Orchideje oncidium - skvělý dárek pro zahrádkáře

Orchideje rodu Oncidium, známé spíše jako tančící dáma nebo zlatý déšť, jsou oblíbené okrasné rostliny známé svými atraktivními květy.

Ačkoli jsou orchideje obecně vždy uznávány pro svou exotickou krásu, oncidie zaujaly mnoho květinářů i sběratelů orchidejí díky svým dlouhým a velkým trsům jemných květů, které jim daly jméno "tančící dámy" .

Čtěte dále a dozvíte se více o krásných orchidejích rodu Oncidium.

Fakta o orchidejích rodu Oncidium

Oncidium je velký rod z čeledi Orchidaceae s více než 750 druhy rostlin, které se liší velikostí, barvou a vůní. Název rodu pochází z řeckého slova onkos, které znamená "otok", a odkazuje na nápadný kalusový výrůstek na pysku květu.

Těmto rostlinám se říká orchideje tančící dámy nebo tančící dámy, protože jejich nápadné květy se při větru jemně pohupují a tak nějak napodobují tančící dámu.

Jsou známé také jako orchideje zlatého deště, sprejové orchideje, včelí orchideje a tygrované orchideje.

Pocházejí z Mexika a Brazílie .

Popis rostliny

Většina orchidejí rodu Oncidium a jejich kříženců jsou sympodiální epifyty, ale některé druhy jsou terestrické nebo litofyty. Obvykle dorůstají výšky 30 až 3 m a šířky 20 až 60 cm v závislosti na druhu.

U většiny druhů rodu Oncidium dochází ke kvetení na podzim až v zimě. Nádherné květy jsou často v odstínech žluté a hnědé, ale k dispozici jsou i další různé barvy, včetně bílé, růžové, purpurové a červené .

Jednotlivé květy jsou malé, každý měří v průměru asi 6 až 10 cm, a vyrůstají na několika rozvětvených stvolech z jedné rostliny.

Vyrůstají z nich pseudobulby, v nichž se objevuje jeden nebo více listů. V závislosti na druhu mohou být listy buď měkké, malé a tužkovité, nebo velké, silné a kožovité .

Oblíbené druhy orchidejí Oncidium

Oncidium varicosum

Oncidium varicosum

Obecné názvy: Orchidiumcidium - vstavač obecný Orchideje: Žilnatý oncidium, páskový list oncidium, tančící dáma orchidej

Oncidium žilkované (O. varicosum) je druh orchideje pěstovaný v Brazílii, Paraguayi, Bolívii a severní části Argentiny v nadmořských výškách 500 až 1800 m.

Jsou to středně velké epifytické orchideje, které dosahují výšky 19 až 38 cm. Listy jsou kopinaté a dorůstají délky kolem 23 cm.

Tento druh rodu Oncidium začíná kvést na podzim a v zimě a představuje matně žluté květy s jasně červenými a hnědými pruhy a velkými, jasně žlutými rty. Květy jsou neopadavé a liší se velikostí, ale nejsou větší než 3,8 cm v průměru.

Žilkované orchideje Oncidium jsou oblíbené řezané květiny, které se díky svému potenciálu komercializují ve velkém měřítku. Jsou považovány za původní orchideje tančící dámy díky svým jemným květům.

Oncidium sphacelatum

Orchideje: Oncidium spáleništní, Kandyjská tanečnice

Orchideje Oncidium Burnt Spot jsou velkoplošné, teple rostoucí epifytické druhy pocházející z Mexika, Střední Ameriky a Venezuely z nadmořských výšek pod 1000 m. Každá rostlina dosahuje délky až 60 cm a šířky 60 cm.

Tyto orchideje začínají kvést na jaře a předvádějí množství vysokých a působivých květenství, přičemž každý květní klas obsahuje desítky jasně žlutých květů.

Jednotlivé květy měří až 2,5 cm. Listy tohoto druhu Oncidium jsou podlouhlé a polokožovité, zatímco pseudobulby jsou vejčité.

Oncidium flexuosum

Společný název: Dancing Doll Orchid, Bent Oncidium

Oncidium flexuosum, jinak známý jako orchidej Dancing Doll Orchid nebo Oncidium Bent, je malý až středně velký druh orchideje Oncidium pocházející z Brazílie, Argentiny, Uruguaye a Paraguaye.

Rostliny dorůstají výšky až 30 cm, mají úzce vejčité pseudobulby a úzce podlouhle lichozpeřené, lesklé a špičaté listy dlouhé 10 až 23 cm.

Začínají kvést na podzim a v zimě na vzpřímených květenstvích, z nichž každé má deset malých, jasně zlatožlutých květů. Jednotlivé květy dorůstají délky 2 až 25 cm s velkým žlutým pyskem, který má červenohnědou hrudku.

Oncidium cheirophorum

Obecné názvy: Obora s hojným výskytem, která se vyskytuje na území České republiky: Oncidium ruční, Oncidium třpytivé, Oncidium kolumbijské.

Oncidium Hand Carrying (O. flexuosum) je miniaturní voňavý druh orchideje Oncidium, který se vyskytuje od Mexika přes Střední Ameriku až po Kolumbii.

Tento konkrétní druh nese malé, máslově žluté květy, které měří maximálně 1,5 cm a kvetou na podzim.

Mezi nejuznávanější kultivary tohoto druhu patří např:

 • Onc. cheirophorum 'Kyle'
 • Onc. cheirophorum 'Patricia'
 • Onc. cheirophorum 'Marburg'
 • Onc. cheirophorum 'Lenny and Bobbie'
 • Onc. cheirophorum 'Popcorn'
 • Onc. cheirophorum 'Gerli'
 • Onc. cheirophorum 'Woodstream'
 • Onc. cheirophorum 'Free Spirit'
 • Onc. cheirophorum 'Michael'
 • Onc. cheirophorum 'Merry's Gold'
 • Onc. cheirophorum 'Melemele'

Oncidium leucochilum

Obecný název: Oncidium lectica (Oncidium lectica) Oncidium leuceleucidium: Oncidium s bílými rty

Jedním z nejoblíbenějších druhů orchidejí rodu Oncidium je O. leucochilum, známý pro své krásné květy s výraznými čokoládovými znaky a kontrastním bílým pyskem.

Orchideje rodu Oncidium s bílými rty jsou epifytické orchideje velkých rozměrů, které se vyskytují od Mexika po Guatemalu a Honduras v nadmořské výšce 2000 m.

Kvetou na jaře nebo na podzim 7 až 10 kořeněnými vonnými květy, které měří až 3 cm na šířku. Každé květenství měří asi 30 až 70 cm.

Oncidium longipes

Obecný název: Dlouhé sloupkovité oncidium

O. longipes, jinak známý jako Oncidium Long Column Foot, je zakrslý druh orchideje vyskytující se v Brazílii, Peru a Paraguayi.

Tento druh, blízký příbuzný O. uniflorum a O. regentii, dorůstá výšky nejméně 20 cm a jeho květenství je kratší než dva měkké podlouhlé listy. Na krátkých hroznech vyrůstají 2 až 3 velké květy o šířce asi 3,5 cm.

Oncidium sarcodes

Obecný název: Ocidium hlíznaté, které se vyskytuje na celém světě: Název: Oncidium plstnaté

Z deštných pralesů Brazílie pochází také orchidej Oncidium sarcodes. Jsou to středně velké epifytické orchideje, které na jaře předvádějí fascinující květy.

Jednotlivé květy mohou dorůstat šířky až 5 cm a jsou v odstínech jasně žluté, červené, kaštanově vínové a hnědé. Plně vzrostlá rostlina tohoto druhu dosahuje výšky 30 až 45 cm.

Pěstování orchidejí rodu Oncidium

Oncidie jsou snadno pěstovatelné orchideje, a to i v případě, že jste v zahradničení úplní začátečníci. Klíčem k úspěšnému pěstování je zajistit jim správné podmínky prostředí.

Níže najdete základní informace o požadavcích při pěstování těchto krásných okrasných rostlin.

Světlo

Na rozdíl od orchidejí s nízkou hladinou světla, jako jsou paphiopedilum a phalaenopsis, preferují orchideje rodu Oncidium a jejich hybridy jasné světelné podmínky. Jejich listy by měly být jasně zelené a ne tmavé ani načervenalé.

Jasně zelené listy znamenají, že rostlina je zdravá a dostává dostatek světla. Tmavě zelené listy znamenají, že je světla málo, zatímco červenozelené listy signalizují příliš mnoho světla.

Teplota

Tyto orchideje upřednostňují střední teplotní rozmezí. Vyžadují denní teplotu 75 až 85 stupňů F a noční teplotu 60 až 65 stupňů.

Vlhkost

Orchideje Dancing Lady vyžadují 55 až 75 % vlhkosti vzduchu. Jedním ze způsobů, jak zvýšit vlhkost, je umístit květináč na rovný povrch, například na tác, naplněný oblázky nebo kamennou drtí a zalít vodou.

Mějte však na paměti, že hladina vody by měla být pod vrcholem oblázků, aby kořeny rostliny nebyly ponořené. Ranní zamlžování listů může také zvýšit vlhkost vzduchu.

Voda

Správná zálivka je pro růst oncidií nebo jakéhokoli jiného druhu orchidejí zásadní. Stejně jako jiné druhy orchidejí potřebují tyto rostliny více vody při růstu nových výhonků a méně po vytvoření cibulky. Přemokření pravděpodobně způsobí více škody než užitku, protože jejich masité kořeny jsou náchylné k hnilobě kořenů.

V ideálním případě zalévejte rostlinu Oncidium jednou týdně. Mezi jednotlivými zaléváními nechte substrát v květináči mírně vyschnout .

Hnojivo

Orchideje rodu Oncidium hnojte alespoň jednou měsíčně kompletním hnojivem 20-20-20 nebo 30-10-10 pro orchideje. Poté hnojení omezte, jakmile přestanou kvést, dokud se neobjeví nové listy. Je důležité vyhnout se přehnojení, protože by mohlo dojít k poškození nebo usmrcení rostliny .

Květináče

V ideálním případě by se oncidie měly přesazovat alespoň jednou za dva roky. O tom, zda orchidej potřebuje přesadit, svědčí i její velikost a pěstební médium. Je to buď tehdy, když se květináč stane příliš malým pro nový růst rostliny, nebo když se kompost rozpadne. Základem je přesazovat, když je to nutné.

Při přesazování orchideje tančící dáma byste měli rostlině ponechat dostatečný prostor pro růst nových pseudobuněk a kořenů. Odstraňte všechny odumřelé kořeny a rozdělte pseudobulby do trsů po 3 až 5 kusech.

Směs pro květináče

Protože orchideje rodu Oncidium mají jemné kořeny, je ideální použít směs pro květináče, která umožňuje volný průtok vody a větrání kořenů. Jedním z typů pěstební směsi, kterou můžete pro oncidie zvolit, je směs složená z jedlové kůry, dřevěného uhlí a perlitu.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.