Orchideje rodu Dendrobium - stručný přehled

Dendrobie neboli orchideje dendrobium jsou jedním z nejoblíbenějších druhů orchidejí mezi domácími pěstiteli a nadšenci do orchidejí. Tyto exotické krásky, pěstované hlavně pro své květy nebo jako dekorativní pokojové rostliny, vytvářejí nápadné a jemné květy v různých barvách, včetně krémově bílé, zelené, fialové a růžové.

Existuje mnoho druhů dendrobií, které se liší svými pěstitelskými nároky. Některým druhům se nejlépe daří v horkých podmínkách, jiné dávají přednost chladnějšímu prostředí. Bez ohledu na to se tyto proslulé orchideje pěstují poměrně snadno.

fialové dendrobium

Dendrobie se nazývají také singapurské orchideje a bambusové orchideje.

Rod Dendrobium: Dendrobium: přehled

dendrobium cretaceum

Dendrobium (Dendrobium spp.) je rozmanitý rod z čeledi Orchidaceae s přibližně 1600 známými druhy .

Jsou druhým největším rodem po Cattleya spp. a jsou rozšířeny v Indii, Číně, Malajsii, Japonsku, na Filipínách, v jižním Pacifiku a na Nové Guineji.

Název dendrobium pochází z řeckých slov dendron, což znamená strom, a bios, což znamená život, což odkazuje na epifytický způsob růstu rostliny. Poprvé ji popsal švédský botanik Olof Swartz v roce 1799.

Charakteristika orchidejí rodu Dendrobium

Dendrobie jsou sympodiální epifyty , litofyty a méně často terestrické rostliny. Vzhledem k rozmanitosti rodu mohou být dendrobie v závislosti na druhu opadavé nebo stálezelené. Liší se také jejich stonky. Některé mají oddenkaté stonky, zatímco jiné oddenek nemají. Pseudobulby mohou měřit na výšku od 5 cm do 4,5 metru.

Listy orchideje dendrobium se liší od 1 do mnoha s internodii zduřelými u báze rostliny nebo v její blízkosti. V závislosti na druhu mohou být papilnaté nebo kožovité, kopinaté, podlouhlé nebo vejčité .

Většina květů orchidejí rodu Dendrobium měří v průměru 2,54 až 5,08 cm, mají tři kališní lístky, dva okvětní lístky a další okvětní lístek tvořící pysk neboli labellum. Obvykle mají různý tvar a barvu .

Nobile vs. Phalaenopsis Dendrobia

Obecně se dendrobie dělí do dvou hlavních skupin: nobile dendrobie a phalaenopsis dendrobie.

Nobile dendrobia, nazývaná také dendrobium ušlechtilénebo dendrobium nobile (den-nobile), jsou opadavé, měkké třtinové dendrobie. Mají olistěné a dlouhé pseudobulby a světlejší listy než jejich tvrdé třtinové protějšky. Tento typ hybridů dendrobií vytváří až 50 květů na rostlinu a doba kvetení může trvat až 3 týdny.

Dendrobie Phalaenopsis, nazývané také Dendrobium phalaenopsis (den-phal), mají květy, které vypadají jako orchideje Phalaenopsis. Jsou stálezelené a mají pseudobulby, které jsou tenké a vysoké. Listy jsou tmavší než u druhu nobile. Tento typ hybridů dendrobií vytváří až 20 květů najednou. Některé hybridy kvetou dokonce vícekrát do roka.

Oblíbené druhy dendrobií

#1. Dendrobium crumenatum

Vědecký název: Dendrobium crumenatum

Obecné názvy: Dendrobium dendrobium, Dendrobium dendrobium, Dendrobium dendrobium: Dendrobium vrabčí, Dendrobium bělostné, Dendrobium purpurové, Dendrobium bělostné, Dendrobium purpurovité

Holubí orchideje (Dendrobium crumenatum)jsou proslulé bíle kvetoucí dendrobie, které se běžně vyskytují na Filipínách, v Singapuru, Malajsii, na Srí Lance, ve Vietnamu, Indonésii a v dalších částech Asie. Tyto orchideje dendrobium mají vřetenovité, protáhlé stonky, které dosahují délky až 1 metr. Na bázi stonků jsou sympodiální pseudobulby, které měří až 12 cm na délku a 2,5 cm na šířku. Listy jsou silné, kožovité, podlouhlé a opadavé.

Jedním z výrazných znaků tohoto druhu dendrobia je holubičí květ. Čistě bílé květy, které obvykle měří 5 cm v průměru, se vyznačují žlutým nádechem uprostřed pysku.

Navíc jsou silně aromatické, i když vůně vydrží jen jeden den. Kvetení holubinek probíhá v nepravidelných intervalech, ale obvykle začíná devět dní poté, co teplota náhle klesne alespoň na 5,5 stupně Celsia.

Druhové jméno crumenatum vzniklo z latinského slova crumena, což znamená "kožený měšec na peníze".

#2. Dendrobium taurinum

Vědecký název: Dendrobium taurinum

Dendrobium Dendrobium: Orchidej býčí, Orchidej býčího obličeje

Býčí orchidej (Dendrobium taurinum) je epifytický druh orchideje dendrobium pocházející z Filipín a ostrovů Maluku v Indonésii. Často se vyskytují v mangrovových lesích.

Obecný název býčí orchideje odkazuje na exotické květy, které díky stočeným, rohovitým okvětním lístkům připomínají býčí hlavu. Okvětní lístky jsou levandulové až fialové, zatímco kališní lístky jsou bílé. Pysk je široký a bílý, s nádechem do fialova a zvlněnými okraji. Každé květenství nese 20 až 30 krásných květů . Jednotlivé květy mohou mít průměr od 5 cm do 6,5 cm .

Pseudobulby býlích orchidejí jsou mírně válcovité a měří až 1,5 délky a 2,5 cm v průměru. Listy jsou podlouhle eliptické, široké, lesklé a tmavě zelené.

#3. Dendrobium cucumerinum

Vědecký název: Dendrobium cucumerinum

Obecné názvy: Dendrobium dendrobium, Dendrobium dendrobium, Dendrobium dendrobium, Dendrobium dendrobium, Dendrobium dendrobium: Dendrobiumbuch: okurková orchidej, okurková orchidej

Okurková orchidej neboli D. cucumerinum je miniaturní druh dendrobia pocházející z východní Austrálie. Druhové jméno cucumerinum pochází z latinského slova cucumis, což znamená okurka, a odkazuje na epifytické listy orchideje připomínající okurku na tenkém plazivém oddenku.

Vzpřímené kvetoucí stonky mohou vytvářet až 18 krémových, zelenožlutých nebo bílých květů s výraznými červenofialovými pruhy. Kališní i okvětní lístky jsou nepravidelně stočené, zatímco pysk je zahnutý. Květy jsou krátkověké a kvetou koncem zimy a na jaře.

#4. Dendrobium anosmum

dendrobium anosmum

Vědecký název: Dendrobium anosmum

Hono-Hono Orchidej: Dendrobium bez vůně, Hono-Hono Orchidej

Dalším oblíbeným druhem orchidejí dendrobium je dendrobium nevonné (D. anosmum). Je rozšířená na Filipínách, kde se místně označuje jako sanggumay, a také na Nové Guineji, Borneu, v Indonésii, Malajsii, na Srí Lance, v Laosu a Vietnamu.

D. anosmum je dendrobium velkých rozměrů, které dorůstá až 3 m výšky. Zelené listy jsou podlouhle eliptické, opadavé, masité a lesklé. Květy rozkvétají na jaře, na jednom klásku je až 10 květů. Květy mohou být tmavě růžové až fialové.

#5. Dendrobium aphyllum

Vědecký název: Dendrobium aphyllum

Dendrobiochus (Dendrobiochus): Orchidej kapucínská

D. aphyllum, známá také pod názvem kapucínská orchidej, se vyznačuje kuželovitým štítkem, který ji odlišuje od ostatních druhů orchidejí rodu Dendrobium. Vyskytuje se v Indii, Nepálu, Číně, Thajsku, Vietnamu, Malajsii, Bhútánu, Laosu a Kambodži.

Kapucínské orchideje jsou epifytické a někdy i litofytické. Vytvářejí trsy exotických, krátce trvajících květů, často ve skupinách po třech, na mnoha převislých květních cípech. Každý květ má průsvitné, žluto-krémové až bílé nebo levandulově růžové kališní lístky a okvětní lístky obklopující kuželovitý světle žlutý pysk. Rty jsou po okrajích a na vnějším povrchu pokryty měkkými, krátkými chloupky.

Pěstování orchidejí rodu Dendrobium: Obecná péče a údržba

Dendrobium je složitý a rozsáhlý rod s tisíci známými druhy a hybridy. Požadavky na pěstování dendrobií se proto liší v závislosti na sekci rodu, do které patří.

Druhy rodu dendrobium se dělí do šesti hlavních sekcí. Jsou to Phalaenanthe, Dendrobium, Spatulata, Callista, Formosae a Latouria. Níže naleznete stručný návod k obecné péči a údržbě orchidejí dendrobium.

Světlo

Stejně jako katleje a další druhy orchidejí mají dendrobie rády hodně světla, ale přímému slunečnímu záření je třeba se vyhnout . Umístěte rostlinu dendrobia na místo, kde bude mít dostatek světla, například na lehce zastíněné okno orientované na jih.

Dendrobie porostou i při nízkém osvětlení, ale kvetení může být ovlivněno. Některá dendrobia vytvářejí keiky (mladé rostliny), což je známkou toho, že rostlina nemá dostatek světla. Naopak žloutnutí listů, hnědé svraštělé špičky listů nebo svraštělé listy svědčí o vystavení příliš velkému množství slunečního světla.

Teplota a vlhkost

Dendrobie obecně preferují teplé podmínky. Nejlépe se jim daří při denní teplotě 18,33 °C - 23,89 °C a noční teplotě 12,78 °C a 15,56 °C . Vlhkost vzduchu by měla být 50-70 %. Výskyt hnědých špiček naznačuje, že vzduch je pro rostlinu dendrobium příliš suchý. Také pokles noční teploty může podpořit kvetení.

Australské druhy dendrobií, jako je D. kingianum, vyžadují sušší podmínky.

Voda

Stejně jako u jiných druhů orchidejí dochází u dendrobií v důsledku přemokření k hnilobě kořenů. Proto je důležité vyhnout se přemokření, zejména když je chladno. Nobile typy dendrobií jsou k hnilobě kořenů tolerantnější než dendrobie typu phalaenopsis.

Míra zalévání závisí na typu dendrobia, substrátu, typu použitého květináče a nárocích na pěstování, ale obecně je přijatelná zálivka jednou až dvakrát týdně během léta.

Nejlepší doba pro zalévání dendrobií je ráno, aby listy před večerem oschly. Před dalším zaléváním nechte rostlinu vyschnout.

Některé příznaky nedostatečné zálivky jsou hnědnutí a zasychání listů, vadnutí a zasychání lodyh.

Hnojivo

Týdenní aplikace vyváženého hnojiva pro orchideje, jako je Peters 20-20-20 ve čtvrtinové síle, funguje pro orchideje dendrobium dobře . Orchideje dendrobium můžete také jednou za 1 až 2 týdny přihnojovat hnojivem rozpustným ve vodě.

Mějte však na paměti, že nadměrné hnojení hnojivem může podpořit rozvoj keříčků. V důsledku toho bude rostlina vytvářet méně a menší květy.

Pěstební médium a pěstování v květináči

Všechny druhy orchidejí dendrobium rostou nejlépe, pokud jsou zasazeny v malých květináčích s omezenými kořeny. Použití velkého květináče pouze zpomalí růst a znemožní kvetení .

Jako substrát pro květináče můžete použít otevřenou směs kůry, pergamenu a dřevěného uhlí nebo směs pro orchideje. Vzhledem k tomu, že dendrobie jsou epifytické orchideje, což znamená, že rostou na povrchu jiné rostliny, například stromů, dbejte na to, aby byla směs pro květináče dobře odvodněná a provzdušněná.

Dendrobie přesazujte každé dva až tři roky nebo když trsy přerostou květináč. Mělo by se provádět, když orchidej dokončí kvetení, protože přesazování v jinou dobu může pozastavit vývoj poupat a květů.

Řezání

Po odkvětu seřízněte trs nad olistěnou částí stonku, ale neodstřihávejte staré, bezlisté trsy, protože ty budou stále vytvářet nové květní stonky .


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.