Orchideje Cattleya - skvělá orchidej pro kovboje

Cattleya, nebo také nazývaná korzetová orchidej či královna orchidejí, je jedním z nejoblíbenějších druhů orchidejí. Pro většinu lidí je slovo orchidej téměř vždy synonymem pro cattleyu - o to je tento typ orchideje populárnější než ostatní.

Orchideje Cattleya se honosí úchvatným vzhledem, kterému mnoho milovníků rostlin nedokázalo odolat. Jejich květy jsou voňavé, velké, nápadné a mají nepřeberné množství barev a barevných vzorů. Existují také malokvěté kultivary cattleya v různých formách a efektních barvách.

Rod Cattleya

Cattleya má nápadné a voňavé velké barevné květy. Je to jeden z nejatraktivnějších druhů orchidejí, které můžete pěstovat. Zde je to, co byste o tomto rodu měli vědět.

fialové orchideje cattleya

Historie a pojmenování rodu

Název cattleya označuje celý rod Cattleya spp. z čeledi Orchidaceae.

Sběratel rostlin a zahradník William Cattley přivezl proslulou "korzetovou orchidej" (Cattleya labiata) do Anglie náhodou v roce 1818, když prostřednictvím odborníka na divokou přírodu Williama Swainsona dovezl z Brazílie svazek tropických rostlin. Poprvé předvedl své nádherné květy v roce 1818.

V roce 1821 popsal orchidej v jedné ze svých knih rostlinný taxonom John Lindley a dal jí jméno "cattleya" podle Williama Cattleyho .

orchidej cattleya

Charakteristika orchidejí Cattleya

Orchideje Cattleya jsou uznávané pro své nápadné a voňavé květy, které vykazují různé formy a nápadné barvy. Ačkoli některé kultivary mají menší květy, zůstaly stejně atraktivní jako jejich velkokvěté protějšky.

Tyto rostliny jsou pomalé. Při pěstování ze semen obvykle dozrávají 4 až 7 let. Dospělá rostlina obvykle dosahuje výšky asi 0,61 metru.

Květy Cattleya

Cattleya tečkovaná

Květ cattleya má tři kališní lístky, které uzavírají dva okvětní lístky s třásněmi a pysk neboli labellum. Rty, které se nacházejí u báze květu, jsou často zdobeny značkami nebo skvrnami .

Nad pyskem se nachází sloupek, v němž jsou umístěny rozmnožovací části květu. Kališní lístky mají tři jednoduché struktury: dvě z nich jsou podobné a směřují dolů, zatímco druhá směřuje nahoru .

Květ může dorůst až do průměru 20,32 cm a jeho barvy se mění od bílé přes růžovou, oranžovou, fialovou, červenou, žlutou a modrou. Kvetení probíhá obvykle jednou ročně, ale některé hybridy vytvářejí květy vícekrát ročně.

Oddenky a pseudobulby

Cattleyas jsou sympodiální epifyty, což znamená, že rostou na strukturách, jako jsou stromy, s horizontálním růstovým habitem. Mají oddenky, které vytvářejí nové výhonky pro růst rostliny, a pseudobulby neboli ztlustlé stonky, které nejen podporují růst rostliny, ale také uchovávají a dodávají rostlině živiny .

Listy

Listy Cattleya jsou trochu masité a zelené. Mohou mít podlouhlý, kopinatý nebo eliptický tvar a hladké okraje.

Cattleya: skupina jednolistých a dvoulistých listů

Cattleya schilleriana

Na základě listů rozlišujeme dvě hlavní skupiny cattleyí: skupinu jednolistých neboli labiátních a skupinu dvoulistých. Orchideje, které patří do skupiny jednolistých, mají jeden list na pseudobulbu, zatímco orchideje ze skupiny dvoulistých mají 2 až 4 listy na pseudobulbu.

Jednolisté orchideje mohou dorůstat výšky až 45,72 cm a vytvářejí velké květy, které měří v průměru asi 12,70 až 17,78 cm.

Každý klásek zpravidla vytváří maximálně čtyři květy, které vydrží až 20 dní. Dvoudomé druhy orchidejí cattleya naproti tomu vytvářejí více květů na jednom klásku, ale květy jsou menší.

Nejoblíbenější druhy orchidejí rodu Cattleya

Pro rod Cattleya je v současné době uznáváno 46 druhů a 35 přírodních kříženců. Tyto orchideje pocházejí z tropických oblastí, například ze Střední a Jižní Ameriky.

Zde jsou některé z nejuznávanějších druhů rodu Cattleya z mnoha dostupných.

Cattleya labiata

Cattleya labiata

Obecný název: Crimson Cattleya Orchids, Ruby-lipped Cattleya Orchids

Jednou z nejspolehlivějších a nejsnadněji pěstovatelných orchidejí cattleya je Cattleya labiata neboli obecně známá jako crimson cattleya nebo ruby-lipped cattleya. Tyto středně velké orchideje pocházejí ze severovýchodní Brazílie a rostou na stromech a skalách v pohořích v nadmořských výškách nad 500 metrů.

Orchidej C. labiataflaun patří do skupiny jednolistých orchidejí cattleya a má středně velký oddenek s kyjovitými pseudobulbami pod každým listem. Na podzim vykvétá na jediném květním stvolu 2 až 5 vonných květů, které dorůstají průměru až 17,78 cm.

Květy karmínových orchidejí cattleya poznáte podle nařasených pysků a zvlněných kališních a okvětních lístků, jejichž barvy se liší v závislosti na odrůdě.

Oblíbené odrůdy cattleya crimson:

 • Cattleya labiata var. semialba
 • Cattleya labiata var. tipo
 • Cattleya labiata var. coerulea

Cattleya intermedia

cattleya intermedia

Společný název: orchidej Cattleya Intermediate

Cattleya intermedia, neboli běžně známá jako intermediate cattleya, patří do skupiny dvoulistých orchidejí cattleya. Pochází ze střední a jižní Brazílie a roste v pobřežních částech Argentiny a Uruguaye.

Tento druh orchideje cattleya je malý až středně velký a má krátké, válcovité pseudobulby. Květy jsou voňavé a obvykle jsou bílé nebo světle levandulově růžové s purpurově zbarveným pyskem.

Okvětní lístky a kališní lístky mohou být úzké. Na terminálním květním stvolu vykvétají na jaře nebo v létě 3 až 7 květů, které mohou jednotlivě měřit až 12,70 cm v průměru.

Oblíbené střední odrůdy cattleya:

 • Cattleya intermedia var. alba (čistě bílá s nádechem žluté na rtu).
 • Cattleya intermedia var. aquinii (stříkané okvětní lístky)
 • Cattleya intermedia var. coerulea (modrá barva)
 • Cattleya intermedia var. punctatissima (fialové)

Cattleya bicolor

Cattleya bicolor

Obecný název: Dvoubarevná orchidej Cattleya

Cattleya bicolor, známá také jako bicolored cattleya, je druh orchideje, který roste na stromech a skalách v blízkosti pobřežních oblastí v Brazílii.

Dvoubarevné cattleye jsou středně velké až velké orchideje. Mají stonky, které dorůstají výšky asi 45,72 cm až 76,20 cm. Pseudobulby, které jsou dlouhé, žebrované a válcovité, jsou zakončeny dvojicí podlouhlých listů.

Vzpřímené květenství nese 2 až 5 květů, které krásně kvetou od jara do poloviny léta a na podzim občas vykvétají znovu. Každý květ měří až 10,16 cm v průměru, má klínovitý pysk a masité kališní a okvětní lístky. Na rozdíl od ostatních katlejí postrádají dvoubarevné katleje postranní laloky rtu.

V přírodě se vyskytují tři poddruhy Cattleya bicolor. Jsou to C. bicolor spp. bicolor, které se vyskytují v Sao Paulu a Rio de Janeiru, C. bicolor spp. minasgeraisensis z Minas Gerais a C. bicolor spp. brasiliensis ze střední Brazílie, Minas Gerais, Goias a District Federal.

Dvoubarevné odrůdy cattleya:

 • Cattleya bicolor var. grossii
 • Cattleya bicolor var. brazilensis
 • Cattleya bicolor var. crassifolia
 • Cattleya bicolor var. coerulea
 • Cattleya bicolor var. canastrensis

Cattleya aurea

Cattleya aurea

Společný název: zlatožlutá orchidej Cattleya

Zlatožlutá Cattleya (Cattleya aurea)jsou středně velké orchideje pocházející z Kolumbie, kde rostou na stromech ve vysokých polohách.

Stejně jako jiné jednopohlavné kočičky, například C. labiata, má tato orchidej vzpřímené pseudobulby, které nesou jeden zelený list. Dozrálé zlatožluté cattleyas obvykle vytvářejí 5 až 6 velkých květů, které mohou měřit až 17,78 cm v průměru.

Nádherné a voňavé květy jsou žluté a vyznačují se výrazným širokým pyskem. Kvetou na jaře a jsou krátkověké.

Kříženci Cattleya

hybridy cattleya

Druhy orchidejí Cattleya byly mnohokrát kříženy, což vedlo ke vzniku široké škály hybridů. Existují dva obecné typy hybridů cattleya: mezidruhové hybridy a mezidruhové hybridy.

Hybridizace cattleyí, ke které dochází mezi druhy v rámci jednoho rodu, se označuje jako mezidruhové hybridy. Mezigenerační hybridy se naproti tomu týkají druhů orchidejí rodu cattleya, které se kříží s jinými rody.

Příkladem jsou kříženci Cattleya x Laelia neboli Laeliocattleya, Cattleya x Epidendrum neboli Epidcattleya, Cattleya x Brassavola x Laelia neboli Brassolaeliacattleya, Cattleya x Brassavola x Laelia x Sophronites neboli Potinara a Cattleya x Brassavola x Laelia x Dialaelia neboli Iwanagara.

Pěstování orchidejí Cattleya: Obecná péče a údržba

pěstování cattleya

Než se pokocháte jejich exotickými květy, musíte při pěstování orchidejí cattleya vynaložit trochu úsilí a trpělivosti. Tento oblíbený druh orchidejí vyžaduje vhodné pěstební médium, dobře odvodněné nádoby a příznivé podmínky prostředí.

Světlo: Orchideje cattleya budou dobře růst a vytvářet atraktivní květy, pokud budou umístěny na místě, kde budou mít dostatek světla, ale ne na přímém slunci. Vystavení rostliny intenzivnímu světlu bude mít za následek žloutnutí listů. Tmavě zelené listy mohou naopak znamenat, že rostlina nemá dostatek světla.

Teplota: Teplota: Kytleje uchovávejte na místě s denní teplotou mezi 70-85 ˚F a noční teplotou mezi 55-60 ˚F.

Voda: Před zaléváním nechte katleje důkladně vyschnout, protože přemokření obvykle způsobuje extrémní poškození orchidejí, jako je hniloba kořenů a plísně. Ideální je zalévat ráno, aby mohly kořeny před setměním oschnout.

Pěstební médium a hnojivo: Orchideje Cattleya vyžadují dobře propustnou směs, například hrubou až středně hrubou jedlovou kůru nebo štěpky z kůry stromů a rašelinový mech. Během aktivního růstu rostliny přihnojujte každý druhý týden hnojivem s vysokým obsahem dusíku.

Přesazování: Nejlepší je přesazovat orchideje cattleya každé dva až tři roky.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.