Orchideje cymbidium - průvodce pěstováním orchideje cymbidium

Fascinují vás orchideje? Pokud ano, pak pravděpodobně znáte orchideje cymbidium nebo lidověji známé jako orchideje lodičky.

Lodičkové orchideje jsou jedním z nejkrásnějších druhů exotických květin, které se často používají v květinových vazbách a korsážích.

Přestože jsou náročnější než ostatní druhy orchidejí pěstovaných jako pokojové rostliny, jejich atraktivní, dlouhotrvající a velké květní trsy vás nepřimějí dvakrát přemýšlet o jejich zařazení do sbírky pokojových rostlin.

Zde je několik užitečných informací o cymbidiu a návod, jak tyto květiny orchidejí pěstovat.

žluté orchideje cymbidium

Fakta o orchidejích cymbidium

Orchideje cymbidium jsou stálezelené rostliny, které pocházejí z jihovýchodní Asie, Austrálie a Číny . Pěstují se především jako hrnkové rostliny a řezané květiny pro komerční využití.

Rod Cymbidium patří do botanické čeledi Orchidaceae. Má stovky kultivarů dostupných v široké škále barev, včetně bílé, zelené, žluté, růžové, červené a mnoha dalších, v miniaturních i standardních velikostech .

Popis rostliny

orchidej cymbidium s purpurově červeným středem

Orchideje rodu Cymbidium jsou většinou terestrické, ale některé druhy jsou epifytické. Existují dva obecné typy těchto rostlin: standardní cymbidie, což jsou velké rostliny s řemenovitými listy, a miniaturní cymbidie, což jsou kříženci a jsou menší než standardní typ.

Květy cymbidií jsou velké, obvykle měří až 10 cm, s pěti segmenty voskových okvětních lístků a kališních lístků, které častěji nejsou pestře zbarvené. Společný název orchidej lodička odkazuje na neobvyklý, lodičkovitý pysk nebo labellum květu, který má dutou část. Rodové jméno pochází z řeckého slova kymbe, které znamená loďka.

Květy jsou nápadné, vyrůstají v hroznech na dlouhých květních stopkách a vydrží až 10 týdnů. Listy orchidejí lodiček jsou zelené a měří až 35 cm na délku . Jsou čárkovité a páskovité, čímž se liší od ostatních druhů orchidejí. Mají také velké, zaoblené pseudobulby a silné, masité kořeny.

Oblíbené druhy orchidejí Cymbidium

Orchidej ušlechtilá (Cymbidium goeringii)

Cymbidium goeringii

Goeringova orchidej, pórková orchidej, orchidej říčního toku, korejská jarní orchidej

Ušlechtilé orchideje jsou stálezelené malé druhy cymbidií pocházející z východní Asie, včetně Japonska, Koreje, Indie, Bhútánu a Číny. Jsou hojně pěstovány pro své krásné květy, které jsou nejen dlouhotrvající, ale také voňavé . Pro svou silnou pižmovou vůni se květy v Japonsku s oblibou používají jako čajové aroma.

Mezi pozoruhodné znaky Cymbidium goeringii patří dlouhé a trávě podobné listy s vroubkovanými okraji, podzemní zploštělé pseudobulby a masité, silné kořeny. Osamělé až málo početné (až tři) květy kvetou v zimě a na jaře na krátkém květenství.

Tento druh orchideje cymbidium je odolný vůči chladu, díky čemuž je od 14. století oblíbený v Číně a Japonsku. Její výtažek se používá v bylinné medicíně.

Zde jsou některé z nejuznávanějších odrůd ušlechtilých cymbidií:

  • Cymbidium goeringii var. longibracteatum
  • Cymbidium goeringii var. goeringii
  • Cymbidium goeringii var. tortisepalum
  • Cymbidium goeringii var. gracillimum

Orchidej čtyřletá (Cymbidium ensifolium)

cymbidium ensifolium

Orchideje čtyřsezonní, mečíková orchidej, skalní orchidej, orchidej s vypáleným vrcholem, jarní orchidej, cymbidium denní

C. ensifolium neboli lidově čtyřsezónní orchidej je další orientální orchidejí uznávanou pro své voňavé a elegantní květy. Je rozšířená po celém světě, včetně Filipín, Nové Guineje, Bornea, Japonska a Číny. Předvádí krásné květy několikrát do roka .

Čtyřsezónní orchideje patří do skupiny miniaturních cymbidií a dorůstají výšky až 30,48 cm. Jsou také známé jako cymbidium s mečovitými listy, především kvůli vzhledu listů, které jsou slámově žluté až zelené a připomínají trávu. Druhové jméno ensifolium ve skutečnosti pochází z latinských slov ensis a folium, což znamená meč a list.

C. ensifolium 'Iron Bone', C. ensifolium 'Jin He' a C. ensifolium 'Su Sin Lan' jsou některé z nejuznávanějších odrůd této orchideje rodu Cymbidium.

Cymbidium čínské (Cymbidium sinense)

Cymbidium sinense 'Green Petal'

Obecný název: Cymbidium čínské

Cymbidium čínské (C. sinense) jsou suchozemské orchideje endemické pro severní Vietnam a jižní Čínu. Nádherné trsy s více či méně než 20 květy v květenství předvádějí během podzimu až jara nádherné představení. Každý květ dorůstá do šířky až 5 cm a vyzařuje vůni.

Tato vytrvalá orchidej obvykle dorůstá výšky 30,48 až 45,72 cm se žlutými, zelenými nebo vínovými květy a zelenými řemenovitými listy. Listy vyrůstají z pseudobulbu.

Cymbidium sinense 'Chin Hua Shan' je jedním z mnoha kultivarů tohoto druhu. Tento kompaktní kultivar sice vytváří méně květů než jiné oblíbené kultivary čínských cymbidií, ale sladká vůně a celková kvalita květů to převažují. Také listy tohoto kultivaru mají pestré okraje, které jej činí jedinečným.

Cymbidium rostoucí za studena (Cymbidium kanran)

Cymbidium kanran

zimní orchidej (Cymbidium), zimní orchidej (Cymbidium)

C. kanran, známý také jako orchidej rostoucí za studena, dobře prospívá v chladných podmínkách a pochází z Číny, Japonska a Tchaj-wanu. Tento druh orchideje cymbidium je středně velký až velký typ, který vyrůstá z dlouhých, velkých a válcovitých kořenů a úzce vejčitých pseudobulbů. Jako okrasná rostlina je vysoce ceněna především pro svou jemnou vůni a atraktivní květy.

Listy tohoto druhu jsou čárkovitě eliptické, tmavě zelené a často mají ke špičce listové čepele vroubkované okraje. Také tyto rostliny mají ve srovnání s čínskými cymbidiemi úzké listy a okvětní lístky a jejich květní úbory jsou delší.

Cymbidium Finlaysonovo (Cymbidium finlaysonianum)

Cymbidium finlaysonianum

Obecný název: Cymbidium Finlaysonovo

Cymbidium Finlaysonovo je sympodiální epifytická nebo terestrická bylinná orchidej, která se vyskytuje v celé Asii, zejména na Filipínách, v Singapuru, Malajsii, Thajsku, Kambodži a Vietnamu .

Tento druh orchideje cymbidium, známá okrasná rostlina, se vyznačuje kožovitými, páskovitými listy, které dorůstají až 80 cm do délky a 4 cm do šířky. Její květy mohou dorůstat až 5 cm v průměru s trojlaločným pyskem a zahnutým sloupkem . Barva květů této orchideje se pohybuje od červené po bílou a žlutou.

Pěstování orchidejí Cymbidium

bílá orchidej cymbidium

Pro své přitažlivé květy s jedinečným tvarem a neodolatelnou vůní hraje tento druh orchidejí důležitou roli ve světě okrasných rostlin. Cymbidie, jeden z nejuznávanějších druhů květů orchidejí, jsou vysoce ceněny nejen jako okrasné rostliny pro květinová aranžmá, ale také jako zahradní a pokojové rostliny. Níže uvádíme několik užitečných rad, jak pěstovat cymbidie a pečovat o ně.

Světlo

Orchideje cymbidium jsou světlomilné rostliny. Při péči o ně v interiéru je umístěte k oknu orientovanému na východ nebo k jižnímu oknu, ale ne pod přímé sluneční světlo. Vystavení cymbidií na plném slunci po celý den by způsobilo vyblednutí barev květů.

Stejně jako u jiných druhů orchidejí jsou listy dobrým ukazatelem toho, zda rostlina dostává dostatek světla, nebo ne. Tmavší listy než obvykle znamenají, že rostlina nemá dostatek světla, zatímco mírně červené listy znamenají, že ho má příliš mnoho. Rostliny s nedostatečným množstvím světla často znovu nevykvetou.

Teplota a vlhkost

Ve srovnání s jinými oblíbenými orchidejemi, jako jsou phalaenopsis a delfinie, jsou cymbidie tolerantnější k chladným povětrnostním podmínkám. Tyto rostliny vyžadují k vyvolání kvetení denní teplotu kolem 75 °C a noční teplotu mezi 50-60 °C. Naproti tomu miniaturní cymbidie zahajují kvetení při teplejších podmínkách o 5-10° F .

Dalším faktorem, který stojí za zvážení, je vlhkost vzduchu. Aby cymbidia vytvářela nádherné květy, měla by se ideální vlhkost pohybovat kolem 50 % . Rostliny by měly být udržovány vlhké, ale ne přemokřené.

Voda

Orchideje obecně preferují vlhké podmínky a cymbidie nejsou výjimkou. Tyto rostliny vyžadují během jara a léta důslednou zálivku vlažnou vodou, ale dbejte na to, abyste je nepřelévali. Přílišné zalévání může vést k poškození rostliny. Během pozdního léta až do zimy snižte četnost zalévání.

Hnojivo

Rostliny orchidejí cymbidium hnojte každý týden po zálivce poloviční dávkou vyváženého hnojiva (20-20-20).

Pěstební médium a velikost květináče

Orchideje cymbidium pěstujte v květináči na bázi kůry s výbornou drenáží. Přesazování provádějte po odkvětu na jaře, ideálně každé 2 až 3 roky, ale dbejte na to, aby nové výhony byly dlouhé asi 12,70 až 15,24 cm. Když je kořenový bal v dobrém stavu, přesaďte jej do většího květináče.

Škůdci a choroby

Ačkoli cymbidie nejsou běžně napadány škůdci a chorobami, mohou být náchylné k výskytu mšic, roztočů a virových onemocnění.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.