Jak rozmnožovat havajskou rostlinu ti

Kdoulovec křovitý (Cordyline fruticosa) je skvělá pokojová rostlina do jasně osvětlených a vlhkých prostor v domácnosti, v tropickém podnebí se dá pěstovat i venku. Snadno se pěstují a existují v mnoha krásných druzích s fantastickými barvami. Naštěstí se velmi snadno množí.

I když jste nikdy předtím žádnou rostlinu nerozmnožovali, nebojte se, po přečtení tohoto průvodce péčí o ti rostliny nebudete mít žádné potíže, takže začněme.

Jak rozmnožovat havajskou rostlinu ti

Než se pustíme do množení nových rostlin ti, podívejme se, co budete potřebovat:

  • Zdravou vzrostlou rostlinu, ze které můžete odebrat řízek
  • čistý a ostrý nástroj na řezání
  • Kořenový hormon v prášku (volitelně)
  • Váza plná vody/malá nádoba naplněná zeminou pro květináče

Stonkové řízky

Nejrychlejším způsobem, jak rozmnožit novou rostlinu ti s velkými zdravými listy, je odebrat řízek ze špičky stonku. Jedná se o velmi snadnou metodu, takže se nemusíte bát, pokud nemáte s množením rostlin velké zkušenosti. Podívejme se na jednotlivé kroky:

Vezměte si řízek

Pro tuto metodu můžete odebrat poměrně dlouhý řízek o délce asi 25,40 cm - 30,48 cm (25-30 cm) od konce stonku. K provedení řezu použijte ostrý a čistý nástroj. Čepel řezných nástrojů je vždy dobré dezinfikovat, abyste zabránili šíření plísní a bakterií mezi rostlinami.

Odstraňte spodní listy

Dále je třeba odstranit některé spodní listy ze stonku, aby se vám řez vešel do vázy. Pro tuto techniku množení se hodí řízky, které mají pod prvními listy asi 10,16-20,32 cm stonku.

Ošetřete práškovým hormonem

Namočením odříznutého konce řízku do prášku s kořenovým hormonem urychlíte proces zakořeňování. Pokud žádný nemáte, nezoufejte, můžete být úspěšní i bez něj.

Zasazení do vody/půdy

Nyní, když je váš řízek připraven, je čas zasadit jej do média podle vašeho výběru a počkat, až se vyvinou kořeny.

Řízek můžete vložit do vázy plné vody a počkat, až zakoření. Je to zábavná metoda, kterou je velmi zajímavé sledovat, ale jakmile se kořenový systém rozvine, budete muset řízek zasadit do vhodného květináče naplněného zeminou. Nezapomeňte vodu ve váze každých několik dní vyměnit, aby byla čistá.

Případně můžete řízek zakořenit přímo v zemině v květináči a nechat ho růst přímo v jeho novém domově.

Stonkové řízky

Stonkové řízky jsou dalším velmi snadným způsobem množení nových rostlin ti. Pokud se chystáte vyzkoušet metodu stonkových řízků, proč nezkusit i tuto metodu? Zde je návod, jak na to:

Řízky

Pro tuto metodu budete potřebovat stonkové řízky o délce 10,16 cm - 15,24 cm (10-15 cm). Použité řízky budou bez kořenů a listů a často se jim říká jednoduše ti-špalky. Z delších stonků můžete odebrat několik řízků a zároveň si můžete ponechat i konec větve pro vytvoření řízku na špičku stonku. Při odběru řízků nezapomeňte používat čisté a ostré nástroje.

Ošetření hormonálním práškem

Pokud chcete zvýšit rychlost růstu kořenů svých řízků nebo prostě jen zlepšit úspěšnost, zvažte, zda si v místním zahradnickém centru nevyzvednout práškový kořenový hormon. Chcete-li jej použít, jednoduše namočte spodní řízek před výsadbou do prášku.

Zakořeňování

Když máte řízky připravené, je čas zasadit je do zeminy v květináči. Udržujte půdu vlhkou a měly by začít růst nové listy a kořeny bez nutnosti dalších zásahů. Snadné, že?

Bezpečnost

Ačkoli je ti rostlina obecně považována za bezpečnou pokojovou rostlinu, šťáva, kterou obsahuje, je toxická. Při práci s řízky buďte opatrní a dbejte na to, aby se nedostaly do blízkosti dětí a domácích zvířat.

Závěr


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.