Orchideje rodu Encyclia - fakta, historie, původ a

Orchideje rodu Encyclia, jinak známé jako motýlí orchideje nebo orchideje s kohouty, jsou známé především pro své jedinečné a nápadné květy, které kvetou postupně na dlouhém květenství.

Zde vás seznámíme se vším, co potřebujete vědět o orchidejích rodu Encyclia, včetně faktů, historie a původu, oblíbených druhů a tipů na pěstování.

Přečtěte si níže našeho kompletního průvodce orchidejemi rodu Encyclia. Užijte si to!

Fakta o orchidejích rodu Encyclia

Orchideje rodu Encyclia jsou známé také pod názvy kohoutí orchideje, motýlí orchideje a orchideje obrácené vzhůru nohama.

Jsou to sympodiální epifytní a litofytní orchideje, které se běžně vyskytují v nížinných lesích Mexika, Karibiku, Floridy a dalších částí tropické Ameriky. Většina druhů je epifytická a roste na větvích nebo kmenech stromů.

Obecný popis rostliny

Orchideje rodu Encyclia nabízejí v závislosti na druhu různou velikost. Bez ohledu na to mají všechny pysk, který není zcelapřiléhající ke sloupku, ale více či méně jej obklopuje.

Název Encyclia ve skutečnosti vznikl z řeckého slova enkyklein, které označuje květní pysk obepínající sloupek. Rty květů Encyclia mají téměř vždy jinou barvu než zbytek květu. V závislosti na druhu může být buď zvlněný, nebo plochý a široký.

Některé druhy mají velké a nápadné květy, zatímco jiné se honosí menšími a nenápadnějšími květy. Pyšní se širokým výběrem barev, obvykle od žluté přes hnědou, růžovou, fialovou až po zelenou. Většina z nich vytváří vonné květy.

Encyclia vs. Epidendrum

Encyclia byly původně součástí rodu Epidendrum. V roce 1828 je však anglický botanik William Jackson Hooker vyčlenil do nového rodu s více než 120 známými druhy.

Jedním ze znaků, které odlišují jeden druh od druhého, je květní pysk. U květů rodu Epidendrum jsou pysk a sloupek téměř úplně srostlé. U květů rodu Encyclia je však pysk srostlý pouze u báze sloupku .

Dalším výrazným rozdílem mezi oběma typy orchidejí je stonek. Epidendrumy mají obvykle štíhlé a rákosovité stonky nebo někdy tvořící pseudobulby, ale orchideje rodu Encyclia mají téměř vždy vejčité nebo zploštělé pseudobulby .

Sloupky obou orchidejí jsou od sebe také odlišitelné. Klinandrium (část špičky květního sloupku) u Epidendrums je obvykle jemně zubaté, zatímco u Encyclia je vždy trojlaločné. Stejně tak je rostellum (vyčnívající část sloupku) u Epidendrums tenké, zatímco u Encyclias je tlusté.

Podrod orchidejí rodu Encyclia

Rod Encyclia se dále dělí do tří podrodů, jako jsou Osmophytum, Dinema a Encyclia . Podrod Dinema zahrnuje pouze jeden druh, kterým je Encyclia polybulbon .

Oblíbené druhy orchidejí Encyclia

Encyclia tampensis

Obecná jména: Orchideje: Florida Butterfly Orchid, Butterfly Orchid, Upside-Down Orchid

Jedním z nejkrásnějších druhů rodu Encyclia je floridská motýlí orchidej neboli E. tampensis, typická divoká orchidej na Floridě. Pochází z jižní Floridy, Kuby a Bahamských ostrovů .

Floridská motýlí orchidej, která je oblíbenou hybridní orchidejí, se honosí fascinujícími velkými květy, které měří až 3,81 cm v průměru. Voňavý květ je žlutozelený s výrazným bělavým pyskem a růžovofialovými detaily pruhů na okvětních lístcích a pysku.

Listy jsou zelené, kožovité a měří až 38,10 cm na délku. E. tampensis začíná kvést na jaře a v létě a vytváří až 45 vonných květů najednou.

Encyclia alata

Encyclia alata

Obecný název: Encyclia spp: Název: Encyklie křídlatá

Encyklika okřídlená (E. alata) je středně velký až velký druh orchideje, který se vyskytuje od Mexika až po Kostariku.

Zelenožluté a hnědé květy tohoto druhu orchideje Encyclia měří v průměru asi 5,08 až 6,35 cm a vyznačují se medově sladkou vůní. Kvetou od května do srpna podél obloukovitého a rozvětveného květenství dlouhého až 1,83 m .

Encyclia cochleata

Encyclia cochleata

Obecná jména: : Orchidej mušle, orchidej chobotnice, orchidej typu chobotnice Encyclia

Orchideje Encyclia cochleata, jinak známé jako orchideje Clamshell Orchid, Octopus Orchid nebo Encyclia Orchid typu Squid, jsou na podzim až na jaře kvetoucí orchideje, které pocházejí z Mexika do Venezuely a na Kubu .

Květy připomínají chobotnici, odtud pochází i jejich společný název. Mají úzké okvětní lístky a kališní lístky, které přepadávají přes vaječník a stopku, zatímco pysky jsou mušlovité a většinou zelené s fialovými a černými pruhy .

Jednou z nejlepších vlastností této orchideje rodu Encyclia je, že kvete ještě šest měsíců, občas až do doby, kdy nové přírůstky dozrají a začnou kvést .

Encyclia bractescens

Encyclia bractescens

Běžný název: Encyclia spp: Orchidej Encyclia bractescente

E. bractescens neboli encyklika bractescentní jsou malé epifytní orchideje, které se běžně vyskytují v Mexiku, Hondurasu, Salvadoru, Belize a Guatemale v nadmořských výškách kolem 1200 metrů.

Trsy 2 až 12 květů obvykle vykvétají koncem zimy až začátkem jara z lehce rozvětveného květenství této miniaturní orchideje typu Encyclia. Květenství dorůstá výšky asi 38,10 cm.

Jednotlivé květy jsou voňavé, dlouholeté a měří přibližně 2,5 cm v průměru. Kromě toho se tento druh Encyclia vyznačuje těsně seskupenými pseudobulbami a dvěma lesklými jazykovitými listy.

Encyclia radiata

Encyclia radiata

Obecný název: Encycyclia spp: Název: Orchidej s lemovanými okvětními lístky

Orchideje Lined Petal Orchids (E. radiata) pocházejí z Mexika. Jsou oblíbené pro své malé (4 cm) a velmi voňavé krémově bílé květy s bílým pyskem, který je pokrytý fialovými pruhy.

Každé květenství (10 cm dlouhé) se pyšní více či méně 15 těmito sladce vonícími květy. Doba kvetení této orchideje je různá, ale může kvést dvakrát ročně a květy vydrží až 3 měsíce.

Encyclia cordigera

Encyclia cordigera

Běžný název:

E. cordigera je jednou z nejoblíbenějších orchidejí rodu Encyclia, která pochází ze Střední a Jižní Ameriky. Jsou známé především pro své atraktivní květy, které jsou nejen výjimečně voňavé, ale také velké a nápadné. Každý květ má široký, plochý a zvlněný pysk.

Proslulý mezidruhový hybrid Epicattleya Florida je jedním z mnoha produktů hybridizace tohoto druhu Encyclia s dalšími členy svazu Cattleya. Běžně se také používá jako rodič v rámci rodu pro tvorbu hybridů.

Pěstování orchidejí Encyclia

Orchideje rodu Encyclia se při správné péči a pěstitelských postupech poměrně snadno pěstují v interiéru. Některé druhy, jako například E. cochleata, si získaly oblibu jako pokojové rostliny díky svým podmanivým a velmi voňavým květům. Níže naleznete užitečné rady pro péči o Encyclia při pěstování tohoto druhu orchidejí.

Světlo

Většině druhů motýlokvětých orchidejí nebo orchidejí kokrhele se nejlépe daří při jasném světle. Druhy s jemnými listy dávají přednost polostínu, zatímco encykliím se silnějšími listy se nejlépe daří na jasném, nepřímém světle. Neumisťujte rostliny na místa, kde je příliš mnoho světla, protože by to jejich listy spálilo.

Teplota

Obecně tyto orchideje upřednostňují chladné až teplé teploty. Ideální denní teploty by se měly pohybovat v rozmezí od 70 °C do 85 °C (21,1 °C až 29,4 °C), zatímco noční teploty by měly být někde mezi 55 °C až 70 °C (12,8 °C až 21,1 °C).

Některé druhy mají rády teplo až horko, ale většině orchidejí rodu Encyclia se nejlépe daří při středních teplotách.

Mějte na paměti, že vystavení rostliny Encyclia dlouhodobě vysokým teplotám může způsobit poškození, zabránit růstu nebo omezit kvetení. Naopak pokles noční teploty o 10 až 15 stupňů podpoří kvetení.

Vlhkost

Udržujte vlhkost vzduchu na 50 až 80 %, protože orchidejím rodu Encyclia se nejlépe daří v poměrně vlhkých podmínkách. Pokud musíte vlhkost zvýšit, můžete použít zvlhčovač vzduchu nebo zásobník na vlhkost. Rostlinu můžete také několikrát denně mlžit, abyste zvýšili vlhkost.

Voda

Orchideje rodu Encyclia mají rády vlhké prostředí. Rostliny Encyclia zalévejte každých 5 až 7 dní, ale mezi zaléváním nechte kořeny vyschnout. V chladnějších měsících lze zalévat každý druhý týden.

V teplejších měsících ji však budete muset provádět častěji nebo alespoň třikrát týdně. Obecným pravidlem je zalévat často, když je rostlina v aktivním růstu, a méně, když je v klidu.

Hnojivo

Pro orchideje rodu Encyclia používejte vyvážené hnojivo (20-20-20). Stejně jako Epidendrumy by měly být tyto orchideje v době plného růstu neustále přikrmovány.

Během jara až podzimu hnojte každých sedm dní s mezidobím čisté zálivky. Poté během podzimu až zimy omezte krmení na lehké jednou měsíčně.

Květináče a pěstební substráty

Většina orchidejí rodu Encyclia roste nejlépe upevněná na korku nebo zasazená ve středně velkém květináči. Co se týče pěstebního substrátu, druhy rodu Encyclia s tenkými kořeny potřebují v květináčové směsi malé až střední kousky kůry, zatímco druhy se silnými kořeny vyžadují větší kousky kůry.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.