Orchideje Phalaenopsis - skvělá volba pro zahrádkáře

Phalaenopsis, jinak známé jako orchideje motýlů nebo motýlí orchideje, jsou oblíbeným druhem orchidejí, které zbožňuje mnoho milovníků květin.

Ačkoli se orchideje obecně honosí nápadným vzhledem, dramatické květní trny falenaleí je nechávají vyniknout. Každý dlouhý a obloukovitý květní trn zobrazuje mnoho květů najednou a jejich velké, můře podobné květy mají širokou škálu atraktivních odstínů.

Orchideje rodu Phalaenopsis jsou jedním z nejjednodušších druhů orchidejí na pěstování a údržbu, což z nich činí ideální volbu i pro začínající zahradníky a jeden z celosvětově hojně obchodovaných druhů orchidejí . Jejich květy navíc dlouho vydrží.

Čtěte dále a dozvíte se více o krásných orchidejích phalaenopsis.

Rod Phalaenopsis: Přehled

Purpurově červené orchideje phalaenopsis

Phalaenopsis je jedním z mnoha rodů čeledi Orchidaceae. Pochází z jihovýchodní Asie a tichomořských ostrovů a vyskytuje se také v Indii a severní části Austrálie. Hlavním centrem rozšíření tohoto rodu orchidejí jsou Filipíny, kde je 14 druhů Phalaenopsis endemických .

Orchideje rodu Phalaenopsis rostou v nízkých nadmořských výškách do 1500 metrů nad mořem . V závislosti na druhu mohou být monopodiálními epifyty nebo litofyty. To znamená, že rostou vzpřímeně nebo vertikálně buď na jiných rostlinách (většinou na stromech), nebo na skalách .

Původ názvu

bílé fialové orchideje phalaenopsis

Rodové jméno Phalaenopsis vzniklo v roce 1825, kdy německo-holandský botanik Carl Ludwig Blume poprvé popsal tuto rostlinu ve své knize. Název vznikl ze starořeckých slov phalaina a opis, což zhruba znamená vzhled podobný můře a odkazuje na fascinující květy rostliny .

Popis rostliny

Phalaenopsis je rozsáhlý rod se značným počtem druhů. Z tohoto důvodu jejich popis do značné míry závisí na jejich druhu. Existuje však poměrně obecná charakteristika, kterou lze rod shrnout.

bílé orchideje phalaenopsis s fialovými pruhy

Tyto rostliny mají obvykle krátké stonky s 2 až - 5 až několika listy, obvykle uspořádanými těsně vedle sebe ve dvou řadách. Listy jsou velké a poněkud kožovité, zelené nebo skvrnité, ploché, podlouhlé až eliptické, svěšené a někdy sukulentní.

Několik málo až mnoho květů, které jsou často nápadné, vonné a dlouhotrvající, je uspořádáno na vzpřímených, převislých květních cípech. Připomínají mochnu, především proto, že postranní kališní lístky jsou často výraznější než hřbetní kališní lístky, navíc okvětní lístky jsou rozprostřenější než kterýkoli z kališních lístků. Pysk neboli labellum je připojen ke sloupku.

Oblíbené druhy Phalaenopsis, které můžete pěstovat

Phalaenopsis amabilis

Phalaenopsis amabilis

Bílá měsíční orchidej, Měsíční orchidej, Můra orchidej

Bílá měsíční orchidej neboli Phalaenopsis amabilis je jedním z nejuznávanějších druhů Phalaenopsis. Běžně se vyskytuje v Austrálii, na Filipínách a v Indonésii. Je národní květinou Indonésie, kde je místně známá jako anggrek boelan.

Druhové jméno amabilis pochází z latinského slova, které v překladu znamená krásný, což je popis výstižný pro nádherné květy této orchideje. Drobné, kulaté bílé květy mají ploché a zaoblené okvětní lístky, které jsou větší než kališní lístky . Každý květ obvykle měří 10,16 cm .

Tento druh má tendenci vytvářet dva obloukovité nebo rozvětvené květní trsy současně, což často vede k nápadné přehlídce květů, které obvykle vydrží tři týdny. Listy tohoto druhu jsou vejčité a tmavě zelené.

P. amabilis subsp. amabilis, P. amabilis subsp. moluccana a P. amabilis subsp. rosentromii. Z těchto tří poddruhů je první z nich nejrozšířenějším a nejuznávanějším poddruhem měsíční orchideje.

Jednou z nejuznávanějších odrůd tohoto druhu orchideje phalaenopsis je odrůda grandiflora (P. amabilis v. grandiflora). Jedná se o plodnou měsíční orchidej, která kvete 30 až 40 květy na 4 až 5 květních cípech.

Některé z nejoblíbenějších primárníhybridů P. amabilis jsou následující:

 • P. amabilis x hieroglyphica 'Aladdin'
 • P. amabilis x equestris 'Artemis'
 • P. amabilis x celebensis 'Celebes Beauty'
 • P. amabilis x florensis 'Florabilis'
 • P. amabilis x sanderiana 'Rimesand'

Phalaenopsis aphrodite

Phalaenopsis aphrodite

Obecný název: Phalaenopsis Afrodita

Phalaenopsis aphrodite je dalším dobře hodnoceným druhem fals s mnoha komerčně dostupnými hybridy. Pochází z Tchaj-wanu a Filipín.

Tento druh, který je často zaměňován s P. amabilis nebo za její odrůdovou formu, nese podlouhlé až eliptické listy, které mají tmavě zelenou barvu a zespodu jsou fialové. Bílé květy se velmi podobají P. amabilis, ale jsou často menší (asi 7,62 cm) a mají načervenalý pyskový disk a trojúhelníkový střední lalok.

Mezi nejoblíbenější primární hybridy P. aphrodite patří:

 • P. aphrodite x sanderiana 'Alger'
 • P. amabilis x aphrodite 'Bataan'
 • P. bellina x aphrodite 'Aphrodite's Bell'
 • P. aphrodite x honghenensis 'Athena'
 • P. aphrodite x kunstleri 'Childhood's Dream'
 • P. aphrodite x equestris 'Intermedia'
 • P. aphrodite x pulcherrima 'Maurensis'

Phalaenopsis schilleriana

Phalaenopsis schilleriana

Schillerova růžová orchidej, Schillerova orchidej

Phalaenopsis schilleriana neboli Phal. schilleriana je růžově kvetoucí fialová orchidej, endemit Filipín. Její skvrnité listy jsou zelené s fialovou spodní stranou. Kořeny jsou ploché a často vytvářejí kejkle . Růžové a voňavé květy kvetou postupně na dlouhých rozvětvených trnech. Jejich pysky se liší barvou, která může být buď bílá, nebo purpurová .

Poprvé ji popsal německý botanik a odborník na orchideje H. G. Reichenbach v roce 1860 a pojmenoval ji podle prvního člověka, který ji nechal vykvést, konzula Schillera.

Některé z nejoblíbenějších primárníhybridů P. schilleriana jsou následující:

 • P. schilleriana x speciosa 'Almaho'
 • P. schilleriana x lindenii 'Baguio'
 • P. schilleriana x parishii 'Pink Heart'
 • P. equestris x schilleriana 'Schiller's Horse'

Phalaenopsis fasciata

Phalaenopsis fasciata

Obecný název: Phalaenopsis s pruhovaným květem

Phalaenopsis fasciata, jinak známý jako phalaenopsis pruhovaný květ, je maloplošný druh orchideje fala endemický pro Filipíny. Vyznačuje se malými, zelenožlutými květy, které se honosí výraznými tenkými hnědými proužky na kališních a okvětních lístcích. Květy jsou dlouhotrvající a typicky voňavé. Jedno květenství může kvést novými květy po několik let.

Často se zaměňuje s Phalaenopsis luddemannia a Phalaenopsis reichenbachiana, ale pysk tohoto konkrétního druhu není trojúhelníkový a má kališní lístky směřující dozadu.

Druhové jméno fasciata vzniklo z latinského slova fasciatus, což znamená "páskovaný".

Některé z nejoblíbenějších primárníhybridů P. fasciata jsou následující:

 • P. fasciata x equestris 'Apricot Glow'
 • P. maculata x fasciata 'Little Mac'
 • P. fasciata x violacea 'Norman'
 • P. pulcherrima x fasciata 'Red Elf'

Phalaenopsis bellina

Phalaenopsis bellina

Obecný název: Krásný phalaenopsis

Phalaenopsis bellina je maloplošný druh fals pocházející z Bornea a Malajsie. Kvete v létě a na podzim a předvádí voskovité, nazelenalé květy s pruhy fialového zbarvení směrem ke středu. Úzké a podlouhlé rty mají také nápadný fialový odstín.

Některé z nejuznávanějších primárních hybridů Phal bellina jsou následující:

 • P. bellina x amabilis 'Amabell'
 • P. bellina x lueddemanniana 'Borneo Star'
 • P. bellina x hieroglyphica 'Martina Lippold'
 • P. bellina x violacea 'Samera'
 • P. bellina x tetraspis 'Tetra Bell'
 • P. bellina x inscriptiosinensis 'Cecile'
 • P. bellina x pulchra 'Cherry Spot'

Pěstování orchidejí Phalaenopsis: Obecná péče a údržba

žluté orchideje Phalaenopsis s fialovým středem a pruhy

Jedním z mnoha důvodů, proč se orchideje falennisů staly tak oblíbenými, je jejich snadná péče. Jistě, honosí se krásnými květy, které jsou nejen voňavé, ale také dlouhotrvající, ale skutečnost, že jejich pěstování není tak složité jako u jiných typů orchidejí, z nich dělá oblíbence mnoha nadšenců do orchidejí.

Stejně jako u jiných orchidejí závisí pěstitelské nároky na pěstování fialek především na druhu nebo skupině, do které patří. Některé faly dávají přednost vyšším teplotám, zatímco jiné druhy jsou tolerantnější k opačným teplotám - a to je jen jeden příklad.

Zde je několik základních tipů pro růst, péči a údržbu phalaenopsisů.

bílé orchideje phalaenopsis

Světlo

Phalaenopsisy jsou obecně orchideje s nízkou hladinou osvětlení. Nejlépe se jim daří ve stínu bez přímého slunečního záření. Některé druhy, jako P. schillerina a P. stuartiana, však snesou i světlejší podmínky.

Listy fialek jsou dobrým ukazatelem toho, zda rostlina dostává dostatek světla. Tmavší listy znamenají, že rostlina potřebuje více světla, zatímco červeně zbarvené listy jsou známkou nadbytku světla.

Teplota a vlhkost

Požadavky orchidejí rodu Phalaenopsis na teplotu jsou v noci nad 60 °C a přes den mezi 70 °C a 80 °C. Vlhkost vzduchu se pohybuje v závislosti na teplotě. Chladnější noční teploty (55 stupňů F) na podzim podpoří kvetení.

Mějte na paměti, že kolísání teplot může mít za následek opadání poupat připravených k otevření.

růžové skvrnité orchideje phalaenopsis

Zalévání

Fialy dávají přednost vlhkému, ale ne přemokřenému prostředí. Míra zalévání závisí na několika faktorech, včetně typu substrátu, velikosti květináče a různých podmínkách prostředí. Přesto platí obecné pravidlo, že se zalévá, když je médium na pocit suché. Ideální je zalévat jednou týdně, ale v letních měsících by zalévání mělo být častější.

Stejně jako u jiných orchidejí je nejlepší zalévat orchideje phalaenopsis ráno, aby listy před večerem oschly. Vyvarujte se přemokření, protože to může mít za následek hnilobu kořenů a korunky.

Hnojivo

Phalové orchideje pravidelně hnojte jakýmkoli vyváženým hnojivem pro orchideje (20-20-20). Ideální je hnojení poloviční silou jednou týdně nebo každý druhý týden v létě nebo jednou měsíčně v zimě.

Pěstební médium a velikost květináče

žluté orchideje v květináčích

Volba pěstebního média a velikosti květináče se liší v závislosti na aktuální růstové fázi rostliny a klimatických podmínkách. Orchideje Phal se obvykle pěstují v květináčích o průměru 10,16 až 15,24 cm. Jakmile dospějí, měly by se jednou za 1 až 3 roky přesadit do většího květináče (asi o 2,54 cm v průměru většího než předchozí květináč).

Co se týče pěstebního substrátu, fialky rostou nejlépe, když se voda a vzduch mohou volně pohybovat kolem kořenů. V tomto případě jsou ideální bazické a rašelinové substráty.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.