovat vlhké. Poté několik týdnů po odkvětu přecházejí do klidového režimu. Druhy, které patří do této klasifikace, jsou E. radicans a E. obrienanum.

Oblíbené druhy orchidejí Epidendrum, které můžete pěstovat na zahradě

Kruštíková orchidej (Epidendrum ibaguense)

Orchidej krucifix, jinak známá jakoEpidendrum ibaguense, je jedním z nejoblíbenějších druhů orchidejí rodu Epidendrum. Přirozeně se vyskytují v Brazílii, Venezuele, Kolumbii, Francouzské Guyaně a na Trinidadu.

Tento druh orchidejí epidendrum se vyznačuje dlouhými tenkými stonky, kožovitými listy a dlouhotrvajícími květy. Rostlina dosahuje výšky až 1 m jako epifytický nebo terestrický typ orchidejí. Květy jsou malé, měří v průměru asi 2,5 až 4 cm a mohou být oranžové, červené nebo žluté. Pysk má třásnité okraje.

Dalším běžným názvem tohoto druhu rodu Epidendrum je orchidej rákosovitá.

Orchidej ohnivá hvězda (Epidendrum radicans)

E. radicans, známější pod názvy Fire Star Orchid, Rainbow Orchid, Reed-Stem Orchid a Ground-Rooting Epidendrum, je dalším známým druhem epidendra, který se běžně pěstuje jako pokojová rostlina. Pochází z Mexika a vyskytuje se v celé Střední Americe.

Jedním z charakteristických rysů této rostliny je, že na rozdíl od většiny rostlin tohoto rodu má tendenci kořenit po celé délce stonku. Ačkoli jsou ve svém přirozeném areálu rozšířeny jako plevel, tyto rostliny dobře prospívají při pěstování v květináčích v interiéru i exteriéru.

Orchideje ohnivá hvězda kvetou od podzimu do jara na dlouhých květních stoncích, které dosahují délky až 96,52 cm. Květy jsou obvykle červenooranžové s nádechem žlutého hrdla, zatímco listy jsou oválné a kožovité.

Epidendrum stamfordské (Epidendrum stamfordianum)

Orchidej kruštík Stamfordův (E. stamfordianum) je středně velký epifytický druh kruštíku, který se vyskytuje v celém jižním Mexiku až po Venezuelu . Tento druh byl pojmenován po panu Stamfordovi, anglickém nadšenci do orchidejí v 19. století.

Stamfordovy epidendrumy dávají přednost jasnému světlu, teplým podmínkám a období sucha mezi zaléváním. Mají vzpřímené pseudobulby, z nichž vyrůstají 3 až 4 podlouhlé a kožovité listy. Květy této orchideje rodu Epidendrum jsou voňavé a každý měří asi 3,81 cm. Kvetou v zimě, na jaře a v létě.

K nejoblíbenějším odrůdám patří dva druhy Epidendrum stamfordianum var. album a Epidendrum stamfordianum var roseum. Odrůda album má zelené okvětní lístky, zelené kališní lístky a bílý a žlutý pysk. Naproti tomu odrůda roseum má okvětní lístky a kališní lístky zelené s červenými skvrnami a nápadně růžový ret.

Orchidej hvězdnice šikmá (Epidendrum secundum)

E. secundum, známější pod názvem Lopsided Star Orchid nebo Angel Orchid, je dalším druhem křížatých orchidejí. Rostlina přirozeně roste v některých částech Kolumbie, Peru, Venezuely, Ekvádoru a Brazílie v nadmořské výšce od 600 do 3200 metrů. Nádherně kvete v každém ročním období a její květy mají šířku až 1,2 cm.

Orchidej noční (Epidendrum nocturnum)

Tato orchidej rodu Epidendrum se vyskytuje v Západní Indii, na Bahamách a ve Střední Americe, ale nejčastěji se vyskytuje na jihu Floridy. Noční orchidej neboli E. nocturnum, nazývaná také noční orchidej, se honosí krásnými květy, které v noci voní, ale obvykle se neotevírají; odtud pochází její název.

Tyto orchideje rodu Ependrum mají terčovitý stonek a úzké eliptické listy. Květy, které jsou schopné samoopylení, mají dlouhé a štíhlé okvětní lístky a kališní lístky a trojlaločný bílý pysk uprostřed.

Pěstování orchidejí Epidendrum

Pěstování orchidejí epidendrum je téměř stejně snadné jako u ostatních druhů orchidejí. Možná se vám bude zdát, že je to fuška, ale jakmile se naučíte základy, můžete se do toho pustit! V případě, že nemáte představu o nezbytných nárocích na pěstování a péči o tyto fascinující květiny, zde je několik informací, které vám pomohou začít.

Světlo

Epidendrumy upřednostňují nepřímé střední až jasné světelné podmínky. Jedním z ukazatelů, že vaše orchidej dostává dostatečné množství světla, je travnatě zelené olistění. Pokud listy hnědnou, znamená to pouze to, že rostlina dostává příliš mnoho světla. Nedostatečné světelné podmínky mají naopak často za následek sníženou tvorbu květů.

Odříznutí opotřebovaných květních stonků by pomohlo rostlinám epidendru, aby za dva měsíce opět vykvetly.

Teplota

Požadovaná teplota orchidejí rodu epidendrum se liší v závislosti na druhu. Většina epidendrumů sice dává přednost teplým vnitřním podmínkám, ale snáší i nižší teploty, a to až do 10 °C (asi 50 stupňů F), i když při této teplotě může být tvorba květů negativně ovlivněna.

Tyto rostliny upřednostňují denní teploty v rozmezí od 65 do 75 stupňů F (18 až 24 stupňů C) a noční teploty v rozmezí od 55 do 60 stupňů F (13 až 16 stupňů C).

Vlhkost

Ideální vlhkost vzduchu pro pěstování orchidejí rodu Epidendrum se může pohybovat mezi 50 a 70 %.

Voda

Aby epidendrumy zůstaly zdravé, je třeba je pravidelně zalévat. Tyto orchideje dávají přednost tomu, aby jejich kořeny mezi zaléváním zcela vyschly. V teplejších měsících je ideální čtyřdenní nebo pětidenní interval mezi zaléváním nebo zalévání alespoň jednou týdně.

Orchideje zalévejte každé ráno, aby byly listy do večera suché.

Hnojivo

I když je péče o epidendrum minimální, přesto je hnojení rostlin hnojivy prospěšné. Používejte vyvážené hnojivo (20-20-20) v poloviční dávce jednou týdně, nejlépe při každém zalévání nebo jednou za dva týdny.

Květináče a pěstební substráty

Stejně jako ostatní druhy orchidejí dávají epidendrumy přednost dobré drenáži. Snášejí stanoviště s nízkým obsahem živin a mohou dobře prospívat na kůře nebo v květináčích s médiem pro pěstování orchidejí. Můžete také použít jedlovou kůru, protože má dobrou drenáž a cirkulaci vzduchu.

Přesazování není nutné, ale můžete ho provádět přibližně jednou za tři roky, abyste osvěžili substrát v květináči. Při přesazování použijte větší květináč nebo nádobu.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.