Šťastné bambusové rostliny - běžné problémy a jak je odstranit

Bambus štěstí (Dracaena sanderiana) je vynikající pokojová rostlina, která je obecně velmi odolná a nenáročná na péči. Jako všechny rostliny může trpět při nesprávné péči nebo při napadení škůdci a chorobami. Tento článek se zabývá nejčastějšími problémy, se kterými se tyto rostliny setkávají, a tím, co můžete udělat, abyste jim navrátili dokonalý zdravotní stav.

Nejčastější zdravotní problémy, se kterými se setkáváme u šťastných bambusů, se projevují jako změna barvy listů, stonků a kořenů. Může se jednat o různá zbarvení, od pouhého mírného zhnědnutí špiček listů až po listy a stonky, které zcela zežloutnou, a kořeny, které zčernají. Podívejme se, co tyto problémy způsobuje.

Problémy s vodou z vodovodu

Šťastné bambusy jsou bohužel citlivé na chemické látky, které se nacházejí ve vodovodní vodě. Dodavatelé vody ji obvykle upravují tak, aby byla bezpečná pro lidskou spotřebu, a dokonce aby nám pomohla udržet čisté zuby! Běžnými příklady jsou chlor, chloramin a fluorid.

Zatímco nám tyto chemikálie pomáhají udržet vodu v bezpečí, naše šťastné bambusové rostliny takové štěstí nemají. Kontakt s těmito chemikáliemi obvykle způsobí, že špičky jejich listů zhnědnou.

Chcete-li se těmto problémům vyhnout, používejte pouze vodu, která tyto chemikálie neobsahuje. Mezi vhodné zdroje vody pro vaše bambusové rostliny pro štěstí patří:

  • Voda z reverzní osmózy(RO)
  • voda ze studny
  • Dešťová voda
  • Balená voda
  • Destilovaná voda

Špatné osvětlení

I když je bambus štěstí skvělou pokojovou rostlinou při slabém osvětlení, neznamená to, že dokáže přežít bez jakéhokoli světla. Stejně jako všechny rostliny potřebuje ke svému růstu a zdraví vhodný zdroj světla. Pokud rostlina nemá dostatek světla, roste pomalu a je hubená, slabá a bledá.

Na druhou stranu, šťastné bambusové rostliny také nemají rády příliš mnoho světla. Jsou přizpůsobeny k pěstování při nízkém osvětlení lesní půdy, kam nedosáhne přímé sluneční světlo. To znamená, že by neměly být umístěny na přímém slunečním světle, protože to způsobuje "spálení" listů.

Nízká vlhkost

Jako tropická lesní rostlina je váš bambus pro štěstí dobře přizpůsoben velmi vlhkému prostředí. Pěstování rostliny ve vodě obvykle zajišťuje dostatek vlhkosti, ale ve velmi suchém podnebí může přesto docházet k hnědnutí špiček listů. Pokud je to případ vaší domácnosti, zvažte instalaci zvlhčovače vzduchu nebo mlžení listů rostliny.

Příliš mnoho vody

Přelévání je jednou z největších příčin problémů s pokojovými rostlinami. Možná si říkáte, jak byste mohli přelévat rostlinu, která je pěstována ve váze s vodou? To je obvykle problém spíše pro šťastné bambusy pěstované v půdě.

Vlhká půda je ideálním prostředím pro růst bakterií a plísní, a právě ty způsobují rostlinám problémy. Infekce mohou vést k hnilobě kořenů a stonků. Zdravé kořeny by měly být oranžové a ne černé, zatímco žloutnoucí stonky jsou jasným znamením potíží.

Rostliny, které jsou pěstovány pouze ve vodě, však mohou stále zachytit některé problémy. Voda by neměla být příliš hluboká, ale spíše jen pokrýt kořeny. Obvykle postačí hloubka přibližně 5,08 cm (5 cm), v závislosti na vývoji kořenů rostliny.

Škůdci rostlin

Přestože šťastné bambusy bývají odolné vůči škůdcům, nejsou imunní vůči pozornosti běžných rostlinných škůdců, jako jsou moučníky a roztoči. Nejjednodušší způsob, jak se s napadením vypořádat, je pořádně opláchnout listy obyčejnou vodou, aby se pachatelé smyli.

U silněji napadených rostlin může být nutné použít neemový olej nebo insekticidní postřik. V případě použití insekticidu se jen pečlivě řiďte návodem k použití.

Řasy

Řasy jsou organismy podobné rostlinám, které ke svému růstu rovněž potřebují světlo. Průhledná váza plná vody je pro jejich růst ideálním prostředím, zejména pokud je nádoba vystavena dostatku světla. Pěstování bambusu pro štěstí v neprůhledné nádobě je nejlepší způsob, jak se tomuto problému vyhnout.

Pokud dáváte přednost průhledné nádobě, bude nutné měnit vodu alespoň jednou týdně a zároveň důkladně čistit vázu a štěrk/oblázky.

Proudění vzduchu

Udržování rostliny v prostředí bez proudění vzduchu může být pro její zdraví velmi škodlivé. I když je třeba se vyhnout silnému suchu nebo velmi horkému, studenému či suchému proudění vzduchu, určitá přirozená cirkulace vzduchu je pro udržení zdravých rostlin nezbytná.

Shnilé stonky

Šťastné bambusové rostliny se žlutými stonky bohužel odumírají a je třeba je odstranit. Pokud pěstujete několik stonků pohromadě, může se při těsném kontaktu s odumírajícím stonkem rozšířit infekce. Mezi možné příčiny tohoto problému patří přehnojení a houbové infekce z přemokření.

Po odstranění odumírajícího stonku omyjte ostatní rostliny a vyměňte vodu, pokud je pěstujete ve váze. Ve vážných případech může pomoci aplikace fungicidu nebo antibiotika.

Závěr

Po přečtení tohoto článku byste měli mít dobrou představu o tom, jak předcházet problémům s vaší šťastnou bambusovou rostlinou. Pokud je vaše rostlina již ve špatném zdravotním stavu, projděte si tento seznam a zjistěte příčinu zdravotních problémů rostliny. Naštěstí je tato pokojová rostlina velmi odolná a je velmi pravděpodobné, že se vrátí do skvělého zdravotního stavu.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.